Koliko se često treba dnevno puta hraniti tovljenike

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Hranjenje po volji, sa hranilicama je idealno jer smanjuje potrebu za radnom snagom i oslobađa poljoprivrednika od obaveza. Međutim u toj situaciji se dešava da kada tovljenik pređe 60 kilograma, počnu da se talože veće količine masti. Sada se već mogu naći sistemi koji su automatizovani i koji daju u odeđenim vremenskim intervalima svinjama ispušta tačno određena količina hrane.
E sada ja sam gledao kada je bio Poljoprivredni sajam u Novom Sadu ja sam se raspitivao da bi video ko to proizvodi i gde bih to mogao naći, ali bez rezultata.
 
Bez ikakve sumlje je da su već na proizvodnju takoga uređaja koji bi automatizovao hranjenje tovljenjika, već reagovali ljudi iz naše male privrede. Zaista ću se i ja o tome raspitati, jer nije to loš sistem
 
ljudi, automatizovani sistem hranjenja svinja je dobar ali skup. proizvodnja tovljenika je veoma varijabilan posao u smislu trzisnih tendencija cena, tj. mnogo je variranja u drzavi srbiji, nepostoje zastitne cene od srtrane ministarstva. cak neznam ni da li postoje subvencije i podsticaji. sistem ishrane po volji ili "ad libitum" nije los ali ima i nedostataka.... zato savetujem svakog stocara da vrsi doziranje hrane sa kompletnim izbalansiranim smesama (posedujem mnogo recepata a i sam pravim smese u odnosu na ponudjena hraniva), pa nece dolaziti do nagomilavanja masnoce, samim tim po evropskom standardu meso ce biti mramorirano, a usteda ogromna. u tovu pored genetskog potencijala i ambijentalnih uslova hrana ucestvuje sa verovali ili ne cak 75%.
pozdrav!
 
Verovatno zbog tankih postova kao što je taj tvoj. :haha:

Šalim se tek je počeo da radi, mlad je, a još ako administracija odvoji nešto novca za reklamu neće mu biti kraja.
 
Pozdrav Forumu,
pre svega dirnulo me je upozorenje da o ovoj temi nije pisano već više od 420 dana.Smatram da ovo mesto treba da posluži kao referenca kako mladim ljudima tako i ovim takozvanim ministrima zaduženim za poljoprivredu da se informišu kako o načinu držanja stoke tako i o podršci ljudima koji žele da kroz poljoprivredu izgrade kako sebe tako i samu zemlju.Elem,kako u dvorištu imam mali objekat u kome čuvam 1 svinju koja mi godišnje oprasi 5-6 prasadi i kako sve to čuvam za svoje potrebe jer smo velika porodica,veliki mi je problem ishrana budućih tovljenika.U stvari problem je oko soje kako je izbeći i šta nadomestiti umesto nje .Da li je to suncokret ili stočni grašak tu je moje neznanje.Sada trenutno koristim Zemunski SuperZeleni sa Kukuruznom i ječmenom prekrupom, da li je to dovoljno ili bi još neka biljna kultura doprinela bržem rastu uz kvalitet mesa.
Trenutno imam pored te jedne svinje i četiri njena potomka od po 70 kg rase Jorkšir starosti 5 meseci.
 
Dobro došao! :ppozdrav:
Na ministre zaboravi, oni se informišu u skupštinskom restoranu.....svinje ne držim već par godina pa ne bi sad da iznosim svoje teorije, ali sigurno će se već neko naći, moj jedini savet je da izbaciš Zemunski iz ishrane, da ne dužim i ne detaljišem samo ću reći da su ga mnogi koje znam posle dugogodišnje upotrebe izbacili ::lose::
 
eto ti ga sad.Ubeđen sam da je zemunac najbolji,ipak u pitanju je institut u odnosu na ostale koji uvoze sve i svašta i sve to samo izmešaju.Ok,valja i o tome prodiskutovati.Moram da napomenem da od žitarica koristim kukuruz,ječam i ako sam te sreće pa da naletim na suncokret.Tako da bilo koji koncentrat tipa milkivit ,sano i tome slično potrebuju soju koju bih zaobišao.zato bih voleo da mi preporučite proizvođača superkoncentrata.
 
Najpre treba da razdvojiš tu svinju koja je za rasplod od ovih koje toviš.
Za tu, krmaču, treba slabija hrana nego za tovljenike.
Za krmaču ti je potrebno, osim kukuruza i ječma, stočno brašno (mekinje), kreda, dikalcijum fofat, so i dobar premiks.
Za tovljenike ti treba još, osim kukuruza i ječma i suncokreta, soja (sojina sačma ili griz), kreda, dikalcijum fosfat, so i kvalitetan premiks.
Korišćenje superkoncentrata ti je skuplja varijanta, a svejedno ga već moraš mešati sa ostalim, tako da ti ni ove sitne komponente ne bi bio problem pomešati.
Ako ti bude interesantno, postaviću tačne recepture i preporuku za premiks.
Takođe, sve komponente možeš kupiti u skoro u svakoj apoteci gde kupuješ superkoncentrat.
 
