Ракија од шљиве

svetitrifun

Član
Učlanjen(a)
18 Jan 2009
Poruka
200
-Пекао сам ракију од шљиве. Кад је наточим у чашу, у средини на површини плива мали плавичасти једва приметан круг. Подсећа ме као да потиче од бакра. Приликом препека бацио сам прву литру, а казан за печење је био од 100 литара. Од чега то може бити ?
 
Bakarusa! pocetak destilacije je pun metil alkohola otrovan za coveka,koristi se za ciscenje
 
Шта је проблем ? Колико треба одвојити првих литара препеке ?
 
U nedelju 8 novembra u mestu Baljevac kod Raške održana je treća RAKIJADA u takmičenju rakija, jer je ovaj Podkopaonički i podgolijski kraj bogat dobrim rakijama od šljive. Bilo je odličnih rakija konkurencija jaka ali su proglašeni i pobednici, dobili sertifikate i jedva čekaju iduće godine ponovo manifestaciju koja se uvećava.
Tada ću vas obavestiti na vreme da učestvujete svi koji imate dobre rakije. Ali vodite računa kvalitet mora biti bolji od valjevskih rakija koje su poznate ali ... hm ... videće se... :ppozdrav:
 
Оће ли неко да напише колико прве количине препеке треба одстранити на почетку печења. Да ли је та количина у вези са капацитетом казана? Ја сам одбацио прву литру али изгледа да то није довољно
 
odvajanje ibacanje je cista glupost uzmi kazan koji mia destilat ugradjen i nem sta da se odvaja ::D
 
Poslednja izmena od urednika:
[/quote]
dalibor79 je napisao(la):
odvajanje ibacanje je cista glupost uzmi kazan koji mia destilat ugradjen i nem sta da se odvaja ::D
Ovakve diskusije su neukusne i treba ih ukloniti odmah, da nebi zaglupljivale one koji uce kako se pravi dobra rakija, jer covek je sa znanjem na nivou 19 veka...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad radis prepek od 80 litara baci se oko 2 litra,ocenis kad ide pravi alkohol a kad ide metil(ako ne znas gradiraj cim je to sto istace jace od 60 stepeni pustaj u rakiju)
za dobriu rakiju bitno je sve,sorta sljive,zemljiste,polozaj ka suncu,ako je to ok onda se u kominu stavlja samo zdrava sljiva i dodaje se voda do vrha sljiva u kaci i ostavi se tako da vri,voda je jako bitna stvar
pecenje je vec laksa stvar,vesela masina radi svoje
o cuvanju rakije drugi put
Ako hocete rakiju od koje ne boli glava ne stavljajte ni gram secera i samo pozegaca ili madzarka,sve ostale sorte nisu bas za zdravlje jutro posle dobre,ko popije litru(npr 20 gradi,50 stepeni) a ne boli ga glava ujutru to je dobra rakija,moras ustati iz kreveta kao mlado lane,samo zedan i nista vise,ni muka ni glavobolja
Ovo sam napisao zbog pocetnika neke osnove mozda neko nauci nesto
:ppozdrav:
 
potpuno se slazem sa tobom miladinovicu svak cast i poruka draganupan da procita sta sam napisao pazljivo mada sam samo zaboravio da kazem da odvajam u prepeku a miladinovic je samo potvrdio tj ima isti metod pecena kao i ja a ti draganpan nemoj da vredjas i nemoj da budes bezobrazan i nemoj nikog da ponizavas jer to nije lepo :nono: :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1263675028[/time]
_________________________________________________
prava rakija od ciste sljive bez truni secera inemoze da bude najmanje 500 dinara a ovi sto prodaji ispod zapitajmo se kojim je metodom nastala pozzzz svima :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :cao: :cao: :cao:
 
Kad prepečinješ, bacaš prvi 1l na kazanu od 100l. OBAVEZNO! Metil alkohol ključa na nižoj temperaturi od etil alkohola, i zato prvi izađe iz kazana. A plava boja nema veze sa tim (mislim kad bi stajala u buretu neko vreme, da bi nestala), jer pre 10-20 godina niko nije odvajao metil alkohol.
 
Verovatno bi bure apsorbovalo to malo bakra,ili bi samo obojilo rakiju da se ne vidi,pitajte nekog hemicara.
Za metil upravo tako se desava hemijski,a j abacam i vise od litar probam po malo sve dok ne potece cist etanol,razlikuje se ukus a grad oseti razliku u koncentraciji alkohola
 
Пекао сам ракију око Крстов дана, на казану од сто литара избацио прве скоро две литре и поново се јавио, истина мали плавичасти круг, једва приметан на средини. Мислим да је у питању, што каже сајбер сељак, лош квалитет бакра. Причао сам и са другима који су пекли на овом казану и кажу да имају исти проблем.
Шта би било, кад би усред печења кад већ тече ракија, пала температура. Да ли би поново кренуо метил, или се он јавља само у почетку ?
 
МИЛАН je napisao(la):
Пекао сам ракију око Крстов дана, ............. Шта би било, кад би усред печења кад већ тече ракија, пала температура. Да ли би поново кренуо метил, или се он јавља само у почетку ?
Milane, NE ne bi ponovo krenuo metil, jer intezitet vatre samo reguliše količinu etil ahkohola koji teče iz lule, jer metil poteče samo na početku, prvi (tačka ključanja niža).

:ppozdrav:
 
Što se tiče plave boje to je samo oksid bakra koji se stvara u kazanu uglavnom zbog nehigijene istog.Dobro bi bilo da kuvaš vodu pre nego počneš peći rakiju.Ako je kazan čist problem ti je u luli i hladnjaku gde se vremenom nataloži koječega.Problem rešiš sa malo žive sode.
Što se tiče metanola on je produkt truležnih bakterija koji su aerobni (fermentišu samo u prisustvu vazduha) ja sam to rešio sa vakum buretom (bure hermetički zatvoriš iz njega ide jedna cev koja ide u sud sa vodom) u takvom buretu mogu da rade samo korisni kvasci zato što su anerobni (fermentišu samo bez prisustva vazduha).Pošto je komina tečna u njoj nema vazduha tako da fermentacija teče svojim tokom ali u otvorenim sudovima na površini rade i truležne bakterije koje dovode do stvaranja metanola a mi naravno mešamo tu kominu 2-3 i više puta dnevno i količina metanola se povećava.Bilo bi dobro zato odvojiti na prepeku 1-2 litre.
Napominjem da za dobru rakiju mora biti i dobro voće (zdravo i zrelo) a nikako trulo i plesnivo.
To što smo mi navikli da u rakiju guramo samo otpad i polemišemo dal je dobra ili još bolja stvar je naše kulture prema božanstvenoj kapljici!!!
 
Кад радиш то са цревом за одушак да ли мешаш и колико често комину, или опште не мешаш ?
Ма овај казан иде по селу од куће до куће, и кад га добијеш онда те газда пожурује ајде чека овај, онај је звао и тако... Ја га обавезно оперем врућом водом, стварно воли да то буде уредно и чисто. Прао сам и лулу и казан увек, али нисам хладњак. Вероватно је ту проблем.
А радим иначе то са поновним цеђењем, али узмем оне женске јастучиће за скидање шминке, много добра ствар, за ракију. Хвала на памети браћо
 
Nazad
Vrh