Kukuruz 2014

Rile 684 nisam sejao tako da ti nemogu ništa reći za njega a 606 rađa dobro kod nas i u suši a ti probaj i 684 pa ćeš videti koji ti više odgovara, probaj i 666 i 600 stim da zp 600 je više za vršidbu, imaju zp-ejci jaku 600 grupu.

Bevisa najbolje je da poseješ oba na jednoj parceli pošto su ista fao grupa pa ćeš sam videti šta je bolje pošto kvalitet zemlje kod nas i kod tebe nije isti, eto kod kolege Roberta je NS bolji od ZP a kod mene ZP ipak malo bolji od NS, da se razumemo govorim o hibridima novije generacije pošto te starije više nesejem poput ns 640 i zp 704 i 684.
 
Upravo to i hoću, da ih sejem na istoj njivi. Ozbiljno razmišljam da ako Dekalb i Pionir budu preskupi da ih izbacim iz setvene strukture.
 
samo sto puna zmajevka zrna zp606 ima 7 umesto 8 tona, svi mere prinos u klipu u jesen, a niko kad se okruni kotarka..
 
To merenje u klipu moze biti bas nezahvalno, lako se prevari covek. Mi smo igrom slucaja na jednoj njivi dobar deo obrali, a ostalo skidali kombajnom u zrnu, tek sam tu video svu razliku, jer ono sto smo brali nismo merili, a ono sto je skidano u zrnu je i mereno.
 
Upravo to i hoću, da ih sejem na istoj njivi. Ozbiljno razmišljam da ako Dekalb i Pionir budu preskupi da ih izbacim iz setvene strukture.
Nemoj da te cena semena zavarava. Gledaj prinos. Ako neki hibrid da 2t veci prinos od ostalih cena semena me ne zanima, a to ce ti vecina i dekalbovih i pionirovih hibrida dati. Da se razumemo i meni je zao sto su nase semenske kuce izgubile trku, ali i kod njih ima poboljsanja narocito ZP.
 
Nebi ovde htjeo da započnem niku raspravu , niti nekog da reklamišem , ali ovde je skoro pravilo da svi koji skidaju u klipu favorizuju domaće hibride , a većina onih koji skidaju u zrnu , a pogotovo oni koji odma važu zrno , radi skladištenja ili prodaje uglavnom siju Pionirove ili Dekalb hibride .
 
Slucajno sam nasao top 20 kukuruza u Madjarskoj , prvih 5 je Dekalb a posle malo dublje uso u temu i unazad par godina je Dekalb na prvom mestu.Nemam zasto da ih volim , ali ako daju 1.5-2t vise na ha nego ostali(domaci),ne mogu ici protiv svoga dzepa
 
Ove godine sam na istoj njivi imao DKC 5276 i Ns 6030 sa istom agrotehnikom i ne bih rekao da je DKC imao prinos veci za 1,5-2t/ha
Ali evo pa računajte, njiva 2 ha, od toga 115ari Dekalb(1 SJ-80000 zrna), prinos 10200kg.Na ostalih 85ari NS6030, dve prepune Loznice(5t)+ dva binkera dvorednog berača(slovenački).Ko zna koliko je to zrna neka kaze.Cena SJ(80000) Dekalba me kostala 180 evra, a SJ NS6030 35evra.
Ne zalim se je na Dekalb,samo je skup i zahtevan, ali ako gledamo računicu ne znam baš
 
Prosle godine sa sejao kws3381 7100kgh pionire a79 6300kgh f38 8200kgh v74 9500kgh sve smo cekali da spade vlaga od 14 do 15. Ove i prosle godine sam sejao na dva mesta na istim patcelama v74 i f38 i uvek je bolji bio v74 ,mislim da mu neodgovatra nas teren, probacu ove godine neki dkc, p1114, ns 6030
 
Ako se svodi prica na tome da se kukuruz skida u zrnu onda bez dileme Dekalb je bez konkurencije. Nije bitno sto je skuplji jer ce samo na vlagi da pokrije mnogo vise od te razlike u ceni semena.

@bewisa U tvom postu zelis da napravis razliku izmedju Ns 6030 iz fao 600 i DKC 5276 iz fao 460 sto nije uopste realno (mada taj 5276 ume da se nosi sa hibridima iz fao 600 drugih kuca).
U nekim godinama sa dobrom agrotehnikom i pravovremenom kisom svaki Dkc iz grupe 600 bio bi sa 4 do 5% manjom vlagom za vreme skidanja u zrnu od NS ZP-a iste grupe. A
siguran sam da nece nasi dati vise.
 
