Proređivanje plodova na voćkama

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Evo jedne metode koju nisam do sada primenjivao, iako sam čuo da se preporučuje, kako na voćnjacima tako i na vinogradima. Osnovni cilj je da se spreči iscrpljivanje voćaka sa velikim brojem plodova, tako što se deop plodova uklanja sa voćki. Naravno da je tom prilikom potrebno prvo uklanjati deformisne i sitnije plodove. Ali ja to kao što sam rekao do sada nisam radio, ali imam u planu. Možda već za sledeću godinu, ali otom potom.
 
neznam koliko ti toga imas ali ako je neki veci vocnjak ili vinograd onda je puno posla. bolje je rezanjem da ostavis ono sto stablo moze da ponese bar ja tako radim :ppozdrav:
 
Jabuku recimo možeš prorjeđivati kemijskim putem (tretiranjem u vrijeme opadanja latica i na početku formiranja plodova) i mehaničkim uklanjanjem plodova. Mehaničko skidanje plodova sam radio kada budu veličine oraha, a kemijsku prorjedu nisam još radio. Vrlo je važno imati izbalansiran urod zbog krupnoće plodova, a i zbog neiscrpljivanja same biljke što će reći da treba misliti i na rod iduće godine.
 
Za hemijsko proredjivanje treba imati malo iskustva i treba paziti na dozu preparata da ne biste osteli bez roda!
 
A dali se hemisko proređivanje može koristiti na svim voćkama, ili postoje možda i neke sorte na kojima se nemože koristiti hemisko proređivanje voćnjaka.
 
Угалвном код нас се користи код јабуке. Даје добра резултате уколико се испоштује доза и време примене. Код других воћних врста се у пракси не користи. Оправдано је коришћење само на већим површинама због високе цене тих препарата.
 
imam oko 50tak jabuke 3 godina stare prepune su plodovima.
i ja mislim da bi trebao da proredim ali ne znam koliko da uklonim odnosno koliko da ostavim
 
ja sam negde citao da odprilike razmak izmedju jabuka treba biti oko 10ak cm, ali ako ste gladni (prokleti) kao ja onda cete ih ostaviti mnogo gusce. ja nemam sta proredjivati jer cak nemam niti dosta,
 
staridjedo je napisao(la):
ja sam negde citao da odprilike razmak izmedju jabuka treba biti oko 10ak cm, ali ako ste gladni (prokleti) kao ja onda cete ih ostaviti mnogo gusce. ja nemam sta proredjivati jer cak nemam niti dosta,

Nema to veze koliki je razmak između plodova na stablu. U prorjedi (govorim o kemijskoj prorjedi, jel) se prati veličina središnjeg-centralnog ploda i na osnovu toga i u zavisnosti od preparata koji se koristi radi se prorjeda. Navest ću samo jedan primjer za Obsthormon u prorjedi. Kada je centralni plod veličine 10-12 mm onda se ide u prorjedu. Doze ovise o stanju i kondiciji nasada, planiranom urodu, o tome kakvo je bilo vrijeme tri dana prije i kakvo će biti 4-5 dana poslije prorjede... I poželjno je da se radi sa 1500 l škropiva po hektaru, premda neki idu i sa 1000 l/ha. Relativna vlažnost zraka mora biti preko 75 %, temperatura 12-18 C i dobro bi bilo da bude malčice tmurno vrijeme.

Ima tu još nekih sitnica no to je u biti to.
 
Bećarina pusta je izgleda veliki vocar i koliko primjetim od svih forumasa najvise je upucen u sve sto se tice vocarenja. Sto se tice prorijede plodova ja je radim svake godine i veoma je dobra stvar bez koje bi bilo tesko proizvoditi extra klasu svake godine. NIje bas da nije kompikovano raditi prorijedu ali sve se savlada,najbitnije je drzati se upustva i strogo pratiti velicinu plodova. Prvi put se tretira kad centralni plod deostigne oko 5mm sa Amid-Thin-om a drugi put kad je centralni plod od 8 do 12mm sa Nokad-om ili nekim od srestava koje spadaju u tu grupu. Mora se stogo voditi racuna o dozi posto je vrlo lako sve oboriti na zemlju. A to sto sam procitao da je neko napisao da razmak izmedju plodova treba biti 10 cm to je neko pogresno razumio,to je za prorijedu breskve od 15 do 20cm plod od ploda.
 
Ove godine sam radio prorjedu na Zlatnom delišesu i Jonagoldu i to sa Obsthormonom u fazi kada je centralni plod bio oko 13 mm što je po literaturi prekasno, no rezultati su vrlo dobri. Na Idaredu nisam radio prorjedu i nisam puno pogriješio jer je jabuka dosta plodova i sama odbacila tako da cu napraviti jednu malu ručnu korekciju i to je to. Nažalost ima voćara koji su ove godine radili prorjedu na cijelom voćnjaku te je kod većine došlo do pretjeranog prorjeđivanja.
 
