Soja 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.752
Lokacija
Debeljača
Koje vrste soje planirate da sejete? Da li ste ostavili seme na tavan? Ja već godinama sejem soju sa tavana i daje iste prinose možda i bolje u odnosu na deklarisano seme.
 
proteinku vecinom sijem a nekad i afroditu uvek uzimam deklerisano seme
 
Uglavnom moje seme sa tavana,Mima i Galeb.Malo uzmem originala da posejem 2-3 jutra da imam za seme. :ppozdrav:
 
Ja imam seme na tavanu Balkan i Galeb a sad ću da uzmem deklarisano seme Mima da probam i to. Balkan je dobar po rodu ali ima godine kad hoće da ispucaju mahune! :ppozdrav:
 
Da bi bilo preglednije, otvaram ovu temu o soji za sezonu 2009. Kako mi se cini, oni koji su sejali soju nisu se najlosije proveli ove godine. A za sledecu godinu cemo videti.
 
Napuštam soju u korist graška. :D
Manje posla a ista, ili čak bolja lova.
 
4-5 godina unazad sam sejao samo Galeb. Super je sorta ali je necu na prolece sejati samo iz razloga sto kasni sa sazrevanjem 2 nedelje za Balkanom a to mi ne odgovara nikako posto u jesen mnogo kasnim. Znaci sejacu Balkan. Od 2003 godine sejem na 70 cm i nisam imao problema sa prinosom sve do ove godine. Do sada mi je uvek bio prosek 1700-1900 kg ali ove godine samo 1400 kg. U normalnim godinama po meni nema razlike izmedju 50 i 70 cm ali u extremnoj susi kakva je ova godina bila bolje rodi na 50 posto ranije zatvori redove i bolje cuva vlagu.

Od kako se pojavio Pulsar koristio sam samo to sredstvo i zadovoljan sam kako unistava korove. Jedini problem je sto soja prestaje da raste 7-10 dana. Da li su i vasa iskustva takva sa pulsarom?

Kod mene se u selu dosta koristi kombinacija Pivot ( 0.3 - 0.4 L/kj + Deltazon 1.5 L/kj ). E sad pitanje: Da li ima neko da je koristio ovu kombinaciju a da je probao i Pulsar? Jel bolja kombinacija ili cist Pulsar?

Kako se pokazala kombinacija Harmony + Pulsar?

Ili imate neku drugu bolju kombinaciju?
 
Ne radim toliko zemlje, ali sve radim sam, i upravo to jesenje petljanje i kašnjenje sa sojom je razlog zašto je bataljujem.
Inače mislim da setva soje žitnom sejalicom daje jako dobre rezultate a korovi nemaju šanse da prežive.
 
moja kombinacija je kada soja razvije prvu trolisku prskam sa FLEKSOM (safin herbos) sirokolisni korovi, a nakon deset dana fokus ulta ili Fjuziled uskolisni .
sijem na 45cm sa pneumatskomsijacico razmak u redu 3cm sklop 550-600 hiljada to jest negdje oko 10okg/h,
obavezno kultiviranjje jedno a ako stignem obavim i dva
 
Prijasnjih godina smo soju sijali kukuruznom sijacicom sa izrezanim sjetvenim plocama za kukuruz. Kultivirali ju 1-2 puta (ovisno o godini) prskamo uvijek sa sredstvima koje nam preporuce iz zadruge i nikad problema...

Ove godine smo ju sijali zitnom sijacicom IMT na 25cm razmaka i mogu vam samo reci da smo puno zadovoljniji izgledom njive... Nit poljeze toliko kao prijasnjih godina nit ju kultiviramo, ranije zatvara redove, pa korova uopce nema, a prinos mi se cini da bude bolji. Mozda se samo godina potrefila, pojma nemam, nagodinu opet zitnom...

Prinos nam je ove godine bio ~3100Kg/ha
 
a sta reci za lazove iz mog atara koji kazu da imaju 28-31meter soje po jutru,a ne bude nikakva soja

meni je prosek ove godine bio 17-18meteri po jutru i sve su njive ciste,nadjubrene i redovno obradjene inace sejemo na 70cm
 
ma lazu bre,da meni toliko rodi vozio bih novog jd-a ili mecku a ne kao ovaj komsija kupovao polovne gume za traktor(ne za prikolice kamionske da stavi) i ne bih svakoj zadruzi od koje uzmem repro materijal ostajao duzan...
 
imam njivu pored kanala izlila se voda dva puta prvi put kada je soja imala 3- 4 lista drugi put kada je poćela da formira mahune (bilo je to pre 5 godina) ja sam mislio tu neće da bude ništa, a rodilo je nenormalno bilo je 30 meteri po jutru. ali pre toga ni posle toga nisam imao ni blizi tog roda inaće u proseku rod je od 16 do 23 meteri po jutru što zavisi od godina
 
šandor je napisao(la):
...inače u proseku rod je od 16 do 23 meteri po jutru što zavisi od godina

Potpisujem.

North ARMY, mislim da bi povećao rod kada bi sejao sa manjim međurednim razmakom.
 
pazi ovako...


zaoravljam da vi imate kud i kamo plodniju zemlju nego ja... kad sam bio u Golubincima kod ujaka u gostima, kukuruzi su bili malo vislji od koljena, a zemlja ko pepeo... sagnem se uzmem u ruku, ona crna, runi se, a kukuruzi ne mogu biti bolji...

Promatrao me jedan njegov komsija i pridje i pita me sto gledam u zemlju? I tad mi objasni a za kukuruze ne smiju bacati nikakvog gnojiva i da ako nadjem koga s kultivatorom da na sebi ima deponator gnojiva, deponator je 100% prazan. kad sam mu reko da se bavim i duhanom, takodjer je reko da se ni za duhan ne smije bacati gnojivo, jer ne moze napredovati...


tako sam se kod ujaka raspitao i potvrdio mi je da je to donekle i istina, tj. vecim djelom. Ako je kod vas zemlja toliko jaka i jos se relativno lako obradjuje, prinos ne smije izostati, ako prskas na vrijeme i ako ima dovoljno vlage...

Moja sva zemlja je 4. klase, tu i tamo 3. ... i ja ostvarim ovakve prinose koji su naspram necijih smijesni, ali opet se kod mene kotrlja ;) Kod nekog s boljom zemljom se kotrlja malo vise, no nisam mogo birat gdje cu se roditi i cime cu se baviti, pa sam i s ovim zadovoljan, jer sam vidio i puno gore situacije nego sto je moja...


30 metara po jutru je dobar prinos, svaka cast! Ali kod mene je to nedosanjan san...
 
nema to veze (bar kod mene) ja sam sejao svakako sa žitnom sejalicom , sa pneumatskom sejalicom na 45 cm i na 70 cm a rod je bio isti
 
Šandore tu pre svega mislim na olakšanu borbu sa korovima, kada je manji međuredni razmak..

@Bobo, deder mi reci ko ti je ujak u Golubincima, jer mi je to komšijsko selo, a sticajem okolnosti i moj otac se rodio i odrastao tamo. A tamo mi i dalje živi celokupna familija sa očeve strane.
 
pa ja sad ne znam tacno sorte,ali u glavnom ako seje 70 seje vrstu koja se bokora puno pa bude kao ambrozija,ako seje na 50 seje sortu da mauna byude blizu stabljike tako nekako funkcionise

a to za komsiju sam rekao jer ima ih par koji su UVEK rekorderi,a njive najgore u ataru,mehanizacija nikakva,samo se hvale i sebe lazu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh