Elektronika na trakrorima Massey,Fendt

ELCOTEAM

Novajlija
Učlanjen(a)
4 Sep 2009
Poruka
6
Lokacija
Šabac
Po struci sam elektronicar(TV serviser) ,servisiram elektroniku na traktorima Massey,Fendt.., pa me interesuje da li jos neko poznaje tu oblast.Ako nekome trabaju besplatni saveti i ostale informacije nek se javi.Pozdrav svima i nadam se da cemo imati zajednickih tema.
 
Evo posle duže vremena sam opet ˝on line˝ tako da ako je nekom potreban neki savet nek se uključi u diskusiju.Molim one koji budu postavljali pitanja da postave i podatke o traktoru,godište,iz koje je države uvežen ,serija odnosno model.Iako se bavim samo elektronikom vrlo dobro poznajem i mehanički deo tako da možemo i o tome da diskutujemo.Ponekad mala sitnica zaustavi ceo traktor a problem može da reši i nestručno lice.
Pozdrav za sve sa foruma,Siniša-ELCOTEAM.
Post je spojen: [time]1277365489[/time]
_________________________________________________
Dosta forumaša traži moj broj koi sam ja `naravno`zaboravio da postavim,063/1171971 ili za inostranstvo +381631171971,mada za sva pitanja je najjeftinije emailom.
 
Pozdrav
Ja se bavim kompjutorskom dijagnostiko traktora i kombajna novije godšte pa mgli bi se ponekada ćuti da izmjenimo savjete
 
Naravno,ja sam uvek zainteresovan za saradnju.Ostavi neki kontakt telefon ili možemo da se i dogovorimo pa da se nađemo negde i razmenimo iskustva.Veruj,ti si prvi koji mi se javio da radi sličan posao i bilo bi interesantno razmeniti iskustva jer mi smo u ovom poslu poprilično usamljeni.Ja sam iz Šapca,tačnije jedno selo pre Šapca ,Klenak.Ako ti treba kakva pomoć možeš me i kontaktirati na +381(0)62/277399.Pozdrav,Siniša-ELCOTEAM.
 
Pozdrav svima i pitanje za majstora Sinisu iz ELCOTEAMA,znaci imam problem sa MF6290 2002 god uvoz Francuska dosao sam sa traktorom sa polja ugasio ga i nakon sat vremena idem dalje on je mrtav ,sve radi ali ne radi naprijed nazad serviseri su bili promjenili prekidac na pedali kvacila i nije do njega ,oni kazu ili je rucica ili kompjuter ali nemaju to za probu nego bi ja to trebao kupiti pa bi onda znali sta je od toga (a bas to nisu mali novci ) jel mi mozete pomoci objasniti kako radi taj mjenjac ili ste mozda imali takav problem da mogu utvrditi sta i kako ispitati jer vidim da od ovoga nema nista nego moram sam krenuti to rjesavati ako mislim sa njim u polje Unaprijed Zahvaljujem lp...
 
Pozdrav svima samo da se javim traktor je popravljen otisao je kompjuter bay bay 1000eura da bi stvar bila gora danas mi je pocelo nesto da lupa na MF 6160 kad ga dobro ugrijem, jel imao tko takav problem ,normalno pali ,ne trosi ulje ,ima snagu ali nesto lupka ili me ceka nova financijska inekcija ......lp
 
Kad nače ovu temu , ajd i ja da pitam nešto : na koji se način na traktorima MF iz Francuske recimo , skida blokada kretanja 30km/h , konkretno serija 6000 dyna ? Dali može softver da se mijenja , ili hardverski intervencijom nekom na centrali , ili nemože bež zamjene centrale ?
 
Kako se radi na njima neznam ali bi se dalo skontati po tome kako se ponaša traktor, naime kad je brat kupio malog fendta njemu je bila brzina ograničena na 40 km/h i u vožnji je kod brzine od 42 km/h sam prebacio u nižu brzinu, tj. bio je u 6/4 i sam je prebacio 6/3 a motor još nije postigao puni broj okretaja (to se događalo na otprilke 1900 o/min a motor ide do 2300). Da bi ga vratio natrag u 6/4 morao si prebaciti prekidač na 3 pa opet vratiti na 4 i njemu je bila elektronska blokada koja je riješena za cca 80 eura i 5 minuta posla, serviser ga je prikopčao na laptop i izmjenio postavke u kompjutoru i sad ide cca 50 km/h. Ako se i ovaj MF slično ponaša onda je blokada elektronska tj. može se riješiti na sličan način. Drugi slučaj je bio kod kolege na Reanultu Ceresu i on je imao mehaničku blokadu tj. imao je devet brzina, pet sporih i četiri brze i u brzima nije mogao ubaciti u petu. Na njemu je bila mehanička blokada u mjenjaču koju su mu skinuli rasklapanjem mjenjača (jedan mali "štift" koji nije dozvoljavao ubacivanje u petu brzu) i on sad ide 40 km/h. Postoji i treća mogučnost a to je da je kompletan mjenjač napravljen posebno za 30 km/h a posebno za 40 km/h a to bih mogao pogledati u katalogu rez. dijelova samo mi treba točan broj i godina modela.
 
Ovde je "elektronska" blokada , tj kad predje 30km/h dynashift odma vraća u niži rang , iz D u C , ili iz C u B . Vjerovatno se može uraditi reprogramom.
 
prvo pregledaj ono što je najjednostavnije a to su osigurač ( F11) i prekidač, ako je tamo sve ok tj. prekidač daje izlaz onda provjeri dolaz struje na elektroventil on je označen brojem 35 na slici



odpoji ga i spoji ispitivač na žice te probaj da li dolazi struja na njega ako se dobro sjećam trebalo bi svjetliti kad je prekidač na položaju zec a kad je na kornjači onda ne. Ukoliko ne dolazi struja greška može biti na samim žicama ali i u senzoru brzine jer mu se prebacivanje blokira ako se traktor kreće brzinom većom od 6 km/h (za 8170) a ako je i tu sve OK onda probaj da li se čuje kakav zvuk tj. da li radi elektroventil ako se ništa ne ćuje onda ga skini pa pogledaj vizualno da li otvara ventil. Obično bude greška na njemu (ako je do struje) jer kotva zna blokirati (zbog poderanosti ili korozije) ili pregori namotaj elektroventila.I to je manje više sve što bi moglo prouzročiti kvar od struje. Od mehanike jedino znam da su mjerili pritisak ulja na tom ventilu i on bi trebao iznositi 17 bara ali se on mjeri negdje sa strane ali na to nisam obraćao previše pozornosti tako da neznam koji je točno vijak.
 
Kucni ventil za prebacivanje nečim , pokušaj više puta zaredom prebaciti , pokušaj u rikvercu prebaciti . Šta se čuje kada prebaciš jel krči kada pustiš kvačilo ili ne ? Jesi li nešto dirao prethodno? Što reče kolega može biti problem i sa senzorom brzine kretanja , pokšaj ga otpojiti na džeku pa pokušaj bez njega , on bi trebalo da se nalazi sa gornje strane diferencijala na sredini , znači ispod rezervoara (ako je ispod kabine) vidi se kada staneš na poluge pa zaviriš ispod razvodnika . Ako ništa skini bočni okrugli dekl koji drži ručice mjenjača sa strane (pazi na ulje) pa vidi šta se dešava i ponovo uklopi viljušku.
 
Nazad
Vrh