Proizvodnja rasada u plastenicima

JURA pitanje za tebe ima li učinka sa kalcijumom preko sistema?
Predpostavljam da ideš sa malim količinama đubriva kroz sistem ako radiš svaki dan.
Ja kalcijum kroz sistem ne guram jer teorija kaže sledeće da je u fazi kada je plodu Ca najpotrebniji kalcijumov jon nije pokretan u biljci i ne može da se ugradi u ćel zid novonastale ćelije tako da bi folijarna primena bila rešenje za tu anomaliju.Inače u zemljištu gde su mi plastenici ima ga preko 6 a na njivi je stanje katastrofa ima ga ispod 1.I tamo se vrlo često uočavaju simptomi nedostatka.
 
Idem gram po biljci na svako djubrenje i vrlo sam zadovoljan kvalitetom paradajza jer bude oko 80%prve klase a ja to smatram za moje uslove rada dosta dobrim rezultatom.
teorija kaze da je kalcijum slabo pokretan ida ga biljka usvoji do 1-og metra visine ija verujem da je tako ali u kombinaciji sa folijarnim prskanjem zadovoljava taj neki minimum i poboljsava kvalitet samog ploda ato nama treba.
Cisto radi uporedjivanja koliko vi imate prve klase paradajza i na koji nacin poboljsavate kvalitet ploda :ppozdrav:
 
Dali je Misel u rangu Balke po pristizanju za berbu.
Od svih sorti koje smo sadili, do sada Balka je ne prevazidjeno najranija.
Mana je krupnoca ploda. (sitan)
Sto se kalcijuma tice mi smo pustali kroz zaliv na paradajz i papriku.
Na paprici je daleko uocljivije delovanje kalcijuma kada se tretira folijarno.
 
Moj neki recept za kvalitet plodova je sledeći idem sa više azota do faze trećeg sprata tada prebacujem na više kalijuma i uradim i 2-3 folijarne sa kalijumom jer smatram da je K glavni faktor kvalitete plodova.Primetio sam da kada biljka paradajza pređe visinu 8-9 spratova naglo izgubi boju lista i to je znak da je usev gladan sa azotom i Mg a inače ja paradajz gajim samo do 6 sprata i kasnije ga praktično čupam.
topalovic je napisao(la):
lakan je napisao(la):
Vidim u poslednje vreme mnogo se lepo pise o MISEL paradajzu interesujeme da li je ukusan za jelo i da li ce kupac na tezgi doci ponovo ili kupi jednom i nema ga vise.kolika mu je rodnost.
ukusan paradajiz ali malo je meksi dobro se oplodjava i nije mnogo bujna biljka,zasluzuje pohvalu ali mislim da ove godine nece ga biti pod tim imenom
Biće ga dobio sam katalog od dipkoma ns
 
SRECNA I BERICETNA NOVA 2011 SVI PROIZVODJACIMA ALI I KUPCIMA.
 
Mozeli mi neko nesto reci o kada treba popcet sa proizvodnjom rasada paprike i paradajza u plastenicima?
Post je spojen: [time]1294249531[/time]
_________________________________________________
Izvinjavam sa na pravopisnim greskama upravo sam jurio cigane sa poseda tjst kradu mi cevi za plastenik! :zli: :zli:
 
A dali bi Knez bio toliko ljubazan da procita ovih nekoliko strana svojih podanika, pa bi dobio odgovor na svoje pitanje.
 
Molim Vas gospodine Topalovicu da mi odgovorite koliki je sloj zemlje koji se stavi na stajnjak. Mislim tu na vase prethodne slike u kojima na stajnjak stavite zemlju pa pikirate rasad paradajza u tu zemlju. I da li sve to može da se iskultivira pa da plastenik koristim nakon ''čupanja'' rasada i za uzgajanje paradajza? I još nešto da li pikirani rasad prekrivate agrilom? Naime mislim da posejem seme paradajza ali da budem i među prvima sa rasadom ali i da me to izađe jeftinije a Vaš primer sa stajnjakom je fantastičan. ::svaka cast::
 
Edi
Evo ovako verovatno si gledao nalaganje rasada a nisi razumeo ja na topli stajnjak stavljam sloj od 20-30cm pregorelog stajnjaka koji uskupim predhodne godine.Setvu obavljam u manjem rasadu koji nalazem toplim stajnjakom i njega koristim samo za sejanje.Kad paradajiz(ili vec sta sejes)dobije stalna tri lista nalazem veliki rasad (pikiraliste koje si ti video na slikama).Ja nigde ne ubacujem zemlju mada neki kod nas i to rade jer nemogu da skupe dovoljnu kolicinu pregorelog stajnjaka.Paradajiz pokrivam unutar rasada malim tunelom i obavezno agrilom.E sad dali bi mogao da iskoristis mesto posle cupanja rasad je dobro pitanje,ja ga ne koristim jer to radim kod kuce a povrtnjak je nesto dalje pa nemam potrebe da ga iskoristim.Ja kasnije u maju tu sejem rasad kupusnjaca za jesenju proizvodnju .Bice slika ovih dana jer sam spremio topao stanjak za rasad a najverovatnije nalazem do vikenda.


