Srbija jede kancerogeno meso

Arsa

Član
Učlanjen(a)
21 Jun 2008
Poruka
100
MIROSLAV STOJIŠIĆ TVRDI DA SU PROIZVODI IZ MESARA OPASNI PO ZDRAVLJE
Srbija jede kancerogeno meso
Doktor veterinarske medicine kaže da se u nekim mesnim prerađevinama nalazi i zabranjeni polifosfat, koji kod ljudi deluje mutageno u drugom i trećem kolenu, a nije isključeno ni oboljevanje od raka debelog creva

BEOGRAD - Građani Srbije jedu meso vrlo lošeg kvaliteta! Neretko se u viršlama, šunki i ostalim mesnim prerađevinama koje uglavnom vole deca nalazi i zabranjeni polifosfat, a on kod ljudi deluje mutageno u drugom i trećem kolenu. Oboljevanje od raka debelog creva takođe nije isključeno. Sve to za Glas javnosti tvrdi Miroslav Stojišić, doktor veterinarske medicine, bivši načelnik Republičke veterinarske inspekcije i nekadašnji savezni inspektor za uvoz i izvoz.
- Svinjsko meso u srpskim mesarama lošeg je kvaliteta zbog načina uzgoja. U ishrani svinja koristi se takozvana „sano“ hrana, puna hormona, antibiotika i sedativa. Kada to pojede, životinja samo pije vodu, leži i spava. Za pet meseci svinja je „spremna“ za klanje - ističe sagovornik Kurira i dodaje „da proizvodnja takvih svinja cveta na manjim farmama u okolini Šapca, po Bačkoj, ali i u drugim mestima“.
Prema njegovim rečima, proizvodi od svinje uhranjene na taj način vrlo su lošeg kvaliteta i nisu zdravi za ishranu.
- Puni su hormona, vode i antibiotika. Krmenadla je bleda, izgleda vodeno. S nje se cedi tečnost još u mesari, a kada je stavite u tiganj, ulje prska na sve strane. U mesne prerađevine moraju da se dodaju emulgatori koji vezuju vodu iz mesa - ističe on.
Kako Stojšić kaže da su pljeskavice tek „posebna priča“, a to važi za sve gradove Srbije.
- One se prave od vrlo jeftinog, takozvanog leskovačkog roštilj mesa. U sastav tog „mesa“ ulaze soja, loj, led i polifosfati koji se nigde u svetu ne stavljaju u mleveno meso. Oni spadaju, kako su naučnici već dokazali, u genotoksične materije. Ako se jedu, mogu da izazovu mutacije gena kod ljudi u drugom i trećem kolenu. Na deklaracijama naravno ne piše da meso sadrži te materije, već se vode kao aditivi, koji nisu zakonom zabranjeni - tvrdi on.
Svi ti proizvodi, uključujući i pljeskavice, obično su jeftini i samim tim primamljivi za siromašnije građane.
- Šunka u crevu i „pica šunka“ takođe spadaju u vrlo loše prerađevine koje, ako se dugo i često jedu, mogu da izazovu rak debelog creva. Šunka se pravi od svinjskog buta čija je cena oko 500 dinara, a ona je duplo jeftinija. A to je zato što na 100 kilograma svinjskog buta ide 100 do 150 kilograma leda. Da bi se ta masa ujedinila, dodaju se soja, proteini od soje i sojino brašno. U to još ulaze i već pomenuti polifosfati, kao i poboljšivači ukusa i glutaminati - precizirao je Stojišić.
Međutim, tu nije kraj „recepturi“. U masu se dodaje i emulgator karagenan, koji se dobija iz morskih algi i spada u hidrokoloide, materije koje vezuju vodu, i - koji je kancerogen.
- Ni viršle nisu bezbedne. Isto kao i šunka, upola su jeftinije od mesa od kojeg se prave. U njihov sastav ulaze šija, leđa, trtica i kosti od pilića koji su puni antibiotika, hormona, teških metala i bakterija - naveo je on.


Kako šunka izaziva rak

- Kada čovek pojede šunku i ona se razloži u digestivnom traktu, karagenin se lepi za sluzokožu debelog creva izazivajući njegovu upalu ili kolitis, a nuspojava je zatvor. Posle praženjenja debelog creva, na zidovima se prave ranice koje dovode do ulceroznog kolitisa. Nitritna so iz šunke s proteinima iz mesa i soje pravi nitrozoamine, a oni, kada dođu u dodir s ranicama, na sluzokoži debelog creva izazivaju rak - ističe Miroslav Stojišić i dodaje kako se „sada svi čudimo odakle toliki broj obolelih od raka“.

Ministarstvo: Hrana je bezbedna

Siniša Kotur, načelnik za međunarodni promet pri Upravi za veterinu, tvrdi za Glas javnosti da su meso i mesne prerađevine koji potiču iz legalne proizvodnje potpuno bezbedni za ishranu i da se aditivi koriste u propisanim količinama.
- Naša inspekcija apsolutno ima uvid i redovno kontroliše proces proizvodnje od ishrane životinja. Odmah se kažnjava sve što nije u skladu sa zakonom. Monitoring u Srbiji sprovodi se po standardima EU i najbezbednije je da građani kupuju meso i mesne prerađevine u registrovanim prodavnicama. Ako nešto nema deklaraciju, najbolje je da se ne kupi - rekao je Kotur.

Treba li sta dodati ovome ?
 
Jbg ti ko da neznaš šta se sve može parama u zemlji Srbiji (a i šire). Prati samo lik i delo bivšeg nam ministra poljoprivrede a sadašnjeg min. trgovine i sve će ti biti jasno.
 
Pa to za Sano je odavno poznato.
Problem je u neobaveštenosti ljudi,željom za što bržom zaradom i dobrom marketingu Sano-a, a takođe i u potkupljenim "stručnjacima" koji preporučuju istu.
Takođe, da li se neko zapitao zašto Sano proizvodi svoju hranu samo za istočna tržišta?
 
da li je to stvarno tacno da je za istocno trziste ?Ja sam to cuo na par mesta, al sve ne mogu da verujem.Niko ne spominje piletinu. Kod mene u okolini ima farmi za oko 150000 pilica trenutno bar 70% radi "sano" program
 
Ja koristim koncentrate Nemackog proizvodjaca IBEKA PANTO. Veoma sam zadovoljan njihovim "ucinkom". Zanima me da li su ovi koncentrati stetni? :sta:
 
Drage kolege zar neshvatate da je to borba za trziste i kako ce to uticati na dalju prodaju koncentrata,to neko svesno radi.Svi ti koncentrati na bazi amino kiselina su isti.Da li to bio panto,sano,biofaktor.
 
Arso brate zasto citas kurir? Ja pomislio nesto ozbiljno.
Salu na stranu, ja imam 60 tovljenika koji jedu SANO i cuo sam za te price
u vezi pomenutog proizvodjaca hrane ali sve u domenu " cuo sam to i to za sano", nista provereno
i decidirano
Ne znam, sve je moguce. Inace moj rodjak vec godinama radi samo "sano" program i to
vrlo profi (izbacuje 50-60 komada mesecno) ima ugovor sa ozbiljnom klanicom itd...
Racunam da je nesto stvarno lose pa valjda bi on to znao...
Voleo bi da da komentar u vezi ove teme neko ko je stvarno kompetentan
Post je spojen: [time]1252785318[/time]
_________________________________________________
Apsolutno se slazem sa mikijem
 
Pa gore i jeste citat doktora veterine i cinjenica je da kod nas ima gomila tehnologa koji ne rade u svojoj struci jednostavno zato sto nece da potpisu nesto sto u krajnjem slucaju moze da ih otera u zatvor.
Deo koji svakako niko normalan nemoze da porekne je onaj u vezi preradjevina koje su ponekad jeftinije od bilo kakve mesne sirovine koja je potrebna za njihovu proizvodnju, po tome ispada da proizvodjaci rade na svoju stetu, verovatno im zao sirotinje pa daju jeftinije.
Dzaba prica kad vidis kako nepismen narod kupuje g...a puna vode kod Matijevica i slicnih .

Opet se prica svodi na to da se radi ono sto odgovara preradjivacu i trgovcu a ne seljaku dok je krajnji korisnik zaista na kraju i njega ko j...
 
E ovo za SANO sam cuo i ja igrom slucaja sam bio prisutan analizi mesa na poljop fakulteku (odsek za tehologiju animalnig proivoda) svinja sa jedne nase renomirane farme i mesa svinja sa malog gazdinstva koje je hranilo svinje sa tim SANO rezultati su STRASNI
 
@ zex vicius
Pozdrav novom članu foruma :cao:
Nećeš se baš tako lako izvući, proradila je radoznalost. Hajde ti nama malo konkretnije o tim STRAŠNIM rezultatima.
 
U principu mogu da se složim sa stavovima iznetim u uvodnom postu.
Poznata je narodna poslovica da para (tj. ::novac:spavam: vrti gde burgija neće.
1994. godine upozorio me je moj profesor da je kancerogen stočni kvasac koji smo uvozili iz Rusije (cena = džab-džabe). Zapažanje sam preneo tadašnjem vlasniku mešaonice stočne hrane gde sam radio i nisam naišao na razumevanje (a razlika u ceni gotove smeše hrane ne bi bila značajna ukoliko bi koristili domaći kvasac).

