Davanje vode kozama

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Dali je neko od vas možda montirao automatsku pojilicu za koze. Znam da postoje za krave i za svinje, ali možda neki tip može da se koristi i za napajanje koza.
 
I ja se to pitam cilo vrime. Zasad ih pojim po starinsku ali, sam na onom sajtu sheepandgoat com nasa sistem kako radi. Sistem vodokotlica. Kako ona pije tako se puni kad stane pit, staje i dotok. :ppozdrav:
 
Ja nameravam u novom objektu koji ću praviti na tom principu rešiti pojenje
 
ivanhoe je napisao(la):
Ja nameravam u novom objektu koji ću praviti na tom principu rešiti pojenje
U medjuvremenu jedan savjet dok to ne uradis. Kantu sa vodom drzi na povisenom mjestu. Tako manje prljaju vodu. I obavezno neka kanta bude plica da se jarici slucajno ne utope. Naravno ako ih drzis s kozama. Pozdrav :ppozdrav:
 
Drugovi Kozaci zdravo!
Ja sam se predstavio tamo "gde treba" a ovde cu da dodam da nemam koze ali se spremam i prikupljam znanja i informacije.
Pre svega koze bi trebalo, ako je ikako moguce, da imaju pristup cistoj vodi po zelji. Dakle stalno.
Pojilice za koze(i ovce) sam video na velikoj farmi koza u ljubicu i naravno na sajmu u Novom Sadu.
Ovde mozete i vi da ih pogledate:
07velika.jpg


Voda u pojilicu curi tek kada zivotinja pritisne njuskom klapnu. Tako je voda uvek sveza i cista.
Kod montiranja pojilica vazno je da se unapred osmisli njihovo lako pomeranje po visini. Manje vise zbog jarica (nize) i koza(vislje) vec, pre svega zbog zimskog "pakovanja" djubreta koje moze znatno da ode u visinu.
Predpostavljam da znate da se za nase podrucje preporucuje nedeljno uklanjanje djubreta osim zimi kada se preporucuje drzanje na tzv visokoj stelji. Zbog grejanja. Ovo ne vazi za naseg drugara sa Silbe. Dakle, kako sloj djubreta raste u visinu svremena na vreme treba podici pojilice.

( ne razumem zasto ova adresa ne postaje link?)

Edit by novii :cao:
Imaš dugmiće iznad dela gde pišeš poruku, pa se mora sa njima radi linkova ili dodavanja slika. Kada pređeš kursorom preko njega, piše za čega je koje dugme.
 
@ Tar
Vazi drugar visoka stelja i u mom slucaju. Pa i ovdi je zima kad zapuse sarulja (bura) sa Velebita. Da vidis kako dere. Zna se ovdi spustit, istina nocna temperatura debelo ispod nule a u par navrata imali smo i po metar sniga a 1929 bilo ga je 4.60 metara visine virova ili ne. Za to postoje jos uvik zivi svidoci. Zadnji veliki snig je bija 86, bilo ga je 1,1 metar.
Ali vratimo se vodi, ovo je krasno rjesenje. Pogotovo za nas koji patimo od nestasice i u krajevima di nema vode. Kao sto si reka.. voda je uvik svjeza, a ne triba struja. Dosta je slobodan pad. Morat cu se raspitat di toga ima u nas uzet. Hvala na trudu.
Pozdrav :ppozdrav:
PS inace debela stelja triba u nas i radi gnoja iz tog razloga sto su nasa tla skrta i isprana. Jednom rjecju slaba sa humusom.
Evo ti Admine ideja za novu temu izrada humusa i komposta
 
Mozda je ispalo malo nejasno. Na fotografiji je velika pojilica za krave i mala za koze i ovce.
Za neki dan ce se otvoriti sajam u Novom Sadu. Ima vise proizvodjaca i uvoznika ovakvih i slicnih pojilica.
Bice izlozene i koze pa......pa trebalo bi otici, videti, iskoristiti sajamski popust za muzilice, laktofrize i sl i naravno pokupiti kataloge.
 
@Brundalo
Kada sam po drugi put procitao tvoj post cini mi se da se nismo razumeli. U literaturi(koju sam ja pronasao) se pod visokom steljom podrazumeva tromesecno zimsko djubre. Tolika kolicina djubreta sigurno dobro greje ali ispusta velike kolicine amonijacnih i sl isparenja pa je potrebna dobra ventilacija a stala treba da bude visoka i.... Kad u Martu otopli treba ti buldozer da ocistis stalu.
 
U mene to visoko znaci da bar jednom u misec dana ocistim stalu he he. Pozdrav
Inace smo se razumili potpuno. :ppozdrav:
 
Pa dobro, 1 nedeljno je standardno. Ako imas topao pod i stalno cistis na nedelju dana tebi pojilice mogu da budu fiksne.
Medjutim ja sam obisao nekoliko vecih i manjih farmi i kad odbacim one gde caruje neznaje, i u praksi a tako i literatura kaže koristi se, samo zimi, visoka stelja. I posto djubre dobro naraste u visinu, pojilice moraju da se podignu.
 
Meni blago samo noci u stali zato 1 misecno meni dosta. Klima je takva. Sta ces?, zato vi imate sijena i slame na bacanje a ja to moran platit po zlato ::lose::
 
Istina da su ti troskovi i hrana jeftiniji u kontinentu. Dakle za vreme zime, Decembar, Januar, Februar stala se ne cisti ali se stavlja veca kolicina slame.Svaki dan se dodaje.To se sve sabija i "pakuje" do proleca. Zato ko ima malo vise grla mora da ima neku mehanizaciju(traktor sa utovarnom kasikom) za djubre.
Video sam jednu farmicu, sve je covek lepo isplanirao osim visoke stelje pa kad se nakupilo pocele koze da mu iskacu. Pa je onda navarivao dodake u visinu. Isto i sa pojilicama.
Kaze mi jedan pa ja imam pojilice.
Pa gde su?
Pa j... ga zatrpane pa sad moram u kante....
I tako sve treba na vreme isplanirati , videti gde su drugi gresili i opet moras da se zeznes bar negde.
 
Vidija san taj sistem u Krizevcima di san kupija (Simu oliti Musu) samo covik je napravija hotel he he. A hranidbeni hodnik mu je 4 metra sirok. Moze unutra sa dzondirom.
Nego evo vic da se nasmijemo malo.
Zna li itko kako Musa dere jarca?
Ne dere ga uopce, nego ga nabije na ku... , a jarac se sam dere
 
Nema ti tu gusta.
Nece se taj niti drati niti koprcati.
Zaboravio si da je po novim propisima omamljen! :haha:
 
Temperatura vode?
Kozama odgovara mlaka,topla voda.Pronaci jeftini modus zagrijavanja(burad na suncu).
 
Bitno ti je da voda nije zaledjena ili suvise hladna pogotovo u vrime jarenja. Moze ti se onda javit dosta pobacaja :cao: :cao:
 
Један мој познаник је монтирао пипе за воду које се користе за пилиће и кокошке и сасвим му добро функционише
 
ja sam u stalu montirao pojilice za koze,za 20tak koza 4 kom i za 2 jarca 1 kom.imao sam problemcica dok ih nisam naucio,a onda je nastalo narodno veseljeone nisu vise pile odjednom vecu kolicinu ali cesto i vrlo su bile zadovoljne.svakom bih preporucio da uradi pojilice.nisu skupe po kom oko 15 eura
 
Nazad
Vrh