PDA

View Full Version : Motorne testere

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Kosjerac
24-10-10, 22:14
Dule nisi dosadan ovde smo na forumu da razmenjujemo mišljenja i iskustva, sada sipam sae 30 obično motorno ulje ono najeftinije (sutra ću slikati mač vidi se kako je ulje bacalo).

DULEmajstor
24-10-10, 22:19
Savoris:

Zavisi od testere do testere.

Kosjerac:

Hvala. Ja mucim muku sa tim podmazivanjem , zadnje koje sam kupio je neki testerol.

U mom mestu , na benzinskoj pumpi ulje koje se toci je cist parafin , kad dodas pun gas na testeri lanac i mac se puse. Sa tim uljem sam upropastio mac na kinezu.

dejan 77
25-10-10, 00:49
ja sam koristio 30 ali sam presao na famov lancol i cini mi se da je bolji, moje misljenje.

neledr
25-10-10, 08:50
@Kosjerac
mali off topic, juce sam ti bio u Kosjericu nanekoj svadbi......

Post je spojen: 1288012544________________________________________ _________
@ Dejan 77
Ja koristim lancol od pocetka i neverujem da cu ga menjati.......... :<<>

savoris
25-10-10, 19:21
http://img259.imageshack.us/img259/2770/abcd0015hg.jpg

eeeeeeeeee kupio sam je :D nisam mogao da odolim

dao sam onu moju CCejku i joše doplatio za ovu

mašina je u ekstra stanju , klip stublina sve kao novo ali sjebano paljenje , magnet ima lufta (sreća nije na radilici) nego izmedju središnjeg i vanjskog dijela mageta

postojala bi možda mogućnost i da se ovaj magnet spasi ali prvo da vidim koliko para je nov jer mašina obećava :D i isplati se na nju uložiti

a šta ste se napalili na ulje , ja sipam od 46tice do 90desetke i nemam nikakvih problema , jedino što NIKADA ali baš NIKADA ne bih nasuo u motorku je preradjeno ulje , sve ostalo ide

DULEmajstor
25-10-10, 20:50
O ulju pricamo jer novije husqvarne imaju problem sa uljnom pumpom , i meni se licno desavalo da mi potrosi pun rezervoar koriva a da mi rezervoar za ulje jos uvek bude pun . To je mana svih novih husqvarni . Mora da se sipa redje ulje da bi ga trosilo i podmazivalo .

savoris
25-10-10, 22:25
pa sipaj onda 46ticu ili 68micu i miran budeš

meeker
25-10-10, 22:35
@ savoris
Sipaš hidrol ^-^

Koliko znam testeroli sadrže aditive za lepljenje (da ih lanac jednostavno ne otrese sa sebe).
>:({

Dukanac
25-10-10, 22:42
Moj stihl 044, star nekih 16-17 godina i još uvek radi bez problema...

http://i51.tinypic.com/volv2h.jpg

savoris
25-10-10, 22:51
@ savoris
Sipaš hidrol ^-^

Koliko znam testeroli sadrže aditive za lepljenje (da ih lanac jednostavno ne otrese sa sebe).
>:({

ili da ti zablokiraju tanke fluide ::namigivanje::

sipam ili motorno ulje na točenje MODRIČA , ali pošto je ono u zadnje vrijeme bezobrazno poskupilo onda ću vjerovatno preći na hidrol 68

možda nekome pomogne pri odabiru :D
http://www.tradebit.com/usr/sting71171/pub/9002/5663302_stihlsaw-1-2.jpg

Post je spojen: 1288041502________________________________________ _________
e sada nadjoh , ovdje piše da paljenje na ovu huskvarnu što sa kupio odgovara i sa nekih stihl modela ^-^
odkud to ^-^
http://store.chainsawr.com/products/stihl-huqvarna-and-dolmar-bosch-electronic-ignition-coil-unit

čak i sa dolmar ^-^

ivanhell
27-10-10, 22:21
Da li neko ima polovan a dobar klip i cilindar za stihl 032 AV ?

savoris
28-10-10, 15:26
eeeeeeeeeeee sredio sam onu zvjerku od huskvarne :D
cijeli kvar je bio da se odlijepio jedan limić sa magneta i struja je ''brljala'' , i falile su oprigice na capama , špaga za paljenje i nekih par sitnica koje nisu ni vrijedne pomena

mašina je strašna , za amatere nije ni slučajno jer je jaka cijelih 6,4ks :D bože sačuvaj
na njoj mi je lanac nikakav pa sam prebacio i mač i lanac sa one moje 268 , 31zub je lanac i sa time se bukvalno igra , u drvo propada nevjerovatnom brzinom
ja jače motorke niti sam vidio a kamoli radio sa njom

mašina je u ekstra stanju , kompresija kao luda ,a problem paljenja se malo ublažio jer nije bilo dovoljne špage na kolutu za paljenje pa je bilo jako teško okrenuti radilicu na tako malom prečniku
sada je malo lakše paliti ali ipak nije za one sa malo kila ::namigivanje::

samo neznam koji bi joj mač stavio , do sada je na njoj bio 36 zuba 3/8 , ali ne svidja mi se taj mač jako je uzak kao da nije od nje , stavio bi nešto prifi jer ima čime tjerati pa rekoh da je iskoristim maksimalno

DULEmajstor
29-10-10, 09:45
Kada se montira mac, na testeru , da li bolje podmazuje lanac kada se ona rupica kroz koju ulje ulazi u kanal okrene tako da se nalazi na mestu gde izlazi ulje na testeri , ili onaj donji deo gde je ostavljena rupica da se skuplja ulje ?

Ja sam ga sad poslednji put okrenuo tamo de uljne pumpa izbacuje ulje ali kao da mi losije podmazuje , ulje slizi na stranu.

Torrente
29-10-10, 19:04
Posle dugo mozganja sta da uzmem za vikendasku upotrebu, naleteh danas na snizenje dok traju zalihe Dolmar PS-45 motorne testere(2,3 KS, 4,75kg), i presekoh da nju uzmem.
Cena je bila 16 300, a navodno pre snizenja, 22 000. Uz njuj sam odmah kupio i dolmarovo ulje za podmazivanje lanca(270 din). Nisam stigao danas da je pokrenem, i isprobam, ostavljam to za sutra.
Moje potrebe se svode na nesto intezivniju upotrebu sad, rezanje ostataka od pravljenja vikendice(sprajcevi,okorci,letve,daske), i mislim vrlo retku upotrebu u nekom daljem periodu, jer u sumu sa njom nemam nameru da idem, niti da obaram drva.

E sad, posto sam totalno laik, i do sad nisam imao iskustva sa motornim testerama,sem nekih pola sata posla sa elektricnom, interesuje me ako bi neko mogao da me malo upozna sa radom, na sta bih treba da obratim paznju. Pre svega mislim na povrede u radu, u tom smislu kako da rukujem motorkom.
Zatim, sta smem a sta ne smem da rezem sa njom, to se odnosi na to sto imam brdo dasaka koje su ostale od salovanja, i jedan deo njih je i izmazan povrsinski betonom koji se zalepio prilikom salovanja. Da li je uopste smem da secem takve daske motorkom ? Da li treba u radu sprajceve i duze daske da stavljam na jarac, ili mogu da ih rezem naslagane na gomilu?

I sta oko odrzavanja motorke treba osnovno da znam?

Malo mnogo pitanja, ali sam pocetnik, pa bi mi vase iskustvo dosta znacilo pre nego sto se upustim u posao ;)

Hvala unapred ;)

http://i56.tinypic.com/mvk9wk.jpg
http://i51.tinypic.com/5nozua.jpg

urban
29-10-10, 19:17
Daj još neke karakteristike o mašini evo pokušaću ja sa par reči mada mislim da će se sigurno javiti mnogo stručniji ljudi kojima je motorka profi alat,
prvo bi trebao da detaljno pročitaš fabričko uputsvo pogotovo u vezi lične bezbednosti i održavanja mašine,
trebalo bi bar 2 rezevara da mašina odradi bez opterećenja sa kvalitetnim uljem za mešavinu i u razmeri koju je fabrika dala i zatim možeš da radiš sa njomvodeći računa da mač dobija ulje za podmazivanje a što se špraceva i dasaka od šalovanja tiče ja ih mojom motorkom ne bih sekao ni za kakve pare jer će šteta biti veća od koristi lanac će se vrlo brzo iztupiti a može doći i do povreda ako lanac uhvati beton sa dasaka nisam ti mnogo pomogao ali eto pokušao sam ako te još nešto interesuje pitaj sigurno ćeš ovde dobiti prave odgovore

ps sretno sa novom mašinom i čuvaj prvo sebe i ljude oko sebe pa zatim mašinu

Sumadinac-Gruzanin
29-10-10, 19:41
Torrente ako hoces da unistis lanac struzi daske od salovanja na kojima ima betona.Meni tako majstor skoro unistio lanac, imas moje postove.Izbegavaj da struzes odozgo na gore ,to mozes jedino kad moras i veoma pazljivo, zbog povreda.Mogao bi ja jos da kucam ali ovde na forumu ima strucnjaka za testere a ja sam dileja sto se tice testera.

Torrente
29-10-10, 19:52
Daj još neke karakteristike o mašini evo pokušaću ja sa par reči mada mislim da će se sigurno javiti mnogo stručniji ljudi kojima je motorka profi alat,
prvo bi trebao da detaljno pročitaš fabričko uputsvo pogotovo u vezi lične bezbednosti i održavanja mašine,
trebalo bi bar 2 rezevara da mašina odradi bez opterećenja sa kvalitetnim uljem za mešavinu i u razmeri koju je fabrika dala i zatim možeš da radiš sa njomvodeći računa da mač dobija ulje za podmazivanje a što se špraceva i dasaka od šalovanja tiče ja ih mojom motorkom ne bih sekao ni za kakve pare jer će šteta biti veća od koristi lanac će se vrlo brzo iztupiti a može doći i do povreda ako lanac uhvati beton sa dasaka nisam ti mnogo pomogao ali eto pokušao sam ako te još nešto interesuje pitaj sigurno ćeš ovde dobiti prave odgovore

ps sretno sa novom mašinom i čuvaj prvo sebe i ljude oko sebe pa zatim mašinu

Evo jos par podataka iz knjizice:

zapremina cilindra: 45,1cm3
precnik cilindra: 43mm
max snaga pri broju obrtaja: 1,7/9000
max obrtni moment pri broju obrtaja: 2,4/6500
max broj obrtaja sa vodilicom i lancem: 12600
karburator tip: ZAMA
uredjaj za paljenje: PHELON
potrosnja goriva pri max ucinku: 0,94kg/h
sadrzina rezervoara za gorivo: 0,37
sadrzina rezervoara za ulje: 0,25
brzina lanca: 17,1m/s
korak lancanika: 3/8
broj zuba: 6
duzina vodilice: 35,40
odnos mesavine: 50:1 ako se koristi Dolmarovo ulje ili Aspen Alkylat, a ako se koriste druga ulja 40:1

Sutra pre rada cu prvo dobro da iscitam uputstvo, videh da onde traze i zastitnu opremu, rukavice, pantalone,jaknu,slusalice, vizir... cini mi se da to mahom ljudi ne koriste, pre svega slusalice i vizir :)
pa se pitam, da li je zaista stvarno neophodno?

Dva rezervoara bez opterecenja, sta to znaci ? Ono sprajceva sto ja imam za rezanje nije narocito velikog precnika, tako da u tom smislu nece trpiti opterecenje, ili to znaci da je ne koristim pod punim gasom?

Ok, daske koje uspem dobro da ocistim, bacicu pod testeru, ostatak ne.

Hvala na savetima, svaki je u mom slucaju dobrodosao :)

savoris
29-10-10, 19:59
nema tu nekih striktnih pravila , čuvaj prvo sebe i ljudstvo oko sebe
pazi noge,ne sijeci blizu nogu jer obično (ja) nogom pridržavam drvo dok siječem
vrhom lanca izbjegavaj da siječeš , NE DODIRUJ NIŠTA VRHOM LANCA OD DOLE PREMA GORE

slaganje na kozu ja radim samo ako su drva sitna (ogranjci) pa onda ih siječem odjednom , kozica je modifikovana i jako je dobro pomagalo , stane dosta drva na nju odjednom

što se tiče dasaka od betona tu nijedan lanac nemože dugo izdržati (osim vatrogasnog vidijumskog)
za takve stvari koristi neke stare lance , te daske su obično od mekog drveta pa i stari lanac može da ''gusla'' jer se sa novim ne isplati to ni pipnuti

motorku ne pritišći previše u drvo , po osjećaju da joj nije preteško
znači nemoj mnogo da je gušiš jer onda nema niti hladjenje niti podmazivanje dovoljno , bolje malo više obrtaja i manje pritisni neko sa malim gasom da se pati i mekeće

svala čast na izboru za mene je dolmar No1 :D

Torrente
29-10-10, 20:14
Ok, kapiram najbitnije, znaci da gledam da ne rezem blizu nogu, ne rezem vrhom, da gledam da rezem cisto drvo. eksere sam povadio,nadam se da mi neki nije promakao, u tom slucaju kada bih zakacio isti, da li bi se testera odbila od njega, koliko je to opasno, ili bih samo istupio lanac ?
Dolmar je uleteo sasvim slucajno, prvi pikovi su bile najjeftinije stilovke ili huskvarne, ali eto ;)
Javljam ovih dana kako sam prosao kad obavim posao ;)

savoris
29-10-10, 20:24
kada udariš u ekser nemaš brige , sigurno nećeš dalje rezati :lol: nije opasno samo nema dalje ::namigivanje::

a pošto si početnik i vjerovatno nisi vješt u oštrenju lanca najbolje ti je kupi odmah još jedan , i kada zezneš ovaj onda samo zamijeniš lanac i tjeraj dalje , posle nekoga uhvati da ti naoštri ova kako treba a možeš i u servis da ti mašinski naoštre , ovo je malo skuplja varijanta ali za početnika najlakša dok ne stekneš rutinu u oštrenju
ali moj savjet ti je da ti neko na tenane pojasni kako se oštri lanac jer nećeš cijelog života trčkarati da ti neko drugi oštri ::namigivanje::

kod mene i sada ima ljudi koji rade motorkom godinama a enmaju pojma naturpijati lanac nego nose po selu , ja takve samo odjebem izgovorom ''sjedi druže da ja tebi pokažem kako se to radi'' a odgovor je ''ma nemožem ja to naučiti'' i posle toga mi više ni ne dolaze
pa nemogu ja cijelom selu oštriti motorke ":":{

urban
29-10-10, 20:30
Da radi bez opterećenja se misli na ler gasu bez ikakvog rezanja potraži to stoji i u uputstvu ja sam moju razradjivao tako što sam je okačio o gredu u šupi na jako uže van dometa ljudi i tako dva rezervara ulje koristi orginal dolmarovo kupljeno u prodavnici ( nikako na pijaci) i drži se razmere ulje:gorivo strogo po prospektu ja moju motorku kad završim posao izduvam kompresorom obrišem skinem štitnik kod lanca i to dobro očistim-izduvam i mač tako da je uvek čista i spremna za rad e sad to je moj "fetiš" ima mnogo ljudi što to ne radi ali ja volim da je čista i obrisana naravno i ja sam hobista nisam profi a što se oštrenja tiče ipak ti savetujem da to poveriš servisu da to urade mašinski košta 150 din i uvek je lepo naoštrena po meni nikad ručno ne može tako da se naoštri bez namere da bilo koga uvredim jer stvarno postoje profi ljudi koji to odrade ekstra ali pošto ja ne spadam u te uvek preferiram servis i mašinsko oštrenje

BeB
29-10-10, 20:40
Ja bih dodao , iz licnog iskustva , daske od salovanja nikko ne seci motorkom za to je cirkular , ne primetis da se beton uvukao u neku rupu i momentalno istupis lanac. Uzmi metar drva pa polako , i da razradis testeru , i da steknes iskustvo zboog licne bezbednosti , vodi racuno o podmazivanju lanca , zapusi se rupica na macu kroz koju dolazi ulje , primetis po zvuku lanca jer ide metal na metal bez ulja.

savoris
29-10-10, 20:48
ja sam moju razradjivao tako što sam je okačio o gredu u šupi na jako uže

dobra fora :D

DULEmajstor
29-10-10, 20:53
RAZRADJIVANJE:

Nikako da rad samo na ler gasu dva rezervoara. Moras da budes pored nje i uvek da turiras prvo laganiji gas pa onda sve jaci i jaci , pa onda turiras do kraja pustis na ler pa do kraja gas i tako. Ako ne turiras NAGUZVAVA , lose podmazuje klip i kod nove testere moze izazvati vece probleme nego cak i struganje dok je nova .

Jel moze jedna slika od napred iz pravca auspuha?

