Kukuruz 2008

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
Budući da kruže razne priče o idealnim rokovima za setvu kukuruza, intersuje me vaše mišljenje.
Prošle godine sam sav kukuruz, uključujući i kokičar, posejao do 10. aprila, iako su mi govorili da će mu smetati hladnoća, ali nije bilo tako. Dok su neki tek sejali, većina mog kukuruza je iznicala, pa se ta prednost dobrom pokazala i kasnije tokom suvog perioda...
 
Odg: Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini

Ja gledam da uvek posejem do 15-og aprila.
 
Odg: Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini

Kod mene je isti slučaj, gledam da posejem sto ranije. Prošle godine sam to uradio 11 aprila i imao sam problema sa nejednakim nicanjem jer se setveni sloj jako brzo isušio. Sejao sam NS640 i u vreme onih ekstremnih vrućina skoro je sav izgoreo pa je i prinos bio "mršav" :zli:. No u svakom slučaju kukuruz je stigao da se izmetliči i zametne pre tih vrućina.
Međutim, moram ispričati i suprotan primer (nije moj) koji je izuzetak od pravila. Na jednoj parceli nije uspela repa (sejana i presejavana) pa je posejan kukuruz i to debelo u maju (tačan datum ne znam). Kiše koje su pale početkom maja su donele vlagu i taj kukuruz je lepo ponikao i kao "mlađi" je mnogo lakše izašao na kraj sa visokim temperaturama, ostao je skroz zelen i metličio je tek kad je prošao taj kritični period. Dobio je kišu baš kad mu je najviše trebalo i imao je normalno formirane klipove, završene do kraja tako da verujem da je i prinos bio dobar.
No, ja ću se i dalje držati rane setve a konkretan datum će ipak odrediti vremenske prilike...
 
Odg: Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini

n-da..ja imam komšiju aljkoša...krenuo je u oranje prošle godine krajem aprila a posejao negde 10-15 maja...dobar mu kukuruz bio..ali ekstremna suša može da se desi i u avgustu..više volim raniju setvu..prošle godine sam sejao na veliku subotu.mislim da je bio 4. april...
ove godine ću čekati da temperatura zemljišta bude 10-11 stepeni a da prognoza kaže da će biti toplo u narednih 10 dana.

nego, da ne otvaram temu, suncokret sam ranije sejao pre kukuruza.mislim da to ne valja. sporo niče, a popac ga momački obrije kad nikne.ako je blizu sela, ptice ga napadnu kad nalije seme.a ptice čudne, kad spopadnu njivu, tu sede i ne mrdaju! u komšijski ne idu..sejaću ga posle 20. aprila..
 
Odg: Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini

I moja iskustva su da ranija setva bolje prolazi kod sušnih godina a ako su godine sa dobro raspoređenim padavinama onda nije toliko bitno vreme setve samo da bude u optimalnom roku (od 5-25 aprila).
Ovih dana sam se vozio po ataru i sada se vidi da jesenje oranje koje je na vreme zatvoreno ima dovoljno vlage a prolećna oranja se brže prosuše, i to utiče na vreme setve.
:ppozdrav:
 
Odg: Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini

Cim vidim prvu njivu uradjenu ima da se ide sa sjetvom. Necekam nista. Kako cujem ove godine opet susa zato medju prvima i nek ranije krene van.
 
Odg: Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini

Naziv teme je promenjen iz "Optimalni rok za setvu kukuruza u 2008. godini " u "Kukuruz 2008", o svim aktivnostima vezanim za kukuruz u ovoj godini nastavitie da pišete u ovoj teme. Hvala!


P.S. Moj 300-ti post! :osmeh:
 
Dali je neko od vas sejao Zemun polje seme kukuruza, ili to planira da ucini u skorije vreme. Jer ja cu da kupim samo neznam jos koje tacno od Zemun polja.
 
Ja nisam nikako, a nemam neko poverenje u njih od kako su se počele "strane sile" petljati kod njih, (bojim se da ih ne sj..u kao i sve u zemlji) što ne znači da ne valjaju, ljudi ga kod mene dosta seju, ali to sam samo ja....veran sam NS-u, i evo prvi put ove godine probam Pioneer.
 
kod mene dosta siju ZP 434 kazu da je dobar i ja prosle godine gsje sam ga god vrsio bio je dobar , sta vi mislite o 434
 
novii je napisao(la):
Dali je neko od vas sejao Zemun polje seme kukuruza, ili to planira da ucini u skorije vreme. Jer ja cu da kupim samo neznam jos koje tacno od Zemun polja.
Са ZP-704 (мислим да је 2001 година) остварио сам до сад лични рекорд од 10270 кг/ха али га више не сејем јер сам прешао на вршидбу у зрну, а ZP-704 није за то јер споро отпушта влагу у јесен.
Тако да сад сејем Pioneer хибриде управо из разлога што у вршидби раније групе зрења знају да падну и на 15-14% влаге да трошкова сушења скоро и нема, сејем од FAO 450 до FAO 530.
Данас постоје хибриди тачно одређених намена, зависи само шта човек хоће ( бербу, вршидбу,силажу,рано скидање ради сетве пшенице итд...)уз одговарајућу агротехнику и наравно временске услове сви су добри.Моје искуство је да су каснији хибриди са већим потенцијалом родности од ранијих али и са већим зависним трошковима,без обзира ко је произвођач семена.
Толико од мене надам се да нисам много паметовао?!
 
S3RiOUS je napisao(la):
Ja sam moje kukuruze posejao 9 aprilaPioneer B08 ZP677 NS640 Sve za branje.
Нећеш се прославити са брањем Pioneer PR36B08 немислим на принос
већ после.Мораш га брати са најмање 25%влаге откидачки ваљци морају бити беспрекорно наштоловани да га не круне,даље док дође до бункера, па претовар у приколицу,онда из приколице на земљу или бетон све једно (боље је на бетон,можеш лакше покупити оних 200кг што су се већ расули по једној осмотонки).Даље ако утовараш са елеватором у (котарку,чардак или како га већ зовете у вашем крају)и ту има растура.И на крају на пролеће кад је сув испадне ти из руке клип на бетон немораш се сагињати јер сав се већ окрунио.
Моје искуство са Pionirima!
 
Pioneer B08 je hibrid iskljucivo namenjen za branje beracom. Tacno on se bere dok je stabljika jos zelena i dok ima 25% vlage, skida se polovinom septembra sto je neka prednost i ima se dovoljno vremena za pripremu za setvu psenice. A sto se tice stelovanja otkidackih ploca ne valjaka znam svaki deo zmajevog beraca tako da je to najmanji problem. F02, B23 i ostali se krune pri branju ovaj ne.
 
Онда уреду!ако је тако.
У котарци имам нешто мало PR35P12 обраног берачем за своје потребе данас сам баш крунио и крупио, који ми је клип склизнуп из корпе и пао доле сав се окронио.
 
qqruz nik'o. lepo se vidi na redove.za koju nedelju stize telefon s kamerom pa da i ja okacim neku slikicu.
suncokret takodje nik'o.
 
Danas konačno počeo sejati i svoje, ali prekinu me kiša :zli: .....više slika kada nastavim setvu.
 
Juče sam uspeo da posejem običan kukuruz.
Danas kokičar i dve baštice...
I nakon sat i po počela ova predivna kiša...

Hvala Bogu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh