Veštačko đubrivo

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
gledam na onom 'rvackom forumu što neko ostavio k'o linak, kol'ko ljudi veštaka bacaju...
gledam i krstim se....nešto tu nije u redu...
elem, ove godine mi žito gušće nego što treba.
umesto 140kg/jutru otišlo između 180 i 190. majstoru za sejanja "spao lanac". al u glavi..nešto je pobrk'o...
sad me brine prihrana. u standardnim godinama bacim po 130kg uree iz 2x.
ove godine sam planirao 150, jer će cena biti okej...međutim s obzirom na gustu setvu malo me strah zbog poleganja...
kakva su iskustva?
sorta je pobeda. i nikad mi nigde nije polegla...al nikad nije bila ni ovako gusto posejana...
 
Odg: veštak

tarana je napisao(la):
gledam na onom 'rvackom forumu što neko ostavio k'o linak, kol'ko ljudi veštaka bacaju...
gledam i krstim se....nešto tu nije u redu...

Šta nije u redu?

tarana je napisao(la):
sad me brine prihrana. u standardnim godinama bacim po 130kg uree iz 2x.

Zašto prihranjuješ ureom? Ja idem i ove godine sa 150kg/jutro KAN-a.
 
Odg: veštak

Moja iskustva su malo drugačija.
Ako je zima sa snegom onda prehranjujem UREOM oko 110 kg/kj iz 2x.Prvo prehranjivanje u februaru po snegu sa 2/3 količine đubriva.Drugo prehranjivanje krajem marta sa ostatkom đubriva.
Ako je zima bez snega onda prehranjujem sa AN-om 150 kg/kj odjednom krajem marta.
U mom kraju se KAN koristi samo u voćnjacima i povrtnjacima.
 
Odg: veštak

Većina nas je nasledila način đubrenja od naših, ili nekih drugih, starih samoukih poljoprivrednika, što je u današnje doba sa velikim napredkom nauke i tehnologije nedopustivo. Pre par godina pričao sam sa nekim profesorima poljprivrednog fakulteta, i uz njihove savete, neke analize koje sam čitao, i podatke sa interneta, veoma sam popravio rezultate svoje proizvodnje. Takođe analiza zemljišta je veoma preporučljiva, mada se retko primenjuje u gazdinstvima koja imaju zemlju rasutu na stotine parcela.
Za početak pročitajte razliku između delovanja Uree i KAN-a, na ovim stranama, i probajte sami doći do zaključka o njihovom dejstvu u prihrani.

http://www.hip-azotara.co.yu/index.asp?PId=198
http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=78#UREA
 
Odg: veštak

Da slažem se sa Čugijem svakako đubrenje napamet je u krajnjem slučaju bacanje para.
Moje gazdinstvo je na teritoriji DP Agro-zavod Vrbas i oni kao savetodavna služba vrše analizu
zemljišta i daju preporuke za đubrenje.
Kada se prvi put odnese uzorak daje se i plan setve za četiri godine unapred tako da na osnovu
unete i iznete količine hraniva za pojedinue kulture dobija potrebna količina đubriva za svaku godinu
i kulturu.
Od kultura zavisi i sastav (formulacija) đubriva (NPK) a prehrana se daje u alternativi (UREA ili AN)
 
Odg: veštak

Koliko se ja secam, sa zimskih predavanja iz poljoprivrede (strucnjaci dolaze kod paora u mesne zajednice (i sl.) i drze predavanja o agrotehnici...), bilo je receno da je KAN fizioloski alkalno djubrivo dok su UREA i AN fizioloski kisela djibriva. Posto su zemljista u Vojvodini uglavnom obezbedjena kalijumom i blago alkalna su, preporuceno je da se prihranjuje UREA-om i AN-om a da se KAN izbegava bar narednih deset godina.
Uglavnom, ako se uradi analiza zemljista konkretne parcele, nestaju ove nedoumice i ima se tacan "recept" djubrenja! :D
 
Odg: veštak

zašto urea?
urea se razlaže za 15-ak dana.bacam je krajem januara ili početkom februara po smrznutom zemljištu.
urea se ne ispira, za razliku od kan-a i an-a.
drugu prihranu radim takođe ureom, jer kikinda ima vrlo malo padavina, pa prihranjujem početkom marta u skladu s vremenskom prognozom.
s obzirom da žito sejem u prvim setvenim rokovima, to nikako nije rano...
analize zemljišta daju info o kiselosti, humusu, n, p i k. za azot je potrebno raditi analizu n-min metodom, što me mrzi, a i u poljoprivrednoj stanici mi ne deluju oduševljeno donošenjem uzoraka...

'rvati bacaju po 500kg neke "sedmice" po jutru. zaboravih koja je to vrsta mešanog, ali mi svakako deluje preterano....

svo đubrivo kupujem u januaru sem mešanog, koje bacam u jesen. u januaru je 10-15% jeftinije nego u martu ili aprilu. naravno ništa "u zamenu", sve u kešu. kakava god zamena bila, najmanje 15% je skuplja nego keš.
 
Odg: veštak

Mora da si pogrešno shvatio, "sedmica" je NPK 7-20-30, i ide pod oranje 400-500kg/ha, što i ja praktikujem kad imam "viška" para.
 
Odg: veštak

psenica uz prinos od 7t/ha iznese 80kg fosfora i 140kg kalijuma.
500 kg 7-20-30 = 35kgN+ 100kg fosfora + 150kg kalijuma
dakle ono sto unose fosfora i kalijuma, je dovoljno za proizvodnju od oko 8t/ha .
a ne verujem da im je desetogodisnji prosek preko 4t/ha.
 
Odg: Veštak

negde sam ovih dana pročitao da je trgovano na produktnoj berzi ureom po 30 i nešto dinara, pa se zabrinuo.
imate neki info o ceni? nekako mi se činilo da bi trebalo da košta 25-26din, na osnovu cena "mešanog" jesenas.
 
Odg: Veštak

Kod mene u zadruzi izgleda ovako:

UREA........................28 din.
AN...........................19,5 din.
15X15X15..................27 din.
8X16X24....................28 din.
8X24X16....................28 din.
5X15X30....................26,5din.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Veštak

otvorio excel tabelu (troškovi) za ovu godinu i odma' me glava zabolela. :cao:
nafta probila 100$ po barelu, što otprilike znači da će za 7-8 dana da poskupi kod nas za 3-4 dinara.
đubrivo ubija s cenom, a seme ne smem ni da pomislim kol'ko će da košta...
qqruz neće biti ispod 3000din po setvenoj jedinici.
 
Odg: Veštak

info od danas.
urea - 3000 u maloprodaji (ruska, rvacka i rumunska. rpske nema)
na tv-u čuo nekog rekordera da je kupio seme kukuruza zp - 360 ili 341. 2950din. (valjda 25.000 semena)
 
Odg: Veštak

bubiša, još ista cena?
neko pazario ureu?
ja u četvrtak treba da čujem zadružnu cenu.
niko se ne sikira, samo ja...
poljopartner je kol'ko vidim povukao povukao svoje paritete i cene sa sajta.očigledno i on poskupljuje.
 
Odg: Veštak

Poskupljuje sigurno, ja sam na žalost silom prilika morao ove godine za žito na paritet-2.3 :cao:.......
 
Odg: Veštak

@ tarana

Za sada cena je još uvek ista bar je danas bila.
Paritet UREA-SOJA 1:1,1
:ppozdrav:
 
Odg: Veštak

U zadruzi sa kojom radim je paritet urea-soja 1:1.21 plus jos nesto (prevoz, manipulativni troskovi... ko ce ga znati sta vec sve ne :sta:) sto se na kraju svede na otprilike 1:1.4 (nisu jos znali bas tacno da mi kazu).
To su mi rekli telefonom (zvali da vide da li mi treba), tako da mozda postoji i mogucnost greske. Takodje je 3x15 1:1.12 plus jos nesto...
 
Odg: Veštak

lepa cena, ima glava da me zabole kad se budu menjali ojri za veštak.......... :zli:
 
Odg: Veštak

vidiš ti šta lopovi rade.
šta smo imali do sad.
žito 1:2.3
soja 1:1.1 i 1:1.4


bobane, ja se od evrova polako odvikavam.pare od žita sam oročio na 6 meseci dinarski s kamatom od 15 posto.to sad ističe. taman kad treba.
da sam kupio evre bio bih na istom. ovako sam 15 posto u plusu.
ljudi, ja godinama ne uzimam ništa kroz naturalnu.garantujem da sam bar 20 posto dobar na tome.
nije sve u prinosu.nešto je i u olovci.
 
Odg: Veštak

pazario.
urea 29.70.
od ponuda su u igri bile 31, 32 i 32.50din/kg.
kod naturalne nema fiskalnog i ponuda je bila 1:1.15 za suncokret.
 
Nazad
Vrh