Srecno i dugovecno da te sluzi ! >:({

urban
29-10-10, 20:59
nešto se ne gadja tu u vezi tog turiranja i razradjivanja jesi li mislio da se povremeno doda gas da bi se izbacilo suvišno nesagorelo ulje? ako je to onda ok

crni gruja
29-10-10, 21:05
@Torrente
momak vodi racuna.. nije se zajebavati..bolje ti je da te tigar napadne nego motornjak da te zakaci .. napomena : pri ulasku u drvo kreni sa malo jacim gasom,nikada glava da ti bude kao ti nesto gledas kako mac ulazi u drvo ..glava u stranu..i nikada ne dozvoli da ti se odbije od drveta skoncentisi se sta radis inace ga najeba..vodi racuna kako i na koji nacin rezes da ti ne prikljesti mac ..to vec moras sam da osetis kako i kad i odakle da ga napadnes ..ima malih fazona ..nista problematicno ali ce ti trebati sve da znas u vezi motornjaka ...lancu ne smata samo beton i ekseri ..(vec receno) ..obavezno ocisti i od blata (zemlje)..kontrolisi ga sve vreme ne daj da ti se otme ili nesto slicno..ne dozvoli oni koji nesto gledaju da ti stoje u pravcu lanca ..(napred ili od pozadi )..opomeni ih OBAVEZNO jer moras da cuvas sebe a ne gledaoce u protivom sebe ces da povredis nedaj boze .. zelim ti srecan rad sa motornjakom >:D :D

Torrente
29-10-10, 21:11
Hvala svima, slike cu dodati sutra, posto mi je motorka na placu, a danas sam napravio samo ove dve slike.

DULEmajstor
30-10-10, 14:52
Znali neko kako podmazuj kada se okrene mac ( rupica ) na gore gde izlazi ulje ili na dole gde ima ono udubljenje gde se talozi ? Kada bolje podmazuje?

Post je spojen: 1288443383________________________________________ _________
Za razradjivanje je neophodno dodavanje gasa , a ne neke gluposti : vezanje za kanap u supi , ostavljati ga na travi da radi........ Mora da se bude pored testere i da se povremeno dodaje gas , a kod drugog rezervoara intezivno dodavanje gasa.

Tu imam velikog iskustva .

Za mac cu na kraju krajeva sam da ispitam kad bolje podmazuje pa cu da javim kakvi su rezultati.

savoris
30-10-10, 15:39
pa mač mora da je identičan sa obje strane , ja stvarno ne razumijem šta pitaš ^-^

urban
30-10-10, 16:11
za duleta
slažem se da prilikom razradjivanja treba povremeno dodavati gas da bi motor izbacio nesagorelo ulje ali ne gasirati, i ja ne pišem glupost,i ja tvoje postove ne nazivam glupostima i sl(mada bih mogao ali to nije moj stil) ako ti se moji postovi ne svidjaju ti preskoči a kakva si majstorčina sam si rekao, činjenicom da ne znaš kako se mač treba okrenuti

DULEmajstor
30-10-10, 17:10
za duleta
slažem se da prilikom razradjivanja treba povremeno dodavati gas da bi motor izbacio nesagorelo ulje ali ne gasirati, i ja ne pišem glupost,i ja tvoje postove ne nazivam glupostima i sl(mada bih mogao ali to nije moj stil) ako ti se moji postovi ne svidjaju ti preskoči a kakva si majstorčina sam si rekao, činjenicom da ne znaš kako se mač treba okrenuti

Samo bez ljutnje . Ne smatram nicije postove glupostima, pa ni tvoje , svaki post je dobar i koristan na svoj nacin. Ovde smo samo da razmenjujemo misljenja i da izadjemo u susret jedni drugima , a ne da jedni druge vredjamo.

Ako mislis da sam te nekim svojim postom uvredio , izvinjavam se .

Savoris :

Neznam da li si primetio onu malo rupicu na macu kroz koju ulazi ulje u kanal maca . Ona me buni. Kad nju okrenem tako da se nalazi na mestu gde izlazi ulje ( gde izbaca pumpa ulje iz rezervoara) kao da mi se ulje negde sliva sa strane a da ne ulazi u kanal maca i podmazuje sam lanac i mac . Po meni je logicno da se ta rupica tako okrene ali ja sam licno na drugom testeretu preokretao mac radi ravnomernog trosenje , pa me samo interesuje kada se bolje podmazuje lanac . Kada se rupica nalazi na mestu gde se izbaca ulje ili na onoj pravougaonoj rupici sa donje strane testere koja verovatno sluzi za talozenje ulja.

savoris
30-10-10, 18:10
a vraga mu pa valjda svaki mač ima te rupice za ulaz ulja u vodilicu ^-^

ako ti ulje ''slini'' pored lanca niz mač onda ti je vjerovatno zaštopalo izmedju te rupice i kanala kroz koji ide lanac , znači na maču
mada može biti i drugi problem , recimo puklo (krivo) kućište ili možda mač nije originalni

a o kojoj je motorki riječ ^-^ jel' njen mač ?

Dukanac
30-10-10, 18:17
Da se proveri kako motorka maže najbolje a i najjednostavnije primaknite mač blizu drveta, na 1-2 cm i dodajte pun gas, ako vidite da ulje prska po drvetu, tj da je ostao trag od ulja onda je sve ok. >:({

savoris
30-10-10, 18:24
ma čuje se šuštanje i osjećaj ti kaže da nema ulja , a ako nemaš osjećaja odna posle pola rezervoara ti zakuje lanac :lol:

sjekao sam danas sa onom huskom 285 , stvarno je sila , svih 6,4 konja siječe
zaslužuje nov lanac i mač , samo neznam koliko bi stavio zuba ^-^
sad je na njoj 31 i malo je , ne bih pretjerivao ali mislim da 36 bi bilo maksimalno , možda čak i 34

nevalja ni previše zeznuto za rukovanje

Torrente
30-10-10, 21:11
Raduckao sam danas malo, kolko sam stigao, mislim da sam u stos usao, malo sam bojazljivo poceo, jer ste me poprilicno isprepadali oko sigurnosti ::namigivanje:: ali sam se posle oslobodio. Testera reze ko luda, kao kroz puter, rezao sam samo sprajceve koje sam prethodno ispregledao da nije preostao neki ekser,blato i sl.
Malo sam na pocetku imao problem da upalim, tj. mislio sam da u sauh poziciji treba da upali, medjutim ne, potrebno je samo povuci kanap prvo u sauh poziciji, a nakon toga zatvoriti sauh pa onda pokrenuti. To me je malo bunilo,i to sto kada npr, prebacim na sauh u toku rada, testera se momentalno ugasi.
Evo jos par slika testere, neko je trazio...
A nesto slika i podataka o istoj ima na:
http://www.dolmar.com/productcatalog/product/5410/index.html

http://i51.tinypic.com/2ylpi6h.jpg
http://i56.tinypic.com/2a4xwyr.jpg
http://i56.tinypic.com/i4lswi.jpg

savoris
30-10-10, 22:35
pa pališ je sa saugom dok se ne ''javi'' prvi put , posle toga vratiš saug i pališ
sa saugom imaš oko 3 do 5 kurblanja , a posle toga kada se javi mora upaliti od 1 ili 2 potezanja

DULEmajstor
30-10-10, 23:10
Svaki mac ima tu rupicu. Ali se ona nalazi samo sa jedne strane , pa zato podmazivanje zavisi od toga kako se okrece mac .

Mac je original , fabricki. Testera nije stara ni dva meseca.

Moracu da kupim nov mac sa kanalom 0.5 , ovaj koji je sad na njoj je 0.3 . Kad je siri kanal trebalo bi i ulje da lakse ulazi i da bude bolje podmazivanje.

Dukanac
30-10-10, 23:17
Pa normalno, kad je šire lakše ulazi... :lol: :lol: :lol: :lol:

Savo, za tu tvoju grdosiju taman je lanac od 36 zuba, inače kod mene na 44ci je od 34 zuba, na EHU je od 32zuba...

DULEmajstor
31-10-10, 08:40
Ja mislim da lose podmazuje zbog maca, ali moze biti i da testera nije u redu . ^-^ ::lose::

Kosjerac
31-10-10, 09:06
Dule nemoj stavljati mač sa širim kanalom jer onda neće da ti pravo seče ima da ide ukoso i nijedan rez neće biti prav, a što se tiče podmazivanja vidi kako ti pumpa baca ulje, da li nije gusto ulje, naspi ređe za probu, da li nije zapušio odušak na rezervaru za ulje, da li nije zapušila cev za dovod ulja, to su razlozi što nebaca ulje, da li se ona rupa na maču poklapa sa onom šlicanom rupom na motorci, a mač mora imati dve rupe jedna nasuprot druge, kada se okrene mač da bi imalo podmazivanje, ako nema razmeri dobro i izbuši novu rupu.
Znači ova rupica na maču mora da se poklopi sa rupom na motorci (označeno strelicama) i kod mene mač ima dve rupe jedna nasuprot druge.
http://img2.imagetitan.com/img2/small/41/41_pa310056.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=41_pa310056.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/41/41_pa310057.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=41_pa310057.jpg)

DULEmajstor
31-10-10, 10:23
Konacno da me neko razume . Ja licno mislim da se te rupe na macu i motorci ne poklapaju , Ne mogu das dobro da vidim da li se poklapaju . Nisam se setio da izbusim jos jednu rupu koja ce se poklapati . Hvala na savetu.

poljoprivrednik u pokusaj
31-10-10, 10:48
Kosjerac slazem se sa konstatacijom s tim da je kodmene bio drugi slucaj istrosio se na macu onaj centralni prorez kuda idu sarafi i mac padne 2 mm dole ide dio ulja a ostatak se preljeva ispod nosili je i u servis i majstor nista ne napravi probisi vecu rupu na macu za dovod ulja ono jos gore i nakon proslozimskog proucavanja od jedno 10 dana dodjemo do zakljucka a zbog busenja rupe za ulje rjesenje 50 km novi mac i pjevaj.

DULEmajstor
31-10-10, 11:52
Evo rupe na koju mislim ( ista koju je oznacio savoris): http://i52.tinypic.com/k2cwau.jpg http://i51.tinypic.com/103se1h.jpg ( na slikama nije taj mac , nego sa mog starog kineza)

Povecacu rupu i ako nista kupicu novi mac.

Kosjerac
31-10-10, 12:14
Dule koja je motorka u pitanju imaš li negde od nekog da pozajmiš orginal mač pa probaš onako kako je dukanac objasnio pa se uveri tačno šta je. (i prema njemu probuši novu rupu)

BeB
01-11-10, 12:20
Dule@
To sa podmazivanjem zna da bude glavobolja , video sam slucajeva ( 2 ) kupljena nova testera a stavljen neodgovarajuci macc . Ta rupa koju si oznacio je ulaz ulja u macc i treba da se poklopi sa kanalom na testeri iz koga izlazi ulje. Pretpostavljam da si upalio testeru bez macca i video da lepo izbacuje ulje , tako da razlog nije do pumpe ili od pumpe do izlaznog kanala. Da proveris poklapanje rupe sa kanalom najlakse je da od kartona iseces sablon koji preslikas sa macca i vidis da li dobro poklapa u svim polozajima , od skroz pozadi do skroz napred zavisi koliko pomeras mac spanerom , tj koliki je lanac postavljen. Ako razbacuje ulje sa strane , mozda lim macca ne lezi dobro ( prljavstina ) ili je ostecen pa ulje curi sa strane .

DULEmajstor
01-11-10, 17:11
BeB :

Hvala na savetu. Odlicno resenje da se proveri da li je mac odgovarajuci. Toga se nikad ne bi setio.

Testera inace kada se upali bez maca izbaca ulje sasvim dobro.

Ako se ispostavi da je problem u macu , pokusacu da izbusim rupu sa druge strane pa ako nista kupicu novi mac i kraj price : http://i53.tinypic.com/2cnvblz.jpg ( pokusacu da izbusim na stubnoj busilici novu rupu ( gde je zeleno oznaceno) a potom cu ako nista kupiti nov mac. )

savoris
01-11-10, 17:55
pa to je druga priča , karton-šablon i riješi se muke
ali ćeš imati drugi problem jer će ulje ići na drugu stranu , kroz staru rupu ::namigivanje::
potraži ti original mač

BeB
01-11-10, 18:03
pa to je druga priča , karton-šablon i riješi se muke
ali ćeš imati drugi problem jer će ulje ići na drugu stranu , kroz staru rupu ::namigivanje::
potraži ti original mač
Jeste , zaboravih to , ako ne lezi dobro i sa druge strane , na dekli , napravis od tvrdjeg kartona jos jedn sablon samo ne busis rupicu za ulje i to ti dodje dihtung , najbolje je svakako odgovarajuci mac.

Relja Krilati
01-11-10, 21:32
Pre neki dan sam imao priliku da probam komšijin Villager 43, i čini mi se da uopšte nije loša mašina, mada sam je probao na drvetu koje je prečnika 20-30 cm, ali vidi se da ima snage (4 ks). On je tog Villager-a kupio pre dve godine za 27000 din i kaže da je zadovoljan, nije imao nijedan kvar, samo je nedavno kupio lanac (potrošni materijal), mada ga koristi samo za pripremu ogreva i čišćenje imanja. Primetio sam da je na ovom forumu već bilo reči o ovoj marki testera, ali nisam primetio da je neko komentarisao konkretno ovaj model, pa me interesujue ima li još neko iskustva sa Villager-om 43, i kakvi su vaši utisci.

urban
01-11-10, 22:28
Ja imam 24 i vrlo sam zadovoljan a 43 može biti samo još bolja pošto je znatno jača

savoris
01-11-10, 22:47
Pre neki dan sam imao priliku da probam komšijin Villager 43, i čini mi se da uopšte nije loša mašina, mada sam je probao na drvetu koje je prečnika 20-30 cm, ali vidi se da ima snage (4 ks). On je tog Villager-a kupio pre dve godine za 27000 din i kaže da je zadovoljan, nije imao nijedan kvar, samo je nedavno kupio lanac (potrošni materijal), mada ga koristi samo za pripremu ogreva i čišćenje imanja. Primetio sam da je na ovom forumu već bilo reči o ovoj marki testera, ali nisam primetio da je neko komentarisao konkretno ovaj model, pa me interesujue ima li još neko iskustva sa Villager-om 43, i kakvi su vaši utisci.

teško je uzeti u obzir kritiku o mašini koja je potrošila tek jedan lanac , neću reći da nevalja

ja sam tražio malo informacija o njemu i ovdje na forumu i malo sa strane
otprilike svi vlasnici ga hvale , dok je kod servisera već druga priča

bio sam ''napaljen'' da ga kupim ali sam odustao onoga momenta kada sam dobio njegovu cijenu , 310 jbenih evra ::lose::
za te pare mogu da kupim neku profesionalnu polovnu mašinu koja će sigurno da traje duže i služi bolje , stavljam naglasak na riječ PROFESIONALNU jer vilager nikako nemožem svrstati u tu kategoriju

e sad sve je pitanje tvoje potrebe , čemu bi ti ona služila pa ćeš tako i nabavljati motorku

urban
01-11-10, 22:57
potpuno se slažem, svako treba da realno sagleda svoje potrebe i spram toga da se odluči koju mašinu će kupiti naravno da Vilager ne spada u profi alat već u hobi ali mislim da spram cene sasvim zadovoljava hobi potreber jednog domaćinstva, ja u jednoj godini spremim drva u šumi za tri domaćinstva i ista ta drva i isečem za loženje i tako već 2-3 g oštrim u servisu sipam kvalitetno ulje i sve radi ok više se od takve mašinice ne treba ni očekivati

DULEmajstor
05-11-10, 09:46
Poz.

Isekao sam kalup maca . Izbusio sve rupice i kada cam ga prislonio uz testere sve rupice se nalaze na svome mestu.

Taj mac je skolo duplo uzi od stihlovog. Kad potrosim lanac uzecu mac za stihl i odgovarajuci lanac tom macu pa da vidim da li ce bolje da podmazuje posle kad je siri kanal.

A kad radi bez maca izbaca dobro ulje medjutim , mozda nije dovoljan pritisak ulja.

