Карактеристике распрскивача и топова

retlav

Član
Učlanjen(a)
29 Nov 2011
Poruka
438
Lokacija
Beograd
Да ли може да се одабере распрскивач без његових карактеристика?
Зашто су нам битне карактеристике распрскивача и топова?
Како их правилно читамо? Шта је скраћена карактеристика?

Да ли се вредности које је дао произвођач разликују од остварених? Од чега зависи разлика?
Да ли се карактеристике копија распрскивача разликују од оригинала и колико?

Отварам ову тему да би приказали што више табелa и дали што више примера и пре свега да би вежбали да што правилније одаберемо неки распрскивач на основу његових карактеристика.

Ево ја качим један од најпознатијих распрскивача PERROT ZK 30 и табелу његових перформанси. Ви наставите даље: дајте одговоре, постављајте питања, качите примере.

Дакле, Perrot ZK 30 има прикључак 1". Има своју секторску варијанту и пун круг. Добра поузданост и оригинала и копија. Миран рад без вибрација.

ZK30.jpg


Perrot_ZK30_full_table.jpg
 
Poslednja izmena:
Не знам, стварно ал кажу да цена прати квалитет. :osmeh:
Ако имаш распрскивач који користиш обавезно окачи и слику и карактеристику. Наравно и цену!
 
Pozdrav,evo da i ja nesto doprinesem ovoj temi.Na prikacenoj slici (na slici je sektorska varijanta) videcete top srednjeg kapaciteta proizvodjaca SIME pod imenom JOLLY,stim da postoji od istog proizvodjaca jedan potpuno identican top manje dimenzije kapaciteta pod imenom IBIS.Imam iskustva u koriscenju oba dva modela i mogu reci da su jako pouzdani,pokrivaju veliku povrsinu u odnosu na kapacitet pa stime smanjuju nabijanje zemljista (koliko-toliko) i prvenstveno bi preporucio njih kao stabilni rasprskivaci a ne na tifone,sad cu i objasniti zasto.Kao sto se vidi na slici ima dve dizne (gornji je veceg kapaciteta i dometa) i kad se montira na tifon i vuce se nazad onda se naravno ovaj sektorski model "otvara" na zeljenu sirinu parcele i javlja se situacija da donja dizna koji je manjeg dometa ne hvata povrsine udaljene vise od cca 5 metara od topa tako da povrsine od onih cca 5 metara do ivice parcele dobijaju vodu samo od gornje dizne a povrsine levo-desno 5 m od topa od obe dizne,znaci skroz neravnomerna podela vode.U mom slucaju sam ja to tako sredio da sam sa silikonom zalepio jednu metalnu kuglicu u donju diznu tako da mi radi samo gornjia dizna,ovako je OK.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Cena ovog topa u madjarskoj mi je bio oko 65 evra,ovde ne znam tacno,mislim da negde oko 90.Iz tabele se moze videti da potrebna kolicina vode za ovaj top ide od 65 do 311 litara za minut,a potreban pritisak je od 1,5 do 5 bara.Znaci prilikom izabranja pumpe treba videti da po njegovoj specifikaciji (sto treba da bude naznacen na pumpi ili po tipu mozda se moze naci na netu) zadovolji ove kriterijume.A nisi rekao koje uslove imas,znaci teraces na struju,dizel pogon,itd...

- - - - - - - - - -

Evo jos jednog topa koji je kod nas dosta zastupljen kod tifona sa 63 mm cevima i na ponekim 75-icama.Proizvodjac isto SIME a ime topa je RIVER,vidi se na slici da ovaj je vec na turbinski pogon a ne na udaranje.Cenu isto samo inostranu znam reci (oko 280 evra) a inace sve ove topove prodavala kod nas firma iz Horgosa-Agrospray se zove (ako je ovo zabranjena reklama onda molim moderatora da izbrise) verujem da to rade i dan danas.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Jolly је класик међу топовима за заливање средњег домета! Пример за поузданост, једноставност и дуготрајност! Нисам чуо да се икад ико жалио на њих.
Копије тих Jolly топова коштају до 5000 РСД. Ознаке копија су АG 40; AQ 40 G-Penguin; Oasis; Grouner...
 
imam vatrogasna creva oko 150metra.Kupio bi dva topa I napravio bi drzace topova .planiram pumpu na gorivo posto nema strije na tom mestu.parcela je duzine 100metra a sirine 50.voda prolazi pored njive na dubini od oko 2.5metra.Uzeo bu pumpu traktorsku sto ide na kardan samo treba da vidim gde mogu naci i ko to proizvodi I da ima odgovarajuce karakteristike. Ako neko na hvala na pomoc unapred?

