Kukuruz 2014

Kukuruz podnosi monokulturu a to je bilo dok se zlatica nije pojavila a bogami i crvenilo lista
 
A ja nisam primetio ništa loše čak i gde sam sejao 3 godine za redom kukuruz.Ove godine ću imati njivu i gde će 4. put za redom biti kukuruz u monokulturi.
 
A ja nisam primetio ništa loše čak i gde sam sejao 3 godine za redom kukuruz.Ove godine ću imati njivu i gde će 4. put za redom biti kukuruz u monokulturi.
Hrabro sa tvoje strane,izgleda da vas nije u tolikoj meri ostetila kukuruzna zlatica pa vam se otvara ta mogucnost...Ja sam se uverio u poslednjih 10-ak godina da u trecoj godini ne smem ni da pomislim da idem u monokulturi,a za drugu se tresem...Prosle godine mi je umanjilo prinos na jednoj njivi za 50% verovali ili ne...Tamo gde je bilo malo vise kise i gde je bolja zemlja nije se osetilo,mozda par %
 
Oni hibridi sa visokom stabljikom su vise podlozni. A mi koji smo u kosavskom podrucju bas muku mucimo sa zlaticom, negde bi kukuruz i ostao uspravan i pored pojedenih zila, ovde dune vetrina i poobara sve ko domine
 
Provuce se kad je kisna godina,ali kad je suvo nemas nista ,i ljudi nemojte nikada kukuruz na kukuruz,pogotovo ne ove godine kad je sve prezimilo.
 
Preporučite hibrid za nešto kasniju sjetvu. Naime, treba da orem lucerište od pola hektara ali prvo moram skinuti prvi otkos. Sjetva bi se vršila otprilike od 01.05. do 10.05. najkasnije. Kukuruz isključivo berem u klipu. U obzir dolaze hibridi svih sjemenskih kuća. Inače nikad ne sijem tako kasno tako da ne znam šta da izaberem, vjerovatno bi trebalo ići na FAO 250-350?
 
ove godine sejem as 160 i ns 6043 za silazu, a za klip ns 6030 u nize predele i zp 427 i zp 434 na malo vecu nadorsku visinu. razmisljam da u sejalicu stavim oko 350kg/ha sana i uz dva prehrane ureom folijarno to bude sve.
 
Vladamm ako ćeš u redove prihranjivati mislim da je puno 350kg po ha sana.

Kiš ns 4023 traži malo bolja zemljišta i dobru agrotehniku.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi ti dosta i 200kg po ha, a kad bi našao Zorkino đubrivo NutriStart NP 16-20 da i njega malo razbaciš pošto ono može i sproleći da se unese ili običnu 3x15 da razbaciš jedno 200kg po ha neće škoditi pošto nemaš potrebe ići sa 350kg sana u redove.

- - - - - - - - - -

Bilo bi ti dosta i 200kg po ha, a kad bi našao Zorkino đubrivo NutriStart NP 16-20 da i njega malo razbaciš pošto ono može i sproleći da se unese ili običnu 3x15 da razbaciš jedno 200kg po ha neće škoditi pošto nemaš potrebe ići sa 350kg sana u redove.
 
Preporučite hibrid za nešto kasniju sjetvu. Naime, treba da orem lucerište od pola hektara ali prvo moram skinuti prvi otkos. Sjetva bi se vršila otprilike od 01.05. do 10.05. najkasnije. Kukuruz isključivo berem u klipu. U obzir dolaze hibridi svih sjemenskih kuća. Inače nikad ne sijem tako kasno tako da ne znam šta da izaberem, vjerovatno bi trebalo ići na FAO 250-350?
KWS 3381 i da nakrivis kapu...
,
 
A 0725 , još nekih komentara , planirao sam ga malo više ako nadjem?
Ja sam ga eliminisao, jer je imao visu vlagu za neka 4 procenta od V74, i F38. Po prinosu je bio u rangu sa njima, mozda i nesto prinosniji. Druga mana mu je izuzetno visoka stabljika, preko 3-3,5 m sigurno je bio! Dakle, ako ti ne smeta visoka vlaga, i stabjika, sve preporuke. Za mene, koji sam u kosavskom podrucju, visina je bitan faktor, a posto skidam sve u zrnu, ni vlaga nije zanemarljiva...
 
Setva je zavrsena za 3 dana. Morao bih da proverim u papirima tacno, posto sam zaboravio, ali nije sejan s vise od dva dana razmaka od v74, i f38. Sto se tice zemljista, slicnog je kvaliteta, agrotehnika je identicna, a kolicina padavina priblizna...
 
@old koji ti je dao vise prinosa? v74 ili f38? Dvoumim se izmeju ta dva zato te pitam...prosle god sam probao 38icu...
 
Nazad
Vrh