Elektro instalacija

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Zna li neko kako se postavlja elektro-instalacija na traktore??
Nesto sam malo upucen u taj deo elektronike,pa me zanima odakle se dovodi struja do kutije sa osiguracima,da li kontakt brava ide pre ili posle kutije osiguraca i jos po nesto ako neko zna...:haha:
Inace planiram da na fergusona nabacim novu instalaciju.
 
Trebala bi da se dovodi direktno sa akumulatora, a brava je posle osigurača, ipak ja taj deo posla ostavljam da otac uradi, jer je profi za sve vrste struja, gde kod ih ima.
 
Dovodi se i sa dinama-alternatora, a sa akumulatora zato što potrošači vuku struju sa njega kada je motor ugašen.
 
Struju dovodiš sa akm. na anlaser i odatle ide na bravu i sa brave razvodis . Na braviimaš brojeve koji 56 farovi koje dalje razvodiš dugo kratko (ili druga vrsta sa tri položaja preklopa 56a dugo i 56b kratko ) , 58 pozicija ,30 ulaz od anlasera ,30 ka potrošačima. Razvodiš dalje preko osigurača vodeći računa da struja preko osigurača ne bude veća od naznačene vrednosti odnosno sabereš snage koje ćeš staviti na taj osigurač i podeliš sa 12V i to treba da ti je manje od struje koja je naznačena na osiguraču .
Alternator isto vezuješ na anlaser .
 
North ARMY je napisao(la):
Zna li neko kako se postavlja elektro-instalacija na traktore??
Nesto sam malo upucen u taj deo elektronike,pa me zanima odakle se dovodi struja do kutije sa osiguracima,da li kontakt brava ide pre ili posle kutije osiguraca i jos po nesto ako neko zna...:haha:
Inace planiram da na fergusona nabacim novu instalaciju.
joj joj stocu stobom kako da ti objasnim , probacu ukratko, sa plus kleme akumulatora dolazi debeli kabal na alneser i on se oznacava B+ sa tog spoja ide jedan tanji na alternator koji se kopca na B+na altenatoru a drugi tanji kabal ide sa alneseta sa B+na osigurac koji je naj jaci 30ampera a sa njega na bravu koja ima kontakt sa oznakom 30 , prvo moras znat
da kontakt 30 znaci stalna struja sa akumulatora +
15 znaci struja sa brave koja se prekida nije stalna jos se oznacava 54
58 poziciono svjetlo prvi stepen na bravi
56b kratko svjetlo drugi stepen
56a dugo svjetlo treci stepen
50 ide na automat na alneser i on ti daje impuls za palenje
57 osvetljenje istrumenata
e sad sa brave napajas tablu sa osiguracima sa kontakta 30 napajas to jes uzimas jedan osigurac za svirenu cetir zmigavca i radio,
sa kontakte 15 ides na osigurace i njeg djelis jedan osigurac stop svjetlo i ljvi -desni zmigavac jedan osigurac brisac itd, a sa 15 ides i na kontrolnun lampicu alternatora jedan kraj sijalice a drugi ide sa D+
kontakti 58 , 56 , 56a isto idu prvo na osigurace pa onda na potrosace .
 
Da dodam samo da je taj glavni osigurač manji (kraći) od ovih ostalih i da je obično 25A.

:ppozdrav:
 
hvala svima na odgovorima,to planiram da uradim na prolece,a dotle cu jos prostudirati sve to,vidjao sam dost resenja,ali pokusacu da uradim kako valja.
Kod mene u selu pravi majstor trazi 300e za komplet,a neki...kao i ja sto su majstori 50e i moj materijal
 
meni daj 40e za novu instalaciju 50e za ruke i dodji po mene i mi to odradimo lagano uz :ppozdrav:
 
pozdrav za caleta :ppozdrav:
jos da dodam North Armyi ako budes kupovo novu instalaciu moras navest za kojeg fergu oces jer za 533 i 539 nije ista zato sto su 533 imali diname a 539 alternatore pa je u tom mala razlika .
e sad ako si u 533 ubacio alternator onda trazi instalaciu za 539
 
pa dinama je jako slaba(slabo puni) pa sam i to hteo sa nekog auta staviti jer takvih imam u ponudi za skoro dz
a inace je rec o 533
Mladene odakle si ti??
Cugi jel bi mogao skenirati i onaj deo slike gde je objasnjenje sta je koji broj?
 
Nemam tu stranu, ali da se sve videti, po brojevima to je ovako-
1-Razvodna-luster klema
2-Pozicija
3-Far
4-Osigurači
5-Sirena
6-Kontrolne lampice
7-Termodavač
8-Relej
9-Alternator
10-Alnaser
11-?
12-Brava za startovanje
13-Kontakt brava
14-Prekidač zadnjeg svetla
15-?
16-?
17-Zadnje svetlo
18-?
19-Utičnica za prikolicu
20-Stop svetlo
21-Zadnja pozicija
22 i 23-Akumulatori (nije mi jasno za 22)

Sutra ću slikati oznake na kontakt bravi, one koje je Mladen opisao.

Mladene pomagaj na mestima gde su upitnici, i proveri je li ovo ostalo ok.
 
ma najbolje i najjeftinije resenje je da stavim komplet instalaciju juga-lade-stojadina to rade sad majstori,zapravo jedan mi je pricao o tome,ali nema vremena da mi to uradi radi uservisu po ceo dan,pa kuci zemlja,nova mlada...a i duzan mi je pa onda mu se odmah ne ide... :haha:
 
Samo izmenjaj kablove, i od ostalih sklopova zameni šta je propalo-polomljeno, nema tu šta od auta više da se stavlja sem alternatora, inače ja na Zetoru imam alternator od "keca", fabrički je zveknuo prošle godine.
 
slabo vidim brojeve na semi pa nemogu da komentarisem sta je sta.
ja sam iz brcko distrikta
kablovi ako su nagorili mjenjaj obavezno a naj jeftinije je da kupis novu instalaciju koja kosta oko 40e za fergu i samo je pokopcas
 
mladen je napisao(la):
e sad sa brave napajas tablu sa osiguracima sa kontakta 30 napajas to jes uzimas jedan osigurac za svirenu cetir zmigavca i radio,

Kako struja sa brave 15 nije stalna isto kao i 54 za gore citirano se uzima struja sa 54 da ti potrošači ne bi mogli da rade bez kontakta, i kako ih ima više prema njima ide deblji kabal, što se vidi i na slici brave gde je na dolaznom kontaktu 30 i na kontaktu 54 veća klema za deblji kabal.
 
kad ima kod mene u brckom orginalna instalacija za fergu onda mora bit i u srbiji negde to ti je zakon dobijes sve lepo upakovano u burzirima samo pokopcas :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh