Šta da se radi kada je vrućina u kokošinjcu

bojan65

Novajlija
Učlanjen(a)
26 Jul 2007
Poruka
19
Lokacija
kikinda
Znjući da koke imaju problema čim temperatura pređe 27 stepeni u kokošinjcu pitam se kako da im se pomogne, da prebrode toplinu. Ima li neko savet.
 
Pa možda bi bilo najbolje da se pristupi smanjenju naseljenosti pilića i bilo bi dobro da se poveća broj pojilica u prostoru gde se drže pilići, ako je tov u pitanju. A ne bi bilo loše ni pokriti krov sa slojem trske ili neke druge biljke, jer se smanjuje zagrevanje površine krova, a samim tim i temperatura u objektu.
 
Pa sasvim je sigurno da će se sa smanjivanjem broja pilića po jedinici površine, najviše pomoći da se prebrode visoke temperature.
 
vodu menjati vise puta u toku dana(jer se kvari), pokusati praviti sto vise hlada... promaja je skroz zabranjena. ovoko to ide u svetu:
napravi se sistem cevi kroz zivinarnik (sto vise to bolje) kroz koji ce pumpa da gura hladnu vodu, voda cirkulise i hladi. skida temp. za nekoliko prema dole.
pozdrav.
 
Ovo za promaju sam znao ali sam zaboravio napomenuti, jer bi se moglo pokazati kao jako loš potez.
 
Prvo i prvo ako dodje do nesnosne vrucine u kokosinjcu treba otvoriti sve otvore sa kojima kokosinjac raspolaze!!! i izbegavati bilo kakva vlazenja poda ili zidova ovo govorim iz licnog iskustva jer sam imam farmu koka nosilja .Promaja pri velikoj vrucini nece im stetiti u toj meri vec ce da im donese na prvom mestu svezeg vazduha koji ce da ih povrati iz temperaturnog soka, kada se objekat dovoljno ohladi onda treba se pozabavati sa resenjem ventilacije da nebih ponovo doslo pregrevanja....Jos samo da dodam da je ubacivanje svezeg vazduha kod zivine veoma vazna stavka kao i temperatura unutar objekta sto se resava ventilatorima postavljenim sa jedne strane zida pri odredjenoj visini koji" izbacuju "ustajali vazduh a naspram njih sa druge strane zida ostaviti otvore takozvane luftere cija ce velicina biti zavisna od velicine ventilatora.Na taj nacin funkconisu gotovo sve farme...Ja sam cak jedno vreme koristio i klimu ali ovo je daleko bolji nacin iz tog razloga sto na ovaj nacin daleko vise se ubacuje svez vazduh koji je "veoma# bitan za zivinu.....
 
I ja sam u tom poslu pa mogu da ti dam neki savet. Najbolje bi bilo ugraditi takozvane star cool panele koji izgledaju kao hladnjak od automobila i stavljaju se na čelo objekta a sa druge strane stoje ventilatori koji vuku vazduh preko njih. Taj sistem zahteva i pumpu koja ubacuje vodu u saća. Ali posto je to dosta skupo sličan efekat se moze postići tako sto ćes instalirati mini rasprskivače na otvorima za vazduh i pustiti vodu kroz njih da prave "maglu" i ovlažuju vazduh čime se spusta temperatura u objektu za nekoliko stepeni
 
Pozdrav,

Posto dolaze sve topliji dani :cool:, potrebno je i uzurbano razmisljati o rashladjivanju farmi pilica radi prevazilazenja "toplotnih udara"..
Posto nisam bio u finansijskoj mogucnosti da na svojoj farmi odmah ugradim tzv. PERICOOL panele za rashladjivanje vodom, napravio sam neko prelazno resenje pomocu prskalica-atomizera koje su montirane iznad prozorskih otvora.
E sad me zanima, da li je neko od vas imao iskustva i sa prskalicama i sa rashladnim panelima? Kolika je razlika u ucinku i koje sve prednosti (ukoliko postoje) stoje na strani panela.
Koliko su efikasni na recimo +38 stepeni spoljne temperature?

Hvala unapred na odgovorima. :cao:
 
po profesiji sam elektricar i odrzavam objekte za 150 000 kom sve su to razliciti objekti od plastenika do spratnih , u dve hale jedna za 4000 druga za 12000 postoje paneli imao sam priliku letos na 40c pilici,pocetak pete nedelje uz dva bocna fi 600 povremeno se ukljucuje fi 1100 u hali za 4000, da nepoverujes.Inace trenutno ugradjujem na jednu halu za 12000 pilica panele od 25 m2 kad smo probali prvi odusevipo sam se,nismo merili ali mislim da smo skinuli bar za 10c temperaturu
 
Hvala Sasa na prenetom iskustvu..
Moj objekat je povrsne 900m2 i primam 12-15000 pilica, objekat je bio starog tipa sa krovnom ventilacijom, pre mesec dan smo zavrsili renoviranje i prepravku na tunelski tip ventilacije, stim sto smo prvremeno resenje za rashladjivanje i osvzavanje usisnog vazduha napravili uz pomoc prskaica-atomizera koji takodje znaju lepo da spuste temperaturu, ali se bojim da ipak nece biti tako efikasni kao paneli na +40C.. Koliko vidim, ti si otprilike zadovoljen ucinkom panela, da li znas oprilike koja povrsina panela bi mi bila potrebna na ovu povrsinu objekta? Ukupan kapacitet ventilacije je oko 120000m3/h.
 
tih 120000m3/h su verovatno sa tri 1100mm 0,75kw (1.1kw) sto je po meni minimum za taj prostor moja preporuka ti je jos jedan 1100mm i 30m2 panela jer sa panelima smanjujes protok vazduha pa bi valjalo povecati pod pritisak da bi vazduh brze prosao kroz halu.Bilo koji prodavac panela ce ti proracunati koja povrsina ti panela ti treba i naravno bar tri ponude pa dobro izvagaj. :cao:
 
Mozete li preporuciti neke od uvoznika pomenutih panela za Srbiju? Koji su odnosi cena i koliko je to skupa opcija? Postoji li van toga jos neki efikasan nacin hladjenja objekata za uzgoj?
 
Kakvi su to paneli?Gde se mogu nabaviti?
Mozda bi ih mogli koristiti i proizvodjaci pecuraka.Google mi nista ne izbacuje.Molim pomoc.
Pozdrav! :D
 
Sasa je meni poslao ovo: jomapeks iz Novog Sada i Spasaic-farm valjda Krusevac.
Probaj da u google ukucas evaporativno hladjenje ili evaporativni pad, to je pravi naziv za panele koje trazis.
 
Oggi,pročitao sam da si jedno vreme koristio klimu u kokošinjcu.Ajde molim te reci mi nešto više o tome pošto se ja interesujem dali to može ili ne pošto nenadjem nigde nikakav podatak dali klima šteti i smeta kokama i pilićima.Kad kažem klima mislim na kućnu varijantu klime.Hvala!!!
 
ivan subotica je napisao(la):
mislim na kućnu varijantu klime.
najblaze receno nema sanse, klima radi u zatvorenom prostoru a ti moras uvek imati svez kiseonik unutra ,plus zamisli svu onu prasinu iz pilicarnika u filteru klime trjala bi ti ceo dan
 
Ma neisplati se praviti klime jedino sto mozes je da pojacas ventilaciju i da izbalansiras hranu u tom periodu ...
 
salaso je napisao(la):
Ma neisplati se praviti klime
Izuzetno se isplati ako imas par uslova
bastu i svoj bunar. Postabis plocaste radijatore u zivinarnik,(lako se ciste) i vodu za polivanje pustis kroz njih. ::novac::
 
Ja koristim ventilatore, kako za ubacivanje svezeg vazduha( rashladjivanje) tako i za izbacivanje ustajalog vazduha . Kad su i najvece temperature , oko 40c kod mene u leglu nemam ni jedan posto kala! Naravno, prostirka mi je suva, nikad vlazna, i uvek sveza voda. A hrana ne da nije izbalansirana, nego se roka fuul, da bi dobili na potrebnoj tezini. Po meni je najvaznije pre formiranja legla, da se odradi kvalitetna prostirka. Jer ona je ta koja odredjuje kvalitet pilica , kao i mortalitet istih, a i utice jako bitno na temperaturu unutar objekta.
 
Nazad
Vrh