Kukuruz 2014

Raniji hibridi 1hektar izmesacu ns 4030 i mozda 3014, za sliazu as 170 :) a posto nemam vodu za zalivanje(a da imam sejao bih uglavnom fao 500 i fao 600) odlucujem se samo zarane hibride, i uglavnom ljudi iz ns semena preporucuju do fao 500... a od kws sam odustao, on nece bez vode.... deklab nema, mada pustili propagandu da je modifikovan pa ga niko nece... zp izbacio jer ove godine svima podbacio cak i sejacima... pionir samo ako mi zafali za silazu... mada za silazu moracu da jurim po Nisu.... zanima me ako je neko sejao ns 3014 a da mu je njiva oko 3-4 klase neka mi javi kako je prosao... unapred hvala...
 
Kao i uvek, oko 50% povrsina pod kukuruzom. Rastureno je oko 350 kg/ha NPK 3x16, a na prolece ce dobiti jos oko 250 kg/ha Uree. Predusevi Psenica, i suncokret.

Sto se tice hibrida, DKC odlazi u penziju. Cetiri godine je igrao vaznu ulogu na mojim njivama, ali niti jednom nije uspeo da potuce Pioneer. U retkim momentima se DKC priblizavao Pioneer-u, ali ga na mojim njivama nije prestigao. Takodje, uzimajuci u obzir i vlagu, koja je redovno bila veca za 1-2% nego kod Pioneera, odlucio sam da izbacim DKC iz strukture setvve.
Sto se tice Pioneer-a, nastavljam sa dobrim starim F38. V74 je trenutno na stand by rezimu. Licno sam zadovoljan sa njim, ali cujem od komsija da cesto zna da podbaci, pa sam malo skeptican. P0216 mi se lepo pokazao, pa u predstojecoj sezoni dobija vazniju ulogu. Naravno, kao i svake godine, za probu nesto novo... Jos samo da odlucim sta :osmeh:.

DKC 5275 (lako zrno), P0725 (visoka vlaga), i P1114 (netolerantan na susu) napustaju moje njive!
Jedan deo povrsina ce (najverovatnije!) biti rezervisan za ZP hibride, posle 5 godina.

Ono sto me najvise brine, je izbacivanje iz upotrebe Poncha, Force Zea, Furadana... od 31.12.2013. Moci ce da se naruci tretirano seme do tog datuma, ali me malo brine klijavost, jer ce seme stojati tretirano 4-5 meseci!
 
Da li je to proverena informacija za seme tretirano insekticidima, da ih nece biti u prolece? Mozda je ovo, da tako kazem sema da se naruci seme ranije, jer svake godine neko pusti pricu da nece biti dosta semena, pa seme skuplje, pa juri, tamo, ovamo, a onda dodje setva i semena na sve strane kolko oces.

AKo je istina , onda smo na...li.
 
2 puta sam ispao budala!1 put kada sam 2009-te godine kupio semenski kukuruz Pionir d12 sa punom dozom Poncha,odmah ga platio papreno i popadao mi kukuruz 80-90%,ove godine takodje!Kupio P1114 puna doza Poncha,cena 7900 dinara i popadao malo manje nego prvi put...Naravoucenije,pametan se uci na tudjim a budala na svojim greskama! Uzecu neku otrovstinu,staviti masku i mesati ga u mesalici za beton,taj sistem mi se najbolje pokazao :)
 
Pa imali i dalje nekog ko veruje da delić miligrama nanesen na spoljašnji deo zrna može da zaštiti stablo u vegetaciji?Pa daj ljudi budite malo samouki i realni.
 
Hm, duga je zima pa ćemo razmišljati šta će se od kukuruza sejati na proleće... U svakom slučaju sigurno će Pionir i Dekalb biti zastupljeni, od pionira verovatno F38 i N01, a od dekalba vedećemo i ove godine sam planirao 4590 i 5276, međutim nisam ih nabavio pa su u obzir došli 5143 i 5783. A već se i par godina kanem da probam KWS i to 3381, i mislim da ću ga sledeće godine probati... Doćiće i nešto za branje al videćemo šta će ići, možda NS6030, mada sam ove godine brao i F38 i 5783, tako da možda i njih posejem za branje.

Što se tiče zaštite semena, nikad nisam kupovao sa pončom i ostalim sredstvima, ali sam tretirao sam i sa furadanom i sa imidorom i to nikad više neću raditi...

U principu moj zaključak je što ranije grupe zrenja i što ranije ih posejati, to se nekako pokazalo kao najbolja kombinacija za moj teren.
 
Za stablo u vegeteciji tesko mogu da prevare nekog! E, sad, za klicu, i mladu biljku do 2 lista da stiti, ja i dalje slepo verujem :sjasi:

- - - - - - - - - -

Da li je to proverena informacija za seme tretirano insekticidima, da ih nece biti u prolece? Mozda je ovo, da tako kazem sema da se naruci seme ranije, jer svake godine neko pusti pricu da nece biti dosta semena, pa seme skuplje, pa juri, tamo, ovamo, a onda dodje setva i semena na sve strane kolko oces.