Dukanac
05-11-10, 10:21
Ljudi, nemojte nikada ovako da stružete. :<<> :<<> :<<>
http://i55.tinypic.com/qn0nz7.jpg :lol: :lol: :lol: :lol:

DULEmajstor
05-11-10, 19:10
pametan neki covek :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kosjerac
05-11-10, 20:08
Duka neće ni ovaj više ovako strugati.

neledr
06-11-10, 08:02
...s obzirom na putanju pada testere, ai putanju njegovog pada stvarno izgleda da ni on vise nece strugati ovako..... a bogami ni uopste nece strugati.... ":":{

cika_jova
09-11-10, 09:28
kod mene nema vise da se nadje super za mesavinu, samo ima bezolovni
sad da li moze on i kolko staviti ulja?

savoris
09-11-10, 12:06
pa ja oduvijek sipam bezolovni ^-^ 1:50 i nisam imao nikakvih problema , čak ja nekada i bez potrebe za čas skinem cilindar da vidim stanje , u svake motorke je uredno

steva mrštanac
09-11-10, 12:34
Ima li neko koji savet za mene. Naime uzeo sam od tasta motorku tomosovu i nasla bas kod mene da se sjebe {"{": otpala zicka od elektronike paljenja al je tako odradila da se pokidala do samog zida i ne moze da se nastavi. Odneo sam kod majstora on kaze 80 eura mora nova elektraonika ja sam po...... ":":{

Sumadinac-Gruzanin
09-11-10, 13:42
Sta se podrazumeva pod bezolovni , ovaj od 95 oktana ili bas bezolovni.Ja kupuje ovaj od 95 oktana sstosipam u kola

toshiba
09-11-10, 14:43
Ima li neko koji savet za mene. Naime uzeo sam od tasta motorku tomosovu i nasla bas kod mene da se sjebe {"{": otpala zicka od elektronike paljenja al je tako odradila da se pokidala do samog zida i ne moze da se nastavi. Odneo sam kod majstora on kaze 80 eura mora nova elektraonika ja sam po...... ":":{

Majstori su ko doktori, uvek trazi drugo misljenje >:D mislim idi kod drugog majstrora.

savoris
09-11-10, 14:52
@stevo , neguće da je tolika cijena , ja neznam kakvo je paljenje kod tebe ali ja sam skoro kupio za moju huskvarnu 268 novo , platio ga oko 20 evra
ali džaba sam ga kupio , jer je i staro bilo ispravno , samo malo oštećeno mehanički , zamijenio sam ga više preventivno
ako je isti tip paljenja nemoguće da je to toliko , 'oće majstor da te odere 100%

@šumadinac , pa bezolovni , ja mislim da je i on 95 ^-^ nisam te najbolje ni razumio šta pitaš

MONTOYA
09-11-10, 16:01
kod mene nema vise da se nadje super za mesavinu, samo ima bezolovni
sad da li moze on i kolko staviti ulja?

misliš normal

DULEmajstor
09-11-10, 17:57
Stava Mrstanac :

Nerazumem najbolje . Sto jednostavno ne zalemis tu zicicu i kraj posla, neznam na koji nacin bi je ti nastavljao, samo zalemis i kraj price.

steva mrštanac
09-11-10, 18:19
Savo ova je radjena po licenci huskvarne, neznam videcu u Nisu tamo ima vise prodavnica ovi nasi nemaju nista na lager sve nesto da poruce pa kao to je neki cudan model pa trte mrte...

Dule, nemoze da se zalemi prekinuta je do samog zida nema za stada se zalemi.

koji sam ja baksuz ":":{

savoris
09-11-10, 21:20
misliš normal

ne, mislim bezolovni >:D

stevo brate pa kakva je to radnja koja nema paljenje za najpoznatiju motorku našeg podneblja , bježi od njih što prije ":":{
te priče oko naručivanja čim čujem meni pritisak skoči u tri pi... materine ":":{
imaš ili nemaš i dovidjenja

nego daj malo pojasni gdje je se ta žica zalomila , jer postoji mogućnost da malo te izolacije (bakelita) udubiš i ponovo da je upecaš

ajde slikaj taj detalj ako možeš pošto sam ja radio mnogo budževina u životu , možda može nešto da se smućka

cika_jova
09-11-10, 21:24
kod nas normal je onaj od 86oktana, super imas 95 i 98, a ima i bezolovni
86ice nema odavno, a sad nema ni supera samo bezolovni
posto mi ponestaje mesavine to me bunilo kako je sad napraviti

steva mrštanac
09-11-10, 22:03
Savo nema sanse o skarabudzivanju to je maltene izvuceno iz paljenja, a probao sam da ubacim parce metala pa da gauguram u zicu al struje ni za lek a paljenje se ne moze otvoriti. Izgleda da je imalo neku muku pa je tu zica pregorela i da je jos nesto stradalo. A ne mogu da ga slikam jer trenutno nije kod mene tast je odneo kod nekog ''kovaca'' kod njega.

Dukanac
09-11-10, 22:30
Što se tiče benzina imate MB-motorni benzin (super) 95 oktana i BMB- bezolovni motorni benzin takodje 95 oktana, to se trenutno može naći na pumpana, mada uskoro više neće biti MB benzina, ostaće samo BMB, a stari modeli testera rade na MB, i smatram da neće biti problema kada predju na BMB jer već duže vreme koristim BMB u staroj testeri i radi bez problema.... >:D

neledr
10-11-10, 07:35
Dukanac je u pravu,
stric ima 038, i jednu 051AV, u obe sipa BMB 95 i koliko ja znam do sada nije imao problema ni sa jednom.Kada sam ga jednom pitao za mesavinu,rece mi, bolje vise nego manje....
http://i51.tinypic.com/rvzz1l.jpg
http://i56.tinypic.com/xfncdf.jpg
isam imao aparat pa sam slike pozajmio sa net-a, ali su bukvalno identicne....

BeB
10-11-10, 18:36
Savo nema sanse o skarabudzivanju to je maltene izvuceno iz paljenja, a probao sam da ubacim parce metala pa da gauguram u zicu al struje ni za lek a paljenje se ne moze otvoriti. Izgleda da je imalo neku muku pa je tu zica pregorela i da je jos nesto stradalo. A ne mogu da ga slikam jer trenutno nije kod mene tast je odneo kod nekog ''kovaca'' kod njega.
Kovaci su najbolji majstori , ako je tomos-husqarna-61 , njoj je paljenje iz dva dela , pobude ( sa elektronikom ) i bobine , oba dela kostaju 40-ak evra , i ruka za zamenu 40 to ti je 80 , prosta racunica ^-^ . Ako je kablic sa bobine ( iz nje ide onaj deblji kabl na svecicu ) nadji i sam zameni a ako je ovo drugo nadji pa da ti objasnim kako se menja/podesava.

savoris
10-11-10, 18:50
40 e ZAMJENA PALJENJA :(
pa koliko bi koštala zamjena ležajeva na radilici ili neki komplikovan dio ^-^

bježi bre , sada si ga lupi odo jaja
ajd živio ti meni >:({ i da te pitam , dali bi ti dao 40e da ti neko zamijeni paljenje , znači ruke samo

BeB
10-11-10, 21:38
Savoris , brate pa salio se , zamena elektronike 500. din. , >:({

savoris
10-11-10, 21:41
Savoris , brate pa salio se , zamena elektronike 500. din. , >:({

ma jebse sa sve elektronikom , a danas nešto sam razštelovan a i ti me našao guzit' >:({

jaguar
11-11-10, 11:47
husvarna tomos 61 pukla radilica na šafu sinoć nadjo na internetu i pročitah da se te radilice mogu menjati u delovima koliko je to sigurno znali mi neko reći kod mene neki majstor kaže da to neće da radi jer je nesigurno i predlaže da zamene i stavi polovnu ali ta me investija košta sa njegovim radom oko 100E kaže novi ležaji semenici i diktung 20 eura rad.A nova radilica orginal je oko 140 eura

steva mrštanac
11-11-10, 12:38
Visecemo sta ce reci ovaj kovac pa cemo se konsultovati. >:D

BeB
11-11-10, 22:17
333
To je samo los dan , zao mi je sto se nadjoh u njemu , samo ga pusti d prodje >:({

Jaguar
Ako nisi procitao odgovor na temi koju si postavio , da ponovim , polovna radilica sa novom klipnjacom , lezajevi semerinzi nova karika dihtunzi i ruke, ne bi trebalo da prodje 80 - 100 evra , ako se dobro uradi opet imas dobru i pouzdanu testeru , ne moze se meriti sa novim Kinezima.

neledr
11-11-10, 22:24
Jednom davno sam napisao da za svaku masinu treba imati i uvo...tako da se i sa malim testerama moze dosta uraditi.Evo sta sam ja uradio sa ovom mojom MS170:
http://i55.tinypic.com/w05htw.jpg
http://i54.tinypic.com/2alvua.jpg
http://i56.tinypic.com/a1s5d3.jpg
http://i51.tinypic.com/hrhu87.jpg
http://i55.tinypic.com/i2pv9z.jpg
http://i51.tinypic.com/1537ixf.jpg..........
...jes da je malo potrajalo ali Boze moj, pa ja nigde nezurim...a osle posla cetkica u ruke i sredjivanje, usisivac za filter i to je to!

goran64
16-11-10, 17:29
Pa, zdravo svima. Ja sam nov na forumu, ali malo stariji sa testerama. Pregledao sam forum u nekoliko stranica i imam neka obavestenja ako nekoga zanima. Kao prvo, postoje 13 proizvodjaca testera na svetu, a ima preko 160 modela (izvedenih )testera. Da ne nabrajam koji su. Sto se tice proizvodjaca lanaca tu su samo cetiri, odnosno tri: Oregon, Stihl i GB(Australija). Svi ostali kupuju od njih sa ,,svojim`` nazivom. Nekome nije bilo jasno da li je Dolmar sam ili Oregon. Ovaj Oregon koji se kupuje kod nas je trgovacki kvalitet, znaci osrednji, a Dolmar ima sa Oregonom ugovor, koji obnavljau svake pete godine i koji podrazumeva ugovoren kvalitet celika i odredjena ispitivanja na svakoj 25-oj rolni. Zato vam se cini da je bolji, a i jeste bolji nego Oregon koji nalazite u radnjama. Par recenica o testerama na nasem trzistu. Testera se ne kupuje po duzini maca, po snazi, po proizvodjacu, vec po vasim potrebama. I sto je za nase prilike najprihvatljivije, odnos cena-kvalitet. Birajte firmu koja to prodaje, da ne kazem uvozi, sta znate o njoj, kako vam se cine ozbiljni i dugorocni. Tu pre svega mislim na garanciju, servis, rezervne delove, potrosni materijal. Postoji firma koja proizvodi testere Komatsu-Zenoah, izuzetne testere, imaju i bolje performanse od Stihl-a, ali su iz Japana. Bila je uvezena jedna sitna kolicina i to je sve. Nikad, mozda niste culi, a kamoli videli servis ili rezervne delove. Zaboravite !

Okrim
16-11-10, 19:39
@ goran64

Gorane, lep si post napisao, sažeto si objasnio bitne stvari, ali nam se predstavi u odgovarajućoj temi.

http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/3255/ (ftp://http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/3255/)

Pozdrav od Mirka iz Kule. >:D

neledr
18-11-10, 07:18
@Goran64,
Fin post, pohvala!

CAR
18-11-10, 17:27
Nevijerujem nicem Kineskom jedan kod mene kupio motorku nekakva kopija Stila i jedva 1 dan izdurala nekako ali na lancu 8 zuba popucalo jednostavno prekaljeni,ok kupio novi lanac otisao u sumu sutra dan prvo paljenje pukao feder,rastavio a njega oko prsta motas kako zelis,nekako smotao-namotao i na kraju dana otpalo ono na cemu se okrece spulna sa kucista.Kad je dosao kuci nekako to razbusio sa nekim podloskama uhvatio i na jedan dan rada pocela uljna pumpa srati uje svukud a na lanac nece da baca,to zamijenuo,nakon 2 dana popucali amortizeri i zvijezda na macu dobila luft.On se naljuti i upali IMT 560 i svu je smrvi gazeci po njoj i na kraju pospe benzinom i preradjenim uljem i zapali na serd puta kolskog.Malo sam skrenuo sa teme ali nek mod. premijesti temu jer toliko o kinezima imam reci.

BeB
18-11-10, 19:24
Opet goran 64@
Kazes da ima 13 proizvodjaca testera , verovatno si Kineze tu izostavio ^-^ , ja sam negde naisao na neverovatnu brojku ( ne smem ni da pomenem ) firmi koje se bave proizvodnjom testera/komponenata za iste.

zombie_666
20-11-10, 18:58
Nevijerujem nicem Kineskom jedan kod mene kupio motorku nekakva kopija Stila i jedva 1 dan izdurala nekako ali na lancu 8 zuba popucalo jednostavno prekaljeni,ok kupio novi lanac otisao u sumu sutra dan prvo paljenje pukao feder,rastavio a njega oko prsta motas kako zelis,nekako smotao-namotao i na kraju dana otpalo ono na cemu se okrece spulna sa kucista.Kad je dosao kuci nekako to razbusio sa nekim podloskama uhvatio i na jedan dan rada pocela uljna pumpa srati uje svukud a na lanac nece da baca,to zamijenuo,nakon 2 dana popucali amortizeri i zvijezda na macu dobila luft.On se naljuti i upali IMT 560 i svu je smrvi gazeci po njoj i na kraju pospe benzinom i preradjenim uljem i zapali na serd puta kolskog.Malo sam skrenuo sa teme ali nek mod. premijesti temu jer toliko o kinezima imam reci.

OFFTOPIC

Ja kupio istu tu, vjeruj da sam s njom za dva dana isjekao 5 prikolica drveta (Tehnostroj prikolica od 3T, vozio IMT539, otprilike 3 kubika po prikolici, mnogo je los put bio a ipak je to 539). Nije se nijednom ugasila, a nisam je stedio nimalo. Juce sam sjekao s njom neke suhe klade i panjeve, ko beton tvrdo drvo, opet radila bez problema, izrezao sam mozda 2 kubika toga. Jbga, ova moja i posle svega toga radi ko sat, taj tvoj je izgleda naletio na neku bas feleričnu.

DULEmajstor
21-11-10, 09:18
Ja isto imam kopiju stihla . Radi vec cetri godine . Samo sam joj zamenio skoro amortizere. Isekla je silu i nemna vecih problema. Samo pomalo ali bas jako malo pusta ulje na sraf za stelovanje kolicine ulja koja ide na lanac.

U mom mestu je dosta ljudi kupilo tu testeru . Ali samo ja mogu da se ppohvalim da mi radi odlicno i da mi jos uvek radi. Nekima je pri prvom paljenju iksplodirao cilindar , neki su presekli samo dva trupceta i crkla, ali moja se naradila i jos ce bogami . Letos sam kupio huasqvarnu 450e , pa cu sad malo slabije da je koristim ali zatrebace ponekad da se nesto odradi.

tibor.danji
21-11-10, 09:48
upropastio mi se zupcanik sto tera lanac /sest -zubi/ black -decker elektricni 1800 w mac 40 cm -narandzasti , gde bi se moglo nabaviti , u subotici nema , hvala unapred >:({

Okrim
21-11-10, 11:01
@ tibor.danji

Tibore, i ja imam električnu B&D i imao sam problem nabaviti plastičan zupčanik za kvačilo, ali sam ga našao u NS na najlon pijaci kod trgovaca motornim testerama. Ponesi stari zupčanik i sigurno ćeš tamo naći odgovarajući. Ja sam celu kompletnu testeru bez mača i lanca kupio za 500 dinara.

goran64
21-11-10, 20:08
@CAR
Te kopije Stihla o kojima pricas ima i u Srbiji. Uvozna cena, iz Rumunije je 30Eura, a sami prodavci imaju racun na 5400 din (negde oko 50Eura). To je najgori moguci materijal koji se moze naci i u Kini i te testere su i jako opasne za bilo kakav rad, cak i da se upale i rade na ler. Pomenuo sam ranije, kupujte testere bar sa garancijom i servisom ako neznate nista drugo o proizvodjacu odnosno distributeru.

Post je spojen: 1290379401________________________________________ _________
@BeB
Da, ima trinaest proizvodjaca testera u svetu. A to su: Nemacka- Stihl, Dolmar, Solo. Svedska- Husqvarna, Jonsered, Partner. Italija- Alpina, Oleo Mac, Efco. Japan- Solo, Shindaiwa, Komatsu Zenoah, Tanaka. Postojale su jos dve marke Mccoulloch i Homelite, obe iz Amerike, ali su propale pocetkom 2000 te godine, a Homellite je prebacen u Evropu, ali se radi u Kini. Naravno ovo su svestki brendovi koji u svom asortimanu imaju i profesionalne testere. Ostali ih nemaju. Sve ostale marke koje ste culi su izvedene iz gore pomenutih (davanje licence i slicno ) i ima ih preko 160 modela. Za potrebe jednog domacinstva nisu vam potrebne profesionalne testere, pa zato ne bacajte novac, naravno ako neko nema neki slozeniji posao ili zeli da uz svoje potrebe i zaradi nesto, e tu se prica menja.

neledr
22-11-10, 07:48
Nisi pomenuo i Ryobi, jos jednu Japansku marku a izuzetnu testeru..Mana je sto ako ti stane kod nas, nema delova, ali dok traje-traje (i to veoma dugo).....da ne pominjemo AGM,Garden-Club,Villager,Keno-Kraft,Einhell,ECS,MTD,Club Cadet...i jos mali milion hobby marki.
PS: Makita-Svedska jamislim..

goran64
22-11-10, 20:17
@ neledr
Ryobi uopste nije japanska marka, vec kineska, koju je kupio koncern Electrolux, tj. Husqvarna. Uvoznik za Ryobi je firma Armel iz Veternika kod Novog Sada. Probaj kod njih za delove, mada nisu mnogo snabdeveni.
Sve ostale marke koje si nabrojao su izvedene marke koje sam ranije pokusao da objasnim. Nisu brendovi. Sto se tice Makite, nikada nije proizvodila testere vec su 1980 kupili Dolmar i jedno vreme ih proizvodili samo u njihovoj boji (plavo zelenoj), a onda su se vratili da prodaju Dolamra u njegovoj, crvenij boji. Dolmar nije prekidao nikada proizvodnju testera pa i dan danas ako vidis Makita testera znaj da je to testera iz Dolmara, iz njihove fabrike, samo ofarbana u drugoj boji.
Izvinjavam se, kada sam pisao o japanskim brendovima testera, stavio sam Solo (ponovo) mislivsi na ECHO.Jos jednom izvinjenje.

