Kukuruz 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.752
Lokacija
Debeljača
Polako treba da napravimo plan za sledeću godinu. Koje vrste kukuruza planirate da sejete? Da li planirateda da uzmete seme tretirano PONCHOm?
 
Ja planiram najverovatnije samo NS 6010.
Za branje mi se pokazao najbolje, doduse malo je zajeban za onog koji bere, al posto svakako placam :spavam:.

Drugar sa instituta mi preporucuje 6040.Da li ste se sretali s tim hibridom?
 
Što samo ns 6010? :sta: Kad radiš tolko zemlje (70 kj). Da li je taj hibrid tolko bolji od drugih tamo kod tebe u Zrenjaninu.Kod mene je taj pokazao suprotno
 
Koje vrste Mladene? Da li ćeš da probaš ove novije : p 88, d 12, n 43 y 65, f 38, k 67 i da li si imao od ovih neki.
 
Uf da je bar 70!
Nemam toliko, zasejao sam 20kj psenice, i ostalo mi je jos 22kj zimskog oranja.

Prvobitni plan je bio 12-10 kukuruz suncokret, ali moze se desiti da sve bude kukuruz, jer jos nisam dobio sve pare za suncokret :zli: :nono: ::lose:: :sta:!!!!!!!!!!!
U tom slucaju cu najverovatnije uzeti jos koju sortu, mozda ZP 684.

Proteklih godina sam dosta experimentisao, sejao sam po 5-6 sorti, menjao sam svake godine, odnosno ubacivao po koju novu, tako da sam se okusao sa Zp-434, ZP-341, Zp-633, Colomba, B08, F02, NS640(ranije, dok nije dobio neko crvenilo, kad sam u sjajnoj godini imao 3-4 metra/jutru :nono:)...verovatno sam neki i zaboravio, ali uglavnom sam najbolje rezultate imao sa NS6010.
Prosle godine, po onoj susi imao sam u proseku NS6010 oko 45 metara/kj, i to sa jednom prihranom, spartacem, u red oko 70kg AN/kj(znaci skoro nikakvom).Ova godina je bila malo losija,isto oko 45 metara/kj, ali sa 200kg NPK 15:15:15, i opet oko 70 kg AN/kj, plus tokom prskanja jedna prihrana kristalonom, opet u red, ne secam se tacno, ali mislim oko 1,5kg/kj.

A, da.
Napravio sam gresku prilikom pretstavljanja, napisao sam da sam iz Zrenjanina, sto i jesam, ovde zivim, ali mi se zemlja nalazi u Tomasevcu.To je selo, oko 25km od Zr, i tu mi je imanje.
 
Daklem, iduće godine sejem Pionir F02, LG Poncho i Genetic Rada i Pamela.

Te četiri sorte uvek daju stabilan prinos i ne padaju. Trpe gustu setvu (19-22). Iako klip bude manji sklop to nadomesti, ali i nije privlačan za noćne posetioce.

Da, i kokičar... :D
 
do sad sam sijo B08 , P12 , M34 ,R10 naj bolje mi se pokazo P12 i R10,
ove cu godine da probam F38
 
Branko nisam još probao LG Poncho, Genetic Rada i Pamela interesuje me koje su grupe zrenja i kakav prinos daju ?
 
Pa, druže Šandore, gde s' ti?

LG Poncho sam lane imao probno. On je FAO 590. Možeš znati da sam ga posejao negde polovinom aprila, ali nažalost ne tretirano seme pa ga je žičar desetkovao. Ponovo smo ga presejali polovinom maja i sa 1,5 KJ dao skoro 9 tona. S' obzirmo da je to bilo ogledno polje gustina je bila 24 cm. Bela kočanka, kao kod kokičara.
Rada je FAO 450. Niža biljka, jako stabilna, totalno neprivlačna za lopove, jer su klipovi mali. Setva na 19 cm, 19 aprila ove godine, ovršeno posle 20. oktobra sa 17% vlage, nakon sušenja dao prosečan prinos 5700 kg/KJ.
Pamela je FAO 600. Dosta stabilna, sejao sam na 21 cm, 21. aprila, ovršeno nakon Rade krajem oktobra sa 20% vlage, nakon sušenja dao prosečan prinos 6500 kg/KJ.

Đubrivo: zaorano 200 do 250 kg NPK+MAP, prihrana folijarna Kemirom prilikom prvog špartanja, prihrana sa 100 do 120kg AN-a u redove prilikom zagrtanja.

::traktor::
 
Par godina unazad sam sejao samo pioneer hibride i kws hibride, ali samo preko fao 500.Pa sad ću da probam LG Poncho i Pamelu
 
Pioneer R10, NS640 i ZP677, Poncho obavezno, ili već tretirano ili ću ga ja tretirati.
 
Nećeš se pokajati.
Samo proveri da li je tretiran Poncho, jer uvoznik daje mogućnost odabira...

Svi Genetic hibridi su kalibrisani i sa odličnom klijavošću, slobodno mogu reći da u ničemu ne zaostaju za Pionirom, KWS-om i drugima. A i pakuju SJ od 35000 zrna, čija je cena samo malo veća od ovih drugih sa 25000 zrna...

LG kontakt - Branko (moj imenjak) - 062/224-523
Genetic kontakt - Ljubiša - 062/250-214

:ppozdrav:

Jao, da...