Verovatno ste primetili da je današnja omladina visoka (o broju cipela da ne govorim). To je posledica ne kvalitetnije ishrane već prisustva nespecifičnih stimulatora varenja i rasta (brzo se razvijaju duge, cevaste kosti dok mišićna masa proporcionalno zaostaje). Zato bi trebalo izbegavati konzumiranje navedenih mesnih prerađevina i u kućnoj radinosti pripremati viršle, hrenovke, kobasice, paštete i druge mesne đakonije (bez obzira na količinu).

~ Prerada mesa u domaćinstvu - recepti
 
Ja sam izraziti pristalica domace radinosti . Nemojte pogresno da me shvatite ali u klanicama je higijena na mnogo vecem nivou nego kod nas , uslovi klanja, iskrvavljenja odvajanje i ciscenje creva u drugoj prostoriji , higijena alata i opreme... Mada ima tu i drugih stvari ja godisnje zakoljem 5 svinja a kljanica dnevno 30 gde je moguznost kontaminacije veca zakljucite sami . Sto se hrane tice sva ova halabuka je verovatno isplanirana doticni gospodin koji je svoju diplomu prodao za saku dolara je znao kako da napise clanak SANO je napisao malim slovima a sano na latinskom znaci ZDRAVO .
Riblje brasno je izbaceno iz ishrane svinja zbog mogucnosti prenosenja raznih bolesti a niko ne prica o jos vecem zlu MESNO-KOSTANOM Brasnu ono se dobija destrukcijom ( paljenjem ) klanicnog otpada to se onda melje i sta mislite gde to zavrsi . Meso hranjeno tom hranom je puno bakterija pa za ishranu predstavlja tempiranu bombu .
 
zex vicius je napisao(la):
Riblje brasno je izbaceno iz ishrane svinja zbog mogucnosti prenosenja raznih bolesti a niko ne prica o jos vecem zlu MESNO-KOSTANOM Brasnu ono se dobija destrukcijom ( paljenjem ) klanicnog otpada to se onda melje i sta mislite gde to zavrsi . Meso hranjeno tom hranom je puno bakterija pa za ishranu predstavlja tempiranu bombu .
Zabranjena je svaka sirovina animalnog porekla i odpatcii sa kuhinje.U uniji i kaznjavaju restorane koji nemaju potvrdu o logicnoj kolicinikuhinjskog otpada predatog na unistenje,ali o tome smo raspravljali pre ~godinu dana.
Pogledaj belosvetsku hranu za pse i macke! sve biljni sastojci i dopisano sa ukusom govedine,piletine...
Od predatora stvorise vegetarijance :zli: :udri:
 
Prijatelju ovo ti je SRBIJA| i ovde je se moguce 52 kg kukuruza , 20 kg mekinja,12kg sojine sacme,8 kg suncokreta, 5 kg mesnog brasna. 2 kg kvasca. 1 kg premiksa i sve to kosta oko 1500 din
i eto grovera za svinje a posle sta nam deca jedu , to nemoze nabaviti svako samo velike farme koje su u sistemu sa klanicama inace i moje svinje su od 2000 vegetarijanci imam solidna prasenja svinje su mi zdrave i ::namigivanje::
 
zasto je tolika povika na taj Sano program,kad svi znamo da kvalitet stocne hrane se uzorkuje i kontrolise.Ja neverujem u tu pricu o hormonima ....vec tu postoje drugi razlozi a to su sto je sano najveca konkurencija svim proizvodjacima stocne hrane.Ja licno koristim taj program i koristim meso hranjeno tim proizvodima.Ja se bavim trgovinom stocne hrane 10g.i upoznat sam sa svim proizvodjacima u drzavi i znam ko koji kvalitet prodaje .Ja bi se vise plasio tih manjih mesaona koje slabo ko kontrolise,dok veliki sistemi si sigurno pod nadzorom poljoprivrednei i veterinarske ispekcije.
 
Ja bi se vise plasio tih manjih mesaona koje slabo ko kontrolise,dok veliki sistemi su sigurno pod nadzorom poljoprivredne i veterinarske ispekcije.
Da i tutnu malo ::novac:: (keša) da inspekcija zažmuri ( ::namigivanje:: ) na jedno oko i teraj , nikad zdravije hrane nije bilo samo ako se ima ::novac::
 
Naravno nesto nisam video inspektore po maxi marketima. Te velike firme postaju drzava u drzavi i niko im nista nemoze.
Nesto se ne secam da su svinje nekad hranjene sojom a sad je to kolko vidim deo svakog mixa. Propaganda koja nas je dezinformisala zadnjih nekoliko decenija je uspela, uveli smo soju kao jako zdrav proizvod a cinjenice su sasvim drugacije.
 
Nazad
Vrh