Šećerenje meda - kristalizacija

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
To je jedan od pokazatelja da je med pravi, jer raznoraznim falsifikatorima još nije pošlo za rukom da oponašaju prirodu na taj način. U falsifikovanom medu kristalizacija se završi tako što med koji je ušećeren izgleda poput oblaka, a nije ravnomerno raspoređen kao kod prirodnih medova.
Period koji prođe od vrcanja meda do porvih znakova kristalizacije se razlikuje u zavisnosti sa kojih biljaka su pčele skupljale nektar i polenov prah. Ako nevolite da jedete ušećeren med dovoljno je da u manju šerpu naspete vode i da je zagrejete prko 40 stepeni, a zatim da u nju stavite teglu sa medom. Posle kraćeg vremena med će ponovo postati tečan i spreman za uptrebu.

Zanimljivo je da se u rusiju uglavnom koristi ušećeren med, kažu da su tako sigurniji u kvalitet.
 
Mala ispravka bez ljutnje.Med moze biti kristalisan a ne useceren.A kada se kristalise pa hocemo da ga pretvorimo u tecan vrsimo dekristalizaciju.
 
Da to je ispravnije reći tako, dok je izraz šećerenje veoma čest u nekim delovima zemlje. Ima vrsta meda koje se kristališu veoma brzo, kao na primer med od uljane repice. Meni je on omiljena vrsta i nesmeta mi kada je kristalisan. Međutim kada je tržište u pitanju prolazi samo med u tečnome stanju.
 
Jedno pitanje za pčelare i poznavaoce meda. Kažete da se med dekristališe već na 40 stepeni. A da li mu škodi veća temperatura?
Evo i zašto : poslednjih dana sam bio žešće prehlađen i pio sam dosta čaja kojeg sam zaslađivao kristalisanim medom. Dakle ubacim u šolju kašičicu meda (ovaj je bio kristalisan) i onda uspem vrelu vodu koja je skoro kipuća, (tek što je skinem sa ringle), znači daleko veće temperature od 40 stepeni. Da li se tako gubi nešto u medu, mislim na korisne sastojke i lekovitost?

Sad kad sam ovo napisao, pomalo mi je smešno zbog banalnog razloga ovom pitanju (zaslađivanje čaja i prehlada), ali kad smo već na ovoj temi...

I još nešto, nije mi jasno zašto tržište traži med u tečnom stanju kad je kristalisani med pravi pokazatelj da je med prirodni. Ja sam uvek kod kupovine uvek pre uzimao kristalisani med ako sam imao izbora.
 
Isto kao što svi kupuju beli hleb, a zdraviji je crni, svi kupju beli šećer, a zdraviji je žuti, tako svi žele da kupe i tečni med. ::lose::

A što se tiče meda na većoj temperaturi od 40 stepeni, dolazi do razlaganja izvesnih jedinjenja na proste sastojke i tako se gubi deo pozitivnih jedinjenja iz meda. Zato med ubaciš u malo mlake vode i razmutiš ili ga uzmeš kristalisanoga. Pa potom popiješ čaj. Mada je bolje i tako uzeti med u jako toplome čeju, nego ga ne uzimati nikako. :cao:
 
Hvala na odgovoru! Pretpostavljao sam da nije dobro "topiti" med na visokim temperaturama i pošto svakako ne mogu da pijem vreo čaj onda pustim da se malo ohladi voda pa tek onda dodam med i kesicu čaja. U svakom slučaju bar smo apsolvirali kako zasladiti čaj sa medom :D .
 