AKo je istina , onda smo na...li.
Provereno je! U EU ce biti zabranjen od Nove Godine, a posto kod nas ide po sistemu "poturica gori od Turcina", bice zabranjen i kod nas... E, sad-znajuci nase narode, i narodnosti, ne sumnjam da ce se jos izvesno vreme moci nabaviti ti preparati "ispod zita".
 
I Furadan je zabranjen pa ipak ga ima, ja ga koristim na 50kg semena 1L
 
Meni je problem kukuruzna pipa koja mi je UVEK desetkovala kukuruz u malom uzrastu , sem kad je kupovano seme vec tretirano insekticidima. Taj tretiran samo gricne i produzi, ovaj (kucno tretiran npr furadanom) osisa do zemlje. Negde smo pokusavali da prskamo insekticidima, 5 prskanja na jednoj njivi nije bilo dovoljno. Nisam nigde spominjao zastitu cele biljke, znam dobro sta je ponco, i sta (kazu da) moze.
 
Samo jedno pitanje imam: jel kod nas moze da se nabavi biopreparat sa BT-om (Bacillus thuringiensis)? To je inace bioinsekticid i moze da se koristi i u organskoj proizvodnji. Mozda bi to moglo da resi pipu u kukuruzu... Sto se tice insekticida koji se nanose na seme, mislim da ce oni uvek naci novu substancu kojom ce tretirati isto.
 
Hm, sada se ja osecam prozvan. Da pojasnim... Kada se transgenim tehnologijama geni prenose iz jednog organizma u drugi javljaju se odredjene nus pojave i to je najveci problem, zbog toga se i osporavaju GMO oranizmi. Najveci problem je stvaranje L aminokiselina, a ne D! (Vise aminokiselina grade protein/e. L i D su oznake kada rastvor proteina, u ovom slucaju, skrece zrak monohromatske svetlosti u levu ili desnu stranu.) S'tim da se L oblici aminokiselina ne javljaju u prirodi. Izmedju ostalog uticu i na promene u DNK coveka, a zbog toga se stvaraju odredjene bolesti.

E, sada malo da ispricam i o Bacillus thuringiensis. Radi se o Mikroorganizmu koji kada udje u creva insekata, razara ih i sam insekt ubija. Problem je u tome da bi se sadrzavao u zemlji, ona mora imati pH oko7 sa dosta fosfora u sebi. Ono sto je nevolja sto ubija i dobre insekte poput Buba Mare, zati gliste...

Ja dalje ne bih koplikovao. Toliko od mene.
 
Meni je problem kukuruzna pipa koja mi je UVEK desetkovala kukuruz u malom uzrastu , sem kad je kupovano seme vec tretirano insekticidima. Taj tretiran samo gricne i produzi, ovaj (kucno tretiran npr furadanom) osisa do zemlje. Negde smo pokusavali da prskamo insekticidima, 5 prskanja na jednoj njivi nije bilo dovoljno. Nisam nigde spominjao zastitu cele biljke, znam dobro sta je ponco, i sta (kazu da) moze.

Pozitron (imidakloprid) efikasno suzbije pipu. Provereno ove godine.
 
Definitivno tri dobra hibrida potvrđena na mojim njivama ove godine. Prvi i drugi su ZP 427 i 560, a drugi PKB Dukat. Fantastični hibridi, sa prosečnom agrotehnikom i ovim letom i na zemlji 4-6 klase, 427 10t/ha klipa, a bez krunjenja prilikom branja beračem, a dukat i ZP 560 12,5 t/ha . Deo dukata je završio i u silaži. Definitivno moje mišljenje za centralnu Srbiju, navike proizvođača, lošije zemljište i zato što većina kukuruza ide u ishranu stoke, da su domaći hibridi u prednosti. Definitvno 2014. se seju ZP 427, 560,666, Dukat i eventualno neki NS. Ovi hibridi su za poslednjih par godina sa mojih njiva izbacili Pionir, KWS i As hibride, sve smo probali, bilo je tu i boljih prinosa od ovih ali su te godine bile izvanredne i bolje agrotehnika.
 
Ja sam ove godine imao kukuruz sa punom dozom ponca i nista nije bolje bilo nego 2011 kad sam sam mesao sa furadanom. Zakljucak, naci furadan ispod zita i sam "ofarbati" seme kukuruza.
 
A vidiš Bojčetiću ja imam drugačije iskustvo, sa pončom i imidaklopridom sam zadovoljniji nego sa furadanom i tim redom ih svrstavam po kvalitetu zaštite semena.
 
Ne kazem ja da su losi. Nego da mislim da nema svrhe dati 1000-200din po dzaku semena od 25000 zrna za poncho, kad furadan od 300-400din (mislim da sam oko 3000din placao litru i 10 dzakova sam fabrao sa litrom) isto uradi. Barem kod mene se tako pokazalo. Sledece sezone su uzeti obicno seme i ofarbati sa Pozitronom ili Furadanom sta nadjem, a Poncho cu takodje probati naci ispod zita :D
 
Nazad
Vrh