PDA

View Full Version : Grejanje i rashladjivanje zivinarnika

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

SAMA
05-11-13, 09:36
Pokrecem ovu temu u cilju razmene iskustava u nacinu zagrevanja,kao i rashladjivanja zivinarskih objekata.Kakva su iskustva sa odredjenim derivatima,kao i vrstama grejalica i sistema za rashladjivanje.

nikola_VUK
06-11-13, 11:02
Mislim da bi za velike farme kao što je tvoja ekstra bilo podno grejanje: možeš da greješ na drva-ugalj, povežeš kuću sa tim, najveća temperatura ti je uprav u delu u kojem ti i odgovara , isušuješ podlogu na kojoj leže, a leti uz uskopan bunar možeš i da ih raslađuješ, samo vodu iz bunara propustiš kroz sistem.

SAMA
06-11-13, 11:05
Zanimljivo razmisljanje,al se bojim da podno grejanje ima i mana.Isusuje prostirku apsolutno,al ujedno iz nje isparava i sve stetno.Opet to je samo moje misljenje.

nikola_VUK
06-11-13, 13:21
Ovde sam predlagao nekim farmerima da to primene za krave, u stvari kod njih bi se to više baziralo na hlađenju, ali i zimi na -20 kad kroz cevi krene voda sa 15 stepeni mislim da samo bolje da im bude, a za piliće bi valjalo kad neko bude radio centralno da proba ovo na nekom manjem objektu tipa 30-tak m2, jer podno u toj varijanti mislim da ne kosta preko 150-200 eura.

nadalj#
09-11-13, 06:09
hladjene bunarskom vodom je najjeftinije ali ima manu javlja se kondez ,i velika kolicina vode za koju treba ili kanal za odvod ili upojni bunar sposoban da primi nekoliko kubika vode na sat.

Petar 90
14-11-13, 14:17
evo da se i ja prikljucim ovoj temi,,,posto se bavim uvodjenjem grejanja(da ne ispadne reklama),mislim da sam adekvatan da dam svoje misljenje na neke predloge,,,,
podno grejanje u zavisnosti od varijante koju radite kosta od 6 do 10 e po kvadratu bez sloja betona koji je obavezan preko cevi,minimum 5cm
Potvrdio bih miljenje @sama da bi podno grejanje nanelo vise stete nego koristi u farmi jer je poznato da je topli vazduh tako da kazem laksi i da se penje gore,tako da bi svu prasinu i sve stetne isparive stvari iz podloge podigao u vazduh,tako da se i ja ne bih slozio sa podnim grejanjem
Tako da je u ovom slucaju od podnog bolje zidno grejanje,a moze da bude i dosta jeftinije:
--- moze da se radi obicnim pvc cevima za vodu koje su dosta jeftinije od cevi za podno grejanje
--- preko cevi za zidno grejanje nije obavezan sloj betona ili ti maltera
--- i u slucaja ostecenja cevi o dolaska do curenja polja je preglednost i laksa popravka u adekvatnom vremenu
--- postoje jos neke prednosti zidnog grejanja ali da ne zamaram vise,mislim da je i ovo dovoljno

ovo je samo konstatacija zato podno grejanje nije bas prava stvar,ali i ako se neko odluci za taj vid grejanja sigurno da mu je zidno dosta jeftinije i bolje

SAMA
14-11-13, 17:30
Ja sam razmisljao da ubacim one karolifere na toplu vodu.Problem je amonijak koji nagriza metalne cevi.Ako moze da se radi sa PVC cevima,mogao bi se mozda postaviti neki hladnjak od traktora,kamiona ili sta vec,a iza ventilator,koji bi duvao topao vazduh.Odmah da kazem da karoliferi na struju otpadaju,zbog prasine koja moze biti veoma zapaljiva.Treba naravno voditi racuna i o bezbednosti.Ovo je samo predlog,koji bi mozda trebalo razraditi.