- - - - - - - - - -

imam vatrogasna creva oko 150metra.Kupio bi dva topa I napravio bi drzace topova .planiram pumpu na gorivo posto nema strije na tom mestu.parcela je duzine 100metra a sirine 50.voda prolazi pored njive na dubini od oko 2.5metra.Uzeo bu pumpu traktorsku sto ide na kardan samo treba da vidim gde mogu naci i ko to proizvodi I da ima odgovarajuce karakteristike. Ako neko zna gde ima pumpe neka javi
 
Klikni na drugu sliku,tamo je u donjem redu H 70m sto u prevodu 7 bara,naravno to treba znati da maximalna kolicina vode i pritiska ne idu zajedno nego kako raste kolicina vode tako se spusta pritisak i obrnuto.Znaci ako bas ovu pumpu gledamo onda ili ce dati onih max 540lit/min sa manjom pritiskom ili ce dati 7 bara ali nece biti 540 lit nego manje.A dozvoljavam i onu varijantu da u ovom slucaju ova dva podataka idu zajedno znaci 540 lit/7bar ,uz odredjenu obrtaj kardana,sto meni deluje prihvtaljivo jer ako gledamo njegovu snagu od 17 KS (sto uopste nije malo) onda se od ovakve pumpe se i moze ocekivati ovaj kapacitet!Ali to su samo neka moja misljenja...
 
Uhhh ja se izvinjavam evo sad opet sam pregledao plocicu,evo ovako:kao sto retlav kaze protok je 416lit/min i to na pritisku od 70 m,znaci 7 bari na obrtaju kardana od 540/min
 


Max dubina usisavanja 7mPritisak na izlazu pumpe opada 10% na 1km dužine cevovoda

10mVs dovoljno za pogon 10 prskalica ( fi 3mm ili top fi 12mm )
Navoj priključka 2 i 1/2" za cevi od 3"
Postoji mogućnost redukcije za cevi 2" ( pritisak ostaje isti a protok opada za 1/2 )
Max pritisak 2,6bara
Max protok 1200 lit/min
Radni pritisak 2 bara
radni protok 800 lit/min

- - - - - - - - - -

Ima I ovakva pumpa samo ima druge karakteristke I to:


Max dubina usisavanja 7mPritisak na izlazu pumpe opada 10% na 1km dužine cevovoda
10mVs dovoljno za pogon 10 prskalica ( fi 3mm ili top fi 12mm )
Navoj priključka 2 i 1/2" za cevi od 3"
Postoji mogućnost redukcije za cevi 2" ( pritisak ostaje isti a protok opada za 1/2 )
Max pritisak 6,8 bara
Max protok 900 lit/min
Radni pritisak 3.5 bara

radni protok 600 lit/min

Dali bi mogle teraju topove I koliko topa?
 
Dali bi mogle teraju topove I koliko topa?


Доња пумпа са вишим притиском ће 2 топа Jolly да тера без проблема у твом случају који си навео у горњој поруци. Наравно, ако си изабрао ватрогасно црево 75 mm.
 
Написао си да је 2 1/2" (два и по цола). Разлог за то би требало да буде управо то да на њега може да се навије ватрогасна спојница 75mm која на себи има стандардно унутрашњи навој 2 1/2 ". То је по стандарду.
http://www.tehnototal.co.rs/Spojke.html
 
Karakteristike sam prepisao sa neta.Na izlazi je nalozena cev na kojoj se srafi spojnica od vatrogasnog creva I posle u produzetko isto idu vatrogasna creva tj.spojka na spojku to odrecene duzine.ojedino ako su mislili da si na izlazi iz pumpe stavi neki muf pa dupli nipli I poveca na 2.5cola,vatrogasno crevo je 2cola ako ne gresim
 
Ватрогасно црево је најчешће ф 52 mm или ф 75 mm. Обично се не обележава са " (цоловима). Цоловни могу да буду само навоји. Мислим да смо већ довољно скренули са теме. Да, постоји и ватрогасна спојница 52mm са унутрашњим навојем од 2" aли зашто би конструктор ставио ту мању спојку на тако велики проток?
 
Nazad
Vrh