Ukrasno povrće

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.363
Lokacija
Apatin
Pre svega mislim na ukrasne papričice, koje su izuzetno dekorativne i imaju jako dug period cvetanja u toku leta. Istovremeno sa tim cvetanjem neki plodovi pocinu da dozrevaju pa se na ukrasnoj paprici mogu pored cvetova nalaze plodovi u različitim stadijumima zrenja, zelene boje, žute boje i na kraju kada je zrela crvene boje.

Takođe mogu biti zanimljive i neke vrste paradajizeva sa patuljastim plodovima, koje sam takođe posedovao i jako su mi se sviđali.
 
daj reci mi gde ima seme te paprike da se kupi i koji joj je naziv? Ja sam imao takvu papriku ljuta je kao otrov ali nisam ostavio semenke
 
Mislim da su to čili papričice. Njih ima desetine vrsta i varijanti s tim sto su skoro sve jako ljute. Posto su najčešće patuljastog rasta mnogi ih drže kao ukras u saksijama...Sto se boja tice tu vlada velika raznolikost.
Većina je prvo zelena da bi kada sazru postale crvene ,narandžaste ili žute ali ima i onih koje su prvo ljubičaste i tek kao sasvim zrele pocrvene....
Paradajzi sa sitnim plodovima se zajednicki zovu čeri(chery)=trešnja. Mogu biti veliki kao ping-pong loptica to su oni krupniji ili sasvom sitni, prečnika ispod 1 cm! Medju ovim paradajzima nalazi se i jako ukusan divlji paradajz, preteca svih domestifikovanih vrsta. Manje više svi čeri paradajzi imaju dobar odnos slatko-kiselo pa se medju njima nalaze najukusnije vrste. Takodje mogu imati razlicite boje, crvenu, narandžastu, žutu, belu sto je u stvari jako svetlo zelenožuto, purpurnu i crnu koja je ipak samo jako tamna bordo. Vecina ovih paradajza radja u bogatim grozdovima. Zbog velike potražnje za njima na tržištu stalno se proizvode novi hibridi pa tako jeda od najnovijih ima (navodno) preko 100 plodova u grozdu. Semena ovih hibrida su jako skupa i prodaju se malte ne na komad.
 
@ S3RiOUS

Moram se raspitati gde ima semenki, jer se porucuju preko telefona ili Interneta. Ukrasnog bilja ima kakvoga god zamislis, a cene su po meni veoma realne. Mi smo kod kuce porucili nekoliko vrsta, a od paprike dve kesice sa semenom. Međutim stigla je samo jedna, a kada smo to reklamirali telefonom, ljubazno su rekli da će poslati još jedno pakovanje i izvinuli se zbog nenamerne greške.
 
Na prvi pogled ovi "tresnja" paradajzi su ispali iz teme "saksijsko cvece". Da ne bi bilo tako evo jedne "saksijske" varijante. Rec je o vrlo ukusnom paradajzu koji se gaji u saksijama i ima fenomenalan prinos kao sto se vidi na slici..
.Ova vrsta je narocito atraktivna kada se gaji u visecim saksijama .jedina mana je sto ovaj paradajz da rod koji sazri u jednom periodu i nema vise.Zato se pri sadnji pazi da se seju u razmaku tako da kada dodje vreme zrenja stizu sa razmakom od 15-ak dana. Za razliku od takvih vrsta postoje i vrste koje radjaju i iznova cvetaju sve dok im klima to omogucava. U stvari, ako izuzmemo vrste paradajza koje su napravljene za industriju tako da ceo rod sazreva odjednom sto omogucava masinsku berbu (kombajniranje) bastenske vrste su visegodisnje! Ovo vazi i za paprike koje se gaje u saksijama. Ako se na vreme unesu unutra i ako im se obezbedi dodatno svetlo kao zamena za sunce ili topla soba sa prozorom koji gleda na jug paprika ce nastaviti da radja preko zime i sledeceg leta! Ovo sigurno vazi za cili papricice jer sam to isprobao.
 
Najmanji paradajz na svetu. Ako se dobro neguje moze da poraste kao grasak :haha:
 
Ukrasni kupus :D
n5g707.jpg
 
Ja sam nabavio seme od nekih ukrasnih žutih i belih jajastih paprikica, pozamašne su, i dosta teške dok su sveže, a imam i seme od puzajućih čili papričica, prvo bude zelena, pa kad dobije boju bude žuta, prelazi u narandžasto, tamno crveno, svetlo ljubičasto, tamno ljubičasto, skoro crno pa ponovo, crveno, svetlo crveno, narandžasto i tu se zaustavlja, i suši se. Kad budu imale plodove možda postavim slike...
 
Luk vlasac izgleda jako dekorativno kad se uzgaja u saksijama. Za ishranu se koriste listovi tako sto se po potrebi skracuju, veoma brzo poteraju novi listovi. Vazno je ne ostetiti lukovice tako da je najbolje nekoliko cm. iznad zemlje skratiti listove. Listovi se mogu iseckati i staviti u supu, preko salate ili neko drugo jelo koje ce dobiti prijatu aramu ovog luka, stavlja se u jela nekoliko minuta pre iznosenja na sto, dekorativno izgleda i ako se celi listovi poloze preko salate, pecenja i sl. Ako se listovi ne skracuju pojavice se jako lepi cvetovi. Ovo je luk vlasac koji sam ja uzgajao.

vlasac10.jpg
 
Nazad
Vrh