BeB
23-11-10, 18:04
GORAN@64
Sad vidim da sam lose srocio prthodnu konstataciju , da si izostavio Kineseke proizvodjacce, za brendove stoji to sto si rekao , a za ove Kineske , osim Wilagerr-a, sreo sam more klonova , crvene-kobjagi Jonsered , narandzasto-bele kao Stihl , bezimene ( CHAINSOW , sto mu dodje lancana testera ) ocajnog kvaliteta skoro neupotrebljive i sve su kao prvi modeli Wilager-a sa malim razlikama.

DULEmajstor
23-11-10, 18:56
Ma ja mislim da se u sve te kineske testere ugradjuju potpuno isti delovi. Kao npr testere : einhell royal , fivea tolls 1700w , CENO craft 1700w , . . . Sve su na prvi pogled iste samo razliciita farba. Cak i ove sa stihl , jonsered i husqvarna oznakama i bezimene , sve su iste . Moja bezimena je ista na izgled kao pomenute kineske marke a i delovi koji se ugradjuju su takodje isti. Razlika je samo sto ove markirane (kineske) imaju garanciju ( npr einhell daje 2 godine na sve proizvode) , dok ove bezimene nemaju tu garanciju i to je to. Materijal je kod svih ocajnog i istog kvaliteta.

neledr
23-11-10, 19:14
E, sad jedno pitanje za sve Vas:
Da li mi se isplati da za ovu moju Stihl MS170 uzmem Dolmar PS-45, mislim da ovu moju prodam, pa da doturim malo love i uzmem Dolmar PS-45?

Torrente
23-11-10, 19:53
Ne znam kakav je MS 170, ali ovja Dolmar PS-45 sto sam uzeo meni lepo zavrsavao posao, bez muke :)

savoris
23-11-10, 22:18
E, sad jedno pitanje za sve Vas:
Da li mi se isplati da za ovu moju Stihl MS170 uzmem Dolmar PS-45, mislim da ovu moju prodam, pa da doturim malo love i uzmem Dolmar PS-45?

zavisi koliko je to malo love :D

neledr
23-11-10, 22:48
Zagrejan komsija za nju i nudi mi 15000, a kod nas u blizini u servisu koji prodaje Dolmarov program, Dolmar PS-45 kosta oko 18450! A!? Sta Vi mislite?

savoris
23-11-10, 22:52
pa ja bih zamijenio , jesam pristrasan prema dolmaru uzmi to u obzir :D

pitanje je koliko si ti koristio tu svoju stilovkicu , kada si je kupio i koliko je radila ?
ipak ti za nju dobijaš skoro cijenu za koju ja ovdje mogu da kupim novu takvu

neledr
23-11-10, 22:54
@ Torrente,
Imas na 40-toj strani moj post i slike sta sam uradio sa njom pre nekoliko dana, ali treba mi malkice jaca testera, pa sam mislio da bi ovo trebalo da bude dobar dil cak i da doplatim i 5.000 za NOVU Dolmar ps-45, ako je realno bolja.Drzao sam je u rukama u servisu,neznatno je teza od ove moje, lepa je, nema sta,nisam je probao, mada iskreno znam da su Dolmarke poslovicno kvalitetne masine i da ih barem kod mas nema u servisima na popravci.....jedino dizajn.....nekako je ko nosa za malu decu :lol: tako mi izgleda , ali ako je bolja masina onda necu da razmisljam.

Post je spojen: 1290524363________________________________________ _________
Ovako, dobio sam je NOVU prosle godine u ovo doba, tako nekako,razradio je po pravilu...znas ono tipa 2 rezervoara na leru uz poneko dodavanje gasa na kratko.Mesavinu pravim sa Husqvarninim uljem XP, i sa spricom, jer imam staklenu flasu od 0,5l a to mi dodje 2 rezervoara.Posle rada obavezno dodje generalno ciscenje cetkicom i usisivacem....jbga ko da je zivo bice! Do sada sam je samo ja koristio i kod mene je istrugala tacno 5+4 kubika drva, i jedno otprilike 2-3 kubika nekih panjeva.

Rale 83
23-11-10, 23:05
http://i52.tinypic.com/2hykluf.jpghttp://i56.tinypic.com/2vwd7r4.jpg
Nemogu da ubacim slike Partner-a o ovoj necu prokomentarisati

Post je spojen: 1290580556________________________________________ _________
http://i52.tinypic.com/2vvud69.jpg evoje
Kupljena 2002 god do prosle godine je sama odradjivala sve pozrebe domacinstva sto je nasledila od Dolmara 111 mada su u to vreme potrebe domacinstva rasle ( 20 metara godisnje) a pomoc je dobila kupovinom gorevidjene vileger jer cesto nije mogla da obuhvati trupce .
Od kvarova sam imao samo uljanu pumpu prosle godine i amortizer ove godine :D za nisko budjetnu masinu :D mada osecam da nece jos dugo .
Pitanje za isskusne , Pokusacu da se bavim preprodajom drva , nekad bi imao potrebe da metre iz kamiona isecem na parcice 3/1 dale mi ova vilegerova masina moze odraditi taj posao sa recimo 4 odmaranja (20/4=5 metara bez stajanja) .
Koristim uvek hvalitetno ulje ze mesavinu i testerol za lanac i uvek vodim racuna da lanac bude ostar

mtz82
24-11-10, 21:13
mozda hoce ali pitanje kako dugo,ja sam bio sjekac u sumariji,hs imaju samo stihl,za novu pilo je kod nas norma bila otprilike oko 10000 kubika do otpisa,ali one su drzale puno duze,mjesecno jedan sjekac sijece u prosjeku 300 kubika pa racunajte koliko je to godisnje obicno pile traju 3 do 5 godina,poneka duze,govorim o stihl 064,066,650,660 ove slabije nemogu podnijeti toliko

neledr
26-11-10, 12:58
Torrente,
reci mi molim te kako ti se pokazala Dolmarka, i treba mi par informacija.Naime posto sam cvrsto resio da je i ja uzmem, a na forumu sam rekao na koji nacin, imam jos par dana dok ova moja ne ode,interesuje me koliko pravis mesavinu za nju,koliko posto i da li za nju mogu da koristim Husqvarnino ulje za mesavinu? Naime u uputstvu za nju stoji da se preporucuje samo Dolmar 2T ulje ili eventualno neko drugo poznate marke, u razmeri 50:1 ili 2%.Znaci ako ti nije problem malo poblize o ovom problemu. Pitanje vazi i za ostale postovane forumase.

Relja Krilati
28-11-10, 17:15
http://i52.tinypic.com/2hykluf.jpghttp://i56.tinypic.com/2vwd7r4.jpg
Nemogu da ubacim slike Partner-a o ovoj necu prokomentarisati

Post je spojen: 1290555356________________________________________ _________
http://i52.tinypic.com/2vvud69.jpg evoje
Kupljena 2002 god do prosle godine je sama odradjivala sve pozrebe domacinstva sto je nasledila od Dolmara 111 mada su u to vreme potrebe domacinstva rasle ( 20 metara godisnje) a pomoc je dobila kupovinom gorevidjene vileger jer cesto nije mogla da obuhvati trupce .
Od kvarova sam imao samo uljanu pumpu prosle godine i amortizer ove godine :D za nisko budjetnu masinu :D mada osecam da nece jos dugo .
Pitanje za isskusne , Pokusacu da se bavim preprodajom drva , nekad bi imao potrebe da metre iz kamiona isecem na parcice 3/1 dale mi ova vilegerova masina moze odraditi taj posao sa recimo 4 odmaranja (20/4=5 metara bez stajanja) .
Koristim uvek hvalitetno ulje ze mesavinu i testerol za lanac i uvek vodim racuna da lanac bude ostar
Imam dva pitanja za tebe.
Kakva su tvoja iskustva sa Villager-om? Pošto razmišljam o kupovini.
Koliko ks ima Partner?

goran64
29-11-10, 18:54
Postovani forumasi,

na sajmu sam van zemlje ma imam vremena da Vam odgovorim na neka pitanja mada nisu meni postavljena:
@neledr
Dolmar PS 45 je bolja od Stihl MS 170. PS 45 ima 2.3KS, naspram MS170 sa 1.8KS. Kod Dolmara PS45 je kubikaza 45cm3, a kod Stihla 30cm3. Duzina maca kod Dolmara je 40cm, a kod Stihla 30cm. Sto se ulja tice stavi ono sto je preporuceno: znaci Dolmar ulje u razmeri 50:1 i neces imati problema. I jos nesto, koliko ja znam prava cena Dolmar PS45 je 25000 dinara, ali oni imaju sada neki popust pa je zato jeftina, a i cuo sam da su uvoznici dobili tu bolju cenu jer su uvezli vise komada pa je plasiraju po toj promotivnoj ceni, sto ne znaci da ce kasnije biti skuplja.

@Rale83
Ova na slici je VGS 43 od 4.3KS i kosta oko 25000 dinara. Pricali su mi ljudi da su isekli sa njom i 600-700 kubika uz sitne popravke i normalno odrzavanje. Ako ti to uradi posle mozes i da je bacis, isplatice ti se ( a ima 2 godine garanciju). Ono sto pise MTZ82 o Stihlovim motorkama i marke koje pominje, to su testere sa 1000 i preko Eura. To su profesionalke, a ja iz nicijeg pisma ne vidim da nekome to ovde treba. Od istih takvih Dolmar ima dva modela i kostaju 650 i 700Eura.

@Dulemajstor
Dule, delovi i kucista izgledaju isto, ali je kvalitet razlicit. Zato je razlika u ceni, zato je garancija. Evo ti primer: Kazu Jonsered je isti kao i Husqvarna, neko cak tvrdi da je Jonsered bolji !! Husqvarna, svedska firma kupila Jonsered takodje svedski. Zar su oni ludi da kupe sebi konkurenciju. A radi se o kvalitetu delova, pa tako klip i cilindar kod Jonsereda traje 4000 radnih sati, a kod Husqvarne 7000. Zato je i cena razlicita za isti model i po 70-80 i vise Eura. Ali ko sece 20-30 metara godisnje i jedna i druga ce mu trajati 30 godina pa nece primetiti razliku.

Post je spojen: 1291054558________________________________________ _________
@Rale83
Partner 352 je hobi masina sa 1.8KS 35cm3. Sa macem od 35cm je solidna, ali ako ima veci mac i pokusavas da rezes vece balvane nece dugo. Prvo, to nije onaj kanadski Partner vec kineski (mislim da sam objasnjavao skoro) koji je kupila Husqvarna ili ako Vam je lakse koncern Electrolux.

Rale 83
29-11-10, 20:30
@Goran64
Jesili procitao moj post, to su masine koje ja vec posedujem i slikao sam ih u sumi dok sam odmarao.
Ovaj partner je kupljen 2002 godine , neznam ko je pravio al mi stvarno traje a 7 godina mi bila jedina testera u domacinstvu a grejem 300m².
@Relja Krilati
Ovaj viladjer sam kupio prosle godine i jos ti nista neznam reci jer ga nisam dovoljno testirao,
Motor ima snage , ostar lanac i moze cuda da napravi .
Od nedostataka sam primetio da se filter vazduha strasno prlja i lose se cisti , jednom mi u sumi sa ujakom spao feder sa mehanizma za paljenje a seklismo drvo koje je bilo 160 cm na 1 rezu ( seklismoga za rezanje stolarske gradje) pri kupovini sam dobio neki blesavi lanac koji neznam da objasnim , morao sam menjati mac i lanac , srecom je pogonska zvezda pasovala sa standardima

Relja Krilati
29-11-10, 20:54
@Goran64
Jesili procitao moj post, to su masine koje ja vec posedujem i slikao sam ih u sumi dok sam odmarao.
Ovaj partner je kupljen 2002 godine , neznam ko je pravio al mi stvarno traje a 7 godina mi bila jedina testera u domacinstvu a grejem 300m².
@Relja Krilati
Ovaj viladjer sam kupio prosle godine i jos ti nista neznam reci jer ga nisam dovoljno testirao,
Motor ima snage , ostar lanac i moze cuda da napravi .
Od nedostataka sam primetio da se filter vazduha strasno prlja i lose se cisti , jednom mi u sumi sa ujakom spao feder sa mehanizma za paljenje a seklismo drvo koje je bilo 160 cm na 1 rezu ( seklismoga za rezanje stolarske gradje) pri kupovini sam dobio neki blesavi lanac koji neznam da objasnim , morao sam menjati mac i lanac , srecom je pogonska zvezda pasovala sa standardima
Moj komšija ima Villager 43, nedavno sam ga probao, čini mi se da nije loš. A lanac im je smejurija. Moj komšija je kupio Dolmarov.

Rale 83
29-11-10, 21:34
i ja sam nabacio dolmarov lanac :lol: :lol: al se zaglavljivao u orginalan mac pa sam i njega morao menjati ":":{ ":":{ al sad je ok

Dukanac
29-11-10, 21:40
Lanac struže a testera ga samo okreće, tup lanac propasti testeru. Ako se vodi računa o testeri, dobra mešavina i ne pregrejavati, a lanac obavezno da bude oštar svaka će da vas služi dugo.

Rastislav
29-11-10, 21:43
Ja imam villager vgs-30c i nesto me zeza karburator, bila je kod jednog majstra i nije nastelovao kako treba...kaze promenio iglicu,membranu ali ona se gasi pri vecim obrtajima tj kada pocnem da secem onda se ugasi...kao da malo goriva dobija...filter za gorivo je cist!Jel imao neko takav slucaj na villagerovim testerama?Probacu kod jos jednog majstra a mislim da je najpametnije da promenim karburator...razocarao me villager! (ima samo godinu dana a nisam popilio ni 10 kubika)

Rale 83
29-11-10, 22:32
Ja imam villager vgs-30c i nesto me zeza karburator, bila je kod jednog majstra i nije nastelovao kako treba...kaze promenio iglicu,membranu ali ona se gasi pri vecim obrtajima tj kada pocnem da secem onda se ugasi...kao da malo goriva dobija...filter za gorivo je cist!Jel imao neko takav slucaj na villagerovim testerama?Probacu kod jos jednog majstra a mislim da je najpametnije da promenim karburator...razocarao me villager! (ima samo godinu dana a nisam popilio ni 10 kubika)

Vidis , a ja samo za ovu godinu 25-30m³ iz sume pa na parcice , a jos ne donosim nikakve zakljucke o njoj .
Ratislave , jesi koristio preporuceno ulje , ima li motorka kompresiju , moj ujak ima takvu kao ti i kaze da je motorka ok, da te slucajno ne pecka struja oko nje

Rastislav
29-11-10, 22:52
Ma ne...menjao sam i svecicu stavio sam bosh-ovu,ima elektronsko paljenje...nije do paljenja...radi ona dobro na malim obrtajima i na velikim na prazno ali kada pocnes da seces onda se ugusi kao da nema snage...pre je dobro radila sada je nedavno pocela da zeza...nesto karburator ne valja...ili nije dobro podesen.

Dukanac
29-11-10, 22:57
Verovatno karburator raštelovam, ili uvlači falš vazdu....

Rale 83
29-11-10, 22:59
U upustvu pise da se motor mora prestelovati , imas spisak ovlascenih servisa , nadji koji je tebi najblizi i odnesi im da ti nasteluju

savoris
29-11-10, 23:03

vidi kakvo ti je dovodno crijevo do karburatora , sličan problem sam imao ja na mojoj DOLMAR 100 i crijevo je tako kurvanski napuklo da sam jedva jedva primijetio >:({
i ne crkaju ni karburatori tako lako ::namigivanje::

Rastislav
29-11-10, 23:07
Najverovatnije da je rastelovan karburator...mislim da nije do falsh vazduha....
Mislim da nije dovodno crvo napuklo malo sam ja to sacovao i nisam video a i testera je relativno nova.

Ovlasceni servis mi je u Kacu,trideset kilometara od mene,pa sam ja nju nosio drugom majstoru da mi to brze uradi ali nije pomoglo...probacu jos kod jednog ako taj ne bude siguran da zna da nasteluje karburator onda nosim u servis!

urban
29-11-10, 23:35
E vidiš to je kod nas generalno veliki problem idemo okolo naokolo od jednog do drugog "majstora" puno puta oni više pokvare nego što poprave, ipak ovlašćeni servis je ovlašćeni servis, ne mudruj nego je odmah odnesi u servis veruj mi to je najjeftinija varijanta
srećno u popravci

b_a_t_a
30-11-10, 00:57
Najverovatnije da je rastelovan karburator...mislim da nije do falsh vazduha....
Mislim da nije dovodno crvo napuklo malo sam ja to sacovao i nisam video a i testera je relativno nova.

Ovlasceni servis mi je u Kacu,trideset kilometara od mene,pa sam ja nju nosio drugom majstoru da mi to brze uradi ali nije pomoglo...probacu jos kod jednog ako taj ne bude siguran da zna da nasteluje karburator onda nosim u servis!

