Sanska koza

Tar

Član
Učlanjen(a)
26 Apr 2008
Poruka
1.167
Lokacija
Beograd
Sanska koza

Kad se kaze mlecna koza odmah se pomisli na sansku rasu. S pravom jer ovo jeste najmlecnija rasa. Pored toga ova koza se ima miran temperament i dobro podnosi stalsko gajenje. Rekorderke dobacuju 3000 litara u laktaciji. Ima slucajeva da u prvoj laktaciji daju 2000 litara sto za druge rase nisam cuo. Tamo gde nema dobre ispase, gde je nuzno dovoziti hranu ova koza se cini kao najbolji izbor. Na prvi pogled ovo ce mnoge odvratiti jer se koze smatraju ekonomicnim zivotinjama zbog dobrog koriscenja ispase. Neke rase koza dobro koriste i oskudnu ispasu ali racunica pokazuje da su koze znatno isplativije od krava cak i ako se hrane u stali. Podaci koji su nebrojeno puta dokazani kazu da koza po jedinici proizvedenog mleka potrosi oko 20% manje hrane od krave. Kozije mleko je skuplje a sir takodje. Osim toga savremeni covek je neprekidno u potrazi za zdravom hranom a kozije mleko je zdravije od kravljeg. Ako ni zbog cega drugog onda zbog toga sto su kapljice masnoce u njemu znatno manje pa se mleko lakse vari. Pa cak i kada bi mleko i sir postozali istu cenu zarada bi bila veca jer, podsecam kozi za istu kolicinu mleka treba cca 20% manje hrane. Dobro selekcionisana stada sanskih koza uz pravilnu ishranu imaju prosek i do 1300 litara po kozi. Maticna stada pod najstrozom selekcijom i vise, prirodno.
Kao i Alpina ili Togenberg i ova rasa potice iz Svajcarske a danas je ima po celom svetu. Mnogi uzgajivaci koza koji imaju dobru proizvodnju pa imaju vremena i da malo eksperimentisu probaju da naprave neku novu rasu kombinujuci sansku i nubijsku kozu i takvi mesanci se zovu Snubijan.
U svakom slucaju veliki broj farmi sa visokim stepenom automatizacije odlucuje se za sanske koze.

Za koze se kaze da umeju da sire vedru atmosferu. Ne znam kakvo raspolozenje siri ovaj Sanski jarac ali izgleda da je zarazno! :haha:
 
Odg: sanska koza

Moze li neko da mi opse vizuelni izgled sanske koze osim sto je bele boje kratke dlake i prefinjenog izgleda karakteristicnog za visoko mlecna gla tj. razlika izmedju nje i ostalih koza bele boje, sto bi ukazalo na cistotu rase... :sta:
 
Odg: sanska koza

Da bi razlikovao sansku kozu od mesanaca domacih belih i sanskih treba da budes dobar strucnjak. Ja to nisam! Mogu da ti dam neke generalne smernice:
1. Sanska koza je veca od domacih belih. Visina grebena je 30 pa cak do 35 inca (2.54 cm) u proseku 31-32.
2. Ima „ženstveniji“ izgled od domacih koje su “grublje“. Ima laganu (manju) glavu.
3. Linija nosa (njuske) je prava ili blago ulubljena nikako ispupcena.
4. Usi uspravne malo rasirene, pozeljno malo nagnute napred
5. Kako treba da izgleda vime vidi se na jednoj od gornjih slika. Ne treba da izgleda kao „klatno“. Ovo vazi za manje vise sve rasne mlecne koze....
6. Rogove uglavnom nema. Nas drugar Brundalo smatra da su te bez rogova losije. Ja sam to prvi put od njega cuo.

U literaturi se kaze da lose podnosi jako sunce i velike vrucine. Ovo u manjoj meri vazi i za ostale koze iz svajcarskih ili francuskih alpa.

Da bi se sto bolje informisao treba dosta vremena da provedes na googlu. Na Engleskom ona se zove Saanen goat. Kada to ukucas dobices na stotine linkova....
ako ti bolje ide sa Nemackim onda ukucaj Saanenziege....

Inace ove koze sa gornje slike koje su sampioni neke izlozbe su sisane da bi se bolje videla gradja i da bi lepse izgledale, pa to nije prava slika o izgledu dlake.
 
Hvala na iscrpnom odgovoru koji ce mi usvakom slucaju pomoci... :D :cao:
 
Evo malo podataka sa jedne Engleske farme. Oni drze mali broj Sanskih koza od kojih svaka mora da ima preko 2000 u laktaciji. Takodje sve moraju da imaju sposobnost produzene laktacije. Nije mi bilo jasno zasto bi neko isao na produzenu laktaciju i tako gubio potencijalni prihod od jarica? O ovome kasnije.
Mislio sam da pokazem slike nekoliko njihovih koza a onda vidim da su one sve kao klonovi pa je jedna fotografija sasvim dovoljna:

Toddbrook missxylie(na slici)
1st lactation: 2381kg in 365 days @ 3.60% Butterfat and 2.76% Protein
1. laktacija 2381kg za 365 dana sa 3.6% masti i 2.76% proteina

Toddbrook Willow (ime koze)
1st lactation: 1766 kgs in 365 days @ 4.00% Butterfat & 2.93% Protein
Extended lactation(produzena laktacija): 3535 kgs in 684 days at 4.08% Butterfat & 2.98% Protein

Toddbrook Yew(ime koze)
Lactation to date(laktacija u toku): 1289 kgs in 235 days at 3.71% Butterfat and 2.89% Protein

Toddbrook Valaquenta(ime koze)
1st lactation: 2096 kgs in 365 days @ 3.34% Butterfat & 2.80% Protein
Extended lactation: 3562 kgs in 648 days @ 3.43% Butterfat & 2.79% Protein
2nd lactation: 2560 kgs in 365 days at 3.29% Butterfat & 2.86% Protein

Dakle ovo su super koze, koje daju 2000+ u prvoj laktaciji.
A sad malo o produzenoj laktaciji. Uzecemo primer ove poslednje koze koja je dala 3562 kg mleka za 648 dana. Kada odbijemo 2096 litara za 365 dana vidimo da je za 283 dana produzene laktacije koza dala jos 1469 kg mleka ili 5.2kg dnevno. Da je koza bila zasusena 2 meseca to bi bilo -312 kg mleka manje kao i troskovi ishrane jaradi do momenta prodaje kao i troskovi vestackog osemenjavanja ili skoka dobrog jarca. Sa druge strane 312 litara mleka je siguran prihod od 468€ jer je kg mleka pretvorenog u delikatesan sir bar 1.5€/kg. Iz ovoga je vidljivo da je proizvodjacima sira vazniji siguran prihod produzene laktacije nego neizvesno jarenje sa mogucim gubicima ....

Medjutim postavlja se ozbiljno pitanje da li je kod nas,u nasoj klimi, zbog vrucih leta uopste moguce da se dobiju ovakvi rezultati? Mozda na Zlatiboru ili nekoj slicnoj planini sa obiljem kvalitetne hrane i svezijim letom?
 
Evo posle nekoliko meseci jos jedan zanimljiv detalj u vezi Sanskih koza.
Video sam da ih gaje proizvodjaci mleka, zatim proizvodjaci jogurta i raznih mlecno-vocnih napitaka kao i proizvodjaci belog sira. Ali, (!) nisam video da neka farma koja se bavi proizvodnjom tvrdih, delikatesnih sireva drzi sanske koze!?
Proizvodjaci delikatesnih sireva drze u Francuskoj Alpine, u Spaniji Mursisko-Granadske a u Americi pre svega Anglo-Nubijske koze.
 
Delikatesni tvrdi sirevi od tako gojenih koza (ovaca)nemaju ni d od onoga sta imaju od koza koje bar par sati dnevno ne provedu na pasi. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Slazem se 89.5%
Seno sa livada koje imaju dobru smesu trava stalno po zelji + dobro seno lucerke, kombinovan obrok zitarica + minerali i microelementi i obavezno veliki ispust sa spravama za vezbanje. Osim toga kada god je moguce kvalitetan lisnik, bundeve, repini rezanci.......I uz sve to analiza zemljista sa derena gde se proizvodi hrana zbog moguceg deficita selena, bakra i t d.
He,he i koprivino brasno.

Ma nije samo stalski uzgoj razlog sto proizvodjaci delikatesnih sireva ne koriste mleko sanske koze, osim mozda u mesavini(?) sa drugim. Bice pre da je fabrika mleka zvana Sanska koza pocela da proizvodi mleko nalik na kravlje. Bas kao te istocno Frizijske krave sto odmah daju delimicno obrano mleko. Samo im tetrapak fali :haha:
A mozda se mleko ne oseca dovoljno na koze?
 
Ma normalna stvar Tar. Ono sta majka priroda i otac komsija mogu napravit to nikakvi umjetni nadomjesci hrani ne mogu. Zato samo prirodno. Malo manje a sladje :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
ljudi ima li itko od vas kozu sa ovakvim vimenom.?? ?? nije toliko bitna velicina nego ovakav oblik??
 
prije dvi godine san bija u prilici vidit kozlice sta ih je covik kupija priko selekcijskog centra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ka on sad prica sve imaju pedigre matere babe vrhunnska proizvodnja.................. one su izgledale uzasno. katastrofa. jadne mrsave cupave. boze sacuvaj. i sad covik ocekuje neku proizvodnju da vrati kredit sa staliu da nesto zaradi. ma ko zna sta je bilo od toga nisan ga vise vidija jer mi je daleko. ma covice ko zna jesu li mu se i parile te godine. ka na rodovniku pise da je stara 5 miseci,a ona ima 15kg. ma coviku je neko uvalija totalno smece. evo da ja sad ocu kupit 10 kozlica sanskih di bi ih u Hrvatskoj moga da ne najeben ka taj covik
 
toni je napisao(la):
prije dvi godine san bija u prilici vidit kozlice sta ih je covik kupija priko selekcijskog centra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ka on sad prica sve imaju pedigre matere babe vrhunnska proizvodnja.................. one su izgledale uzasno. katastrofa. jadne mrsave cupave. boze sacuvaj. i sad covik ocekuje neku proizvodnju da vrati kredit sa staliu da nesto zaradi. ma ko zna sta je bilo od toga nisan ga vise vidija jer mi je daleko. ma covice ko zna jesu li mu se i parile te godine. ka na rodovniku pise da je stara 5 miseci,a ona ima 15kg. ma coviku je neko uvalija totalno smece. evo da ja sad ocu kupit 10 kozlica sanskih di bi ih u Hrvatskoj moga da ne najeben ka taj covik
Evo ovako nazovi udrugu RUKA u medjimurskoj zupaniji ili trazi direktno Jelenu i Stjepana Vurajica na telefon -040-620-354. Oni su sefovi tamo. Doduse oni goje alpina koze ali imaju tamo u toj udruzi i ljudi koji imaju sanske koze. Sta se tice sanske koze moj ti je savjet da ju ne uzimas nego da ides na alpinu. Nije velika razlika u mlijecnosti i plodnosti ali je sanska koza puno osjetljivija od alpine :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
I teorija i praxa su dokazali superiornost Sanske nad alpskom i po kolicini mleka a plodnost pogotovo!
 
tacno je to ali u intenzivnom uzgoju sto znaci i uz pomoc silaze :sta:
ali kod nas se uglavnom mleko koristi za sir pa se vracamo na ono da manje jaceg mleka moze da da vise i bolji kvalitet sira. Onda dolaze problemi sa adaptacijom na sve toplija leta, slabije koriscenje oskudne pase i brsta, i najvaznije veca osetljivost sanske koze.
ono sa silazom je sala, necemo ponovo o tome.
inace kod nas se puno koza zovu sanske samo zato sto su bele a rec je o melezima najcesce ako iskljucimo domacu belu kozu.
 
Ja se ovi put moran slozit s Tarom. Narocito kod nas u Dalmaciji kad je vruce sa sanama bi bilo frke. Moja mu je preporuka ili alpina ili njemacka sarena oplemenjena koza. Puno su se pokazale ovdi bolje od sana, narocito ako su u poluintenzivnom i ekstezivnom nacinu drzanja. Kako je u unutrasnjosti ne znam i na to ne mogu dat odgovor :ppozdrav: :ppozdrav:
 
fala. ali niko jos nije odgovorija jeli ikad vidija kozu sa ovakvim vimenom uzivo ili je mozda ma.
 
Vidija san ja koza sa svakakvin vimenima, ali ovu nisan. Razlog :haha::haha::haha: Nisi stavija sliku :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh