Kukuruz 2014

Ala lupetaju ovde ljudipa to je katastrofa.Ima sve da oteraju zevece kao lonac
 
Ja sam zadnjih desetak godina sijao samo Pioneerove sorte a prosle godine malo kombiniro Osijecke i KWS, rezultat da je Pioneer dokazano kvalitetno ime. Najmanje mu smetaju suša, vjetrovi ili bolesti, KWS je isto okej samo Kitty je podbacio debelo a 3381 je bio necu rec cista petica al dobra 4+. Osijecki su bili dobri samo na najboljim zemljama dok recimo na nesto slabijim zemljama prinos i do pola manji. Ove godine 80% sjemena ide Pioneer, nesto opet KWS_a a za probu uzimam ZP da vidim kako ce se pokazati a nadam se da ce biti dobar jer dobice gniojiva oko 500kg po jutru.
 
Sa 500kg po jutru rodice svaki kukuruz dobro. Verujem da se ZP nece obrukati i da ce biti rame uz rame sa Pionirom po prinosu. Ako uzmemo i obzir vlagu kao jako bitan parametar kod skidanja kukuruza na njivi onda ipak Pionir i DKC predvode.
 
Poceli su apotekari i zadruge da se pune sem.kukuruzom koji dolazi sa preatestiranja!Obratite paznju na klijavost i energiju istih pogotovo onih tretiranim Ponchom i ostalim zastitnim preparatima!
 
Au kolega, kao da si u 80-tim prošlog veka.:sjasi:
Jel ti nije jeftinije uraditi analizu ili pola njive sa duplo manje djubriva?
 
Није вероватно јер су код скупе анализе у пм...Рођак је носио некад ђубриво на анализу у Институт у Бијељину,80 евра га коштало.суботичку 15 ку...а парцеле су мале тамо,до 1 ха,неко има и по 20 парцела по 40 евра па ти види..
 
Nisam mislio na analizu djubriva već zemlje, a to nije isto.
Jeftinije je da uradi ogled na istoj njivi .
 
Au kolega, kao da si u 80-tim prošlog veka.:sjasi:
Jel ti nije jeftinije uraditi analizu ili pola njive sa duplo manje djubriva?
nisam lud da radim bez analize,obavio sam prve prije 10 god i radim kontrole svake 3.Parcele u svom vlasništvu sam sredio i tu su manja ulaganja a ove u zakupu tek dovodim u red a preporuka je prekomjerno đubrenje jer je sve u minusu a stajnjaka nemam.Kakao je krenulo dok ih sredim izgubiću zakup.

- - - - - - - - - -

sledeće je AGROCAL mikrogranule,prirodni izvor kalcija za brzu kalcifikaciju kiselih tala. Doza u proljeće pred sjetvospremač 1,5t na ha a u jesen pod oranje 3t ha.Cijena i nije pretjerana 80e 1t
 
Pa tebe samo djubrivo i taj AGROCAL košta oko 500 evra. Kakve imaš prinose i kakvi su u odnosu na komšije ?
 
agrocal ide samo jednu godinu i traje minimalno 6 god,u tih 6 god bi smanjio ulaganja na vještaku.Agrocal subvencioniše opština (tako je bilo u 2013 a vele i ove će god) u iznosu od 60%,prinosi su ko nebo i zemlja,žito izguram preko 6t ha a kukuruz uvjek oko 1t ha a u komšiluku duplo manje.ove godine me plamenac ubio ali ja tu nemogu ništa.Posne su ovo zemlje i kiselije su od limuna.Ako burlam bez veze i sa malom drogom nemam ništa a nemam kakav izbor zanimanja da se prebacujem.
 
Nego sta ste planirali za medjuredni razmak?
Zbog ovih izuzetno malih kolicina zimskih padavina planiram da povecam razmak za po 10-ak % od planiranog.
 
Za skidanje u zrnu 21cm, za klip 24,5 ili 26.Ako i do setve ne bude nekih znacajnijih padacina povecacu razmak (za skidanje u zrnu) na 22,5.
 
Nakon 10 godina forsiranja gušće setve napuštam tu filozofiju i vraćam se setvi na 24-27cm.
Odnosi se na hibride FAO 500 i FAO 600.
 
Posto sve ide za vrsidbu( neberem vec koju godinu) sve ide na 21cm,to mi nekako najbolje do sada a i zemlja na koju ide je niska.Hibridi 8 vreca DKC 5276,35 vreca V74 i isto toliko F38.
 
NA , vjerovatno si greškom napisao medjuredni razmak , a mislio si na razmak zrna u redu .

(inače ja još uvjek nisam pametan što se toga tiče , izgleda da zavisi i od sistema rada tj kako je ko navikao , meni uvjek praktično izadje bolji prinos na gušćem , bez obzira na godinu pa tako i radim , a drugi neko odma do mene , sve slično , na rjedjoj sjetvi bude dobar prinos , .. nisam pametan )

P.S . , Nikola jako sličan "ukus" kod odabira hibrida .
 
Nazad
Vrh