Promeni samo crevo za dovod goriva i resio si problem.
Pri vecem broju obrtaja ne dobije dovoljno goriva pa se zato gasi.Ima jos nesto interesantno,ako je jaka mesavina isti simptomi hoce da se javljaju. ::namigivanje::

Rastislav
30-11-10, 01:09
Nije do creva jer je pre radila dobro...ali provericu ga jos jednom.
Nije jaka mesavina...to sam i ja isto bio pomislio jer sam pravio malu jacu pa sam smanjio na 2.5% kao sto pise u upustvu ali nije pomoglo... :lol:

goran64
30-11-10, 11:59
@Rastislav
Rastislave, u Backom Petrovcu i okolini nemas neke majstore. Pravi ti je u Beceju, Pro technik 021/6917548. Ne znam koliko ti je to daleko, ali vredi odneti. Ako ne, ta testera cini mi se ima 2 godine garancije pa odnesi gde si kupio i reklamiraj.

Rastislav
30-11-10, 14:43
...

neledr
30-11-10, 17:46
Pisao sam Vam jednom o Villageru.Dakle i dalje stojim iza onoga sto sam tada rekao:veoooooma dobra stvar za te pare!Tvrdim!

jockoo
01-12-10, 00:07
cao ljudi, ja sam novi na forumu i imam jedno pitanje za iskusne sa motornom testerom. Sta mislite o sthilu ms 440?

Post je spojen: 1291159453________________________________________ _________
pozdrav ljudi dali neko imao iskustva sa sthil ms440 ,i da li zna koje su joj mane

sumar
01-12-10, 13:59
odgovorio sam ti u predhodnoj temi ali ako hoces da ti neko nesto kaze na ovom forumu moras da postujes pravila ovog foruma odnosno da se prvo predstavis u odgovarajucoj temi za nove clanove ako to jos nisi ucinio ?

neledr
01-12-10, 19:16
ekstra spravica kome treba tolika...
http://i56.tinypic.com/16gki2r.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=lMtvNZDlonk&feature=related

DULEmajstor
01-12-10, 21:03
Rastislav :

I ja sam imao takav problem sa mojom kineskom testerom . Na leru radi super , kad se doda pun gas i krene da se sece gusi se i gasi .

Problem je 99% dovod goriva. Znam to da ti kazem iz licnog iskutrva .

Na karbu imas dva creva , Skini oba ali pazljivo (tanka su) , isprazni rezervoar i produvaj oba ( nemora da znaci ako je jedno uredu da je i drugo) . Kad to odradis sipaj malo goriva i probaj.

Druga mogucnos je zapusen odusak na poklopcu rezervora i nabije veliki pritisak u rezervoaru i ne doprema u karb potrebnu kolicinu goriva .

Treca mogucnos mozda je puklo jedno od creva ( ono donje sa desne strane karburatora sto je prikaceno je bitno , meni je ono napravilo probleme ) dovoljna je samo mala pukotina koju okom slabo mozes i da vidis , i da ti izazove takav problem. Proveri to pazljivo .

Kard ti nije sigurno. Nemoze on tek tako da strada ma kakav bio i ma ko ga proizvodio .

poz.
_________________________________________________ Jocko
dobrodoso na forum. >:({

Rastislav
01-12-10, 21:21
...

DULEmajstor
01-12-10, 21:26
Rastislav :

Javi sta si uradio i da li si dosao do rezultata .

Ja sam moj problem sa potpuno istim problemima uspesno resio.

Rastislav
01-12-10, 21:41
Gledao sam creva odokativno izgledala su mi u redu...a i testera je relativno nova pa nisam racunao na takve probleme...mora biti onda to...

DULEmajstor
01-12-10, 22:44
99% . Karburator nije 100% . Koliko je stara ta testera tacno. Koliko je radila ?

Nije to neki kvar. bez brige.

konstruktor
02-12-10, 13:38
Tek sam se uclanio pa da probam odmah da nekome i pomognem,iz mog dugogodisnjeg iskustva servisera testera mogu reci da je kvar te testere ako se moze tako nazvati samo zapusen filter goriva u rezervoaru jer te kineske testere imaju jako lose filtere i brzo se zapuse upravo zbog toga kako neko ranije rece da je isti problem resio produvavanjem kroz creva koja idu sa rezervoara ka karburatoru medjutim to je kratkorocno resenje treba zameniti filter kvalitetnijim i resiti problem na duze vreme

b_a_t_a
02-12-10, 17:14
Ja se tu nebi zajebavao :<<>
http://www.youtube.com/watch?v=MXoi1Ol4V2A
Evo jos jedan za naseg @Savorisa
http://www.youtube.com/watch?v=otBWvKM4RKg

Rastislav
02-12-10, 20:14
Prvo je zezao filter za gorivo,onda sam shvatio da nisu kvalitetni i da moraju češće da se čiste.
Uzeo sam testeru od majstora...nista nije radio jer nije imao vremena.Produvao sam one cevcice sa desne (od rezevoara za gorivo) i sa leve (od one pumpice),nisu creva ostecena i nisu zacepljena.
Pa sam se onda vratio na odusak i probao njega da produvam i nisam mogao...najverovatnije da je do njega jer testera dobro upali i radi ali kada pocnem da secem se gusi i ugasi.Pa posle nece da upali...
Moram nabaviti drugi cep za gorivo pa ce onda valjda biti dobro...pao je mrak i imam obaveze pa se nisam vise bavio testerom.

konstruktor
02-12-10, 21:05
Dali si duvao na pravu stranu ventl oduska je jednosmerni ako se nalazi na cepu treba da propusta kada povuces vazduh u pravcu spolja ka rezervoaru a kada dunes sa strane rezervoara ne propusta vazduh,najlase ti je da probas tako sto ces skinuti filter goriva i skinuti cep okreni testeru na stranu da nemoze da iscuri gorivo i upali pa probaj ako radi kako treba zavrni cep pa opet probaj ako neradi onda je cep neispravan,ali ako neradi ni u jednoj varijanti onda je ozbiljnije ili smesa visokog gasa nije nastelovana ili je crkla elektronika
pozz

Rastislav
02-12-10, 21:15
Ne znam to sa strane...ja sam skinuo onu plastiku koja ga drzi da se ni izgubi i obuhvatio cep usnama i probao da duvam ali nije islo kao da je zacepljen...na kraju sam ga probusio necim ali kada pocnem da vergam testeru onga mesavina izlece napolje kroz cep,sutra cu se baviti jos sa njom...
Ako nije cep onda po meni treba doslelovati onu diznu "high"na kojoj se steluju visoki obrtaji,elektronika mislim da nije...ali ko zna...

Edit:nisam onda dobro duvao...duvao sam sa strane rezervoara.

Rale 83
02-12-10, 21:30
Ne znam to sa strane...ja sam skinuo onu plastiku koja ga drzi da se ni izgubi i obuhvatio cep usnama i probao da duvam ali nije islo kao da je zacepljen...na kraju sam ga probusio necim ali kada pocnem da vergam testeru onga mesavina izlece napolje kroz cep,sutra cu se baviti jos sa njom...
Ako nije cep onda po meni treba doslelovati onu diznu "high"na kojoj se steluju visoki obrtaji,elektronika mislim da nije...ali ko zna...

E vidiš to je kod nas generalno veliki problem idemo okolo naokolo od jednog do drugog "majstora" puno puta oni više pokvare nego što poprave, ipak ovlašćeni servis je ovlašćeni servis, ne mudruj nego je odmah odnesi u servis veruj mi to je najjeftinija varijanta
srećno u popravci
E sad ce te kostati malo vise :lol: :lol:

Relja Krilati
02-12-10, 22:22
cao ljudi, ja sam novi na forumu i imam jedno pitanje za iskusne sa motornom testerom. Sta mislite o sthilu ms 440?

Post je spojen: 1291134253________________________________________ _________
pozdrav ljudi dali neko imao iskustva sa sthil ms440 ,i da li zna koje su joj mane
5,4 KS, 70,7 kubika, rezna dužina lanca 45 cm (ako sam dobro prepisao ^-^), sve u svemu dobra mašina. Definitivno nećeš pogrešiti ukoliko se odlučiš za kupovinu iste.

Rastislav
02-12-10, 22:37

srećno u popravci
E sad ce te kostati malo vise :lol: :lol:

Jbg,nisam ja imao blage veze sa testerama do pre godinu dana kada sam je kupio...a nisam ni imao od koga da naucim...a cep ni ne kosta nesto para...a bilo mi je vazno da znam da li je do oduska...
Ma docicu ja njog glave samo mi treba malo vremena.
Nije najjeftinija varijanta...moras malo da znas oko testere a ne da za svaku glupost trcis do servisa onda ce te izaci papreno.

Bibliotekar
03-12-10, 16:46
MENI da treba motorna testera...
Kupijo bih najskuplju (sa garancijom i domaćim servisom).
Potom bih, ko Petrojka*, sekao drveće levo-i-desno.

da !!!

* Pozdrav gospodinu Radošu Bajiću i njegovom neumrlom delu:
- monodrama LED
- Selo gori a baba se češlja
- Sekula se ženi enti put

Rastislav
03-12-10, 17:41
Uzmem lemilicu i zacepim ono sto sam probusio na cepu za gorivo.Upalim je ali radi isto kao pre...
Skinem filter za gorivo i upalim je tako...odvrem cep i probam da uradim test secenja horizontalno i gde cuda radi kako treba ima osetno vise snage nego pre i dobro sece.
Vratim cep i ona radi kao pre....gusi se.Nevalja cep a ni filter mi se ne sviđa.Zamenicu cep i filter za gorivo...cuo sam da filter od stihla pase a bas me interesuje da li i cep od stihla pase.Svecicu sam stavio boshovu.Valjda ce onda ova testera biti nesto...ovako bas i nije ali koliko para toliko muzike!

Trebala mi je hobi testera a ne profesionala...a profesionalna i kosta...platio sam je prosle godine mislim 12.500 dinara a koliko stihlova ili neka druga profesionalna kosta od tri konja...nema se toliko para.Odlucio se za villager.

Rale 83
06-12-10, 08:52
Sve shodno svojim potrbama , stil , husvarna su motorke koje imaju dugacak vek trajanja ,mogu mnogo metra da iseku , mozda i 3, 4 puta vise nego sto su potrebe za ogrevom mog domacinstva u narednih 50-60 godina , ja sam kupio vilager i ocekujem da mi isece 200m sto su potrebe za naredne 10 god

konstruktor
06-12-10, 21:07
Drago mi Rastislave da sam pomogao,odgovara ti filter od bilo koje testere samo premeri unutrasnji precnik creva i trazi filter za taj precnik creva.
p.s.neko prokomentarisa da je problem sto smo svi majstori slazem se sa tim ja stvarno jesam majstor i radim dosta dugo testere a nevidim razlog zasto ne pomoci coveku da sam resi problem kad i nije u pitanju neki kvar da je trebalo da radi generalnu svakako da bih mu i ja preporucio da ode u servis

Rale 83
06-12-10, 21:19
Drago mi Rastislave da sam pomogao,odgovara ti filter od bilo koje testere samo premeri unutrasnji precnik creva i trazi filter za taj precnik creva.
p.s.neko prokomentarisa da je problem sto smo svi majstori slazem se sa tim ja stvarno jesam majstor i radim dosta dugo testere a nevidim razlog zasto ne pomoci coveku da sam resi problem kad i nije u pitanju neki kvar da je trebalo da radi generalnu svakako da bih mu i ja preporucio da ode u servis

Zato sto je testera u garanciji i ovim je cinom zavrsio sa bilo kakvom garancijom . Ipak je to zahvat koji zahteva sarafanje a svaki sraf se poznaje kad se jednom odvije, ostetise farba ili slicno sto davaoci garancija ne dozvoljavaju , a servis mu na 30km i kostao bi ga 600din a ovako ga kosta verovatno vise >:({

Rastislav
07-12-10, 01:41
...

Rale 83
07-12-10, 08:37
Ratislave ratislave , taj u prodavnici te ladno sikanireo ::svaka cast:: svaka mu cast
Testera se nenosi u prodavnicu nego u servis ":":{ mogao si i na stocnu pijacu da je nosis ali necemo otome .
U garantnom roku imas besplatno servisiranje masine , platio bi samo filter a cep bi dobio nov , pod uslovom da ga prethodno nisi fizicki zlostavljao.
Sto se akumulatora tice , sasvimje normalno da ih vlasnik odrzava.

Rastislav
07-12-10, 16:50
...

DULEmajstor
15-12-10, 21:35
Nabavio sam za dzabe danas stihl 4500 - to je kineska kopija stihla slicna mom kinezu. Covek koji mi je dao testeru rekao mi je da pali. Kad budem imao vremena posto sad imam delova pocecu da sredjujem od te dve testere da napravim jednu dobru. Mojoj su falile neke sitnice samo , poklopac rezervoara i je dan amortizer . Dobio sam uz nju i mac koji mi je bas bio potreban. Ima da je sredim da radi ko svjcarski sat , a ne kao Kinez .

TheBigBang
17-12-10, 01:32
Pozdrav svima.
Novi sam korisnik i da se razumemo u početku..ne bavim se profesionalno poljoprivredom, tako da od mene neke velike vajde nece biti 8)
Imam na selu dedino imanje i povremeno odlazim da bih odrzavao.Zahvaljujuci Vašem forumu, odlučio sam da kupim Villager VGS30 motornu testeru od 3ks po ceni od 14.135din.
Testeru sam kupio pre 10tak dana,pre ovog snega i mraza i uspeo sam sa njom da istruzem oko 2m drva.Moram da napomenem da nikada u živiotu nisam imao priliku da držim motornu testeru u ruci.
Za sve one koji razmisljaju o Villager proizvodjaču, ono što mogu reći kao laik, je da je testera Ok za te novce.U Kragujevcu su mi rekli,u servisu,da nije potrebno da je pustim na ler da isprazni 1-2 rezervoara,vec da mogu odmah da sipam i da radim..ne neke teske poslove..ali ja sam ipak odradio jedan rezervoar na leru,povremeno dadavajući gas do 1/3 maximalno.U prodavnici su mi rekli za početak da napravim 1:4 a ne 1:5 mešavinu, što sam i uradio.
Ulje za mešavinu je Dolmarovo, kao i ulje za lanac, jer su oni tako rekli u prodavnici da je tako najbolje, jer ako budem sipao neko drugo u servisu,ako se desi neki kvar,nece priznati ukoliko je doslo do kvara zbog ulja..ok, kapiram priču, ali nema veze poslušao sam ih jer je sve upakovano regularno u Dolmar pakovanje i nije ništa dosipano iz kanistera u bočice i sl..
Za mene, ako se uzme u obzir da nikada nisam drzao motornu testeru u ruci, tih 6kg plus 0.65l rezervoar sa mešavinom+rezerovar za ulje za lanac..posle nekog rada ipak tezak posao ::novac:: nije bas lako drzati testeru ,paziti da se ne desi ,ne daj boze, maler..i raditi..ali, što se tiče samog rada sa testerom..sve je ok..za moj pojam..testera radi dobro,super sve seče i debela stabla 30 +/- cm.Stugao sam prvi put pun rezervoar,bez prekida..pa sam je ostavio da malo oladi..dok sam rucno cepao drva,to sto sam istrugao..pa sam onda napunio sledecu mešavinu i ulje za lanac i tada sam radio sa dva puna rezervoara, bez prekida.Mislim da testera moze i vise da izdrzi, ali za moje potrebe je dovoljno i toliko koliko je koristim,godisnje spremim oko 8-9m drva.
Lanac i mac su Oregon..kada sam je kupio,lanac je bio ostar,na vrhovima zuba se osećao pik (vrh)zuba da je oštar, ali posle tih 2m drva koje sam istrugao sa njom,taj peak (pik..ili vrh zuba nije tako oštar),kao prvi put.U paketu sam dobio i turpiju za oštrenje, ali to nikada nisam radio..medjutim na YouTube-u sam gledao kako se oštri lanac,ručno, i skapirao da to nije neki problem,osim eto..tog rutinskog dela,da se udje u štos. U prodavnici ,gde sam kupio testeru, su mi rekli da ne moram da oštrim tako često..i da to što sam istrugao 2m drva sa njom zapravo nije ništa , kao..ljudi iseku kubike i kubike drva,pa je tek naoštre..to je parafraza njihove izjave..e sad, koliko je to tačno ,ne znam..mada bih više voleo da je naoštrim, jer na YouTube tutorialima..kako se oštri lanac..se kaže da oni nekada oštre lanas i posle svakog rezervoara,u zavisnosti od opterećenja materijala koji se seče.
Ništa nisam radio na njoj, osim što sam posle svake upotrebe očistio filter za vazduh..i normalno, odšrafio masku sa strane,da bih došao do lančanika i da bih skinuo vodilicu i lanac,kako bih sve lepo očistio i sredio.
To su moja iskustva,za sada sa Villager motornom testerom,mada je testera nova i po tome se ne moze doneti valjan zaključak, ali za moje potrebe,da na selu malo sredim i za moje potrebe,mislim da je testera za godišnju upotrebu za 10m drva,više nego dobra.

http://i55.tinypic.com/2uhob9t.jpg

Rastislav
17-12-10, 02:42
Samo ti nju naostri...kad vidis da ti je piljevina praskasta ti nju naostri!Posle 2-3 rezervoara mozes je naostriti,pati se kad nije ostar lanac a kad je ostar onda ide lepo.Mislio sam pati se da sece...patis i motor ali ti se bolje vidi po tome kako ona sece!

TheBigBang
17-12-10, 05:10
Hvala Rastislave na replici..tako i ja mislim..tačnije..potrošio sam ukupno nepune 4l mešavine,ostalo je za još jedan-2 rezervoara.Od prve mešavine koju sam napravio a to je 4l : 100ml sintetike sam prvi rezervoar potrošio na ler.Od te 4litre bezolovnog+100ml sintetike je ostalo za samo jos 1-max 2 rezervoara,znaci da sam potrošio 4 puna rezervoara, mada nisam uvek sipao do vrha mešavinu jer u uputstvu piše da se sipa 80% od rezervoara.
U početku je prolazila kroz drvo lagano,medjutim osecam,iako je ne silim,već je pustim da svojom težinom seče,da mi je taj poslednji rezervoar otišao puno brže,nego inače što znaci da bi lanac trebalo naoštriti.
Jos nemam taj osećaj,ali ću obratiti pažnju ubuduće kako izgleda piljevina koja izlazi ispod oštrog lanca, a kako kada se kasnije istupi lanac.Da li pod 'praskasta' znači da je sitnija nego inače..trebala bi biti krupnija piljevina i da se vise oseća na pantalonama da piljevina jače prska..da li to znači 'praskasta' ? Znam šta znači 'praskasto' ali nemam još taj osećaj kada radim sa testerom,ali vremenom ću skapirati tačno kada je lanac oštar a kada ne.
Što se tiče oštrenja, čitao sam korisne savete koje ste ostavljali ovde na forumu,gledao sam na YouTube-u tutorijale i svhatio da to nije neka visa matematika,osim sto treba voditi brigu da turpija ide tačno pod tim uglom od 30-35stepeni i sa jedne i sa druge strane kada se oštri..i da idu 3-5 pokreta [po zubu] turpijom u tom smeru u kom oštrimo.Sledeća stvar na koju treba obratiti pažnju je da zubi na testari što imaju oblik 'očnjaka' služe da izbacuju piljevinu i čiste zube koji seku..i da moraju biti neznatno niži u odnosu na zube na lancu koje oštrimo, tj koji režu.Kaže se na YouTube-u da kada se stavi neki predmet odozgo na nalac i kada se pogleda sa strane,tj iz profila..da se vidi 'dnevna svetlost' (dobro,to je bukvalan prevod sa engleskog),ali i mi bi tako rekli,što znači da ti zubi koji čiste moraju biti niži u odnosu na zube koji režu za toliko da kada pogledamo iz profila,a da smo odozgo preko njih stavili neki predmet,da se vidi neznatna 'dnevna svetlost' za tu razliku u visini.
Gledao sam Villager električni oštrač za lanac,ali u svakom slučaju lanac mora da se nauči kako se oštri,jer u šumi bi onda svakako trebalo nositi (i bez obzira na to), još jedan rezervni ,naoštren,lanac..

daxoni
17-12-10, 09:48
pozzz ljudi,,prvo izvinjenje ako sam malo skrenuo sa teme ali nov sam ovde pa ne mogu da se snadjem...da li moze neko da mi kaze nesto o husqvarni 40 i da li vredi dati za nju 150 jevreja...radila je malo,nije nova...

Rastislav
17-12-10, 10:22
@TheBigBang

Kada ti je lanac ostar onda ti je strugotina krupna i lepo oblikovana...ako razumes sta hocu da kazem a kada je tup onda ti malo vise prasi i srugotina je drugacija...manja,neravnomerna.
Nisam ja gledao tuturijale na youtube-u itd.Imas okruglu turpiju,vidis kakav ti je zub sve je logicno...
Stavi turpiju u zub tako da ti turpija stoji horizontalno i pod uglom od 30-35 stepeni i par puta provuci tako da ti zub sija i to ti je to,koliko ja znam.Neka me slobodno isprave i dopune ako sam nesto pogresno naveo.

savoris
17-12-10, 17:29
tup lanac početnik može da prepozna i temperaturom piljevine
ako je piljeviha hladna lanac ti je dobar , ako je piljevina topla (ne vruća) nego samo topla lanac loš

TheBigBang
17-12-10, 17:43
@Rastislav/Savoris
Hvala na hintovima..to je to..u suštini, ništa bez praxe.. :veseljak::

::super::

BeB
17-12-10, 20:27
Big beng@
Bas tako , nista bez praxe. Ta visinska razlika izmedju zuba i babe ( baba , tako to kod mene zovu ) za videti day-light :D, je oko 0.7 mm , skida se ravnom turpijom a moze i malom brusilicom ali pazljivo . Obrati paznju na ujednacenost zuba , posle par ostrenja oce da se desi da je neki zub veci a neki manji , debljina turpije za taj tvoj lanac ( korak 3.25 ) je 4.8 mm a moze i 4.5.

TheBigBang
17-12-10, 21:15
@BeB
Korisne informacije. >:({
Ta ujednačenost 'baba' da ih tako nazovem po naški..je problematična pomalo,treba to sve uredno meriti i pažljivo turpijom skidati.
Da li je neko koristio pribor za ručno oštrenje?
Na koji pribor mislim,možete pogledati na YT video tutorijalu koji sam ispod zakačio.
Mislim da je alatka prava stvar jer istovremeno dok oštrite zub sa leve strane,održavate ugao od 30-35stepeni oštreći zub sa suprotne (desne) strane,a istovremeno ravnom turpijom skidate sloj sa 'babe/grabulje/merača dubine zaseka..kakogod' :D
Da li taj pribor ima negde kod nas da se uzme?

uzgred, što se tiče 'babe' ameri to zovu 'grabulje' ili 'kalibar dubine' koji ,zapravo, odredjuje meru koliko će duboko zub (za)seći u dubini vlakna drveta.. >:D

http://www.youtube.com/watch?v=dD88rZ5FF04&feature=related

Rastislav
18-12-10, 00:10
...

savoris
18-12-10, 00:11
Ja te "babe" nisam ostrio posto uz testeru sam dobio samo okruglu turpiju 4.5mm, ostrio sam samo zub!Moracu da se malo pozabavim i tim babama :lol:

pazi da ne pretjeraš jer onda se lanac previše zabija u drvo i mnogo je opasniji dodir vrhom mača(lanca)

Rastislav
18-12-10, 00:22
Nemaj brige >:({

Sumadinac-Gruzanin
18-12-10, 13:50
Rastislave , ni ja nisam dobio uz tersteru ravnu turpiju ,samo okruglu ali dok nisam isturpijao vodjice dosadio sam u ovoj temi.Ne znam da li je promaklo nekom ima na zubu lanca zarez sa gornje strane koji pokazuje ugao ostrenja.Turpija treba da bude paralelna s njim .E sad ja gledao na kutiji za lanac i video da u odnosu na gornju povrsinu zuba kod oregon lanca ( povrsina na kojoj je zarez ) turpija treba da bude pod uglom od 10 stepeni i kad sam ostrio lanac ja sam turpiju drzao pod uglom.

TheBigBang
18-12-10, 14:05
Za taj 'zarez' ili 'marker' na zubu si u pravu,to sam video na jednom od tutorijala na YT-u.Ni ja nisam dobio ravnu turpiju, samo okruglu..mislim da ravna (ako govorimo o Villager motornoj testeri) i ne ide u paketu.

Sumadinac-Gruzanin
18-12-10, 14:11
Ja imam Husqvarnu i nisam dobio ali ni uz jednu testeru ne dobijas ravnu turpiju samo okruglu. Kad je tup lanac pored sitne strugotine prvo osetis da nece da vuce u drvo ,stoji u mestu , pusi , vuce u stranu dok ide u drvo. ovo nabrojano su moje iskustva. A kad budes menjao lanac nemoj da se iznenzadis ako se i nov pokaze kao veoma los.meni se to deslio.

daxoni
18-12-10, 15:49
a nesto za husqvarnu 40:lol:??

BeB
19-12-10, 20:17
Ravna turpija se ne dobija iz prostog razloga jer je tri puta skuplja od okrugle :D ,

daxoni nisam imao iskustva sa tim modelom.

dejan 351
20-12-10, 11:20
pozdrav svima na forumu,preko 20god.sam sa testerama i relativno dosta iskustva.Radim u svojoj sumi i naravno usluzno drugima.Sto se tice testera,poceo sa malim Mcculoch-om,dok mu nisam dusu izvadio,zatim Stihl 026 do 2001 god i kad je ona bila pri kraju,doslo je vreme za novu.Onda hamletovsko pitanje koju.U to vreme je husqarna bila znacajno jevtinija od koleginice stihl u klasi,a od dilera sam dobio informaciju(inace covek drzi pola radnje stihl pola husq.)da se stihl sklapa svuda po istoku,dok husq.(tada)iskljucivo u Svedskoj.Izbor je pao na husq.351 i uz poznate nedostatke(puz uljne pumpe,opruga lamele kvacila)sluzi vec 10 god.Naravno uz kvalitetna ulja,goriva,pravilne smese,sezonskog odrzavanja i dr.Sto se tice drugih testera,ja sam pristalica teorije da se kod izbora masine,uvek uzme za klasu vise nego sto mislis da je potrebno.To sam iskusio sa kupovinom motrne kose,uzeo stihl fs 55,a ispostavilo se da fali 0,5-1 ks,jer ne mozes predvideti sta te sve ceka u poslu!toliko za prvi put,pozdrav

neledr
20-12-10, 14:11
E, opet ja sa svojim pitanjima.
Uzmem jutros novu Dolmar PS45, i sada sam opet u nedoumici u vezi ulja za mesavinu.Prodavac u salonu mi rece da se koristi SAMO Dolmarovo ulje za mesavinu i da se drugo ne preporucuje!E, sada, problem nastaje oko toga sto ja imam jos 700ml ulja Husqvarna XP, koje mi je ostalo neiskorisceno.Pitanje :
Da li smem da koristim to ulje ili moram samo Dolmarovo koje mi je preporuceno...odn, koje je najbolje za ovu testeru>

dejan 351
20-12-10, 14:48
slobodno pici to sto ti je ostalo,ispostuj odnos i gledaj da ti mesavna ne stoji duze od mesec dana,proverena ulja(iz mog iskustva)husqvarna,stihl,dolmar...vodi racuna da su pakovanja originalna,tj.da pise ko ga uvozi

DULEmajstor
20-12-10, 16:27
@neledr :

Slobodno mozes koristiti to ulje. To ulje je cak i bolje od Dolmarovog.

Kada budes kupovao Dolmar ulje obrati paznju da se na vrhu flase kad otvoris zatvarac nalazi folija . U koliko nema alu folije na vrhu to je falcifikat. U tom slucaju moze svako da sipa sta oce u tu bocicu i nije preporucljivo . Isti slucaj je i sa stihlom , kod koga se retko nalaze originali , 98% su falsevi i jako su opasni za upotrebu .

Sipaj husqvarna XP ili LS i nemas nikakve brige ortak . Jel je ta snaznija od one tvoje prethodne , malecke stilke . Kako radi ? Daj neku sliku .

@dejen 351 :

Dobrodosao na nas forum .

To je bio pametan izbor testere . Mada husqvarne i dan danas imaju probleme sa uljnom pumpom . Ja sam pre 5 meseci uzo 450e , i imam strasnih problema sa uljnom pumpom i podmazivanjem. Desava se da potrosi ceo rezvoar goriva , a ni petinu rezervoara ulja . I onda ciscenje maca , malo secem i opet problemi . Namuci me . Sve u svemu pored tog problemcica testera je odlicna i zadovoljan sam.

Jos ce ona da te sluzi i sluzi nemas brige.

Koliko godisnje iseces drva od prilike sa njom?

Ja sam do pre sest godina koristio dolmara starog 40 godina kojeg sam nasledio od dede , menjao sam mu jednom klip i radilicu i nije posle radio ni godinu dana , a stradao je cilindar , opet klip i radilica. Vise ga necu popravljati . Potom je moj pemeten otec kupio kineza misleci da je stihl bez mog prisustva. Imao sam stvarno veliku srecu sa tim kinezom , neki nisu mogli ni trupce da prestruzu koji su ga uzeli a meni je tri godine odradjivalo odlicno posao i isaklo silu pored ogreva i stubove za ceo malinjak . Sada sam nabavio rezernih delova i sredicu ga za neki dan da bude bolji nego kada je izasao iz fabrike . Za Husqvarnu sve pohvale .

@rastislav:

Kako si sredio villagerku ? Jel je odusak bio u pitanju , jel si stavio nov cep ili izbusio neku rupicu? Kako radi sada?

@TheBigBang:

Nemoj uvek skidati kaljke , babe, cistace kako vec , nego to radi po malo na svakih 6-7 ostrenja jer ako ih suvise skines , zub ce se dosta zabijati u drvo i testera ce dosta da se muci i nece moci da sece , a i jako je opasno zbog povratnog udarca . Za ostrenje treba dosta i dosta iskustva. Mene vise mrzi da turbijam . Kupicu za nekoliko dana einhellovu masinu za ostrenje pa javljam kakva su iskutva . U sumu poneses jos dva tri ostra lanca i nemas problema i glavodolje , lakse i jednostavnije . Pozz svima >:({

TheBigBang
20-12-10, 19:04
Kada budes kupovao Dolmar ulje obrati paznju da se na vrhu flase kad otvoris zatvarac nalazi folija . U koliko nema alu folije na vrhu to je falcifikat. U tom slucaju moze svako da sipa sta oce u tu bocicu i nije preporucljivo .
Uh, sad me plašiš 8)
Elem,ja kupih Dolmarovo ulje,jer su Oni tako rekli u prodavnici gde sam kupio i testeru,da jedino priznaju ako je sipano Dolmar ulje..
E sad,kada se odvrne zatvarač onaj crni-prvi,ispod je bila kao neka folija,tacnije ne folija već samo kao prilepljena prevlaka od plastike,kartona,papira..ne znam neka sintetika je..ali nije alu to sigurno znam,nema alu presvlaka preko otvora u bocu,vec taj jos jedan zatvarač koji se samo laganim pokretom ruke skida..Boca je Dolmar,sve pise original,ali jedino sto nema to je ta alu zaštita.
Napomenuo sam im to za ulje,da se sipa iz kanistera,oni kazu da to prvi put čuju i da oni dobijaju tako upakovano.Imaju ulja od po 100ml isto Dolmar,to se vidi da ne moze da se dosipa,jer su to doze od po 100ml u plastici zatvorene fabrički,a ima i ta čitava boca od 1l,sa strane kada se pogleda,vide se mere jer se ručno sipa,pa da se ne pretera sa sipanjem,tako da se sa strane vidi providno pišu mere 100,200...900ml,tako da se sipa odokativno po 100ml,samo da se ne pretera,da se umesto jedne,sipaju dve crte :D
Nadam se da si me razumeo sta sam zapravo hteo reći ::namigivanje::

Nemoj uvek skidati kaljke , babe, cistace kako vec , nego to radi po malo na svakih 6-7 ostrenja jer ako ih suvise skines , zub ce se dosta zabijati u drvo i testera ce dosta da se muci i nece moci da sece , a i jako je opasno zbog povratnog udarca . Za ostrenje treba dosta i dosta iskustva. Mene vise mrzi da turbijam . Kupicu za nekoliko dana einhellovu masinu za ostrenje pa javljam kakva su iskutva . U sumu poneses jos dva tri ostra lanca i nemas problema i glavodolje , lakse i jednostavnije .