- - - - - - - - - -

Isti sistem bi se mogao leti koristiti i za rashladjivanje.

Petar 90
14-11-13, 19:50
ja danas bio kod prijatelja od koga nabavljam tronedeljne pilice,on je problem grejanja resio kubetom rucne izrade od bureta,,,nisam imao telefon ili aparat kod mene da slikam,ali napravljeno je po principu kubeta ono sto zene koriste za papriku samo je ovo vece od celog je bureta,,,njegova farma je odprilike 20*8,on tu farmu greje bez problema na taj nacin,,,kube je smesteno odprilike u sredini na uzvisenom izbetoniranom delu odprilike 1,5*1,5 i u krug su ozidana dva reda betonski blokovi da ne bi doslo do kontakta sa slamom ili suskom i zapaljenje.....

Ja sam ovde predstavio njegovu ideju i nacin grejanja,ali po mom misljenju ovo i nije toliko dobro jer mislim da ne moze bas da se postigne dobra rasporedjenost temperature u objektu,jer je verovatno temperatura oko kubeta dosta visa nego u krajnjim delovima pored zidova....

@sama
postoje cevi za klima uredjaje koji nisu toliko skupi ,samo je problem naci nekog za co2 bocama da izvari te cevi po projektu

nelez
14-11-13, 20:07
Sama našao sam na jednom forumu dobru ideju kalorifera na vodu napravljenog od spoljne jedinice klima uređaja.Čovek našao staru klimu izbacio kompresor i elektroniku na sače doveo toplu vodu i kaže radi super.

SAMA
14-11-13, 21:49
Petar 90 To za CO2 je najmanji problem,a kakve su to cevi?Od kog su materijala?

Petar 90
14-11-13, 21:53
to su bakarne cevi,ali od meko valjanog bakra koji moze da se savija i rucno,a da se ne lomi...
cevi za podno grejanje su izradjene od kuvane plastike,a imaju i sloj aluminijuma oko njih,ali kod njih postoji opasnost od curenja jer se ne vare vec spajaju holenderima...
postoje i pvc cevi koje kroz zidove imaju takodje sloj aluminijuma,one se koriste za vodovodne instalacije,i takodje mogu da posluze,a i one su ti najjeftinije od sve tri vrste navedenih...

SAMA
14-11-13, 22:04
Mislis na one klasicne vodovodne PVC,sto se spajaju sa peglom.^-^

Petar 90
14-11-13, 22:13
da ali ima od skoro u ponudi pestan proizvodi ojacane sa aluminijumom kroz njih

SAMA
14-11-13, 22:29
Korisna informacija.>:({

Petar 90
15-11-13, 22:12
sve za kolege s foruma,tu smo da pomognemo i razmenimo iskustvo>:({

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

ovo moze biti vrlo zanimljivo,jeftino i efikasno resenje za nase farme;;;

http://youtu.be/QLNViUsRCVU

:-X:-X:-X:-X:-X:-X

nelez
16-11-13, 19:05
Sve o ovoj temi i načinu gradnje i iskustvima imate ne http://solar.freeonplate.com (http://solar.freeonplate.com/)(sve od naših ljudi)

SAMA
17-11-13, 01:09
Ovo sa limenkama piva mi se svidja.Lkl{{>:({

Duško58
19-11-13, 21:19
Evo za to grejanje zivinarnika ovde je pojasnjeno do tancina:

http://www.youtube.com/watch?v=VWRBeoMbZhg

SAMA
19-11-13, 22:00
E bas lepo objasnjeno.Lkl{{ Steta sto sam sremac.:lol:>:({

nikola_VUK
09-12-13, 18:14
Ne bih da se hvalim ali: http://www.thepoultrysite.com/articles/2955/french-farmers-take-novel-approach-to-broiler-house-heating

Ross
24-12-13, 10:08
Dali neko ima iskustva u radu sa gasnim topovima?Kakvi su sto se tice ekonomicnosti i ostalih bitnih stvari?

nikola indjija
24-12-13, 10:31
Imam ja neki gasni top koji mi sluzi za dogrevanje plastenika samo po potrebi i nije uopste ekonomican sprasi bocu dok se okrenes

SAMA
24-12-13, 11:46
Ekonomicnost je problem,a dodatni je termostat.Pilicima mora biti konstantna temperatura.Ne valja odstupanje.Gasni topovi sa pilotom i termostatom su i dosta skupi.Bez termostata moze i da pregreje.

