Ranija setva kukuruza

paorpaor

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
14.521
Lokacija
Tovarisevo
Sta kazete o ranijoj setvi kukuruza. Najkasnije do 10. aprila. Ima li ko iskustva?
 
Ja ne planiram da zurim sa setvom pogotovo sto sejem FAO 400 i 500 pa sazru na vreme i ako se seju oko 01.05.
 
Ja zadnjih par godina sejem oko 1. aprila i rezultati su vise nego dobri. Malo duze nice, ali zato ranije zatvori redove i vise vlage iskoristi do letnjih zega. Ranije sazri pa posle berbe imam vise vremena da spremim zemlju za jesenju setvu.
 
Ovo pitam,a pomalo i predlazem iz sledeceg razloga. Primetio sam da kod mene u ataru svi ljudi koji su kukuruz posejali nesto ranije su imali odlican rod i prosle i predprosle godine. Dok je sa sojom bilo obrnuto. Oni koji su ga sejali nesto kasnije (oko 20. aprila) imali su slabiji prinos i do 1 tone,sto slozices se nije bas malo. Eee sad zasto je to tako. Kazu da kukuruz posejan u nesto ranijem roku izbegne avgustosku zegu kad je u cvetanju,a kazu da tad kukuruz donosi rod.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Vec godinama, zavisno od vremenskih uslova, sejemo od 10 do 15 aprila. Ove godine cu isto samo hibride sa kracom vegetacijom,(sejao sam NS 6010 i 640 i lose prosao) kako bi sto pre ojacali i bolje podneli eventualnu susu.
 
Institut Tamiš iz Pančeva uvek počinje da seje kukuruz posle 20. marta i imaju najbolji rod u okruženju. Prošle godine sam počeo setvu kukuruza 1. aprila i pokazao se odlično nasprem što je posejano krajem aprila. Setvu treba početi kada zemlja zagreje barem na 8 stepeni u setvenom sloju. To još ne znamo kad će zemlja da dostigne tu temperatruru da li će da bude 20. mart ili 15. april ? :sta:
 
ja isto mislim da je ranije bolje posijati pogotovo ako godina bude susna :cool:
 
Tacno Sandore, tempreatura zemljista je najbitnija a sto je sorta krace vegetacije to topliju zemlju zahteva... bar sam ja tu logiku primetio listajuci kataloge semenskih kuca...
 
mladen je napisao(la):
ja isto mislim da je ranije bolje posijati pogotovo ako godina bude susna :cool:
Meni se jedne godine desilo da smo posejali Colombu pocetkom aprila, a bio jul suv a avgust kisovit, i moj kukuruz skroz podbaci. Oni koji su sejali 640 prosli dobro.
Ako susa duze traje onda bolje prodju raniji hibridi i ranija setva.
 
to ti je kao lutrija ja imam pramdedu 88god kad on seje i ja sejem i uvek je ok ipak je stariji i zna kad treba jer takva je poljoprivreda
 
Slazem se da je to sve dosta nezahvalno prognozirati,ali ipak treba ponekad poslusati i nauku. Ja sam nekako uvek za malo ranije hibride (FAO 400-580). Kad izracunas koliko ti kasniji hibridi donesu veci prinos (a nekad i ne donesu) od ranijih, toliko i vise ti otmu na vlagi. Tako da se jednostavno ne isplati sejati kasne hibride ako ga odmah krunis, a ako ga beres tu vec mozda i ima neke racunice.
Samo kod nas navikli da imaju klipcinu od pola metra, a za prinos ko te pita.
 
i ja sejem ranije. prošle godine 7-8 aprila. ali suncokret bogami neću pre kraja aprila. i to sam praktikov'o ranije pa ne ispadne dobro.
 
Slazem se sa tobom tarana da suncokret i soju nebi trebalo sejati pre 20. aprila(naravno zavisi od vremenskih prilika). Soja nekako voli bas toplu zemlju kad nice,a mislim da je to isti slucaj i sa suncokretom.
 
mi smo imali iskustva sa ranijom setvom kukuruza i prosle godine smo ga sejali 8 aprila i rezultati su bili razliciti...kad smo posejali doslo je hladnije vreme i kukuruz nije mogao dobro da nice pa na to je jos pao dobar pljusak i stvorio pokoricu pa je i to otezavalo nicanje pa je sklop kukuruza bio manji nego ocekivan
moja iskustva su takva da kad se kukuruz seje zemljiste mora biti zagrejano na barem 10 stepeni i bolje je cekati pljusak pa onda sejati da se nebi stvorila pokorica i otezavala nicanje
ove godine cemo poceti oko 15aprila pa cemo videti kakvi ce biti rezultati :D
 
Ja kukuruz sejem oko 1aprila i rezultati su odlicni, te cu i ove godine isto uraditi.
 
I kukuruz i soju obicno sejem posle 5. aprila i uglavnom se to kod mene pokazalo dobro, pa cu tako i ove godine ako vreme dozvoli. Sigurno da rok setve dosta zavisi od lokacije, a i od obima predvidjenog posla. Oni koji seju na stotine jutara, verovatno pocnu u prvim rokovima, a zavrse u zadnjim, kako kazu, kao sto je nekada radio Bogdan Dundjerski.
 
Nikada ne sejem pre 15. aprila.
Kada se zemlja dovoljno ugreje, kukuruz brzo niče.
 
Nazad
Vrh