Uticaj svetske finansiske krize na poljoprivredu kod nas

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.360
Lokacija
Apatin
Pošto ovo zanima sve nas, da se malo presaberemo. Mislim poskupće sigurno seme, a verovatno i još toga. Mleko će pojeftiniti, ali neznam na čiju štetu. Ima toga još, pa slobodno recite svoje mišljenje kako ćemo se sve provoditi sledeće 2009 godine i zašto baš nas to očekuje. :cao:
 
Ove godine sam se gadno proveo :zli: Pukao sa kozama, nazalost Brundalo se razbolio,a tada je bio jedini sa iskustvom knjige i internet samo uz praksu vrede :udri:
Ovo nikad nibilo da jarici imaju istu cenu ko izlucene krmace za klanje :nono: :zli: :zli: :zli:
Irenka mi od Avgusta nije primila plate, cura mi krenula na fax, Da mi nije Plate,pilica i zeceva vec bi stigo dobosar.
 
Cena mleka pada , a jedna bala deteline je 250din . Pa sad gde je tu računica :udri:
Mada cena mleka nije pala zbog krize nego je to samo "razlog" i "povod" za obaranje cene da bi neko zaradio (na to neko naravno nemislim na seljaka ::novac:: ).
 
mnogo mnogo losa godina da nije gricka i kokavca bilo bi haos ali me oni iscupase.
 
Ova tema je kao stvorena za ovo pitanje!
Posto sam novinar, dobio sam zadatak da napisem pricu o tome kako i koliko se globalna kriza oseca na selu, odnosno, koliko proizvodnjom hrane za svoje potrebe mozete da ublazite pritisak cena. Sigurno Vam je poznato da prehrambeni artikli, zahvaljujuci trgovcima, najvise tuku po dzepu...
Kakva su Vasa iskustva?
 
Pa recimo da će se pomalo svaštariti na sve strane, znači da će proces specijalizacije biti umnogome usporen. Ja ću sa pčelama malo da usporim i na njivi gde mi je bila detelina ću polako da razvijam pčelinjak, ali će veliki akcenat biti na voćkama i na povrću. Svestan sam da će mi to oduzeti dosta vremena od pčelarenja, ali mislim da će se to pokazati kao dobar korak.
Za neki veći korak u mojim pčelarskim planovima, verovatno neće biti novca kako sam planirao ove godine. Za sada je to sve dobro, u firmi gde radim su ukapirali šta se sprema i praktično nema magacina gotove robe. Tek kada se poruči tada se pravi. Sa te strane se neće ukopati previše, ali jbg, pravimo nameštaj i on može da potraje veoma dugo, nije ga neophodno menjati sa svakim krečenjem ( što je do sada bio slučaj sa našim proizvodima).

Tako da će biti u se i svoje kljuse pa kako bude išlo. :cao:
 
J.. svetsku krizu.Tipujem da će svetske banke brzo da se konsoliduju , svetska lova mora da teče svojim tokom i ne sumnjam da će braća Jevreji brzo nešto da smisle.
Što se tiče Amera njih lako vadi jedan kvalitetan rat - samo nemaju skim trenutno.Buni me samo rezultat predsedničkih izbora - il su prsli skroz il ne znam šta se dešava.
E , kod nas je već malo zaj...no.Ne do Bog jedne dobre inflacije i ima da nas nema.Prvo nema više Rumunije i Bugarske za šverc (Evropa je to sad bato), Drugo mi koji smo naučeni da nam "izlaza nema , a propasti ne smemo" smo 15 god.stariji od one 93 (pu , daleko bilo ::lose:spavam:, od tad preživeli po neki rat i poneko iznevereno očekivanje , pa cenim da više nismo sposobni za sve što smo tada mogli.Pitam se da li smo u medjuvremenu decu naučili da trpe , istrpe i prežive :nono:
Seljak će opet da se nategne da poseje pa ma šta bilo , ali u kojoj količini i sa kojom agrotehnikom - to je pitanje.A odgovor na pitanje je koliki će biti prinos u tim uslovima?
Što se mene tiče "isvaštariću" nešto za po kući , a onda ćemo videti.
U svakom slučaju , opušteno i sačekajmo kraj februara , početak marta , pa da vidimo kretanje evrića.
Zanimljivo je da Delta daje robu , a ček stiže na naplatu za 90 dana.Ili Miško eskortuje čekove i skuplja keš za trpanje robom pred Novak , ili ima informaciju šta će biti za 90 dana (što bi mi bilo draže).
Opušteno i :ppozdrav:
 
