Kukuruz 2014

Ako ces danas ili brzo da ores ovih dana,posej jesenju kulturu, mozes ovas jesenji za kosenje, pa ga pokosis u pocetkom maja u junu isprskas totalom njivu i dobijes cistu njivu za iducu godinu. A mozes i za zetvu, jer ako poores a izreze se zemlja tj ne poore se kako treba jer je ledina, tesko ces moci zemlju da usitnis za kukuruz, licno ja bih jesenju kulturu jos uvek nije kasno ako imas seme posej :ppozdrav:
 
Po ovoj statistici u Pančevu je u svim grupama uzeo Pioneer 1.mesto ::super:: u prinosu, sa vlagom je isto bolji ali ne i najbolji ali u proseku 2.mesto.
Po proseku na svim lokalitetima deli opet 1. i 2. mesto.

Druge lokalitete nisam gledao, sve u svemu zanimljiva tabela, još malo ću je zagledati. Po sadašnjem mišljenju, ostajem pri ranijoj odluci da idem sa Pioneerom na skoro svim parcelama, sad još da nas ''obraduju'' cenama ::jako_besan::

P.S. Ova FAO 500 grupa mi je zanimljiva jer je tu Pioneer daleko iznad ostalih sa preko 1300kg/ha (opet govorim za Pančevo).
 
sale, to Pancevo kao i drugi lokaliteti nemaju mnogo veza ni sa mojim ni sa tvojim atarom, niti imamo isto zemljiste niti smo imali isto padavina.
a sto se tice tabele kad se pogleda malo bolje nema velikog favorita, jedino predrasude i vec isplanirana struktura setve.

rang u ogledu.
pionir: 2 prva mesta, 2 druga i 4 treca mesta.
dekalb:2 prva, 2 druga i 1 trece mesto.
kws: 2 prva, 2 druga, bez treceg mesta.
 
Pa pretpostavljam da nema mnogo veze njihova zemlja i moja, ali kad sam pitao ove starije kako da gledam te tabele jer nema za Nikolince recimo, rekli su da se možemo odprilike orijentisati prema Pančevu. Neka ne budu u pravu, ali kako onda gledati ove tabele, ispada da ko nije iz Pančeva ili Kikinde, nema ni šta da gleda. Zato nisam ni gledao ostale lokalitete. Aj da kažem da pašemo, pa se i prema tome odlučujem iz koje grupe koji ću hibrid. A recimo ima onaj katalog ovih isto iz Pioneera gde su po lokalitetima prikazani prinosi različitih hibrida, tu bih uvek pre gledao Uljmu pa i Izbište, nego Banatski Karlovac. Ali i to gledam samo reda radi, jer im ništa ne verujem, našao sam neke gafove sa đubrivima na tim tabelama pa sam batalio da se prema tome vodim.

Ali da, u pravu si, meni je Pioneer favorit, DKC ne sejem, Syngentu opet ne bih da probam da ne prođem kao sa LG 2012-te, što se suncokreta nemaju premca, ali sa kukuruzom me nisu ubedili, niti sam čuo da ga neko odavde hvali. Jedino sa ovim domaćim hibridima imam dilemu, kako da računam- kada bih manje đubriva dao i veće rastojanje između njih ( <24cm), znači manje ulaganja, ali koliko manje rodi je pitanje? Da li ću proći bolje sa Pioneerom i sa 300kg đubriva ili sa AS-om sa 150kg đubriva (prvi lager, drugi branje, kg po k.j.) kad sve stavim na papir.
 
Mi imamo iz ovih ogleda neke smernice i to je dobro, ali! svako mora praviti svoje mini oglede u svom ataru, a u tom ataru uvek ima vise tipova zemljista, pa na svakom postaviti oglede. to je po meni naj merodavnije.

po ovim tabelama jedino je 4795 dva puta na prvom mestu u somboru i zrenjaninu, to nemora nista da znaci dok ga ne isprobas u mini ogledu sa nekim hibridom za koga smatras da je tvoj favorit, na vise mesta u ataru.
 
Eh, znam ja sve to, ali meni nije izvodljivo. Treba mi svoj kombajn- nemam kombajn a nemam ni nekoga iz kuće da tera prikolice ili kombajn, sve radim sam. Pa treba par prikolica da u svakoj stavim posebno (F38 i K67 isto punili bunker reče mi komšija, kad na vagu kad je terao, K67 po 1000kg manje na 2 Zmajevke)- nemam ni to. Zato sam te i pitao prošle zime kako ćeš praviti eksperiment sa Bioforom. I dobro je što imaš sve što ti je potrebno, to je najmerodavnije i znaš na čemu si.
Nego, na proleće napravi i onaj eksperiment sa Biofor ili Slavol, pa kad bude vršaj ponesi tefter i javi jel bilo razlike neke, živo me zanima informacija od paora, ne od promotera ::super::
 
Ove godina samo ZP za podrucje Timocke krajne CAR i to kod mene 555 i 684 extra za nas kraj okolina Zajecara.
 
Kao i dosad domaći NS i ZP pa kud puklo da puklo, možda malo više ove godine bude ZP u odnosu na NS i normalno najviše fao 600 grupu i nešto 500 i 400 da probamo nešto od novijih hibrida ako nađem.
 
Ja definitivno probam sledece godine NS 6030,skrenuo mi paznju taj kukuruz a od koga god sam cuo da ga je imao samo reci hvale,kako prosle tako i ove godine!Adaptibilan za nas reon i nasu zemlju pa je tako zauzeo visoko mesto u lokalnim i medju-lokalnim ogledima!Ja sam ga brao ove godine na 8 k.j usluzno i video da je pravi i to na 3 k.j u ne bas dobro odradjenoj parceli dao prinos dostojan paznje! Pored njega nesto Pionira i KWS ali samo fao 500(Kerbanis,Kity)
 
Kod mene se NS 6030 mnogo bolje pokazao nego 6010. Dobro podnosi susne uslove, nema jalovih biljaka a i dobro iznese na slabijem brdskom zemljistu. Ja sam se razmisljao da li da ga sejem iduce godine, ali cu ga ipak sejati jer cujem dosta hvale za njega od ljudi koji su ga sejali.
Sejacu ga na istoj parceli sa ZP 606.
 
Kod mene ce isto da ukrste koplja NS6030 i Zp606. Mislim ipak da je u susnoj godini bolji 6030.
 
Nazad
Vrh