Proizvodnja rasada u plastenicima

Hvala najlepse na odgovoru mnogo mi znaci .Visina plastenika mi je 3,60 pa paradajz ide u nebesa i ako ga zakidam posle 5 sprata ainace secem donje listove cim pocne da zri .svidja mi se to spustanje zbog berbe a biljci verovatno da ne smeta.
 
Dali je sada pravo vreme da se otpocne setva rasada za papriku,paradajz i krastavac da bi stigao taj rasad za prodaju?Naravno imam nameru da ga pikiram u case i to na vecu kolicinu.
 
Kneže zavisi kakve uslove proizvodnje imaš.Ja nikada ne sejem pre 1 februara i imam rasad paradajza sa pupoljcima 1 aprila.
 
Pazi kad kazem vecu kolicinu nemislim ja tu sad na neznam kakvu povrsinu ali za moj kraj bi podmirivao potrebe lokalnog seoskog stanovnistva sa rasadom na povrsini od 100m2.Ubacio sam unutra topove na plin pa me interesuje dali je sada rano da otpocnem sa proizvodnjom rasada da bi stigao u udarnom periodu za prodaju.Moj komsija u selu to radi na povrsini od 20m2 i to na stajnjaku prekrivenim sa sumskom zemljom i svake godine razbija pare na rasadi ali nepikira.
 
Ja mislim da ti je to rano mislim da ti ne bi trebo pre 10 februara da pocnes da sejes nezaboravi da se poljski paradajiz iznosi posle djurdjevdana
Post je spojen: [time]1294850980[/time]
_________________________________________________
evo fotografija kao sto sam obecao
 
topalovic je napisao(la):
Ja mislim da ti je to rano mislim da ti ne bi trebo pre 10 februara da pocnes da sejes nezaboravi da se poljski paradajiz iznosi posle djurdjevdana
Nema sta svaka ti cast ::svaka cast::!!!Ti kao iskusan proivodjac imas iskustva sa ovim vidom poljoprivredne proizvodnje pa mi reci da bih nesto zaradio koja bi mi minimalna povrsina bila potrebna pod plastenicima a da ta zarada neiznosi manje od 250e mesecno?
 
Mi smo godinama sejali rasad paradajza krajem januara oko 30 tog.
I iznosili smo u negrejane plastenike, po zavrsetku jacih prolecnih mrazeva.
Zadjih par godina sejemo malo kaznije.
Sejali smo na stajnjak, kao sto Topalovic radi.
Ali sada radimo na provizorno napravljenim stolovima, koje grejemo.
Nemamo govedji stajnjak tako da radimo na drugi nacin.
Sejemo u Klassman djubriva.
Pikiranje radimo u case.
 
knez
Ja to nikad nisam tako gledao,jer kod mene u jednom plasteniku imam godisnje i do cetiri useva pa onda x broj plastenika ali ima ono "ali",cena proizvoda nije ista nego moras uzeti prosek,i naravno staviti cenu ulaganja(seme ,zastita,gorivo,svoj rad)pa tek onda to videti,ali to tek na kraju godine evo ti na primer za spanac
cena za seme 2000din
djubrivo 200din-10kg
hemija -oko 200din
2 dnevnice--3000din
cena kostanja u plasteniku oko 1ar povrsine
cena spanaca u malo prodaji je oko 120-150 din za 1kg
kolicina iz plastenika je od 100-150kg
tu jos spadaju troskovi prevoza i pijacni troskovi
pa prosudite sami :cao:
 
@ Knez
Sa takvom racunicom bojim se kako ces uspeti u
povrtarskoj proizvodnji.
Pored finansiskog ulaganja i rada, bitnu ulogu igra i sreca. :sreca:
Ako je manja kolicina robe na trzistu, potraznja,,,,
 
Vidite ovako ovo pitam iz sledeceg razloga,dakle niujedan posao netreba ulaziti bez prethodnog saznanja kolika bi bila cena ulaganja u taj posao a kolika zarada u tom poslu sto je i sasvim normalno e sad mene konkretno su interesovale isplative povrsine a da ekonomski nisu nedostizne za mene!
Post je spojen: [time]1294856203[/time]
_________________________________________________
Koje sorte paradajza su onako ekonomski najisplativije kao i paprike?
 
Normalno
Lako je uraditi kalkulaciju za ulozeno u proizvodnju.
+ - par procenata za odredjenu kulturu, ali za zaradu
unapred je nezahvalno govoriti.
Nista se nezna dok ne prodje sezona, i ne vidi se koliko smo u plusu ili na +0.
Veruj mi sada da znamo, kakva ce cena biti nap, paradajza
Topalovic i ja, bismo sami snabdeli Bg. :haha:
Mo savet je krenuti sa jeftinijom proizvodnjom. :cao:
 
Poštovani Topaloviću,
hvala Vam na postavljenim fotografijama.
Kako budem spremao rasadilište tako ću slikati nalaganje i kačiti na forum slike.
Ostaje da prodam salatu da bih spremio prostor. Moj starac smatra da 10-ak dana pre sejanja treba da nalažem da bi sveže djubre počelo da radi. Inače je i njemu poznat ovaj način zagrevanja, a o tome sam pričao i sa stricem, rodom iz Konaka, koji kaže da su nekada tako žene čuvale cveće!
Dakle pre 10. februara na treba sejati paradajz?
 
Sta mislite o nacinu pravljenja leja tjst rasadilista po sistemu 30cm stajskog djubra(svezeg) pa onda 5-10cm sumske crne zemlje na to?
 
ja se bavim projzvodnjom rasada desetak godina sto za sebe sto za prodaju od paradajza sejo sam cronos delfinu balku yeremi big biif a ove godine sam poseo Abelus RZ pa cu videti kakav je od paprike babure Bobita i Beladona duga crvena Corinto Atris ljutu Yanka RZ sto se tice krastavca samo Solverde
 
Da li je neko probao da pravi "soil blocks". Znam da postoji komercijalna verzija ovakvih kocki za rasad od treseta ali da li je neko probao sam da ih pravi od komposta ili nama pristupačnijih materijala?

http://www.anetprophet.com/soilcube/index.html

http://www.pottingblocks.com/

http://toppertwo.tripod.com/soil_blocks.htm#Okay.. How to make your soil block makers

http://www.instructables.com/id/Making-a-Soil-Blocker/

Najkompletniji sajt sa najviše informacija:

http://www.pottingblocks.com/info.html
 
dzionik
Ako sam ja ovo dobro razumeo ovo se pravilo kod nas jos pre 30 godina.Mislim da je bila kombinacija provrelog djubreta izemlje koja se sabijala rucnom presom i u to se sejao krastavac.Nadam se da ne gresim. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh