Motorne testere

Prvo je zezao filter za gorivo,onda sam shvatio da nisu kvalitetni i da moraju češće da se čiste.
Uzeo sam testeru od majstora...nista nije radio jer nije imao vremena.Produvao sam one cevcice sa desne (od rezevoara za gorivo) i sa leve (od one pumpice),nisu creva ostecena i nisu zacepljena.
Pa sam se onda vratio na odusak i probao njega da produvam i nisam mogao...najverovatnije da je do njega jer testera dobro upali i radi ali kada pocnem da secem se gusi i ugasi.Pa posle nece da upali...
Moram nabaviti drugi cep za gorivo pa ce onda valjda biti dobro...pao je mrak i imam obaveze pa se nisam vise bavio testerom.
 
Dali si duvao na pravu stranu ventl oduska je jednosmerni ako se nalazi na cepu treba da propusta kada povuces vazduh u pravcu spolja ka rezervoaru a kada dunes sa strane rezervoara ne propusta vazduh,najlase ti je da probas tako sto ces skinuti filter goriva i skinuti cep okreni testeru na stranu da nemoze da iscuri gorivo i upali pa probaj ako radi kako treba zavrni cep pa opet probaj ako neradi onda je cep neispravan,ali ako neradi ni u jednoj varijanti onda je ozbiljnije ili smesa visokog gasa nije nastelovana ili je crkla elektronika
pozz
 
Ne znam to sa strane...ja sam skinuo onu plastiku koja ga drzi da se ni izgubi i obuhvatio cep usnama i probao da duvam ali nije islo kao da je zacepljen...na kraju sam ga probusio necim ali kada pocnem da vergam testeru onga mesavina izlece napolje kroz cep,sutra cu se baviti jos sa njom...
Ako nije cep onda po meni treba doslelovati onu diznu "high"na kojoj se steluju visoki obrtaji,elektronika mislim da nije...ali ko zna...

Edit:nisam onda dobro duvao...duvao sam sa strane rezervoara.
 
Rastislav je napisao(la):
Ne znam to sa strane...ja sam skinuo onu plastiku koja ga drzi da se ni izgubi i obuhvatio cep usnama i probao da duvam ali nije islo kao da je zacepljen...na kraju sam ga probusio necim ali kada pocnem da vergam testeru onga mesavina izlece napolje kroz cep,sutra cu se baviti jos sa njom...
Ako nije cep onda po meni treba doslelovati onu diznu "high"na kojoj se steluju visoki obrtaji,elektronika mislim da nije...ali ko zna...

Edit:nisam onda dobro duvao...duvao sam sa strane rezervoara.
urban je napisao(la):
E vidiš to je kod nas generalno veliki problem idemo okolo naokolo od jednog do drugog "majstora" puno puta oni više pokvare nego što poprave, ipak ovlašćeni servis je ovlašćeni servis, ne mudruj nego je odmah odnesi u servis veruj mi to je najjeftinija varijanta
srećno u popravci
E sad ce te kostati malo vise :haha: :haha:
 
jockoo je napisao(la):
cao ljudi, ja sam novi na forumu i imam jedno pitanje za iskusne sa motornom testerom. Sta mislite o sthilu ms 440?
Post je spojen: [time]1291134253[/time]
_________________________________________________
pozdrav ljudi dali neko imao iskustva sa sthil ms440 ,i da li zna koje su joj mane
5,4 KS, 70,7 kubika, rezna dužina lanca 45 cm (ako sam dobro prepisao :sta:), sve u svemu dobra mašina. Definitivno nećeš pogrešiti ukoliko se odlučiš za kupovinu iste.
 
Rale 83 je napisao(la):
Rastislav je napisao(la):
Ne znam to sa strane...ja sam skinuo onu plastiku koja ga drzi da se ni izgubi i obuhvatio cep usnama i probao da duvam ali nije islo kao da je zacepljen...na kraju sam ga probusio necim ali kada pocnem da vergam testeru onga mesavina izlece napolje kroz cep,sutra cu se baviti jos sa njom...
Ako nije cep onda po meni treba doslelovati onu diznu "high"na kojoj se steluju visoki obrtaji,elektronika mislim da nije...ali ko zna...

Edit:nisam onda dobro duvao...duvao sam sa strane rezervoara.
urban je napisao(la):
E vidiš to je kod nas generalno veliki problem idemo okolo naokolo od jednog do drugog "majstora" puno puta oni više pokvare nego što poprave, ipak ovlašćeni servis je ovlašćeni servis, ne mudruj nego je odmah odnesi u servis veruj mi to je najjeftinija varijanta
srećno u popravci
E sad ce te kostati malo vise :haha: :haha:

Jbg,nisam ja imao blage veze sa testerama do pre godinu dana kada sam je kupio...a nisam ni imao od koga da naucim...a cep ni ne kosta nesto para...a bilo mi je vazno da znam da li je do oduska...
Ma docicu ja njog glave samo mi treba malo vremena.
Nije najjeftinija varijanta...moras malo da znas oko testere a ne da za svaku glupost trcis do servisa onda ce te izaci papreno.
 
MENI da treba motorna testera...
Kupijo bih najskuplju (sa garancijom i domaćim servisom).
Potom bih, ko Petrojka*, sekao drveće levo-i-desno.

da !!!

* Pozdrav gospodinu Radošu Bajiću i njegovom neumrlom delu:
- monodrama LED
- Selo gori a baba se češlja
- Sekula se ženi enti put
 
Uzmem lemilicu i zacepim ono sto sam probusio na cepu za gorivo.Upalim je ali radi isto kao pre...
Skinem filter za gorivo i upalim je tako...odvrem cep i probam da uradim test secenja horizontalno i gde cuda radi kako treba ima osetno vise snage nego pre i dobro sece.
Vratim cep i ona radi kao pre....gusi se.Nevalja cep a ni filter mi se ne sviđa.Zamenicu cep i filter za gorivo...cuo sam da filter od stihla pase a bas me interesuje da li i cep od stihla pase.Svecicu sam stavio boshovu.Valjda ce onda ova testera biti nesto...ovako bas i nije ali koliko para toliko muzike!

Trebala mi je hobi testera a ne profesionala...a profesionalna i kosta...platio sam je prosle godine mislim 12.500 dinara a koliko stihlova ili neka druga profesionalna kosta od tri konja...nema se toliko para.Odlucio se za villager.
 
Sve shodno svojim potrbama , stil , husvarna su motorke koje imaju dugacak vek trajanja ,mogu mnogo metra da iseku , mozda i 3, 4 puta vise nego sto su potrebe za ogrevom mog domacinstva u narednih 50-60 godina , ja sam kupio vilager i ocekujem da mi isece 200m sto su potrebe za naredne 10 god
 
Drago mi Rastislave da sam pomogao,odgovara ti filter od bilo koje testere samo premeri unutrasnji precnik creva i trazi filter za taj precnik creva.
p.s.neko prokomentarisa da je problem sto smo svi majstori slazem se sa tim ja stvarno jesam majstor i radim dosta dugo testere a nevidim razlog zasto ne pomoci coveku da sam resi problem kad i nije u pitanju neki kvar da je trebalo da radi generalnu svakako da bih mu i ja preporucio da ode u servis
 
konstruktor je napisao(la):
Drago mi Rastislave da sam pomogao,odgovara ti filter od bilo koje testere samo premeri unutrasnji precnik creva i trazi filter za taj precnik creva.
p.s.neko prokomentarisa da je problem sto smo svi majstori slazem se sa tim ja stvarno jesam majstor i radim dosta dugo testere a nevidim razlog zasto ne pomoci coveku da sam resi problem kad i nije u pitanju neki kvar da je trebalo da radi generalnu svakako da bih mu i ja preporucio da ode u servis
Zato sto je testera u garanciji i ovim je cinom zavrsio sa bilo kakvom garancijom . Ipak je to zahvat koji zahteva sarafanje a svaki sraf se poznaje kad se jednom odvije, ostetise farba ili slicno sto davaoci garancija ne dozvoljavaju , a servis mu na 30km i kostao bi ga 600din a ovako ga kosta verovatno vise :ppozdrav:
 
Ratislave ratislave , taj u prodavnici te ladno sikanireo ::svaka cast:: svaka mu cast
Testera se nenosi u prodavnicu nego u servis :zli: mogao si i na stocnu pijacu da je nosis ali necemo otome .
U garantnom roku imas besplatno servisiranje masine , platio bi samo filter a cep bi dobio nov , pod uslovom da ga prethodno nisi fizicki zlostavljao.
Sto se akumulatora tice , sasvimje normalno da ih vlasnik odrzava.
 
Nabavio sam za dzabe danas stihl 4500 - to je kineska kopija stihla slicna mom kinezu. Covek koji mi je dao testeru rekao mi je da pali. Kad budem imao vremena posto sad imam delova pocecu da sredjujem od te dve testere da napravim jednu dobru. Mojoj su falile neke sitnice samo , poklopac rezervoara i je dan amortizer . Dobio sam uz nju i mac koji mi je bas bio potreban. Ima da je sredim da radi ko svjcarski sat , a ne kao Kinez .
 
Pozdrav svima.
Novi sam korisnik i da se razumemo u početku..ne bavim se profesionalno poljoprivredom, tako da od mene neke velike vajde nece biti :cool:
Imam na selu dedino imanje i povremeno odlazim da bih odrzavao.Zahvaljujuci Vašem forumu, odlučio sam da kupim Villager VGS30 motornu testeru od 3ks po ceni od 14.135din.
Testeru sam kupio pre 10tak dana,pre ovog snega i mraza i uspeo sam sa njom da istruzem oko 2m drva.Moram da napomenem da nikada u živiotu nisam imao priliku da držim motornu testeru u ruci.
Za sve one koji razmisljaju o Villager proizvodjaču, ono što mogu reći kao laik, je da je testera Ok za te novce.U Kragujevcu su mi rekli,u servisu,da nije potrebno da je pustim na ler da isprazni 1-2 rezervoara,vec da mogu odmah da sipam i da radim..ne neke teske poslove..ali ja sam ipak odradio jedan rezervoar na leru,povremeno dadavajući gas do 1/3 maximalno.U prodavnici su mi rekli za početak da napravim 1:4 a ne 1:5 mešavinu, što sam i uradio.
Ulje za mešavinu je Dolmarovo, kao i ulje za lanac, jer su oni tako rekli u prodavnici da je tako najbolje, jer ako budem sipao neko drugo u servisu,ako se desi neki kvar,nece priznati ukoliko je doslo do kvara zbog ulja..ok, kapiram priču, ali nema veze poslušao sam ih jer je sve upakovano regularno u Dolmar pakovanje i nije ništa dosipano iz kanistera u bočice i sl..
Za mene, ako se uzme u obzir da nikada nisam drzao motornu testeru u ruci, tih 6kg plus 0.65l rezervoar sa mešavinom+rezerovar za ulje za lanac..posle nekog rada ipak tezak posao ::novac:: nije bas lako drzati testeru ,paziti da se ne desi ,ne daj boze, maler..i raditi..ali, što se tiče samog rada sa testerom..sve je ok..za moj pojam..testera radi dobro,super sve seče i debela stabla 30 +/- cm.Stugao sam prvi put pun rezervoar,bez prekida..pa sam je ostavio da malo oladi..dok sam rucno cepao drva,to sto sam istrugao..pa sam onda napunio sledecu mešavinu i ulje za lanac i tada sam radio sa dva puna rezervoara, bez prekida.Mislim da testera moze i vise da izdrzi, ali za moje potrebe je dovoljno i toliko koliko je koristim,godisnje spremim oko 8-9m drva.
Lanac i mac su Oregon..kada sam je kupio,lanac je bio ostar,na vrhovima zuba se osećao pik (vrh)zuba da je oštar, ali posle tih 2m drva koje sam istrugao sa njom,taj peak (pik..ili vrh zuba nije tako oštar),kao prvi put.U paketu sam dobio i turpiju za oštrenje, ali to nikada nisam radio..medjutim na YouTube-u sam gledao kako se oštri lanac,ručno, i skapirao da to nije neki problem,osim eto..tog rutinskog dela,da se udje u štos. U prodavnici ,gde sam kupio testeru, su mi rekli da ne moram da oštrim tako često..i da to što sam istrugao 2m drva sa njom zapravo nije ništa , kao..ljudi iseku kubike i kubike drva,pa je tek naoštre..to je parafraza njihove izjave..e sad, koliko je to tačno ,ne znam..mada bih više voleo da je naoštrim, jer na YouTube tutorialima..kako se oštri lanac..se kaže da oni nekada oštre lanas i posle svakog rezervoara,u zavisnosti od opterećenja materijala koji se seče.
Ništa nisam radio na njoj, osim što sam posle svake upotrebe očistio filter za vazduh..i normalno, odšrafio masku sa strane,da bih došao do lančanika i da bih skinuo vodilicu i lanac,kako bih sve lepo očistio i sredio.
To su moja iskustva,za sada sa Villager motornom testerom,mada je testera nova i po tome se ne moze doneti valjan zaključak, ali za moje potrebe,da na selu malo sredim i za moje potrebe,mislim da je testera za godišnju upotrebu za 10m drva,više nego dobra.

