Koliko stare sadnice voćaka da uzmem

tragtor

Član
Učlanjen(a)
11 Avg 2007
Poruka
20
Lokacija
Bač
Voćnjak koji mi je u planu da podignem se polako približio podizanju. Ali nikako nisam pametan koliko stare sadnice da uzmem. U pitanju je oko 60 voćaka, ali ću tačan broj znati tek posle razmeravanja. Zamislio sam da posadim dve sorte jabuka ali ni sorte nisam još odabrao.
 
Što se tiče starosti sadnica dovoljno je da budu jednogodišnje, bolje je u svakom slučaju, a što se tiče sorti treba se raspitati šta je u trendu trenutno, pa to posaditi. Pogotovu šta se u Evropi najviše traži, koje sorte jer će to i kod nas da dođe.
 
pozdrav prijatelji,covek mi nudi dvogodisnje sadnice :sta: da li je to preporucljivo ili da potrazim iskljucivo jednogodisnje? ::namigivanje::
 
Bolje su ti dvogodisnje, ako je sve ostalo u redu.
Skuplje su ali tako dobijas jednu godinu, sto nije malo.
Ono sto bi ti uradio u godini sadnje to je na njima vec uradjeno.
 
Poslednja izmena od urednika:
zahvaljujem ironman...a sta mislis o okulantima,(kalemljeni septembra prosle godine) ili "klasicne" sadnice?...nikada nisam sadio okulante te stoga i pitam :sta:...nameravam nesto da posadim sada u martu...
 
Okulanti su ono od cega ce na jesen postati jednogodisnja sadnica. Iz okca koje je okalemljeno ce do jeseni izrasti lastar koji jezapravo buduce deblo.
Okulant je, hajd da ga tako nazovemo, polugodisnja sadnica.
Ako imas dobre uslove za gajenje okulanata, navodnjavanje, bogato rastresito zemljiste, i ako ti je razlika u ceni bitna (okulant mora da bude jeftiniji od jednogodisnje sadnice) onda mozes i tako da uradis.
Kupis okulante, zasadis ih u svoje rastilo, tu ih negujes do jeseni i posle sadis na stalno mesto.
To se u praksi vrlo retko radi ali nije nemoguce.
Kazem, prednost moze da bude samo cena.
 
Poslednja izmena od urednika:
I ako sam za jesenju sadnju voća, pre par dana sam posadio 8 sadnica šljive, dvogodišnje su, 4 su čačanska lepotica, a 4 stenlejke, popunio sam prazninu pa sam zato kupio samo 8, definitvno dvogodišnje sadnice, adekvatna priprema zemljišta, sadnja po propisu, orezivanje korena, krošnje i jesenja sadnja su ključ za uspeh ! :D
 
Ако хоћете да ме послушате узимајте само бусеноване саднице.Оне морају пре вађења да се припреме и умотају по
пропису и ставе у прописну садну јаму.Годишње доба и време није ограничено за овакав вид пресађивања.Саднице морају бити добро развијене за ту врсту и сорту и здраве.Потребно је да се осигурају од ветроизвала.На вама је онда само да их пазите и мазите и очекујете обилан и квалитетан род.
 
Nazad
Vrh