Pojava kondenzacije u plastenicima

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Lično kod kuće posedujem mali plastenik, i na njemu sam primetio da zna nakupti kondenzovati dosta vodene pare na plafonu. E sada me zanima dali se to pojavljuje i na većim plastenicima, da li šteti ili koristi.
 
Pa pošto se na većim plastenicima koriste dve folije za prekrivanje, ona tanja koja se stavlja kao unutrašnja u sebi poseduje dodateke koji sprečavaju kondenzaciju. Moj kolega ih je nazvao aditivima. E sada koliko je štetno pojavljivanje kondenza u plasteniku to nisam baš siguran.
 
kondenza se mozete resiti ako otvorite i jednu i drugu stranu plastenika (manji plastenici), da se napravi strujanje vazduha (nikako jaka promaja). ako su i velike vrucine u zavisnosti od polozaja plastenika, onu znaci suncanu stranu, gde u toku dana najvise bije sunce, jednostavno okrecite u belo. belo odbija sunce, smanjuje temperaturu unutar plastenika i to je moguce resenje za kondenz. moje licno iskustvo. pozdrav
 
stavis unutra agril sprecava padanje rose + DOBIJAS 5 C visu temperaturu u plastenik
 
Ovo sa agrilom, je OK, mada kada sam pogledao po Internetu vidim da se on stavlja direktno na yemljište i da ga potom biljke dižu kako rastu jer je lagan. Za zagrevanje video sam da pričaju o tome na netu, ali nigde nisam našao na koji način to sprečava nastanak rose.
 
i ja pojma nemam ali funkcjonise to se kod nas masovno primenuje
 
Neko spomenu aditive u okviru ove teme. To su razlicite supstance koje se dodaju folijama da bi delovali na neki od prirodnih cinilaca, najcesce za sprecavanje gubitka toplote, prodiranja UV zracenja, kondenzacije, nakupljanja prasine,...Koliko znam , problem sa kondenzacijom u plastenicima resava se primenom folija koje poseduju aditive koji smanjuju povrsinski napon vode, tako da se vlaga ne kondenzuje u vidu kapi, vec sklizne u tankom sloju ka krajevima folije.
E sad koliko je stetno kapljanje kondenzovane vode, to je pitanje, ali uopsteno se moze reci da prekomerna vlaga moze izazvati pojavu gljivicnih oboljenja bilja.
 
DA BI SE RAZUMELA KONDEZACIJA ,na folijama potrebno je malo FIZIKE . VAZDUH MOZE DA PRIMI ODREDJENU KOLICINU VODENE PARE, na primer 20 grama na kubni metar vazduha. A L I N A ODREDJENOJ TEMPERATURI . Na nizoj temperaturi , mnogo manje , na visoj temp. znacajno vise . /Ta veza nije proporcionalna, t.j. zavisnost nije linearna./ ZATO SE JAVLJA ROSA , KADA TEMPERATURA OPADNE I sav visak vlage IZADJE IZ VAZDUHA . RAZLIKE TEMPERATURA U PLASTENICIMA SU VELIKE, na primer -cim zadje sunce, temperatura pada za 15-20 stepeni, pa vazduh ima 10 puta vise vlage, nego sto moze da primi i dolazi do KONDEZACIJE. FOLIJE - NEKAPAJUCE, SU NAJCESCE PREMAZENE ULJEM, bar sa jedne strane, pa KAPI LAKSE KLIZE PREMA VERTIKALNIM CTRANAMA FOLIJE, pa niz njih na pod . Ako Vas zanima APSOLUTNA I RELATIVNA VLAGA, OBJASNICU ...
 
Evo ovo je antikondenzivna folija FVG SUN SAVER 5 PRO. Uglavnom je masna iznutra i sva vlaga sklizne niz foliju dolje. nešto malo se zadržava sastrane
slika088uq9.jpg
slika086uf1.jpg

a ovo je obična četverosezonska folija, može se vidjeti kako je sva rosna, jer onaj plastenik s gornjih slika je kraj ovoga i uopće se ne vidi
slika090nk0.jpg
 
trebalo bi dodati jos nesto folija mora biti idelno zategnuta nabori na foliji su stetni i otezavaju slivanje vode a kapljice koje padnu na samu bilku deluju kao lupa na to mesto gde su pale da ne spominjem gljivicnc oboljvanja koja se povecavaju...
 
OKVASIVAC : SILWET L-77 , unirvezalni organosilikonski super okvasivac za pesticide i folijarna djubriva
-hemijsko ime : Trisiloksan
** Preparat SILWET l 77 nalazi primenu i u plastenickoj proizvodnji gde se koristi za sprecavanje formiranje kapljica tretmanom folija sa rastvorom 5 ml/10 l vode :kisa:
pakovanje 5ml,50ml,100ml, 1 l
 
novii je napisao(la):
Lično kod kuće posedujem mali plastenik, i na njemu sam primetio da zna nakupti kondenzovati dosta vodene pare na plafonu. E sada me zanima dali se to pojavljuje i na većim plastenicima, da li šteti ili koristi.
Основна штета је због смањења доласка сунца, док ноћу то може бити додатна топлотна изолација. Биљке попут спанаћа, лука, салате воле хладно заливање одозго, тако да можеш олакшати заливање простим протресањем фолије. Међутим за парадајз, плави парадајз, паприку, који не воле хладну воду и квашење листа и стабла то није добро. Зато за ове биљке је важно добро проветравање како би фолија и биљке биле суве, а биљке имале довољно сунца, те како би се смањила влажност ваздуха. Ја сам никада нисам имао проблема са болестима биљака због кондензације, једино знам да су паприка и плави парадајз јако успорили раст, док са парадајзом није било проблема. Ове године први пут правим топлу леју у пластенику, а са стакла не капље толико, па ћу да видим...
 
ja u plasteniku imam jagode (godina prva, pa nemam bas neka iskustva) i mislim da im moze stetiti kondezacija i kapljanje, pa pitam dali tome ima leka ili sta je tu je.
 
Nazad
Vrh