To sam i ja razmisljao da uzmem jos jedan lanac i ponesem u sumu kada idem sezonski,jednom godisnje,da ne bih ostrio ručno,mada mislim da je potrebno i ručno naučiti.
U video tutorijalu koji sam okačio u par prethodnih postova, ona alatka je sjajna,ali to niko ne zna gde ima da se kupi,izgleda kod nas to ne postoji..što oštri sa obe strane ,dok simultano skida i dovodi nivo na toj babi..ili kako već..

daxoni
20-12-10, 19:23
mozes da nabavis ako imas nekog u austriji vrlo lako,ja ga imam ali mogu da ti kazem iz prve ruke da mi nije od nikakve pomoci :<<> lakse je rucno...

dejan 351
21-12-10, 13:54
dule majstor Ne znam da li si dobro procitao,351 sam kupio jos 2001 god.dakle skoro 10 god.sam sa Husqvarnom i sve pohvale za njih.Inace godisnje posecem oko 100 kubika+rad u sumi,na njoj je sada 4 mac i mislim 15-i lanac,tako da je(iako je tek 2.u klasi profesionalki)jako izdrzljiva i pouzdana!!!Pozdrav

neledr
21-12-10, 19:30
@ Dule Majstor.
...eeeeeeh, moj Dule majstore....e, sad cu da Ti ispricam sta se desilo.Jutros ja kao ponosni vlasnik hobby testere poznate marke Dolmar, mod.PS-45, uzmem benzin 500ml, sipam u dozer,dolijem SPRICOM ! 10ml ulja za mesavinu marke Dolmar, znaci napravim 2% po prospektu, sipam u rezervoar,sipam ulje za lanac Lancol i tu krece procedura paljenja! Povlaci se sauh, druka ce pumpica 4-5 puta, povlacim starter,javlja se, vracam sauh i blokiram gas na dugme i po povlacenju startera upali ona ko Bog! Rekoh super, nemoze bolje biti! Dodajem gas samo koliko da ga pipnem i ona reaguje istog sekunda! Opet, rekoh super ma mnogo bolje se ponasa nego moja Stilovka! Odlazim u kucu kuvam kafu na brzaka, i vracam se sa soljom u ruci da vidim kako radi i da ponekad dodam gas pomalo jer rekose da tako valja ponekad dodati kada se razradjuje. Kad ja tamo a ono MEDJUTIM! Umalo mi neispade solja iz ruke! Dolmarka sva zamazana uljem!!!! Dodam gas, a ona na lanac izbaci ko da sam strcnuo spricem!!! Niz lanac i mac, zatim ispod poklopca maca niz telo testere, kaplje ulje ko da se rezervoar probusio!!! Popizdio sam brate!!!
Rastavim je ja odn. skinem poklopac maca, skinem mac i lanac, kad ono tek sad nastaje sok i razocarenje! Iz rupe kroz koju dolazi ulje za mac pici bato ulje kao da se lanac okrece, a on u stvari stoji! Ukapiram da izgleda kod ovog modela uljna pumpa pumpa ulje ka macu ijako se lanac ne okrece, sto ce reci da bez obzira da li seces sa njom ili onako radi u mestu na leru ona ce da druka ulje ka macu i lancu! Neverovatno!!!! Kod stila pumpa radi samo kada se okrece lancanik i lanac a kada radi na leru, neide ulje!!
Da li je to moguce brate slatki da su napravili takvo sranje, jer ako je tako jebem ti ja testeru kad ona na leru trosi ulje bez da sam presekao i jedno drvce! Da li je ovo normalno!? Ako tako treba da radi, onda da ja nju lepo vratim gde sam je kupio i da dodam jos jedno 10tak hiljada pa da kupim nesto normalno! Molim za pomoc!

Kosjerac
21-12-10, 19:51
nele da li ima na toj testeri šaf za štelovanje protoka ulja, ako ima smanji protok tako da ti troši rezervar goriva i rezervar ulja (trebalo bi da ostane malo ulja) ali nije strašno ako troši 1:1.
A pumpa se okreće uvek kada motor radi jer pogon dobija od radilice tj zupčanik je na radilici.

neledr
21-12-10, 19:57
Ne, nema sraf, sa donje strane je samo prostor gde je predvidjeno da stoji, ali njega nema.Nebrine mene sto trosi 1:1, tako mi se i uhvatilo.....dok je potrosila gorivo, ona je izbacila i rezervoar ulja, nego me brine to sto njoj pumpa konstantno druka ulje! Znaci ostavis je na leru, a ulje pici kroz rupicu pa samo tako! Kod drugih testera nije tako! Kod npr Stilke, ulje podmazuje samo kad se okrerce i lancanik! A kod ove bede, samo li je upalis, ulje ide napolje tako da kad bi je ostavio da radi 5 minuta, ona bi izbacila ulja koliko i kad bi strugao 5 minuta! Jebo ti taj posao! Izvinite sto psujem ali stvarno sam popizdeo!
U stvari, po praznicima, cu da je dam serviseru da barem ako moze malo smanji potrosnju ulja jer ja nisam video da postoji sraf za to.
PS: Ajde napravicu snimak pa vam saljem link da vidite o cemu se radi...

BeB
21-12-10, 20:01
E pa ima i toga, ulje na mac ne dovodi pumpa , vec koristi pritisak u karteru i kroz jedan jednosmerni ventil druka u rezervoar a onda ulje samo izlazi kroz otvor za podmazivanje ,kalibrisan , tako da nema pdesvanja kolicine ulja , sreo se sa tim na jenoj maloj Partnerki i takodje mala Homelite. Ako hoces da je razradjujes radom u mestu , izbaci ulje za lanac.

Post je spojen: 1292958275________________________________________ _________
Uuups , sad se setih , starije Oleomack su imale pumpu ali uzupcenu direktno na radilicu tako da se desavalo bas to sto kazes , ali je bilo moguce podesavanje kolicine ulja.

neledr
21-12-10, 20:15
Pa sta da radim?

Post je spojen: 1292960783________________________________________ _________
....znaci sa ovom bedom sam osudjen da sekao ne sekao gubim ulje totalno bez veze! Bem ti Dolmar! ....na kraju nesto razmisljam, dali da radi plava sekira od par kila ili macola od 4,5!?

BeB
21-12-10, 20:50
Ma slobodno je razradjuj rezanjem , bez opterecenja , do 2/3 gasa , sitnije drvo. Tako jedan rezervoar , bice dovoljno razrade .

neledr
21-12-10, 21:48
Ma to sam uradio ali kako da resim ovo sa prosipanjem ulja dok lanac stoji. Ima li tome leka uopste?
Ma, lepo meni rece burazer....kakav dolmar, bezi od tih gov....na! Danas ne zasluzuju da im se ime pise velikim slovom!

savoris
21-12-10, 22:31
nele ne opterećuj se time , kada će ti motorka da radi na leru osim sada kada je razradjuješ ^-^
ja imam dvije dolmarke i rade super , obje imaju šraf za štelovanje količine ulja , provjeri i ti dobro dali ga imaš , pa iako ga nemaš šta ti fali da malo više drukne ulja na lanac

DULEmajstor
21-12-10, 22:39
nele bez brige. Isto sam se tako nervirao zbog moje huskvarne . Ali cim pocnes da seces sve to ide u drvo i nema problema kada je i na leru ne curi. Meni je ko nova na prazno trosila po ceo rezervoar ulja pre potrosenog goriva. Zvao sam cak servisera i sta nisam reko coveku a sve je bilo u redu. Videces sta sam ti pricao vec posle prvog rezervoara secenja . 98% sam siguran da je tako. Dolmar je dobra masina . Nemaj brige. Pozz . Javi kako se dalje ponasa.

Kosjerac
21-12-10, 22:48
nele ako je već tako razrađuješ onda nemoj sipati ulje za lanac da ti ne prosipa bez veze ako sečeš sitna drva do 2/3 gasa onda nemaš problema jer mora da podmazuje lanac.

neledr
22-12-10, 01:07
U redu drugari hvala Vam na savetima i ohrabrenjima da tako kazem. Nadam se da ce se srediti a uskoro Vam saljem utiske i mozda i snimak......Pozdrav i jos jednom hvalaVam!

dejan 351
22-12-10, 08:44
Kod vecih modela uljna pumpa je uzubljena preko puznog prenosnika(plasticnog puza)sa dobosem kvacila,tako da pumpa druka samo kad dodajes gas,tj.samo dok se lanac okrece.Tvoj dolmar je hobi masina,tako da niti je pumpa podesiva,niti je neki kvar.Gledaj da je razradis(1 rezervoar)nekako,posle je zabi tamo gde i treba......naravno u drvo ;D}Tek kad je upregnes kontrolisi odnos potrosnje ulja za lanac i goriva,i ako bude 1-1 pichi,mada bi trebalo 1rezervoar goriva na2/3 rez.ulja,pozdrav!!!

DULEmajstor
22-12-10, 10:11
Ja zamalo ne upropasti skroz moju novu husqvarnu . Napravio sam zadnji put mesavinu 2l sa samo 4ml ulja . Tredao sam da stavim 4dl ulja . Danas sam uzo 2,5 litra benzina i napravio tako mesavinu kao pre , i onda se setim da za pet litara treba da ode cela flasica ulja a meni ostala 3/4 flasice ulja . Mogla je da mi zakove nova testera . ::lose:: ::lose:: ::lose:: Kinezu mi je otisla skroz kompresija od takve mesavine , sad moze da se upali malim prstom . Srecom imam nov cilindar , klip i kariku za kineza pa cu da zamenim . Cudio sam se i sam nisam znao zasto je u pocetku radio lepo i cim se malo zagreje pocinjao za se gusi i da se gasi. ::lose:: ::lose:: ::lose:: Hvala bogu kad sam primetio .

Neledr:

Kad pocnes da struzes smanice se potrosnje ulja . Sve te novije testere , retko koja ima sraf za regulaciju ulja , pa ni moja husqvarna koja je isto tako lila ulje a sad nemogu da je nateram da podmazuje , jedva potrosi pola rezervoara ulja. Okaci neku sliku motorke. pozz . srecno! >:({

dejan 351
22-12-10, 11:06
Sto se pravljenja mesavina tice...OPREZ!!!Bolje malo paznje i koncetracije,nego zbog jedne sekunde 50-100 evrola na sunce.U krajnem slucaju bolje vise ulja,nego manje.Znate kako kazu stari majstori*bolje da se kupa,nego da lupa*.Naravno sala,odnos onakav kakav proizvodjac odredi i kraj.Tu sad ima jedna zajebancija sa njima,jer na kutijama nekih proizvodjaca ulja pise da je pravilan odnos onaj koji preporucuje fabrika masine koju posedujes.Sa druge strane proizvodjac masine kaze,da ako ne koristis strogo njihovo ulje,kolicina ulja koja je potrebna zavisi od toga sta je naznaceno na kutiji za ulje,i tako u krug i zna se ko na..be!Zbog svega toga koristiti samo proverena i originalna ulja i naravno malo paznje kod mesanja sa gorivom!!!

dulemajstor:koliko ks ima tvoja masina?

DULEmajstor
22-12-10, 12:07
Moja husqvarna ima 2,4 kw odnosno 3,2 ks .

Kada sam je kupio meni je prodavac rekao da mesavinu pravim tako sto na 1l benzina stavim 2 kubika ulja. Prvo sam u pet litara benzina sipao celu bocicu , a zadnji put , naso sam neki spric sa podeocima . Izvuko ulje do drugog podeoka misleci da su to dva kubika a bila su dva mililitra . Dva kubika su 20 ml . Tih dva litra sam potrosio i tek sad sam primetio gresku . Mogao sam da upropastim novu motorku ali skratio sam joj vek trajanja za 5 godina sigurno. Ja inace testeru odrzavam besprekorno i redovno je cistim i eto sta mi se dogodilo. Popravljam testere sebi i drugima (neke sitnije kvarove , karb filteri creva , tako to ) a nisam u stanju da napravim mesavinu kako treba. To je bas bruka .

crni gruja
22-12-10, 12:14
strasno ..dobro je kad priznajes ..desava se ..ko zna o cemu si razmiljao :lol: :lol: :D ::namigivanje::

BeB
22-12-10, 12:51
Dobar sistem za pravljenje mesavine je imati doznu za koju si siguran kolike je zapremine. Ja koristim doznu koja je kutija od filma za fotoaparate i koja hvata 0.5 , kao rakijska casa , i njome merim kad pravim mesavinu na litre, jedn dozna na 2 litra ( 2.5 % ) sintetickog ( nekad i polusintetickog ali malo vise ) ulja i to koristim za sve dvotaktne motore. Cisto radi informacije evo Tomosove fabricke ,preporuke za pravljenje mesavine za njihove pente t-4 . Sa sintetickim uljem za vazdusno hladjene dvotatne motore - 1 % , sa sintetickim/polusintetickim dvotaktolom - 2.5 % , sa mineralnim dvotaktolom - 3% , sa motornim mineralnim uljem - 4% .

Post je spojen: 1293018763________________________________________ _________
To inace vazi za za sve njihove motore , razne apn-e , vodene pumpe , mesalice ....

DULEmajstor
23-12-10, 11:14
Nisam se setio juce da proverim kakva je kompresija posto je potrosila prakticno dva litra cistog benzina . Danas sam prekontrolisao i komresija je upola manja . Jos se razmisljam sta da radim da li da menjam odma karike ili da radi ovako dok jos ne opadne pa onda da zamenim karike . Jednom malom nepaznjom moze potpuno da se upropasti nova masina . Skratio sam joj vek trajanja sigurno za 5-10 godina.

zokidrum
23-12-10, 12:54
Moj ti je savet da to odmah sredis, u suprotnom, desi se da ako je mnogo mala kompresija, nece da upali, a to u sumi bas i nije preporucljivo....

BeB
23-12-10, 15:01
Dule majstor@
Desilo ti se da se karika , zbog loseg podmazivanja , zaglavila u kanalu , mora skidanje cilindra i ako ne uspes da otpustis postojecu , onda lomljenje , obavezno ciscenje kanala i nova karika.

DULEmajstor
23-12-10, 17:05
Razmisljam se da li sam da menjam kariku i da to ocistim , ili da je nosim kasnije u servis, posto je nova testera? Dal moze sta da fali cilindru i klipu ako je budem za nesto koristio pre nego sto je odnesem u servis ?

BeB
23-12-10, 17:47
Paaa , ja bih je ipak otvorio , dal sam ili u servisu, 99.6 % je ono sto napisah , ali.. Ako radis sam obrati paznju kod pritezanja karburatora srafovi karburatora idu u matice koje su u plasticnoj prirubnici, mnogo je nezno , steze se sa dva prsta.

Rastislav
23-12-10, 19:03
Ja sam moju villagerku pregrejao...cistio neki jendek od bagrenja,nije ona za takve stvari.Ja jos kakav sam ne volim da pravim pauze...razmisljam sta sad da li da menjam cilindar,klip,karike.Ali opet ce to biti villager.Meni treba nesto kvalitetnije polu profesionalno makar i polovno.
Pa razmisljam da uzmem neku dobru polovnu polu ili profesionalnu testeru tako 3-4 konja.Koja bi mi radila posao i sa bargermima.Sta savetujete,koje marke...dolmar,hugsvarna,stihl?

savoris
23-12-10, 19:07
rastislave , sve su to male nijanse u razlikama (ove koje si nabrojao)
meni lično najbolje leži dolmar , stihl poštujem za manje motorke (slabije) , a za veće mašine mislim da je huskvarna neprikosnovena
ali sve su to male razlike , ako već kupuješ polovnu više gledaj u kakvom je stanju nego kako se zove , mislimo na ove tri marke

Rastislav
23-12-10, 19:11
Pa videcu nesto kvalitetnije da uzmem, villager je previse nezan za stvari za koje meni treba.
Mozda popravim villlager pa prodam nekom da ima testeru ali meni treba nesto kvalitetnije.
Pa gledacu onda da uzmem dolmar ili hugsvarnu.

kinez
23-12-10, 19:16
stihli huzgvarna zakon sve drugo ::lose::

DULEmajstor
23-12-10, 19:23
videcu kakvi su srafovi ( dal su zvezdasti ili sestougaoni ) i najverovatnije cu je sam otvoriti . Pa sta bude da bude.

Post je spojen: 1293137087________________________________________ _________
Moram da proverim da li srafovi imaju neku zastitu po kojoj bi se znalo da li je otvarana . Ako nema sam cu je otvoriti. Ako ima nosicu ipak u servis gde sam kupio . Mada nisam siguran da li bi mi priznali garanciju posle ovog problema.

Rastislav
24-12-10, 06:44
Ipak razmisljam da cu osposobiti villagerku i da je necu prodavati.Imam jos posla u jendeku s bagremima i malo po kuci.Ali mislim da ce izdrzati toliko.Kada budem imao vise iskustva onda cu kupiti kvalitetnije.

DULEmajstor
24-12-10, 08:38
Sad sam gledao i ja ono nema sanse da skinem. Nijedan sraf se ne vidi . Sve je natrpano , uopste nije kao kod starijih testera koje sam otvarao i menjao karike. Izbacicu slike veceras ili sutra. Morace u servis izgleda.

neledr
24-12-10, 09:27
Mada sam se pomirio sa problemom, evo par slika, a na jednoj je obelezeno mesto gde bi trebao da bude sraf a, nema ga, jer je pumpa direktno vezana za radilicu!
http://i51.tinypic.com/dfvy4h.jpg
http://i54.tinypic.com/2d0yo93.jpg
http://i56.tinypic.com/2cnv1w1.jpg
http://i55.tinypic.com/1tt3b9.jpg
http://i51.tinypic.com/s13y48.jpg

savoris
24-12-10, 09:35
ček malo ^-^ treba li tu da bude štaf ?
da ga nije neko maznuo prije nego što si ti nabavio motorku
neka neko pogleda ko ima istu makinu taj šraf ima li , meni djeluje nemoguće da budu takvi otvori

e juče mi rođak zeznuo svoju novu MS390 , radnik obarao drvo i zaglavio motorku , uzeo drugu MS180 da izvadi čep i oslobodi ovu , u tom momentu baš spadne lanac sa 180tke i rasiječe uljni rezervoar (kućište) na 390 {"{":
plastika je jako tanka i prilično slaba ::lose::

dejan 351
24-12-10, 10:53
Pozdrav!!!
Neledr; meni se cini da je ta rupa od srafa za podesavanja uljne pumpe,samo sto tvoj model to nema,a rupa postoji jer drugi modeli(koji to imaju)koriste isto ili sl.kuciste.Sve u svemu lepa testera!!!

