Kukuruz 2014

samo sto puna zmajevka zrna zp606 ima 7 umesto 8 tona, svi mere prinos u klipu u jesen, a niko kad se okruni kotarka..

Ovo nije tačno 100% da 606 loše meri okrunjen (bilo koji iz 600 grupe dal ns ili zp svi mere dobro ako si dobro radio, čak i u 2012g je merio dobro), ja merim kad krunim iz čardaka i sad imam dva čardaka gde je sam zp 606 i kad budem krunio meriću zmajevku i napisati koliko ima a i sad ti kažem da normalno natovarena zmajevka suvog zrna meri oko 8000-8200kg a vlažnog (kad se kruni u martu, aprilu) 8300-8500kg.Nema kukuruza i kvaliteta zrna bez 600 grupe dal domaći dal strani.
 
Slazem se sa tobom za ovo poslednje, jesenas sam drugu isao u transport malo pa smo coveku kombajnirali 606, iznenadio sam se na vagi, vlaga je bila oko 18 ne secam se tacno, prikolica normalno natovarena, ali opet ne bi trebalo toliko da meri manje.. Govorim iz licnog iskustva, mozda je nesto indirektno dovelo do toga, napisi kakva je situacija u prolece kad budes krunio (da da bog po 22 din :) ) i odmah menjam misljenje..:ppozdrav:
 
Bože zdravlja merim i javljam, to što je malo izmerio hoće i ako je malo lošija agrotehnika (đubrenje) pa još lošija zemlja, bez dobre agrotehnike nema ni kvaliteta zrna i to važi za sve hibride a bio on domaći ili strani hibrid, i jednog i drugog moraš osoliti (nađubriti).
 
zp434 ima bolji kvalitet od fao600, bar je tako bilo dok sam ga ranije sejao, kao i odnos zrno-sapurina.
ove godine se kod nas jako dobro pokazao ns6030 za ambar, cvrst zdrav klip. deo atara gde je bilo vise padavina.
 
Poslednja izmena:
Odlican je, kod mene ide na pola povrsine, malo me nervira sto nije tako cvrst :)), malo se vije-suskav.
drugu polovinu ce zauzeti dkc5276 ako nadjem ne tretiran-bez ponca.
 
Kakav je taj ns 6030 u odnosu na domace konkurente iz slicnih fao grupa(zp 606, 666, as 72)?
Pre par godina sam probao 6010, nisam bio nesto bas odusevljen.
 
6030 je odličan hibrid ali ove godine se nije baš nešto pokazao imao je savijenu stabljiku na mnogim parcelama koje sam brao. Naš član Nikola ga je imao ove godine i mogu vam reći da takav kukuruz nisam brao odavno(samo sam mu probrao), klipovi i stabljika uspravni i tipično za njega prilikom berbe u klipu malo ima rastura zrna. Takvog kvaliteta sam susreo ove godine još na dve parcele a kao što sam naveo na ostalim je bila otežana berba zbog povijene stabljike. Radan me je prijatno iznenadio kako sa rodom tako i sa lakom i čistom berbom u klipu.Od ZP hibrida kukuruza 606 je u rangu predhodno dva navedena hibrida.
 
666 je takođe u njihovom rangu i lako se ljušti.Mićo video sam u Golubincima nekoliko parcela sa Bećar hibridom kukuruza.Imaš li neki uvid u to?
 
Ja bezao od domacih,cim cujem ja ni ne obracam paznju sta pricaju...medjutim,da nisam brao ove godine 2-3 njive sa tim hibridom ne bih ni znao ni obratio paznju!Dobar,dobar hibrid...ne kruni se uopste,cisto se bere,odlicno podnosi susu i ne pusta vlagu tako brzo tako da se ne mora paziti kada se bere...
 
666 je takođe u njihovom rangu i lako se ljušti.Mićo video sam u Golubincima nekoliko parcela sa Bećar hibridom kukuruza.Imaš li neki uvid u to?
Dobar je bio vizuelno, setva je bila ako se nevaram 27 cm a taj deo sela je dobio nešto više padavina. Zaboravio sam da napomenem i BC 583, brao sam ga na nekoliko lokacija i na svim je bio dobar i lepo se bere.
 
Nazad
Vrh