MOJ 1000 POST :ppozdrav:
 
Poštovani gospodine Topaloviću,
hvala Vam pre svega na iscrpnom odgovoru i pre svega brzom javljanju.
Ako sam Vas dobro razumeo Vi sejete direktno seme na pregoreli stajnjak, da li prošlogodišnji? Ja sam mislio sa sejem u kontejnere, pa posle da pikiram kao Vi, ali sve to i zasejano seme i pikirani rasad da ostane u plasteniku.( Ja zasada imam jedan plastenik (trenutno je u njemu salata za prodaju) 13,5x5.)
Molim Vas da mi odgovoriti da li pod toplim stajnjakom razumete svež iz štale?( moj starac ima dvadesetak krava pa stajsko đubre nije problem).
Dakle bez zemlje i direktno u stajnjak?
Oprostite, ne razumem šta znači reč zaleganje?
Ukoliko biste, kako kažete, postavili fotografije bio bih Vam neiscrpno zahvalan! Naime 20. januara krenuo bih sa sejanjem paradajza, pa bih morao već da počnem da vučem đubre u plastenik!
Hvala Vam još jednom na nesebičnim odgovorima!

Post je spojen: [time]1294741861[/time]
_________________________________________________
Oprostite Topaloviću ne reč zaleganje već nalaganje mi nije jasna.
 
Mi koristimo rec "nalaganje" rasada jer to sam nasledio od mog pokojnog dede a u sustini znaci da se topao stajnjak ravnomerno rasporedi po plasteniku tako sto ide jedan red slame pa jedan red stajnjakapa pa sve to ponoviti i na kraju rasad pokriti slamom i u njega ubaciti pregoreo stanjak.Seme i ja takodje sejem u kontejnere pa ga stavljam na taj pregoreli stajnjak a ranih godina je bilo setva direktno u pregoreli stajnjak.
 
Ljudi sad tek vidim da nista neznam o proizvodnji rasada.SVAKA CAST I HVALA SVIMA VAMA DOBRIM LJUDIMA STO SVOJE ZNANJE I ISKUSTVO DELITE SA NAMA LAICIMA KAO STO SAM JA!!!!! ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
nema potrebe da pises velikim slovima jer ona na forumu znaci vikanje P.S
 
Poštovani gospodine Topaloviću,
još jednom hvala i na najnovijem odgovoru. Dakle nalaganje bi bilo postavljanje slojeva slame i svežeg đubreta a na kraju pregorelog stajnjaka. Zapravo lepše zvuči termin nalaganje od, recimo, ''slojevanja'' tako da ću ga i sam koristiti.
Pošto prodajem salatu požuriću da jedan deo plastenika pripremim za nalaganje i da za taj deo, koji je nalagan, pripremim ''kostur'' od armature 12 i da spremim najlon da pokrijem taj mali plastenik ( tunel ili rasadilište) koji će biti u mom velikom plasteniku. Nakon nicanja drugog i trećeg lista paradajza na tom istom pripremljenom prostoru na kom su stavljeni kontejneri sa posejanim rasadom, koje, kontejnere, greje odozdo djubre( nalaganjem pripremljenom ) a koje je zaštićeno i najlonom malog tunela i agrilom odozgo, presevam rasad paradajza iz kontejnera?!Da li sam gospodine Topaloviću pravilno razumeo postupak od sejanja do rasađivanja?
Zapravo, pošto i Vi sejete pa presađujete iz kontejnere pretpostavljam da na korenu rasada ostaje zemlje iz kontejnera pa tako i pišete da koren ide u na đubre pa se prekriva slamom i nakon toga pregorelim stajnjakom.
I opet Vas molim za fotografije .
 
Edi
Nema potrebe da me oslovljavas sa "gospodine" daleko sam ja od gospode :haha:.Dobro si ukapirao kako treba da radis samo kad iz rasadnika paradajiz stavljas u pikiraliste onda sloj pregorelog stajskog djubriva povecava na oko 30-35cm.I nikako da koren dodiruje slamu jer ona ima temperaturu oko 30c i izgorece ti biljka zato se i ubacuje malo veca kolicina pregorelog stajskog djubriba evo linka kao izgleda nalaganje velikog rasada gde se pikira paradajiz a imas i korisnih fotografija od prosle godine :cao:

http://poljoinfo.com/index.php?topic=5487.0
 
Pozdrav svima....
Da li neko praktikuje ili zna način kako se paradajz spušta niz kanap kako bi plodovi bili bliže zemlji:haha:
Meni je ovaj način neophodan radi lakšeg branja a ne zbog visine plastenika.
Ja sam na jednom struku paradajza probala, međutim biljka je jako krta što je dovelo do njenog pucanja!!!
 
Nazad
Vrh