Krečenje voćaka kao vid zaštite

Negde sam procitao, ne secam se gde. Verovatno na samom pakovanju preparata, da li sumpora ili bakra ne secam se.
 
Pretpostavljam da ste svi culi za bordovsku corbu i da znate da se pravi od plavog kamena tj bakar sulfata i kreca. To znaci da bakar u obliku bakar sulfata sigurno mozemo dodavati u krec kod krecenja vocki. Za ostale oblike bakra nisam siguran.
 
Ako krecenje odlaze cvetanje za 5-7 dana sta moze da se desi?Ja prosle godine nisam krecio,cvetanje je bilo 15. marta.Do 21 aprila kada je kod mene bilo -4 plod je dostigao velicinu veceg lesnika i to ga je spasilo.Da sam okrecio, cvetanje bi bilo mozda kasnije ,samim tim bi i mladi plod bio manji i verovatno bi sve izmrzlo.Znaci tu nema pravila kod krecenja radi odlaganja cvetanja.Za druge stvari ok,i ja kada god stignem odem i okrecim po desetak stabala.
 
Пеле, код мене је био мањи мраз него код тебе али нису преживјели плодови око којих нисам ложио ватру. Изгледа да је битна и исхрањеност воћака.

- - - - - - - - - -

Додуше, плодови су били ситнији него код тебе.
 
Ja danas malo molerisao... otislo 15 kg gasenoga kreca...
f5aa90069f69fdb07aeed27580fd0d0c.jpg
c9bd90e0f911fc0440e5c265fd1fb105.jpg
32fd412741232f1b014ff36733f5a7dc.jpg
4444d72511500313e599263f76581d2a.jpg
aa602a5c4aa6065090a4b7286c1c8b6b.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Poštovane kolege interesuje me koja je razmera kreča, soli i sumpora na atomizer od 400l pošto sam rešio da ove godine krečenje odradim atomizerom
 
Poštovane kolege interesuje me koja je razmera kreča, soli i sumpora na atomizer od 400l pošto sam rešio da ove godine krečenje odradim atomizerom

Omjer je ko i inace 0,5 kg soli, 0,5 kg sumpora i 5kg kreca.
Ali mislim da moras uzet krec u prahu (zidarski) da ne zastopas atomizer.

Inace sam protiv soli jer privlaci srne.
 
Poštovane kolege interesuje me koja je razmera kreča, soli i sumpora na atomizer od 400l pošto sam rešio da ove godine krečenje odradim atomizerom

Koliko je to pametno raditi atomizerom, kreč je dosta abrazivan... pitanje za čega će taj atomizer biti posle upotrebe kreča. Neki koriste leđne atomizere mislim da im i dizne malo prošire ali ih otpišu pa dok treje traje, uglavnom nisam probao a i ne savetujem... naravno ako ti atomizer nije za otpis a ako jeste onda piči pa šta bude.
 
Atomizer je nov. Neznam sad sta da radim, valjda ce se isprati vodom kad ga perem neće valja toliko da nagrize
 
Mi kreč prskamo ratarskom prskalicom, starom Moravinom sa onim metalnim buretom. Stavimo dva pištolja i prskamo dva reda odjednom. Tako već godinama. Jeste dosta sporije nego atomizerom, ali još se ne usuđujemo da probamo sa njim. U pitanju je 2 godine star Agromehanikin.
Igranka nastaje tek kasnije pri prskanju žitarica.Koliko god i na koji god način prali prskalicu negde uvek ostane kreča koji se kasnije osuši i bude kao trunje. Pa pri prskanju malo malo pa začepi dizne. Obično nakon prskanja od jedno hektar ili dva sve dođe na svoje, ali se zato to prvo prskanje oduži 2-3 puta duže od normalnog .
Da napomenem da uzimamo kreč u kamenu, pa ga sami zagasimo. I pri sipanju u prskalicu prolazi kroz par tkanina i na kraju sito.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Krec nikad ne mosh oprati :)

Znas ono kod kuce krecis, kane ti na parket, tu ce doveka biti belicasto, mosh prati koliko hoces...
 
Imam par oraha, iznad vinograda, pored puta, sada su sa nekih dvadesetak godina starosti...inače sadnice nađene u šumi, tako da nisu nešto naročito, ali ima ih...
Počeo sam da krečim pre dve godine, kad sam primetio da ih napada lišaj...mislim , po boji i obliku da ih ima bar dve različite sorte...
Pre neku godinu sam okrečio, tako nekih metar i po u visinu i sav lišaj se skinuo ...pa jedne godine pauziram , a ono se raširilo...sve pečat do pečata i otišlo i u visinu...
Prošle godine opet okrečim, visoko koliko sam mogao da dohvatim...i danas gledam , gde je okrečeno nema , ali iznad , pa na skoro svim granama, mislim sve do vrha samo se žuti od lišaja...
Koliko ovi lišajevi loše utiču na orahe (mada sam ih primetio i na višnji, kruški, jabuci mada mnogo manje) i kako se to dalje odražava?
I konačno da li treba delovati?
Da li smem u ovom periodu vegetacije, ili kasnije...da leđnom pumpom ,probam da dohvatim gornje grane...ili to mora samo u vegetativnom mirovanju...jesen-zima?
 
Nazad
Vrh