Ross
24-12-13, 12:16
Automatika mi nije problem,to mogu sam da napravim veoma precizno i pouzdano.Imam nedoumicu oko iskoristivosti gasa na ovaj nacin i kolicine stetnih gasova koje oslobadja ovaj uredjaj.Inace da napomenem jos da je objekat mali,nekih 50m2

SAMA
24-12-13, 12:32
Kako automatika nije problem ^-^ Jel imas neko resenje za automatiku.Treba pilot plamen,pilot sonda,zastitna sonda,termostat itd itd.To je mnogo komplikovanije od strujnog termostata,jer treba osigurati da ne dodje do curenja gasa.Sto se tice izduvnih gasova,ne sekiraj se,jer je to ipak zivinarnik i top,ako naravno nije neki prevelik moze raditi u tim uslovima.

Ross
24-12-13, 12:49
Imao sam na umu najmanji,od 10 KW recimo.Moja pretpostavka je da takvi topovi imaju fabricku zastitu od curanja gasa a automatika se moze resiti na nacin da se ugradi precizniji termostat,nazovimo ga tako,koji ce regulisati rezim rada tj. ukljucenje i iskljucenje istog uz konstantno merenje temperature preko sonde,recimo PT 100.Posto je to u principu uredjaj koji radi na struju,pretpostavljam da ima elektroventile za pustanje gasa u gorionik.E sad,priznajem da nisam imao ovaj uredjaj u rukama tako da mozda gresim kad je u pitanju zastita i princip rada.

SAMA
24-12-13, 13:23
Sigurnosni za curenje gasa ima svaki uredjaj na gas.To im je obavezno.To je i jednostavan sistem sa jednom sondom.Ovaj za automatsko paljenje i gasenje je mnoogo komplikovaniji i naravno skuplji.Moze da se resi,al nije zgodno budziti nesto.To je skroz drugaciji elektromagnetni ventil,koji ima izvod za pilot plamen.Kad sonda da impuls za ukljucenje,ventil pusta gas ,a pilot ga pali.Naravno vetil mora imati i sigurnost ukoliko se pilot ugasi,a desava se kvar,vazduh i slicno,da spreci curenje gasa.Ja to ipak nebih cackao bez majstora,a i on nema tu sta da pravi,vec mora kupiti fabricki ventil sa termostatom.To naravno kosta i mislim da je jeftinije uzeti gotov top sa termostatom.Ako se ne varam isti se uglavnom pravi za vece snage.

Petar 90
24-12-13, 13:23
mislim da je ovde problem i oko paljenja topa,jer prekidac prilikom paljenja baca varnicu koja pali gas....

SAMA
24-12-13, 13:26
O tome sam i pisao.Kad upali radi dogod se ne ugasi,il ne nestane gasa.Automatski ventil ima pilot plamen,koji vrsi paljenje.Znaci totalno drugaciji sistem,a od postojeceg topa se moze iskoristiti samo kuciste i ventilator.

Ross
24-12-13, 13:34
Sa preciznim termostatom se ustedi do 30% na energiji,to je prilicno znacajno.Da ne spominjemo tu benefit od konstantne tempetature u objektu.Vec sam izradjivao merne i regulacione sisteme za inkubatore,ovo mi je prostiji projekat da tako kazem.Cim ga realizujem,javim.:-\

SAMA
24-12-13, 13:55
Mislim da je ovako nesto najbolje,ko sebi moze priustiti.Sa termostatom naravno.
http://www.dodaj.rs/f/2T/WA/4xV8amC1/grijac2.jpg

Ross
24-12-13, 14:05
Da,ovo je bolje,nema sta.Kojeg reda velicine su cene za ovakve uredjaje ?

