Rasne svinje i njihovo držanje

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Kod mene su se uvek držale svinje, ali samo za naše potrebe. Nikada se nije pazilo preterano dali su rasne, a ni kada se ukršta koja je druga rasa. Međutim realno je da ako se neko ozbiljnije time bavi, a takvi mogu opstati u vremenima koja dolaze, koje sorte svinja uzeti i odakle. Pri čemu se rukovoditi prilikom odabira sorte i koliko se razlikuju uslovi gajenja za svaku. Mada verovatno razlike nisu velike, ali verovatno ima razlike bar u veličini objekta ili rasporedu obora?
 
kada covek zeli da se bavi svinjarstvom prvo treba odluciti kojim vidom proizvodnje (krmace i prasad, tov, reprodukcija...). kada bih imao sredstava opredelio bih se za proizvodnju prasadi. savremena farma , ne preterano velikog kapaciteta sa uzgojem meleza do 25-30 kg telesne mase, u zavisnosti sta bi zadovoljilo trziste. licno bih uzimao f1 generaciju meleza izmedju jorksira i landrasa ili pak neke mesnatije rase tipa pietren. imam kolegu , direktora, na farmi u vrbasu, carnexova farma, koji je mi daje razne ideje i savete. tehnologija proizvodnje ide napred ali bojim se da mi kaskamo ...
 
Moj tata je previo selekciju tako sto je mesao jorksira i landrasa i na to isao sa pietrenom a kasnije opet sa nekom od ove dve ostale rase da poboljsa krv !
 
Koliko je bio zadovoljan sa rezultatima, drži li još svinje iz te linije.
 
u proseku je bilo po 10 prasadi od jedne krmace! Moj otac radi po staromodnoj tehnologiji da odlucuje prasad od krmace posle 4 nedelje a ovo sto sad rade da bi se krmace prasile 2 puta godisnje to je glupost ... upropaste se prasad na pocetku i kasnije boluju i nemogu da napreduju brzo kao sto napreduju ovi ispod krmace !!! Sami mesamo hranu imam dve mesaone jednu kosu 150 kg i jednu od 500 kg vertikalnu koju ne koristimo0 !Prvo smo tovili prasice iz nase proizvodnje oko 30-40 tovljenika izbacivali smo turu za 6 meseci oko 115 kg prosek, najkvalitetnija hrana ! kasnije smo presli na prasad do 25 kg i imali 10 krmaca i u turi oko 30 prasica sada smo batalili sve i tovimo samo za svoje potrebe a imamo 2 krmace ... hteli smo da ostavimo jos krmaca medjutim nisu ostale suprasne pa smo ih skartirali! Moja tata je jako zadovoljan sa tom selekcijom i ako se odlucujete za bilo kakvo bavljenje ovim poslom najbolja kombinacija je LANDRAS-JORKSIR ! :cao:
Ako ima neko jos neko pitanje slobodno pitajte! poz :ppozdrav:
 
Od aktivni članova na forumu se niko ne bavi time baš ozbiljno. E sada možda ima neko od registrovanih članova koji nepišu, dok među gostima na forumu sigurno ima onih koji imaju svoje farme svinja. Ja ličnno sam držao po nekoliko svinja,sve do ove godine. Ove godine ni uz pomoć trikova nisam mogao naći računicu. :cao:
 
To sada deluje kao dobra računica. Međutim iskusto je pokazalo da se stvari veoma lako menjaju u svinjarstvu. Ono što je miljko pitao za ozbiljnije svinjarstvo, je otprilike da neko drži krmače i za svoje potrebe ima 15 nerastova. Da se u proseku svaki dan prasi po jedna krmača.

Ali kao što rekoh, stvari se lako menjaju, pa samo veliki mogu da izdrže oscilacije tržišta.
 
ma razumem te,a jesi primetio da kad je kukuruz skup svinje dzaba,sad kukuruz dzabe a svinje skupe

u 3 selu covek drzi po 1000svinja i vise,lepo zivi,ja nikad nisam bio kod njega,ali pricao mi teca koji popravljat traktore
 
Da to jeste interesantno sa držanjem svinja. Verujem da bi bilo mnogo bolje kada bi oni što drže stoku imali svoje klanice. Mislim ne baš njihove, nego neke sa kojima imaju jasne ugovore. I naravno poželjno je držanje neke od rasa koje su stvorene za tov.
 
Ja se bavim tovom svinja unazad 10 godina.Imam mini farmu za 100 komada.
Dakle godisnje uhranim 3 puta 100 komada.
To je posao koji radis ili neradis, dakle kad zatvaras svinje u ovoj drzavi nikada neznas posto ces ih
prodati,tako da nema kalkulacije unapred.Na jednoj turi gubis a na drugoj zaradjujes pa kako ti se zalomi.
 
najbolja kombinacija je JOKŠIR-LANDRAS tj. F1 generacija i na takvu dobijenu nazimicu da se pripusti DUROK ili PIJETREN.To je idealna kombinacija za tov!!!!!!!!
 
Da veliki jorksir muzjak zenka svedski landras i durok kao f2 gen..a za f3 ubaciti hempsira!!!dobitna kombinacija skolski,kao sto nas uce na faxu!!!!!!
 
tovim i ja al tako da mesecno izlazi oko 20 kom gotovih a ulazi isto tolko prasadi,znaci godisnje oko 220-240 kom.
 
...čitam raspravu pa pitanje za znalce.
Posedujem krmaču nepoznatog porekla,dakle melez kupljena od čoveka koji pojma nema o rasi.
Koliko bi mi vremena trebalo da kroz veštačko osemenjavanje dobijem čistog jorkšira.
 
TO JE PROSTO!!!!Paz ovako:ako na tu krmaču pustiš ČISTOG JOKŠIRA dobijaš leglo 50% jokšira i 50%(neke tamo nazovi rase),i od tog legla ostaviš nazinicu za priplod i OPET NA NJU pustiš jokšira onda dobijaš leglo sa 75% krvi jokšira,i tako ideš još dva puta dok ne očistiš rasu.To ti je oko 3,5 do 4 godine. :cao:
 
Evo i ja da se uključim malo u polemiku Imam registrovanu mini farmu, na farmi imam 40 krmača prasilje i 18 nazimica.bavim se proizvodnjom prasadi.Najviše mi je zastupljeno Jokšir+Landras po mom 25-to godišnje iskustvo kaže da mi nemamo bolju kombinaciju za prasilje,mada imam i druge linije zbog kupaca.Osnovao sam udruženje odgajivača svinja Rusko Selo,e-tu se već javlja problem jer svi imaju PRAVO a niko nema OBAVEZE! Po meni treba malo i mi da se menjamo,morali bi prošlost da ostavimo a malo da krenemo prema budućnosti.I ako sam malo u godinama ipak odlazim na seminare i dosta čitam literature neki profesora.Ja mislim da UDRUŽIVANJE nam je jedini spas jer će nas "veliki "uništiti


Dobar dan i dobrodošli na poljoinfo.Pre pisanja bilo kakvog posta dužni ste da pročitate pravila i predstavite se u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/
a tek onda možete aktivno da učestvujete u diskusijama na forumu.
 
Nazad
Vrh