Francuska alpina

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Lokacija
Nova Pazova
Počeo sam sa jednom pre 3 godine, isključivo zbog mleka jer ne podnosim kravlje posle jednog "trovanja" želudca, i tako da trenutno imam 4 sjarene, prvi jarići se očekuju oko 12-og marta, bilo je i muških ali se zna gde su oni završili :osmeh:. Možda ubuduće i krenem u neki ozbiljniji uzgoj, jer sam veoma zavoleo ovu vrstu životinja, mada ternutno nemam adekvatan smeštaj za više od 7-8 grla.
Da još dodam, svi ste čuli za blagotvornost kozijeg mleka, a evo i jedne manje poznate činjenice, ljudski organizam svari kozije mleko za 20-40 minuta, dok je za kravlje potrbno oko 4 sata, te se iz tog razloga kozije mleko može piti u većim količinama i uslovno rečeno "mešati" sa drugim stvarima u kratkom roku (popij kravlje i posle koka kolu i ugasio si :haha:), bez osećaja tegobe.
 
Malopre mi se ojarila najstarija, i donela na svet dva lepa ženska jareta :D Malo me je iznenadila jer sam očekivao za koji dan, inače za ne upućene, koza nosi jariće od 145-155 dana, ovoj je danas bio 146-i dan. :ppozdrav: Biće slika sutra.
 
Po ovome bi se reklo da je alpina genetski jaca od sanske.
Nego imaju li ta koza i jarac rogove? :osmeh:
 
Koza ima, vidi se u donjem levom uglu slike, a jarac ne. Inače u subotu se stado uvećalo za još jedno jare, a danas za još dva! Trenutni odnos jarića je 3:2 za muške! :ppozdrav: :bravo:
 
@Čugi
Ne znan koliko znas o kozama i mislis li se time bavit profesionalno, ali ako da, ja ti preporucujem da ti jarac ima rogove a koze ne. To se postize na slijedeci nacin. Nikad nemoj ostavljat za priplod jarad kojoj nece rasti rogovi. Sa njima su veliki problemi. Javlja se puno hermafrodita i skarta i uginuca. Jarac mora imati rogove. A zenskoj jaradi se rogovi pale tzv. termokauterom. pogotovo ako su stalno u zatvorenom prostoru. Koze su ratoborne i dolazi do strasnih rana.. itd itd. Sta te bude zanimalo samo pitaj. sad mi ne pada na pamet nista. Inace u Vinkovcima imas tiskarski obrt Zebra. Oni ti izdaju ovcarsko-kozarski list. godisnja pretplata je u Hr 20-ak eura. tamo imas sve. Po :ppozdrav:zdrav
 
Do sada nisam imao svog jarca, uvek sam uzimao od nekoga i dovodio kod mene, konkretno ovaj zadnji put je bio bez rogova. Koze su inače dve bez rogova, a dve sa rogovima i do sada nisam imao problema sa njima. Ove probleme koje pominješ da li se oni pojavljuju samo kada jarac nije rogat, ako sam te dobro razumeo?
 
Ne ne krivo si razumio. Problemi se javljaju kad oba roditelja nemaju rogove. Ti mozes i jarcu paliti rogove bez problema. Ali koji je to jarac bez rogova. He he.
Bitno je da im kao jaricima se vidi da ce im rogovi rast. A pocnu se palit sa 7-15 dana starosti. Posli je suvise problematicno i onda to moze radit samo veterinar
 
Znači kod rogatih koza je samo moguć problem međusobnog povređivanja, i nema lošeg uticaja na potomstvo?
 
Dapace od njih ces dobit samo zivo i zdravo potomstvo. kazem ti jedino in moras kao malima palit roge i to je sve. Za sebe samo takvo potomstvo ostavljaj
 
zato su sanske koze previse osjetljive. Ostavljaj jarca i zensku jarad samo od najboljih koza. I mijenjaj jarca svake godine ako ne mislis vrsit kontrolu pripusta.
 
O mojim budućim planovima sam pisao u prvom postu, tako da tu vidiš šta planiram dalje, ali mi se ne da paliti im rogove, meni su mnogo lepše rogate :osmeh:, bez rogova su mi nekako kao ćelav čovek! :haha:
 
Pa ima li iko na ovim prostorima da ima ozbiljniju farmu na kojoj gaji Francuske alpine. Ta rasa mi se mnogo dopada, ali nemam prostora za njeno držanje.
 
Ima par km od mene u naselju Vojka, relativno nova farma sa oko 300 grla čistokrvne Alpine, ženska jarad su oko 350 eura, ja ću "osvežavanje" mog stada raditi preko njih, mada ih ima još, ali mislim da je ovo najopremljenija i farma sa najviše grla u Srbiji.
 
Ne znan za farme u Srbiji ali u nas ih ima masu i svaki dan nicu nove.
Ja sam pocetnik ali namjeravam imat jedno 100 kom za 2-3 godine.
@ Čugi imat ces gadnih problema ako su ti koze stalno u zatvorenom (zbog rogova) viruj mi :zli: :ppozdrav:
 
"Objekat" je polu zatvorenog tipa, mada ima 3m2 prostora po grlu, za sada im je to sve dok ne obezbedim malo veći prostor........na koje si probleme mislio? Koliki je po tebi potreban prostor po grlu?
 
A to ti je zasad dosta pogledat cu u literaturi pa cu ti javit. Bio sam u jednog uzgajivaca u Krizevcima i on ti ima prostora za 100 koza. otprilike u boxu od 12 kvadrata 7-8 koza ali bez rogova.
Najveci je problem sa tim rogovima sto se mlate i ranjavaju. Koza mora negdi ispuhat,a to najbolje radi na pasi. za stalski uzgoj obavezno se skidaju rogovi.
Njemu se je jarac otkinuo sa lanca kad se koza mrkala i porusio sve zeljezne pregrade da bi dosa do koze na drugoj strani stale i usput nabio 5-6 koza na rogove. 3 je mora ubit a bile su bredje.
Meni se je desila ista stvar sa ovnom. Nabio mi janje na rog i tako ga je nosa dok ja nisan dosa. Otad skidam rogove.
Nemoj mislit da ti pametujem ali covik se najbolje uci na greskama, samo sta su one vlastite najskuplje :nono: :ppozdrav:
 
Tema je za razmišljanje....kažem ti ja imam dve rogate i one su stalno zajedno, nisu nikada pravile probleme, problem je koliko vidim iz ovoga što si napisao, najviše na muškoj strani, te bi stoga više pažnje trebalo posvetiti jarčevima što se tiče uklanjanja rogova.
 
Pazi brale ovako. kako budes sirio stado tako ces doc do ovoga sta ti ja kazem i sam. U intenzivnim uzgoju se u jednom boksu drzi oko 8 koza, prije jarenja. Jarac nije sa njima on se drzi posebno. Ide k njima samo na sex he he. Zato on nece pravit probleme. Koze koje su non stop zatvorene su problem. Paraju jedna drugu. Nego ovih dana mi je klanje (uskrs) pa cu kad prodje gungula ti dobacit jos neke podatke. O ishrani smjestaju njezi itd itd. :ppozdrav:
 
Danas se vreme prolepšalo, pa su najstariji (oni sa prošle slike) izašli na rekreaciju! :osmeh:

 
Nazad
Vrh