SAMA
24-12-13, 14:25
U zavisnosti od snage 200,pa na vise.Na zalost distributeri su jako ne ozbiljni.Na cenu u Hrvatskoj odakle je proizvodjac npr su mi trazili 3X i avansno placanje100%,a isporuka za 30 dana.Stvarno sramota.Mozda bude nesto na sajmu,pa da se odmah pazari.Sijera,ona pecurka dole kosta 380e,al nema trenutno na lageru,javice mi se gazda i prodje vec 80 dana,nista.Bas sam razocaran.

Ross
24-12-13, 14:35
Vidim da Iradia nudi nesto od ovoga,naravno ako je ovo preporuka od nekog sa vasim iskustvom vredi da se uzme u ozbiljno razmatranje.

SAMA
24-12-13, 15:03
Od njih sam uzimao gajbe,hranilice i pojilice,al od grejanja takodje nemaju nista na lageru.Ovo sto sam uzimao je ekstra kvalitetno.Imaju jake cene,al vrede.

sergio ns
21-04-14, 21:41
Zanimljivo! Dali se ukopavalo ili montiralo na zid? Pitanje je za Petra 90 vezano za zidno grejanje,jer imam objekat koji je blizu kuce pa bi mozda resio sa toplotnom pumpom grejanje u oba objekta!!! A ujedno u letnjem periodu i hladjenje!!

Petar 90
22-04-14, 13:13
https://www.google.rs/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&docid=wUMNEJQdXLAF_M&tbnid=Q_ZCvCvqcspZaM:&ved=0CAQQjB0&url=http%3A%2F%2Fwww.geotermika.com%2Fprimena-toplotne-pumpe-za-zagrevanje.html&ei=pk5WU6DCJoaHswadkoEw&bvm=bv.65177938,d.Yms&psig=AFQjCNHhAhjU7p7jQDC_4H52b_99JYh7oA&ust=1398251472349179

Sve sto te zanima po tom pitanju mozes videti i procitati na ovom sajtu...>:({

sergio ns
27-04-14, 14:47
Hvala ti Petre. Dali taj zidni razvod bolje ukopavati ili moze da se montira samo na zid? Dali menja stvar i koliko? Video sam pre neki dan ono sa limenkama ( suncani kolektor),dali si mozda probao napraviti? Hocu da ga napravim,mislim da pomoze puno pomoci a nista odmoci,pa jos ne kosta nista!

Petar 90
27-04-14, 21:06
Bolje je ukopati u zid jer je puno prakticnije,a i lakse kasnije za odrzavanje zida,kolektor nisam napravio ali imam u planu i mislim da bi dosta pomogao oko grejanja zivinarnika,problem je malo naci vecu kolicinu limenki...

sergio ns
29-04-14, 16:51
Upravo sam zbog toga i pitao. Jer sve drugo je toliko skupo da je pitanje dali vredi raditi! Limenke skupljati,do zime ce se nakupiti,ja sam zamolio na par mesta da mi ostavljaju

SAMA
16-08-14, 20:25
Toplotni stres kod zivine
http://www.zivinarstvo.com/toplotni-stres-zivine/

SAMA
27-01-16, 19:29
https://www.youtube.com/watch?v=25W93MQjrJU

PredragBanja
21-03-17, 21:04
Kakva su iskustva sa infracrvenim grejalicama? Da li temperatura u celom živinarniku treba da bude ista ili može da se sa 30 stepeni direktno greje određeni prostor a van njega da bude niža temperatura i kolike smeju da budu te oscilacije?

German hunting terrier | Jagdterrier