Kompostiranje

Da znaš koliko fizikalisanja ima nebi pričao o "lakšem rešenju" :haha:
Ipak od slame bez nekih začina ne možeš dobiti kvalitetan kompost. Nisam ni ovako siguran šta ću dobiti. Videćemo.
 
Nebojsa slazem se sa tobom je r c n odnos je kod slame veliki i azotna depresija je neminovna.Onda nam ostaje jedino stajnjak pa da se mesa sa masom ali to me onda podseca na gomilu stajnjaka kod moga tasta gde ide glavnina iz stale i sve ostalo sto se baca.

Sustina je prozvodnja hraniva od nazovimo "nicega" otpad iz biljne proizvodnje i to najjeftiniji i najdostupniji nama...Uz malo fizikale i hemije...
 
ljubek je napisao(la):
Onda nam ostaje jedino stajnjak pa da se mesa sa masom ali to me onda podseca na gomilu stajnjaka kod moga tasta gde ide glavnina iz stale i sve ostalo sto se baca.
Pa od prilike tako. Samo da se s vremena na vreme prebaci i da se održava vlažnost. Živinsko đubre je prava stvar za te stvari.
 
Ja to radim ovako imam ozidano 2x2m , ciglama bez maltera samo slažem cigle , od dole sam isto stavio cigle zbog krtica da mi ne tamane gliste , i tu cele godine bacam pokošenu travu , slamu , stare novine , i ostalo što se sakupi po kući -kuhinji , ljuske od krompira od kupusa itd znači sve redom , ništa više ne dodajem , ide još džibra posle pečenja rakije na to od gore i onda preko zime bacam pepeo ali od drva kad ložim , pošto je on bogat nečim neznam tačno čime , i to tako stoji do proleća , i pretvori se u zemlju sve , mislim gliste to prerade u zemlju i onda u proleće to razbacam po bašti izfrezam , i onda tovarim opet "jovo nanovo" do sledećeg proleća . A visina zavisi po potrebi dodajem cigle po dva reda dok ima potrebe
 
dzionik je napisao(la):
Ih, ubilo se :osmeh:
@ jhona DERU
I ja ću kod mene kući morati da napravim nešto za te stvari. Prosto mi je žao kad vidim koliko se toga baci. Ljuske od krompira, jabuka... list od kupusa, pokošena trava... Bruka jedna. Samo ja sam planirao da napravim bure da bi mogao da ga okrećem.
 
Danas sam slozio jos jedan boks sa slamom i pomesao ureu u slojevima.U ostalim boksovima aktivnosti nema masa se jos nije razlozila ali vidi se da je nivo kompostirane mase opao za 30 tak cm.Za svaki slucaj sam preslozio 2 boksa pa da vidim sta ce biti do aprila-maja.

Nebojsa kakva je situacija kod tebe?
 
Situacija je da sam bio na zimskom raspustu pa sad ovo oko Nove godine tako da nisam bio na njivi jedno dvadesetak dana. Njiva mi je dosta daleko od kuće tako da mi to malo otežava rad oko toga. Evo kad malo prođe ova gužva i kad vreme dozvoli videću šta se dešava.
 
ljubek je napisao(la):
ja sam napravio kompostere od paleta tj spojio drvene palete sa 4 strane uspravno tako da ih mogu razdvojiti tj otvoriti na prednjoj strani i izvrsiti mehanicko prebacivanje u drugi koji se samo nadoveze na ovaj prvi postavljen.malo fizikalisanja nije na odmet.Ima raznog otpada list od kestena stajnjak od kokosaka trava od kosilice list od orasa.Slamu nisam ubacivao ali kada budem sledeci boks postavio onda cu na dno staviti slamu i nekoliko slojeva Interesuje me misljenje da li ce list od orasa biti problem zbog toga sto je sam po sebi aromatican.
list od oraha sadrzi neke materije sto sprecava klijanje semena :nono:
 
Nebojsa kakva je situacija kod tebe u komposteru.Kod mene nema mikrobioloske aktivnosti ali masa je dobro navlazena pa mislim da ce sa povecanjem temperature biti i kompostiranja.
 
Gledao sam neki dan. Isto kao kod tebe. Treba malo rastresti i povećati gomile. Ako ne krene, a mislim da bi trebalo, dodaću još malo azota ili živinskog đubreta.
 
Dobro napreduje Tema. :cool:

1993-94., sticajem životnih okolnosti, bio sam sluga na imanju izvesne gospođe u Kamniku (Slovenija).
Po metodama Rudolfa Štajnera* i časnog patera Ašiča zasnovao sam (u manjem obimu nego što je predstavljeno u prethodnim prilozima) nekoliko kompostišta za potrebe okolnih, manjih domaćinstava.
Takođe, pre 1990. godine, zasnovao sam nekoliko manjih kompostišta (sa primenom lumbrikokulture) u selima Kostajnik (Rađevina) i Robaje (selo podno Maljena, blizu je Petnica i Valjevo). U ovim selima zasnovao sam i eksperimentalnu proizvodnju gljive bukovače za potrebe manjih domaćinstava (bukovača = Pleurotus sp.).