I ja sam isto radio na svim zasadima prorijedu ali sam extra zadovoljan. Oplodnja je bila jako slaba i dosta je plodovo otpalo ali nije tu prorijeda nista smetala,sto je trebalo samo otpasti to bi svakako otpalo a isto tako i ostalo. Ja svake godine radim prorijedu a imam obicaj da kazem nek imaju dva ploda poprskacu nek jedan otpane. Inace praktikujem kad rucno doradjujem da ostavljam samo po jedan plod,rijetko gdje da ostanu dva zajedno.Moram da te pitam za povrsinu koju imas,koliko imas zasadjenog i sta imas od sortimenta
 
10 ha jabuke, od toga oko 55 % Idared, zatim Zlatni delišes, Granny, Jonagold, Gala, Fuji, Gloster i Breaburn. Pored toga imam 1 ha kruške Viljamovke i Boskove bočice te 40 ha Oblačinske višnje u drugoj vegetaciji. Koliko ti imaš čega?
 
Posto vidim da se profi bavite jabukama jedno pitanje da postavim
Jesam li samo ja zakasnio ove godine da prskam Ajdared pa nisam imao plodove ili je tako kod svih. Prskao sam tek posle precvetavanja ali izgleda da i ono malo plodova sto se zametnulo otpalo od crva. Inace sam prskao decisom posle cvetanja i konfidorom malo kasnije.
Nisam prskao pre cvetanja jer sam uzeo jabucnjak u zakup kada je bio vec u cvetu. Inace je oko 40 ari ajdareda sa po nekim stablom za oprasivanje od drugih sorti.
Nisam nasao ovde ali kojim preparatima prskate jabucnjake odnosno od kojih proizvodjaca?
Unapred hvala na odgovorima
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
Posto vidim da se profi bavite jabukama jedno pitanje da postavim
Jesam li samo ja zakasnio ove godine da prskam Ajdared pa nisam imao plodove ili je tako kod svih. Prskao sam tek posle precvetavanja ali izgleda da i ono malo plodova sto se zametnulo otpalo od crva. Inace sam prskao decisom posle cvetanja i konfidorom malo kasnije.
Nisam prskao pre cvetanja jer sam uzeo jabucnjak u zakup kada je bio vec u cvetu. Inace je oko 40 ari ajdareda sa po nekim stablom za oprasivanje od drugih sorti.
Nisam nasao ovde ali kojim preparatima prskate jabucnjake odnosno od kojih proizvodjaca?
Unapred hvala na odgovorima
Evo za vas jedan link pa navratite tu malo cesce i pogeldajte kad i sa cim treba tretirati www.vinogradarstvo.com/forum/index.php?topic=706.0. Stranica je stvarno extra i ima se sta naci korisno
 
hemijska proreda plodova jabuke moze da se radi u tri velicine centralnog ploda.

od preparata se koristi DIRAMID (NAD), DIRAGER (NAA), GERBA (6BA), OBSTHORMON nije za proredjivanje nego za smanjivanje opadanja plodova, cena mu je negde oko 45e lit.. Ima knjiga od prof.Keserovica sa NS fakultela koja se bavi samo tim delom, sve sa primerima.
Takodjer se koristi i Sevin i Etrel (izbaceni iz upotrebe) u raznim kombinacijama sa drugim preparatima. Vrlo bitno je da vreme za primenu bude odgovarajuce inace je veca steta nego korist.
Razlicite sorte traze razlicite koncentracije preparata.

malo sam nabacao ali koga zanima poslacu mu preporuku od nekih proizvodjaca.

Nisam to nikad radio ali mi je poznato zbog druge robe koju prodajem vocarima, nije neki problem ali posle prorede dobro je popiti neku "sarenu tableticu", da se lakse se podnese od sledecih od 5 - 10 dana, barem za one koji to rade prvi put.

Ima li ko kakvog iskustva sa oplodnjom kruske, nekim hormonom?, za bumbare i pcele je sve jasno
 
Ima srestvo za poboljsanje oplodnje kruske ali nisam siguran kako se tacno zove pa cu provijeriti i napisati ti. Znam da se tretira kad je kruska u fazi cvijetavanja i da se pokazalo jako dobrim srestvom ali eto cim provijerim kako se zove javm:
 
jel' probao neko GA3, (giberellic acid), ima nekih ogleda na netu ali nisam cuo da je neko na nasem govornom podrucju radio
 
ne, ga3 je stimulator rasta (jedan od giberelina) ali znam da je jedna od komponenti hormona za oplodnju paradajza
 
Nazad
Vrh