J.. svetsku krizu.Tipujem da će svetske banke brzo da se konsoliduju , svetska lova mora da teče svojim tokom i ne sumnjam da će braća Jevreji brzo nešto da smisle.

Obim trgovine je globalno ostao na istom nivou, koliko se novca okretalo pre par meseci, okreće se i sada. Samo što to ide na štetu malih, to jeste nas. Dok jednom ne smrkne, drugom ne osvane. A taj naziv svetska kriza, samo znači da je broj onih kojima smrknulo, sada jako velik.

I ja iščekujem mart mesec, jer mi deluje nekako da će to biti preloman mesec, kada će se usled pada kupovne moći napuniti magacini sa robom koju niko neće kupovati.
A ja se trudim da sa ostalima običnim , vidim šta oni planiraju i zašto. Pa na osnovu toga i sam nešto smislim.
 
novii je napisao(la):
Obim trgovine je globalno ostao na istom nivou,
E tu si se zezno :zli: Kraj godine i polovina januara je uvek na zeleznici prebukiran medjunarodnim teretnim vozovima :ppozdrav: od pre ~ 50dana vise nema tereta :udri:
Strajk u komsiluku nema uticaja jer je poceo pre par dana
 
kakav god da je obim trgovine u jedno sam 99% siguran - u martu Fiat neće ubaciti lovu u KG kad već otpušta 30000 svojih radnika , pa ma šta Verko pričao... a u drugo 98% - ovi naši će maximalno da iskoriste global da i mi naj... na lokalu
 
Ko radi Bog ne brani . Daće Gospod da preživimo , valjda.
Samo , ljudi , zlo mi je već od preživljavanja ::lose::
Imal neki prorok medju vama pa da mi kaže oćemo li mi nekad malo i da ŽIVIMO? :sta:
 
biljana&dragan je napisao(la):
Ko radi Bog ne brani . Daće Gospod da preživimo , valjda.
Samo , ljudi , zlo mi je već od preživljavanja ::lose::
Imal neki prorok medju vama pa da mi kaže oćemo li mi nekad malo i da ŽIVIMO? :sta:
Evo ja cu ti kazat. Zivit cemo kad Umremo. Salu na stranu ali zajebana vrimena dolaze.... narocito za nas poljoprivrednike... kome cemo plasirat svoju robu kad svi ostaju bez posla.... :zli:
 
biljana&dragan je napisao(la):
kakav god da je obim trgovine u jedno sam 99% siguran - u martu Fiat neće ubaciti lovu u KG kad već otpušta 30000 svojih radnika , pa ma šta Verko pričao... a u drugo 98% - ovi naši će maximalno da iskoriste global da i mi naj... na lokalu

:off_topic:

Naslov teme je Uticaj svetske finansiske krize na poljoprivredu kod nas :cao:
 
hljeb nas nasusni daj nam danas
i oprosti nam dugove nase
kao sto i mi oprastamo duznicima nasim
 
Izvini novii.
Priznajem da si apsolutno u pravu , al...povuče me i časkom skočim u OFF.
Izvinjavam se svim članovima
 
Nie nikakav problem desi se svakom, pa i meni ponekad. Ali je lakše kada se piše o navedenoj temi, lakše ćemo se snalaziti kasnije, ako treba, nije nikakav problem da se otvori nova tema, pa da pišemo o onome što nas zanima. :cao: :ppozdrav:
 
Zanima me sta mislite kako ce se odraziti ekonomska kriza na poljoprivredu ove godine:haha: Hocemo imati para hleba da kupimo, a da nepricam o otplati kredita, i ostalo...
 
Nazad
Vrh