LR košnice - iskustva sa dubokim podnjačama

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Pčelarim sa LR košnicama na koje montiram duboke podnjače. Duboke podnjače montiram fiksno, tako da se ne mogu odvojiti od donjeg nastavka. Od samog početka sam počeo da radim sa dubokim podnjačema pa ih tako nemogu uporediti sa redovnim. To što su fiksirane za nastavak se dosada nije pokazalo kao loše. Mada verovatno nemože se smatrati nedostatkom kada se duboka podnjača može odvojiti od košnice.

Kod kupovnih dubokih podnjača primetio sam da neki proizvođači stavljaju lesonit umesto limenog uložka. Takve podnjače imaju malo nižu cenu, ali im taj lesonit brzo propadne. Ja sam se odlućio da stavim lim koji se koristi u štamparijama, ali sam gledao da nema mnogo farbe na pripremku, da se nebi pojavile rezidue u pčelinjim proizvodima.
 
Pretpostavljam da je duboka podnjača u stvari mrežasta podnjača, okca 3,15 mm. Ispod nje ide taj lim a to znači da nema dodira sa pčelama.Što se tiče fiksiranja prvog nastavka i podnjače tu ne vidim opravdanje jer je veća korist od manipulacije nastavkom nego da je fiksirano. U tom slučaju treba stalno držati matičnu rešetku iznad tog nastavka jer je u prirodi pčele i matice da ide gore. U ovom slučaju kada je drugi nastavak pun legla spustiš ga dole a donji ide na njegovo mesto, eventualno sa jednim ramom legla.Ili sada za dve nedelje možda vršiš prvi pregled pčela. Poneseš koju podnjaču viška i samo promeniš. Ovu koju si oduzeo lepo očistiš i ev. opališ let lampom itd.
 
Zanimaju me dimenzije polunastavaka za lr kosnice? koji su najrentabilniji?
 
nehhi je napisao(la):
Zanimaju me dimenzije polunastavaka za lr kosnice? koji su najrentabilniji?
Ne vidim iz profila odakle si , ali ako poznaješ Beograd, svrati u Medex 3 u Ustaničkoj i popričaj sa dečkom koji je vlasnik.Rekao mi je da je probao polunastavak na LR-u i da je katastrofalno prošao ove godine u bagremu i da više nikad neće probati tu kombinaciju. Deluje mi ozbiljno i ne verujem da ne govori istinu , tim pre što sam ja hteo da kupim polunastavke kod njega, pa nije imao interesa da me odvraća od te namere ::namigivanje::
Inače , dimenzije polunastavka ne znam , a ovo sam napisao , čisto informativno , da se raspitaš kod ljudi koji ih koriste i vidiš kakva su njihova iskustva.
Ja lično koristim standardne LR nastavke i ubacim u plodište jedan poluram radi biološke zaštite od varoe (to normalno mogu što imam mali pčelinjak i što je u dvorištu , pa mogu lako da isecam trutovsko leglo). :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1248123605[/time]
_________________________________________________
novii je napisao(la):
Duboke podnjače montiram fiksno, tako da se ne mogu odvojiti od donjeg nastavka.
Izvini Novii , i sam znaš da nemam previše pčelarskog iskustva , al me zanima kako zazimiš društva? Znači li to da u jesen ne menjaš mesta nastavcima ili podigneš ramove iz prvog u drugi nastavak?
 
Nastavak o zazimljavanju društava u novoj temi Priprema pčela za zimu

A što se tiče polunastavaka, koristili smo neke nastavke od 18 cm, mada ne baš previše tako da nemam ništa što bi izdvojiti na tu temu. Nije se pokazalo kao spektakularno, ali sa obzirom da se o tome dosta priča treba na to obratiti pažnju. Sigurno ima sistem kako da se kvalitetno iskoriste polunastavci.
 
Nazad
Vrh