2uhob9t.jpg
 
Samo ti nju naostri...kad vidis da ti je piljevina praskasta ti nju naostri!Posle 2-3 rezervoara mozes je naostriti,pati se kad nije ostar lanac a kad je ostar onda ide lepo.Mislio sam pati se da sece...patis i motor ali ti se bolje vidi po tome kako ona sece!
 
Hvala Rastislave na replici..tako i ja mislim..tačnije..potrošio sam ukupno nepune 4l mešavine,ostalo je za još jedan-2 rezervoara.Od prve mešavine koju sam napravio a to je 4l : 100ml sintetike sam prvi rezervoar potrošio na ler.Od te 4litre bezolovnog+100ml sintetike je ostalo za samo jos 1-max 2 rezervoara,znaci da sam potrošio 4 puna rezervoara, mada nisam uvek sipao do vrha mešavinu jer u uputstvu piše da se sipa 80% od rezervoara.
U početku je prolazila kroz drvo lagano,medjutim osecam,iako je ne silim,već je pustim da svojom težinom seče,da mi je taj poslednji rezervoar otišao puno brže,nego inače što znaci da bi lanac trebalo naoštriti.
Jos nemam taj osećaj,ali ću obratiti pažnju ubuduće kako izgleda piljevina koja izlazi ispod oštrog lanca, a kako kada se kasnije istupi lanac.Da li pod 'praskasta' znači da je sitnija nego inače..trebala bi biti krupnija piljevina i da se vise oseća na pantalonama da piljevina jače prska..da li to znači 'praskasta' ? Znam šta znači 'praskasto' ali nemam još taj osećaj kada radim sa testerom,ali vremenom ću skapirati tačno kada je lanac oštar a kada ne.
Što se tiče oštrenja, čitao sam korisne savete koje ste ostavljali ovde na forumu,gledao sam na YouTube-u tutorijale i svhatio da to nije neka visa matematika,osim sto treba voditi brigu da turpija ide tačno pod tim uglom od 30-35stepeni i sa jedne i sa druge strane kada se oštri..i da idu 3-5 pokreta [po zubu] turpijom u tom smeru u kom oštrimo.Sledeća stvar na koju treba obratiti pažnju je da zubi na testari što imaju oblik 'očnjaka' služe da izbacuju piljevinu i čiste zube koji seku..i da moraju biti neznatno niži u odnosu na zube na lancu koje oštrimo, tj koji režu.Kaže se na YouTube-u da kada se stavi neki predmet odozgo na nalac i kada se pogleda sa strane,tj iz profila..da se vidi 'dnevna svetlost' (dobro,to je bukvalan prevod sa engleskog),ali i mi bi tako rekli,što znači da ti zubi koji čiste moraju biti niži u odnosu na zube koji režu za toliko da kada pogledamo iz profila,a da smo odozgo preko njih stavili neki predmet,da se vidi neznatna 'dnevna svetlost' za tu razliku u visini.
Gledao sam Villager električni oštrač za lanac,ali u svakom slučaju lanac mora da se nauči kako se oštri,jer u šumi bi onda svakako trebalo nositi (i bez obzira na to), još jedan rezervni ,naoštren,lanac..
 
pozzz ljudi,,prvo izvinjenje ako sam malo skrenuo sa teme ali nov sam ovde pa ne mogu da se snadjem...da li moze neko da mi kaze nesto o husqvarni 40 i da li vredi dati za nju 150 jevreja...radila je malo,nije nova...
 
@TheBigBang

Kada ti je lanac ostar onda ti je strugotina krupna i lepo oblikovana...ako razumes sta hocu da kazem a kada je tup onda ti malo vise prasi i srugotina je drugacija...manja,neravnomerna.
Nisam ja gledao tuturijale na youtube-u itd.Imas okruglu turpiju,vidis kakav ti je zub sve je logicno...
Stavi turpiju u zub tako da ti turpija stoji horizontalno i pod uglom od 30-35 stepeni i par puta provuci tako da ti zub sija i to ti je to,koliko ja znam.Neka me slobodno isprave i dopune ako sam nesto pogresno naveo.
 
Nazad
Vrh