Američka kuga u Apatinskoj opštini

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Za sada je utvrđena na nekoliko pčelinjaka, međutim loše vreme ometa pregledače košnica da pregledaju košnice na celom terenu. kao što vam je verovatno poznato borba protiv ove bolesti ne podrazumeva lečenje, nego samo uništavanje zaražene košnice sa pčelama. Pošto zbog lošeg vremena verovatno neće biti pregledane sve košnice, može se očekivati da će se bolest ponovo manifestovati u vreme prolećnog razvoja sledeće godine.
 
Americka kuga moze i da se izleci.ne vidim razlog unistavanju.tetraciklini efikasno unistavaju kugu.i ako tetraciklini ostanu u medu a ostace ,ne skode elergicnim na penicilin.zato molim kolege pcelare da ne unistavaju nepotrebno i izlazu se velikom trosku.jeftinije je lecenje :D
 
Pčelinja društva se uništavaju, ukoliko se ustanovi da su zaražena američkom truleži, i to je zakonom propisano. Prisustvo američke truleži treba da ustanovi veterinarski inspektor i ukoliko je ustanovi pristupa se uništavanju zaraženih društava. I potom se sistematski pregledaju svi pčelinjaci u toj opštini.
 
Za ATL nepostoji lek, i netreba ceo pčelinjak uništiti nego samo ramove spaliti i zakopati kod onog društva kod koga je ustanovljeno da je zaraženo. Nastavke,podnjače,hranilice i krovove od tih društava opaliti sa brenerom. A pre nego što to uradite morate da budete registrovani i članovi udruženja u svom mestu ako imate udruženje pčelara. Kod nas u Apatinu kad se pojavi ATL, a pojavila se u septembru prošle godine obavešten je naš predsednik udruženja i sazvao pregledače i veterinara Gusmana Georgija iz Apatina koji je i alergičan na pčelinji otrov,a ipak je izašao na teren sa pregledačima i isekli su saće 10x10cm gde je leglo,a zatim je poslato na analzu gde je utvrđena ATL. Pregledani su svi pčelinjaci u prečniku od 3km, i nije pronađen ATL kod nikog drugog. Što se tiče isplate štete pre dve godine država je u našoj opštini isplatila nekim pčelarima kod kojih je pronađena ATL 6300 dinara po zaraženom društvu sad je verovatno i više. Zato registrujte se u udruženje i odradite to veterinar mora izaći to je njegova obaveza nemojte odustati ako vam kaže ja se bojim pčela ili ja neznam ništa oko toga obucite mu odelo i organizujte pregledače,a ako primetite nešto sumnjivo na leglu nemojte kriti od drugih pčelara jedino složni i organizovani možete da naplatite štetu.
 
...neznam bas dal ce prestati kuga samo tako sto ce se spaliti ramovi i vosak na njima...verujem da ostaje klica zaraze i u drustvu a narocito ako matica zaleze vec zarazena jajasca...uopste to nije tako jednostavno... po pravili menjaju matice prilikom lecenja...sto znaci da kod nje ima neki problem...
 
Pčelinje društvo koje je zaraženo sa ATL se uništi sa sprejom protv insekata i košnica se odnese na ono mesto gde će se izvršiti spaljivanje. Ako se na vreme reaguje, što je slučaj kod nas većeg širenja nije bilo.To se uglavnom dešava kod onih pčelara koji imaju par košnica kao hobi koji idu kod pčela jednom ili nijednom godišnje i zaborave na njih pa u njihove košnice ulaze druge pčele pa zaraze od onog što živi od pčelarstva.Zato smo prošle godine obavestili sve takve koji imaju prazne košnice ili možeš da prebrojiš pčelu u košnici da uklone ili će veterinar da piše kazne. Za par dana su svi uklonili. Na tim terenima sad pčelare pravi pčelari i nadam se da do ATL neće više doći. Samo redovno idi do pčela odradi šta treba i neboj se za nikakvu bolest pčela.
 
Kod Američke kuge spaljuju se samo proste košnice. Savremene košnice se ne spaljuju. Posle struganja voska i propolisa košnice se opaljuju let lampom. Posle sečenja saća iz ramova i struganja voska i propolisa i oni se opaljuju let lampom. Saće se pretapa a vosak zamenjuje kod proizvođača gde se steriliše na temperaturi od 120 stepeni.
 
Kod Američke kuge spaljuju se samo proste košnice. Savremene košnice se ne spaljuju. Posle struganja voska i propolisa košnice se opaljuju let lampom. Posle sečenja saća iz ramova i struganja voska i propolisa i oni se opaljuju let lampom. Saće se pretapa a vosak zamenjuje kod proizvođača gde se steriliše na temperaturi od 120 stepeni.

Navedeni postupak, u vreme vesti koju sam naveo, nije bio u skladu sa zakonom. Zakon predviđa spaljivanja košnica sa društvima, a država pčelarima isplaćuje nadohnadu zbog gubitaka. Visina nadohnade je u tom trenutku bila takva, da su pčelari bili zadovoljni njenom visinom.

Mislim da je i sada zakon takav da predviđa spaljivanje zaraženih košnica zajedno sa pčelama. I sad kad bi pokušali da promenimo takav zakon, to bi trajalo previše dugo, zbog preterano spore birokratije.
 
Visinom naknade za spaljenu košnicu pčelar se zadovoljava zato što je bolje išta nego ništa.
Zakon je zakon, a ne mišljenje i predpostavka, zato nam tačno kaži na osnovu kog zakona i kog člana tog zakona se spaljuju savremene košnice u kojima je bilo pčelinje društvo zaražano američkom kugom?
Na osnovu dezinformacija spaljuju se košnice koje ne treba da se spaljuju i tako gube i pčelari i država.
 
Ta akcija je na osnovu naloga veterinarskog inspektora pri opštini, a za tačan član ne znam, međutim mora da postoji neki, jer je malo verovatno da će država isplatiti novac nekom ko jednostavno uđe u opštinu i kaže da je spalio košnice.

Osnova problema američke kuge ja u osnovi, u tome što pčelari nisu ni upoznati realno kako to izgleda i kakvi su rezultati dejstva. Osnova zaraze su uvek košnice koje je neko doneo i ostavio, te ih ne obilazi, nikad se ne desi da je izvor zaraze pčelinjak od nekoga ko je iz te opštine. Takođe usklađivanje zakona, sa savremenom praksom bi pomoglo pre svega sprečavanju problema sa američkom truleži.
 
Ta akcija je na osnovu naloga veterinarskog inspektora pri opštini, a za tačan član ne znam, međutim mora da postoji neki, jer je malo verovatno da će država isplatiti novac nekom ko jednostavno uđe u opštinu i kaže da je spalio košnice.

Osnova zaraze su uvek košnice koje je neko doneo i ostavio, te ih ne obilazi, nikad se ne desi da je izvor zaraze pčelinjak od nekoga ko je iz te opštine.

Ne bi trebao da širiš dezinformacije na osnovu svojih predpostavki, jer zbog njih neko može da ima štete. Čudi me da ne znaš koji zakon se odnosi na Američku kugu, to je Zakon o veterinarstvu Srbije. U njemu nigde ne piše da se spaljuje košnica u kome je bilo pčelinje društvo obolelo od Američke kuge. Pošto ti tvrdiš suprotno pročitaj zakon, pa citiraj član koji potvrđuje da si ti u pravu.
[FONT=&quot]
Nije u redu što za širenje Američke kuge optužuješ seleće pčelare zato što oni sele svoje pčele na osnovu uverenja o zdravstvenom stanju svojih pčela, znači da su im pčele u vreme doseljenja na novu lokaciju zdrave. [/FONT]
 
ja neznam koji ste vi to pcelari kad ste u stanju da upalite jednu kosnicu samo zatzo sto je zarazena necim sto se danas leci...stvarno ste katastrofa....
 
Nazad
Vrh