Što se tice meda najbolje su ove dve varijante korišćenja;
1.stavi se u usta i drži se što duže
2.koristiti ga sa vodom
ako vas na primer muči gorušica i kiselina sa toplom
a ako imate manjak kiseline sa hladnom vodom,prema jednom tekstu iz pčelara odnos je ovakav
-topla voda sa medom smanjuje kiselost za 70 procenata
-hladna povećava za 70 procenata
Probao za ovu prvu varijantu su u pravu.
 
novii je napisao(la):
Isto kao što svi kupuju beli hleb, a zdraviji je crni, svi kupju beli šećer, a zdraviji je žuti, tako svi žele da kupe i tečni med. ::lose::
kod nas je skoro sve naopako, ja sam negde procitao da se u Australiji i Novom Zelandu iskljucivo koristi kristalisani med, da pcelari cak dodaju po kasiku-dve kristalisanog meda u tecni kako bi se ovaj brze kristalisao, a ovi brze dosli do novca :ppozdrav:
 
Rusi koji su u Srbiji traže isključivo kristalisani med, jer su tako naučili u Rusiji. Prilikom dekristalizacije, može da se nestručnim postupkom razgrade izvesna jedinjena u medu.
 
Htedoh dodati sto se tice belog i zutog secera skoro sam procitao da tu u sustini i nema neke velike razlike kao sto se do skora mislilo.Pozdrav.
 
mnogo istine kao i neistine.
tako se pricalo i pmisli se da su brown jaja bolja od bjelih ali nije istina barem tako kaze institut za peradarstvo i odsek za jaja.

kod mene ne vole kupovati kristalizirani med, vrlo rjetko bi ga ko kupio jer se misli da je pokvaren, svi zele tekuci i dobar komad "ceslja" postavljen u teglu, da cudni su obicaji u svjetu za med. kada se med u tegli kod mene zgusne-stegne-ocvrsti mi ga obicno bacimo i kupimo drugu teglu gde je vrlo tecan i zagasite boje kao na primjer sto Grcka mahom prodaje u svjetu:) da , vrlo cudno ali obicaji su jaki. primjera radi: portugalci misle da je njihov med najbolji dok ga ja ni okusio nebi i da mi ga badava daju ja ga ne mogu uzeti, a za grckim placem, zasto? ne znam valjda radi onog poveceg komada "sacha" sto se unutra nalazi:)
 
AAAAuuu Dedo Kad se med "pokvari" stavi ga sa posudom u kojoj je (najcesce tegla) u lonce nali vodu i grej polako ne preko 50C0
I opet ces imati 1.klaasni med.
Ukus meda 1 zavisi sa koje biljke je skupljan ne tolko u kojoj zemlji
 
Ne preko 40C0. Mada med sa takvim radom samo gubi na kvalitetu, ali malo.
 
Samo nemojte više puta to raditi jer i to šteti medu. Poremećaj diastaze i takav med na ozbiljnoj analizi ne prolazi ako je u pitanju prodaja.
 
i posle prvog otapanja med ce se opet nakon izvjesnog vremena ukrutiti, znaci opet otapanje i tako redom, uh moram sto vise puta jesti da se trosi brze da mu nedam da se stvrdne:)

kao sto je vec neko naveo ja ga cesto stavljam u caj, kazu zdravo a narocito za ovakve kao ja----stogodisnjake:)
 
Ako med ne bude krstalisao, sasvim je sigurno da je veštački, ili ako pola tegle bude kristalisano, a druga polovina tečna. Mislim to se da videti samo još u Srbiji, zato preporuka da med kupujete od pčelara, a ne od trgovaca.
 
koliko para je livadski med:haha:imam komsiju bas tu na 200 metara koji se bavi pcelama odavno ima ih veoma mnogo i ima skole znaju ljudi time da se bave oni prodaju sa dvesta din teglu od 1kg !!
 
To je OK cena, jer je on prva ruka, u mega marketima to isto kosta 350 najmanje. A kada smo već kod kristalisanog meda, u Rusiji se takav pretežno koristi, jer znaju ljudi da nema mućki.
 
zasto se kristalise 2/3 tegle meda a 1/3 nece
i ono sto se ne kristalise smijem li koristiti :pcelac::
 
Kristalizacija meda je prirodna karakteristika meda i smeš koristiti i ono što je krastalisalo i ono što nije. Inače kristali "padaju" na dno tegle , pa ti se čini da kristališe odozdo_Ostavi ga dovoljno dugo , pa će kristalisati i ta trećina posude. Koliko dugo ?---zavisi od vrste meda , a još više od temperature u skladištu.
 
Nazad
Vrh