Rado se sećam ovih godina (savest mi je čista: kao suza očinja !!!). :sreca:

* O Rudolfu Štajneru i pateru Ašiču pisaću u sledećem prilogu.
 
Tema je interesantna i bilo bi šteta da se prekine.
Momci mala opaska:zaboravili ste
- zemlju koja se nabaca preko svega.Ona ima zadatak plašta(zaštite)za procese koji se odigravaju unutar gomile
koja se kompostira,
-MORA se postići temperatura unutar kompostne gomile.Malo negašenog kreča ne škodi,čak koristi.
-POŽELJNO je dodati koprivu i drugo lekovito bilje 3-5%(može i manje),
-STAJNJAK JE OBAVEZAN,
OD KADA SE PAORI BOJE RADA?
 
veoma zanimljiva i korisna tema cista 10-ka

pa da se i ja oprobam sa komprostiranjem imam na njivi 3 izbetonirana bazena koji su se pre koristili za spremanje silaze posto je davno pre tu bila farma,na toj njivi uvek bude svega sto bi moglo koristiti za stvaranje komprosta ,slame,korova ,itd,...imam na tavanu poprilicno dosta golupcijeg djubriva mislim da bi moglo da se iskoristi itd
 
samo napred ipak je umetnost od nicega tj otpada napraviti nesto tako vredno kao sto je kompost. ::svaka cast::
 
From the Kitchen

1. Coffee grounds and filters
2. Tea bags
3. Used paper napkins
4. Pizza boxes, ripped into smaller pieces
5. Paper bags, either ripped or balled up
6. The crumbs you sweep off of the counters and floors
7. Plain cooked pasta
8. Plain cooked rice
9. Stale bread
10. Paper towel rolls
11. Stale saltine crackers
12. Stale cereal
13. Used paper plates (as long as they don't have a waxy coating)
14. Cellophane bags (be sure it's really Cellophane and not just clear plastic—there's a difference.)
15. Nut shells (except for walnut shells, which can be toxic to plants)
16. Old herbs and spices
17. Stale pretzels
18. Pizza crusts
19. Cereal boxes (tear them into smaller pieces first)
20. Wine corks
21. Moldy cheese
22. Melted ice cream
23. Old jelly, jam, or preserves
24. Stale beer and wine
25. Paper egg cartons
26. Toothpicks
27. Bamboo skewers
28. Paper cupcake or muffin cups


From the Bathroom

29. Used facial tissues
30. Hair from your hairbrush
31. Toilet paper rolls
32. Old loofahs
33. Nail clippings
34. Urine
35. 100% Cotton cotton balls
36. Cotton swabs made from 100% cotton and cardboard (not plastic) sticks


Personal Items

It might be a good idea to bury these items in your pile. Just sayin'.

37. Cardboard tampon applicators
38. Latex condoms


From the Laundry Room

39. Dryer lint
40. Old/stained cotton clothing—rip or cut it into smaller pieces
41. Old wool clothing—rip or cut it into smaller pieces


From the Office

42. Bills and other documents you've shredded
43. Envelopes (minus the plastic window)
44. Pencil shavings
45. Sticky notes
46. Business cards (as long as they're not glossy)
47. Receipts


Around the House

48. Contents of your vacuum cleaner bag or canister
49. Newspapers (shredded or torn into smaller pieces)
50. Subscription cards from magazines
51. Leaves trimmed from houseplants
52. Dead houseplants and their soil
53. Flowers from floral arrangements
54. Natural potpourri
55. Used matches
56. Ashes from the fireplace, barbecue grill, or outdoor fire pit


Party and Holiday Supplies

57. Wrapping paper rolls
58. Paper table cloths
59. Crepe paper streamers
60. Latex balloons
61. Raffia
62. Excelsior
63. Jack o' Lanterns
64. Those hay bales you used as part of your outdoor fall decor
65. Natural holiday wreaths
66. Your Christmas tree. Chop it up with some pruners first (or use a wood chipper, if you have one...)
67. Evergreen garlands


Pet-Related

68. Fur from the dog or cat brush
69. Droppings and bedding from your rabbit/gerbil/hamsters, etc.
70. Newspaper/droppings from the bottom of the bird cage
71. Feathers
72. Alfalfa hay or pellets (usually fed to rabbits)
73. Rawhide dog chews
74. Fish food
75. Dry dog or cat food


Da malo osvežimo temu pogledajte stavku 38 "-)
 
Nazad
Vrh