Krmača je odvojena.Druga stvar je oko koje se mučim su priče o štetnosti same soje, sledeće je izbor premiksa koji uslovljava dobar deo procenta soje.
Namera mi je dragi prijatelji da se svinjogojstvom malo ozbiljnije bavim te mi je od vellike koristi svako saznanje koje očekujem da ću ovde naći.Zato vas molim za izvinjenje ako su moja pitanja plitka i nestručna.
 
RaubRitter je napisao(la):
Druga stvar je oko koje se mučim su priče o štetnosti same soje, sledeće je izbor premiksa koji uslovljava dobar deo procenta soje.
Ako mislis na stetnost soje to se verovatno odnosi na stetnost soje u zrnu, i to je istina. Jedina zamena je sojina sacma ili sojin griz i oni nemaju zamenu.
 
case ih je napisao(la):
RaubRitter je napisao(la):
Druga stvar je oko koje se mučim su priče o štetnosti same soje, sledeće je izbor premiksa koji uslovljava dobar deo procenta soje.
Ako mislis na stetnost soje to se verovatno odnosi na stetnost soje u zrnu, i to je istina. Jedina zamena je sojina sacma ili sojin griz i oni nemaju zamenu.

Upravo tako. Sa graškom možeš delimično zameniti, ali to nije ekonomski opravdano, jer je cena grašku skoro ista kao i sojinoj sačmi a razlika u kvalitetu hraniva je velika.
Proverenog proizvođača 1%-tnog premiksa znam i šaljem ti njegov broj na PP, jer ne želim bilo kome da pravim reklamu.
 
Odg: Koliko se često treba dnevno puta hraniti tovljenike

branko je napisao(la):
Najpre treba da razdvojiš tu svinju koja je za rasplod od ovih koje toviš.
Za tu, krmaču, treba slabija hrana nego za tovljenike.
Za krmaču ti je potrebno, osim kukuruza i ječma, stočno brašno (mekinje), kreda, dikalcijum fofat, so i dobar premiks.
Za tovljenike ti treba još, osim kukuruza i ječma i suncokreta, soja (sojina sačma ili griz), kreda, dikalcijum fosfat, so i kvalitetan premiks.


Pozdrav Branko!

napravio sam koncentrat za koke nosilje po tvojoj recepturi koju si mi poslao,hranim sa njim vec par dana i sve je ok,tj. ne vidim nikakve promene sto se tice intenziteta  nosenja i ponasanja kokica!

Ali posto iam svoju soju,kukuruz i nesto suncokreta  puno mi je finansijski lakse podmirivati ostale potrebe!
E sad ako  i kada budes imao vremena zamolio bih te da mi posaljes jos neke recepture koje koristis ili si ih koristio, dobro bi mi dosli  recepti za  tov pilica 1 i 2,  za tov svinja od 25kg pa nadalje i takodje recepti za krmace tj. nesto ako imas  za odhranu nazimica od 25 kg pa do  starosti za pripust kao i nesto za suprasne krmace!
Pošto je ovo opsirno i zahtevat ce ti mnogo vremena ti mi posalji neki link na kome bih ovo mogao naci,ako vec nemas vremena da mi saljes svoje recepture!

Da i jos nesto mogli bi te vlasnici sajta postaviti za  moderatora na    stocarstvu jer poi tvojim postovima vidim da imas najvece iskustvo   sto se tice stoke od svih nas trenutno aktivnih!
 
RaubRitter je napisao(la):
eto ti ga sad.Ubeđen sam da je zemunac najbolji,ipak u pitanju je institut u odnosu na ostale koji uvoze sve i svašta i sve to samo izmešaju.

Bio je dok ga Zextra nije kupila, sad je izvozna roba odlična, a za domaće tržište ::lose:: , znam kako funkcionišu iznutra...jeste da ima još loših proizvođača ali par njih se izdvajaju, da ih ne reklamiramo sada, verujem da ćeš brzo shvatiti ko su oni... :cao:
 
Dali neko od vas praktikuje mešanje vode sa hranom koju daje tovljenicima, mislim samo se malo dodaje da se hrana pokvasi. :sta:
 
Bacam se na firmu koju mi je branko preporučio putem pp.
Takođe i mene interesuje da li bi valjalo da se pokvašena hranadaje svinjama.
Naime postoje 3 načina ishrane
1.Ishrana tovljenika iz automatskih hranilica je skupa i nerentabilna,zbog toga što tovljenici stalno jedu hranu i izbacuju je nesvarenu oko 30% i rasture oko 15%.
2.Obročno se tovljenici hrane 2 puta dnevno.I kod ovog načina ishrane ne probave oko 25% konzumirane hrane.
3.Skraćeni obrok daje se tako što se tovljenici hrane sa 20-25% manje hrane uz dodatak vode.Konzumirana hrana sva se probavi,tovljenici osećaju sitost i ništa neprobavljene hrane nema u izmetu.
(Ovo je iz knjige Tihomira Perića Savremena Proizvodnja Svinja)
 
Ali pazi ta firma ne proizvodi premikse tipa Sano, gde ti treba samo Sojina sačma. Jer u Sanu imaš osim dodataka za rast i minerala+vitamina i kredu i dikalcijum fofat, koje kroz Sano platiš mnogo skuplje nego da ih kupiš u nekoj apoteci i zamešaš.
Dakle oni proizvode samo mineralno vitaminski dodatak - premiks.
 
Nazad
Vrh