I zapamti, od Genetica nikako nemoj uzimati Rodnu. Čudna sorta. Fao, mislim, 540. Ima veliku hektolitarsku masu, ali ukupan rod je na nivou ZPSK 341. Ta h. masa za nas nije bitna, nego samo za prerađivačku industriju.
Totalni promašaj.
 
oldtimer je napisao(la):
Ja planiram najverovatnije samo NS 6010.
Za branje mi se pokazao najbolje, doduse malo je zajeban za onog koji bere, al posto svakako placam :spavam:.

Drugar sa instituta mi preporucuje 6040.Da li ste se sretali s tim hibridom?

Ja ću isto sejati NS-6040 ili 6070 ove godine sam imao NS-6010 i pokazao se jako dobro , otporan na sušu . Video sam ogledno polje kod nas NS-640 NS-6010 NS-6440 i NS-6070. Razlike od sorte do sorte se jako vidi , dok je su na 640 donji listovi bili suvi , na 6070 je bio jedro zelen . Sejao sam i neki ZP serije zrenja 7 na parceli je prošle godine bila detelina i tu kukuruz trba da bude ko mećava na 2kj sam imao 1/4 prikolice od 3t u klipu , seme je bilo neplodno jalovo . Kukurozovina zelena i velika kao bandera a klipa nema.
Pionir sam sejao 3 godine i ukuću mi više netreba, kod nas ne uspevaju sve više ljudi odustaje od njih .
"Poncho" da mi neko objasni o čemu se radi .
 
Pa to ti je LG hibrid, jako dobar.
Ima neko sredstvo za tretiranje semena sličnog imena. To te verovatno zbunjuje.

Sada pogledah, Čugi je pod pojmom Poncho verovatno mislio upravo na to.
 
šandor je napisao(la):
Koje vrste kukuruza planirate da sejete? Da li planirateda da uzmete seme tretirano PONCHOm?

Od 2004. godine sejemo iskljucivo Pioneer hibride. Seme cu naruciti tretirano sa Ponchom kao i ove godine sto sam uradio. Sejemo Fao grupe 400/500 jer kukuruz vrsimo iskljucivo u zrnu pa mi je bitna sto manja vlaga. Oglede Pioneera sam imao 2005, 2006 i 2007 godine tako da sam vecinu hibrida isprobao. Ne bi mogao da izdvojim ni jedan hibrid za koji bi mogao da kazem da je najbolji. Ako se baci dovoljno djubriva i ako posluzi godina onda hoce svaki hibrid izuzetno dobro da rodi. Godinama smo sejali hibrid A24 iz grupe 300 koji se izuzetno dobro pokazao. Ove godine sam sejao F02, Florenciju i Colombu i prosecan prinos je bio oko 5t/KJ sto je veoma dobro posto tokom celog jula i avgusta nije palo ni kapi kishe kod nas u juznom banatu :zli: :zli: :zli: ( Mislio sam da cu pasti u nesvest kada sam sredinom avgusta bio gore u backoj i video kako su tamo kukuruzi zeleni u odnosu na moje.)

Da li se isplati kupovati seme tretirano sa Ponchom? DA. Na jednoj parceli sam isprobao tako sto sam pola posejao bez tretiranja sa ponchom a drugu polovinu sa tretiranim semenom. Bilo je katastrofalno puno zicara na toj parceli. Na delu koji je bio tretiran sa ponchom u sklopu mi je falilo oko 5%, dok u netretiranom delu 25-30%. Tako da po meni tih 10E ( neznam tacno koliko kosta poncho po jedinici setve ) isplati.
 
Nebavim se više toliko ratarstvom no imam još malo ratarskih površina. Najbolje rezultate sam postizao sa Pioneer hibridima. Sve sijem na 18 cm razmaka unutra reda. Uglavnom FAO grupe 400 i 500. Prinosi su mi se kretali, zavisno od godine, od 6 do čak 8 t/kj (postignuto sa Bc hibridom iz grupe 600). To je prinos vlažnog zrna na bazi vlage oko 23%. Ove godine ću ga sijati samo na malo jače od 4 kj i to najvjerojatnije Pioneer ili možda Bc hibride. Uvijek idem na gušći sklop, dakle oko 80000 biljaka po hektaru. Jasno to sve prati i adekvatna gnojidba, primjena herbicida, špartanje...

A što se tiče izbora hibrida prednost dajem Pioneer-u zbog visokih prinosa i zbog vrlo brzog početnog porasta, ali dobri su mi i Bc hibridi. No sve to ovisi o tlu, količini oborina, gnojidbi, zaštiti... tako da svatko od nas ima različita iskustva sa različitim hibrdima i FAO grupama.
 
sad sam stigo kući,bila je prezentacija pioneer hibrida u Pančevu. Bilo je :D najeli i napili :ppozdrav: .
Ali ima i loša vest saopštili su da ove godine semenski kukuruz biće 20% skuplje ko prošle godine ali još neznaju tačno cenu zbog kursa evra ::lose:: :zli: :udri:
 
u kafani sam postavio temu..ista priča je sa ns semenom. to otprilike znači da 4-5 metara merkantilnog kukuruza ide za seme?!?!
čime objašnjavaju višu cenu? može im se?
ova godina ima da bude k'o ni jedna do sad...majmun ušo u tenak.
 
Kažu da su oni sklopili ugovor sa proizvođačima semenskog kukuruza zimi, kada je bila cena merkantinog kukuruza 1700 din. I nisu hteli da uđu u proizvodnju ako ne nude veću cenu, i tako su oni sklopili ugovor na 20% veću cenu :udri:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh