Kukuruz 2014

Pa ovako, još ima dosta do nove sezone, ali odprilike od sad mogu da kažem da će sledeće godine ići skoro 100% Pioneer seme u mojim njivama. Sa branjem sam izgleda završio, nema se sa kim raditi, samo nervoza i opterećenje. Nadam se da ću kupiti neku veću prikolicu i puž, obložiti ambar sa mrežom i tu skladištiti određenu količinu.
E sad, zašto samo Pioneer za vršaj. Pa osim vlage, bolji je po prinosu, bar kod mene. Ove godine ostala mi njiva planirana za branje, 1,5 k.j. ZP 600, izgledao je jako dobro, klipovi lepi, kad je ušao kombajn kaže kombajner po zvuku da će dobro da puni. Ali prc, mogao je glat do kraja njive da istera, još je bilo mesta. Pioneer P0725, malo dalje, morao je da staje da gura kukuruz i to jedva izašao na kraj a još dijabrotika havariju napravila; pita me kako sam sejao, nije vrste poznao. Ja sam znao da ima dijabrotike, ali nisam znao da je baš tako gadno. Razliku u vlazi ova dva hibrida nebo i zemlja. ZP 17,3%, Pioneer 14,8%. I uglavnom svi Pioneeri na mojim njivama dali dobar prinos. Jedino ove arende su mi sjebale prosek, koji god hibrid da sam stavio slično bih prošao.
Za sada, od Pioneera ću probati možda P9915, ostaje F38 i P0216 kao najbolji, P0725, što se P1114 tiče, nije me ništa posebno iznenadio.
Od đubriva stvarno ne znam šta će dobiti, nije toliko što je đubrivo skupo, nego što je kukuruz jeftin. Uvek sam išao 200kg NPK + 100kg Urea po k.j., za sledeću sezonu stvarno ne znam.
 
Dekalb je zakon. Ko ga je posejao zna, ko nije i dalje ce terati pricu kako je GMO i ne vredi vise objasnjavati. Dakle hibrid koji u odnosu na sve ostale hibride brze oslobadja vlagu sto je jako korisno kad se skida u zrnu i hibrid koji daje sve od sebe i u susnim godinama. Ove godine bio je samo Dekalb zastupljen na mojim parcelama i mogu reci da sam zadovoljan rodom. Dakle i sledece godine 5143, 5276, 5783 i verovatno za probu 5170. U jesen pod brazdu 100 kg/kj MAP + na prolece 150 kg/kj ureje, seme tretiram Furadanom, prskanje nakon nicanja, jedno spartanje i ostalo sve zavisi od Boga. Pardon!!! Zavisi dosta i od onih koji se uglavnom trude da nas uniste cenama skroz na skroz!
 
Ako bude sreće i ja ću probati .Lane nije bilo 5276 i ja se naljutim i nehtjednem ni jedan drugi .
 
Dekalb je zakon. Ko ga je posejao zna, ko nije i dalje ce terati pricu kako je GMO i ne vredi vise objasnjavati. Dakle hibrid koji u odnosu na sve ostale hibride brze oslobadja vlagu sto je jako korisno kad se skida u zrnu i hibrid koji daje sve od sebe i u susnim godinama. Ove godine bio je samo Dekalb zastupljen na mojim parcelama i mogu reci da sam zadovoljan rodom. Dakle i sledece godine 5143, 5276, 5783 i verovatno za probu 5170. U jesen pod brazdu 100 kg/kj MAP + na prolece 150 kg/kj ureje, seme tretiram Furadanom, prskanje nakon nicanja, jedno spartanje i ostalo sve zavisi od Boga. Pardon!!! Zavisi dosta i od onih koji se uglavnom trude da nas uniste cenama skroz na skroz!
Druze, ne treba ti taj 5170 jel ga 5276 tuce u svim uslovima, kod mene ga i Pako ove godine tukao! Ja cu svesti na 5276 na losijem-peskovitijem zemljistu, i 5783 na dobrom zemljistu.
naravno Pako obavezno, on je zadnja linija odbrane sa sve golmanom :haha:
 
Ja od ove godine ne znam sta da sejem. Sejao sam svasta i sve mi je bilo lose. Mislim gladnom coveku je uvek malo, ali dao sam mu 150 kg Mapa pod brazdu i od 150-250 kg Ureje predsetveno. Isprskao ga ekvipom i laudisom travke nije bilo sve sam mu dao a on mi vratio sa 4000-4500 tone po lancu. Mrsavo mi je to nesto za cuveni DKC i Pionir ,sa svojim lepim cenama semena, na toliko djubrenje.
 
Sledece godine sejem od Dekalba 5007 i 6089, a na losijoj zemlji Pionir A24. Dekalb je skup ali to nadohnadi dobrim prinosom i niskom vlagom.
Za branje ne odustajem od NS 6030. Od djubriva cu da probam Eurofertil 150kg/ha u sejac i 350kg/ha SAN-a u spartac iz dva puta(200+150).
 
opet cu sejati 5276, 5170, pako , columbiu sygentinu i vraticu nesto od pionira ,za sad mi deluje da cebiti tako,mada ima jos dosta vremena za izmene
 
Ne kazem ja da su losi. Nego da mislim da nema svrhe dati 1000-200din po dzaku semena od 25000 zrna za poncho, kad furadan od 300-400din (mislim da sam oko 3000din placao litru i 10 dzakova sam fabrao sa litrom) isto uradi. Barem kod mene se tako pokazalo. Sledece sezone su uzeti obicno seme i ofarbati sa Pozitronom ili Furadanom sta nadjem, a Poncho cu takodje probati naci ispod zita :D

U pravu si Kolega!Godinama sam kupovao seme sa Ponchom, dupli je prevara 21.veka.Doza od 0,5 za 1000 din je jeste skupo.
Uzmes Pozitron(6300-6800din/lit je bilo ove godine), 0,6 litara ide na 100kg semena, za nijansu izadje skuplje od Furadana, ali je puno bolji.A koliko ustedis naspram Poncha, lako mozes izracunati.:ppozdrav:
 
Ne znam sta cu od hirida sejati, ali znam da necu sejati kasnije hibride od fao 450, a sigurno ce 50% ici hibridi iz fao 300 grupe.
Ove godine mi je najrodnih hibrid bio iz fao grupe 390, sa ~10t/ha te ne vidim vise razlog da sejem fao 500+ grupu. U ekstra dobroj godini nesto cu sigurno izgubiti na prinosu, ali u losoj i prosecnoj godini sam sigurniji,
a uvek cu staviti stabilnost ispred potencijala. A kako je crvenilo sve vise prisutno u mom ataru, to je samo razlog vise da sejem rane hibride.

Od semenskih kuca Pioneer, Syngenta vrlo verovatno i nazalost DKC. Kazem nazalost DKC, jer nisam ja bas odusevljen s njima (u startu sam bio), ali cinjenica je da ih na mojim parcelama nece ni crvenilo ni plamenac ma nista (ni u monokulturi), po tom pitanju svaka im cast!
 
Nemogu sad da se setim koliko je bio Pako sa Crujserom al tu negde oko 4200-4500din. a klot je bio 3500din. na istoj parceli sejani, na svakom prohodu je ovaj klot vise dao zrna u bunkeru, oba su Francuska dorada. i sad umesto da zaradim na skupljem semenu ja sam izgubio!
Hocu da kazem da mnogo varaju na tom tretmanu semena, hvala bogu nikad niti jednu paklicu semena nisam uzeo sa poncom, jer je bio van pameti skupo!

- - - - - - - - - -

Zato nisam ove godine ni sejao 5276 jer sam samo ponciran ''DUPLO'' mogao kupiti i to po ceni za kes 220e ili 22000din. a 16000din placao sam semena iz prve grupe znaci tu spada i 5276.
ja vise ne nasedam na ove prevare.
 
jedno pitanje, na prolece cu saditi kukuruz za silazu, oko 50ari, pola je do sada orato i sejan oduvek kukuruz a pola je livada, interesuje me kojom formulacijom djubriva bi trebao da djubrim, ovde vecina djubri sa 15:15:15 ili rusko 16:16:16 pa sad mozda je neka druga kombinacija bolja?
 
Najbolje u jesen zaorati neku formulaciju sa vise Fosfora a u prolece ici samo Azotom...Ako je vec tako,rabacaj 3x16 + Azot pred setvu!
 
Mozda nije bas u pravoj temi,ali neznam gde bi drugde postavio pitanje.
Imam u planu da uzmem parcelu od nekih 45 ari,parcela nije kosena 3 god,a 5 god nije orana.Zemlja je smonicasta,izlozena suncu veci deo dana.E sad da li tu da posijem zob(ovas) prolecni,posto bi sad porao,ili bi mogao i kukuruz koji bi mi vise odgovarao?
 
Nazad
Vrh