Samo sam razmisljao o racunici a ne o prinosu.Kada je prinos i vlaga u pitanju tu je Dekalb i Pionir u prednosti.
Ali ko ima čardak i berac, zašto to ne iskoristiti.A ko ima jos i stoku u prednosti su domaći hibridi.
Naravno da če po svoj prilici ici i domaći(kasni) i rani(strani).
 
Samo sam razmisljao o racunici a ne o prinosu.Kada je prinos i vlaga u pitanju tu je Dekalb i Pionir u prednosti.
Ali ko ima čardak i berac, zašto to ne iskoristiti.A ko ima jos i stoku u prednosti su domaći hibridi.
Naravno da če po svoj prilici ici i domaći(kasni) i rani(strani).


Sa ovom tvojom poslednjom rečenicom se apsolutno slaže, i istom ću se logikom voditi za sledeću setvu, bez obzira na cenu semene...
 
Da se malo vratim na prethodne postove i priču o NS i ZP hibridima u sušnim uslovima, a koji nas sve više pogadjaju.

U ekstremnoj 2012. godini (ne ponovila se) u mom kraju bolji su bili NS hibridi u odnosu na ZP. Najveći problem kod ZP-a bila je jalovost ogromnog broja biljaka. Imao sam na jednoj parceli od 0.90 ha pola parcele NS6030 a pola ZP666. ZP je imao bolje nicanje, brži rast, ali kada su počele one vrućine, prvi je podgoreo. Kada sam brao, 50% ZP-a bilo je jalovo, dok je NS6030 svaki imao kakav-takav klip. Agrotehnika potpuno ista, sejani na 26 cm. Slično je bilo i sa 684. Mnogo jalovih biljaka, a one koje su imale klip, polovina je imala onu garež.

Na osnovu toga mogu reći da je NS6030 zaista odličan hibrid u sušnim uslovima. Ove godine je kod mene imao i odlično nicanje.
Što se tiče ZP-a moram da napomenem da 666 nikad više u moje njive, ali zato 606 obavezno. I ova godina je bila sušna kod mene, ali 606 je odlično izneo u odnosu na ostale ZP hibride.
Zato ću da ih sejem na istoj parceli sledeće godine, NS6030 i ZP606.

I da kažem vezano za ovu diskusiju o domaćim i stranim hibridima. Ništa ne treba da čudi što oni koji krune favorizuju strane hibride (Pioneer, Dekalb) a oni što beru domaće. Mislim da je tu presudna vlaga što se tiče stranih, kao i daleko lakša berba domaćih hibrida. Kod domaćih ako zakasnimo sa berbom, i nije tako strašno, ali kod stranih, katastrofa.
 
Te 2012 godine imao sam u početku odličan kukuruz, osim Sindzentinog Maverika. Na jesen me izvukao baš taj Maverik(6t/ha). Heliko imao prinos 1,5T/ha, AS-72 1,8t/ha. Kermes mi bio na parceli od 2ha, stim da je 1ha bio nizi teren do kanala. Do kanala je bilo 1,2 vagona klipa,
a na hektaru gore 1,5t/ha zrna. Vidi da hvalite ZP 606 pa ću ga probati. Od ranih mi se svidja Pionir A-24 ali bih probao i neki naš samo ne znam koji
je dobar.
 
kermes i/ili NS 7020 i/ili NS 6030.

koja sorta bi bila "bolja" od ova 2 za nase zemlje/i nasim zemljama (za ovaj predeo Banata)? (mislim na NS 7020 i NS 6030, jer kermes smo vec imali: tesko smo ga brali, al' je dobro rodio :osmeh: ).
 
Te 2012 godine imao sam u početku odličan kukuruz, osim Sindzentinog Maverika. Na jesen me izvukao baš taj Maverik(6t/ha). Heliko imao prinos 1,5T/ha, AS-72 1,8t/ha. Kermes mi bio na parceli od 2ha, stim da je 1ha bio nizi teren do kanala. Do kanala je bilo 1,2 vagona klipa,
a na hektaru gore 1,5t/ha zrna. Vidi da hvalite ZP 606 pa ću ga probati. Od ranih mi se svidja Pionir A-24 ali bih probao i neki naš samo ne znam koji
je dobar.
Kod nas je 2012 od domaćih najbolji bio ZP 666 i 606 imao sam NS 6030 bio je malo lošiji od njih al bolji od svih novosadskih.
Komšo probaj pionir N01 zadnje dve godine kod mene je najbolji,ove godine je rodio 8t/ha suvog zrna,
imao sam i B23 koji je izgledao još bolji od njega,pošto sam ga radio posle N01 očekivao sam da će dati 10t al nije bacio je za nijansu manje
 
Nazad
Vrh