Ratislav:Braca ameri imaju jednu pametnu izreku*ne popravljaj nista,dok se ne pokvari*.Pichi tog vilagera sve dok pali i ima snage,a kasnije kak sam kazes,nesto ozbiljnije!Iz mg iskustva preporukabi bila:HUSQVARNA!!!!

Rastislav
25-12-10, 07:31
Sto je najgore nece ona ni da upali, slaba kompresija.Osetim kada je verglam da ide previse lako.
Morace nov klip i karike a verovatno cu uzeti i nov cilindar.Kolika bi trebala da bude kompresija na novoj testeri a dokle jos moze da pali.Neka neko napise.Moja nece ni da upali.

Vec sam ja nju rastavio, od izduva je poceo da se topi klip i cilindar i karika se zapekla u leziste.
Probao sam da to sredim,finom smirgom malo osmirglao cilindar,karike,ocistio lezista za karike.Ali nije bila dosta.Malo bolja kompesija ali ne dovoljno.Nece da upali.Previse se lako verga.

savoris
25-12-10, 08:50
zamijeni samo klip i karike onda , to je bar jeftino , neznam za motorke ali znam za timere vilager cijena klipa je 4-10 evra zavisno od veličine

dejan 351
25-12-10, 09:04
Tacan odnos kompresije kod nove ne znam,ali iz iskustva znam(kod moje stare stihl 026)kad je uhvatim za kanap i pustim je celom njenom tezinom,ona dosta brzo"padne",tako da nije imala ni pola kompresije od nove,ali je palila(teze) i imala snage.To opet ne mora nista da znaci,jer je odradila dosta uz pravilnu mesavinu i vreme je ucinilo svoje,sto kod tebe nije slucaj.E sad,ako je mnogo nagoreo onda i klip i karike nove.... ":":{Ali ostaje ono i posle takvog servisa i nerviranja i dalje imas vilagera ^-^Ne zelim da ih pocenim,ali ipak one su za kucnu rabotu,i ko nema potrebu za vise,one su sasvim o.k.Ne znam koliko kostaju delovi za nju,ali treba da se dobro preracunas!Pozdrav >:D

Rastislav
25-12-10, 09:33
Pa tako cu najverovatnije i uraditi.Cilindar mi izgleda solidno.Ali klip je nagoreo i karike su dobile.
Jos sam ja nov sa testerama.Neka se malo naucim na ovoj pa cu kasnije kupiti novu dolmarku ili hugsvarnu ako mi bude trebala bolja testera ili ako naletim na neku dobru polovnu te tri marke.

DULEmajstor
25-12-10, 09:57
Evo ovako : Rupe koje su na ciliru oznacene zelanim strelicama - uopste nisu rure za srafove ( kao sto je kod starijih , villagera i kineza) vec se ispod njih nalazi samo sledece rebro cilindra . Sa strane - crvena strelica- nalazi se elektronika koja se verovatno mora skinuti da bi se videlo da li ima i kakav je sraf ispod. Kod ljubicaste strelice se vidi da klip zalazi bas duboko dole i nemoguce je videti da li ima nekih srafova. Kod karburatora je toliko toga natrpano - plava strelica- da verovatno on mora da se skida deo po deo .

http://i51.tinypic.com/or6zhf.jpg

Zelene strelice pokazuju koliko cilindar zalazi duboko dole. http://i55.tinypic.com/726j4i.jpg

Elektronika pricvrscena za cilindar .

http://i54.tinypic.com/w7g575.jpg

Zato ja nebi ni pokusavao da je otvaram.

Neledr : To je samo rupa gde bi trebao biti sraf . Njega nema ni kod moje testere . Jel si poceo da seces sa njom sta? Lepo izgleda . Kad budes istrosio 2-3 rezervoara e tad kontrolisi koliko ti je potrosila ulja na rezervoar goriva - bice manje sigurno . Nece vise da trosi rezervoar na rezervoar .

Restislave:

Ako je ostecen cilindar , a ti stavis nove karike i klip - nece dugo da ti traje. Upropastice se i taj novi klip i karike . Najbolje je sve da zamenis , a moze doci i do ostecenja radilice. Ovo ti pricam iz licnog iskustva . Menjao sam na mom starom dolmaru klip , karike , radilicu i izdrzao je samo cele dve nedelje - cilindar nije bio uredu. Tako sam dzabe puko 150 jevreja - stradao je i novi klip , i nova radilica. Sve zbog cilindra. Mozes da nabavis delove i da sam to zamenis bez potrebe da placas majstora. Izmari precnik cilindra pa kad budes kupovao klip , nemoras uzimati villagerov - mozes da kupis , kad vec menjas , nesto kvalitetnije .

Rastislav
25-12-10, 12:05
...

dejan 351
25-12-10, 13:03
dule majstor:

Koji je korak lanca na tvojoj Husqvarni,i da li je promenljiv pogonski lancanik?Pitam to jer je tvoja novija generacija testera,a ja sam pratio modele do neke 2005.god.Pozdrav!! >:D

DULEmajstor
25-12-10, 13:33
Korak je 3.25 sirina kanala vodilice 1.3 . Za ovo drugo neznam . Pogledacu pa cu ti reci.

dejan 351
25-12-10, 13:54
O.K.Pogledaj za lancanik,ako je zavaren za dobos kvacila onda je neizmenljiv i ne moze se menjati korak ni lanca ni maca.Na mojoj sam zamenio pre par god. sa .325 na 3/8,jer sam imao par lanaca sa tim krakom i nov mac(vrh je bio 3/8.Treba to da saznam kako ja na svakih 10ak god.menjam masinu(naravno za novo),pa na prolece mozda bude prinove.To je jako bitan deo(lancanik) jer je jevtiniji nego ceo dobos,opet kazem ne znam kakve su ove novije resene

DULEmajstor
25-12-10, 14:18
Mislim da je u sklopu dobosa . Da nemoze da se zameni posebno. Pogledacu kad budem mogao i stavicu sliku.

Kod novijih je jako lose resena uljna pumpa . Muku imam sa tim podmazivjnjem lanca . Nikako ne podmazuje kako treba.

I ja imam nov oregonov mac 3/8 . Neznam sta je bolje. 3/25 ima dosta vise zuba. Trebalo bi da i bolje sece.

DULEmajstor
26-12-10, 15:49
@neledr:

Koji je korak na toj tvojoj dolmarki?

dejan 351
27-12-10, 09:28
seku dobro i.325 i 3/8(naravno ostri).Sto se Husqvarne tice .325 su koristili za duzinu maca do 50cm ili 20",a 3/8 za duze vodilice.Presao sam na 3/8 kao sto sam napisao zbog rezervnog(potpuno novog)maca!Zato je dobro kad je pogonski lancanik promenljiv.Pozdrav!!!

BeB
27-12-10, 12:43
Malo pojasnjenje u vezi Dejan-ove zamene , postoje kvacila sa fiksnim lancnikom ( neko ga zove zvezda ) i sa promenljivim lancanikom tzv prsten. E pa taj prsten se pravi u vise koraka i velicina , koraka 3.25 , 3/8 i 404 a velicine 6 , 7 ili 8 zuba tako da nije potrebno menjati celo kvacilo nego samo prsten.

dejan 351
27-12-10, 14:11
Upravo to ;D}

Post je spojen: 1293537322________________________________________ _________
Ljudi,koliko je kod vas Husqvarna 353?

konstruktor
28-12-10, 15:48
Da dam i ja svoje misljenje,generalno kineske testere ne vrede nista ali ima jos jedan problem kod vecine i renomiranih proizvodjaca manji modeli uglavnom se rade u kini to je slucaj i sa dolmarom
tako da je moja preporuka ako vec kupujete testeru a niste u mogucnosti da izdvojite veci iznos
kupite polovnu testeru stihl,husqvqrnu,dolmar ili sl. nemojte se bojati da uzmete i polovnu homelite,McCuloch,partner,alpinu castor generalno vazi pravilo da ne bude mladja od desetak godina.
Preporucujem da je kupite u nekom servisu gde cete nejverovatnije dobiti i neku garanciju.
Ja sam do sada prodao dosta polovnih remontovanih i nisam imao nikakvih reklamacija,evo dacu za primer stihl 021 remontovana sa garancijom od 6meseci kod mene kosta 150e sto je u klasi cene kineske.Pa razmislite kad podjete da kupite novu testeru sta cete uzeti

dejan 351
28-12-10, 15:56
potpuno se slazem ::svaka cast::

DULEmajstor
28-12-10, 16:26
Kod polovne se nikad nezna. Ima dobrih. Ali ko zna kakvu su mesavinu koristile. Remontovanim cesto u servisu zamene samo karike da dignu kompresiju , a onda kazu: dobra testera, malo radila , redovno odrzavana. A ono tezak krs i posle
godinu dana strada radilica. Sta onda? Ne podrzavam kupovinu polovnih. Bolje skupiti vise love 500-700 e i uzeti novu huskvarnu ili stilku . . . Ako neko nema velike potrebe najbolji izbor mu je villager za koga su delovi i odrzavanje bas jeftini , a amaterima ce sasvim zadovoljavajuce vrsiti posao .

Na mojoj se nemoze menjati samo lancanjik vec ceo dobos kvacila.

konstruktor
28-12-10, 16:57
Zato sam i rekao da se kupuje u servisu gde cete dobiti garanciju mozda postoji i ta varijanta zamene karika ali necete sigurno dobiti garanciju jer ako je sve ostalo lose a karike nove veruj da nece sastaviti ni mesec dana rada a kamo li godinu.Uglavnom svi mi u svojim mestima poznajemo servisere i dobro se zna kakav je ko.A i cena govori daosta o stanju tako da na primer ako ti neko nudi stihl 038
za 200e znaj da nesto nije kako treba jer takva testera u dobrom stanju kosta 400e

savoris
28-12-10, 17:17
Da dam i ja svoje misljenje,generalno kineske testere ne vrede nista ali ima jos jedan problem kod vecine i renomiranih proizvodjaca manji modeli uglavnom se rade u kini to je slucaj i sa dolmarom
tako da je moja preporuka ako vec kupujete testeru a niste u mogucnosti da izdvojite veci iznos
kupite polovnu testeru stihl,husqvqrnu,dolmar ili sl. nemojte se bojati da uzmete i polovnu homelite,McCuloch,partner,alpinu castor generalno vazi pravilo da ne bude mladja od desetak godina.
Preporucujem da je kupite u nekom servisu gde cete nejverovatnije dobiti i neku garanciju.
Ja sam do sada prodao dosta polovnih remontovanih i nisam imao nikakvih reklamacija,evo dacu za primer stihl 021 remontovana sa garancijom od 6meseci kod mene kosta 150e sto je u klasi cene kineske.Pa razmislite kad podjete da kupite novu testeru sta cete uzeti

e samo da ja tebe pitam nešto
1. zašto prethodni vlasnik prodaje pilu ?
2. šta će on sledeće da kupi ?

DULEmajstor
28-12-10, 17:41
Pravo pitanje @savoris . Niko nece prodati motorku koja je malo radila i koja je dobra.
Eventualno kod slabijih , pa nekom treba jaca, tada se moze kupiti izuzetno dobra testera. Kao sto je neledr prodao ms170 jer je bila mnogo slaba za njegove potrebe npr.

konstruktor
28-12-10, 20:53
Ovo se svodi na raspravku bez potrebe.Kao da niko necita sta sam napisao.Rekao sam kupiti u servisu remontovanu testeru sa garancijom a ne na vasaru.Vecina testera dolazi iz inostranstva neke su u losijem neke u boljem stanju,a kada se remontuju sa originalnim delovima uz pravilnu upotrebu mogu da sluze godinama(pod garanciju duze od bilo koje kineske).Svako ima pravo na svoje misljenje i nije mi namera da ikoga ubedjujem,ko sta izabere tako ce mu i biti.Nasao sam za shodno da sve ovo napisem da bih pomogao posto dosta ljudi i nema bas nekog velikog iskustva sa testerama

urban
28-12-10, 21:33
citat: konstruktor
[/quote]
kraj citata

Ovde samo fali broj telefona i ono šaljem i brzom poštom i besplatna reklama je tu
ovde se mnogo raspravljalo o toj temi pa bi bilo zgodno da pročitaš i starije postove,
sasvim je razumljiv tvoj stav pošto se baviš prodajom polovnih motorki

DULEmajstor
28-12-10, 21:59
Dobro . Upravu si donekle. Ali ja sam ubedjen da ni na jednoj polovnoj testeri nije zamenjena radilica vec samo karike , klip mozda , i brusenje i poliranje cilindra vrlo retko. Te iz inostranstva su izrabacene gotovo do kraja . Njihova radilica nikako ne moze da bude u dobrom stanju , a ni jednom servisu se nebi isplatilo menjanje i stavljanje originalne radilice i posle prodati za 150e . Sta ukljucuje taj 'remont' ako je cena motorke 150e . Za taj novac bi se isplatila samo zamena karika i eventualno klipa. Nista vise. A 6 meseci ce da odsljaka , ali za vise nisam siguran.

savoris
28-12-10, 22:25
garantujem da se samo zamijeni nekoliko sitnih dijelova i motorka se lijepo očisti nalicka i prodaje je servis
kažem garantujem jer sam ja kupio moju 26ticu kod servisera koji je kao remontovao (a uz to je ovlašteni serviser STIHLA), posle nekog vremena motorka teže palila i ja je odnesem njemu , da vidiš bezobrazluka kao prvo nije me prepoznao niti je uopšte skapirao da je ta motorka kupljena kod njega
i čovjek me maltene napao izgovorom ''kakvo si ovo ulje sipao'' a ja kupovao ulje kod njega ::namigivanje::
i on meni lijepo nabrojao kako treba da se mijenja klip,cilindar,ležajevi radilice i još 300 čuda i da je motorka kršina , to mi je rekao preko telefona , ja njemu lijepo preko telefona odgovorim samo da je sklopi i ništa ne dira
e kada sam mu došao lično i uhvatio ga za pjevalo i umalo ga nisam nalupao u njegovoj radnji priča je se drastično promijenila ":":{
nakon toga ja raslopim motorku , pregledam ove dijelove koje je on nabrojao i svi su u vrlo upotrebljivom stanju , zamijenim membrane,crijevo goriva i filter pošto je napukao i saug nije odrađivao kako treba i motorka radi normalno

eto toliko o mom ličnom primjeru ja ovlaštenim serviserom stila >:D i većina su takvi
ajde samo neka mi neko objasni kako je moguće kupiti polovan i dobar cilindar kod svakog servisera , jedino objašnjenje je da oni hvataju na foru ovakvu kao što je ovaj htjeo meni da podvali i posle prodaju polovne cilindre a tebi uvale neki kineski
i ovo znam iz prve ruke >:D

konstruktor
28-12-10, 22:47
Sad cu da objasnim.Cilindar nemoze da se brusi, poliranjem se gotovo nista ne postize tako da sto se tice cilindra samo nov ili dobar polovan.Do dobrih delova se dolazi tako sto se kupi u inostranstvu i po 50kom testera od 2-3 modela a onda se od njih sklopi 20-30 testera,Sta fali od delova stavi se novo i to je to.A radilica na vecini modela nemora da se menja cela nego se zameni klipnjaca sa bolcnom i lezajevima a onada to nekosta od 60-80e nego 30e.Jos treba da znate da cene kod uvoznika nisu iste
za servise i fizicka lica.A nemam nameru da da se ovde reklamiram jer niko nije lud da kupi testeru na nevidjeno i bez probe,ja imam dovoljno musterija u mom regionu tako da mi vise netreba.Ali cu ovih dana napisati ono sto vecini treba a to je nacin upotrebe i osnovnog odrzavanja testera

DULEmajstor
29-12-10, 09:02
Jos nesto sam zaboravio:

Tacno je da se manji modeli stihla proizvode u Chini ,a i da se takodje i manji dolmari proizvode u makitinoj fabrici u Kini. Tacno je da se i manji Husqvarnini i Jonseredovi modeli rade u juznoj americi.
Ali tu su propisani odredjeni kriterijumi vezani za kvalitek koji se moraju postovati u svim zemljama gde se dati proizvod izradjuje.
Iz tog razloga se oni nemogu porediti sa drugim kinezima kao sto su keno , woomax , einhell , villager .

dejan 351
29-12-10, 09:06
Moje misljenje oko ovo teme:ljudi koji imaju relativno dosta iskustva u radu i odrzavanju testera mogu se upustiti u avanturu zvana kupovina polovnih masina(naravno mislim na starije modele husq.stihl,dolmar),jer dobro znaju sta su to m.da,a sta bubrezi.Sto se tice pocetnika,njima savet da u skladu sa svojim potrebama skupe lovu za novu testeru.
Sto se tice zasto neko prodaje testeru,a ovaj drugi kupuje,nije sve tako crno i nisu su svi prevaranti.Po meni postoji dva postena razloga za prodaju:1.da je iz nekog razloga prestala potreba za takvom masinom u domacinstvu;2.da je premala za poslove koje treba da obavlja;Kao sto sam pisao na svakih 10-ak godina menjam masinu,tj,za nekih 250-300e(nekad dm)imam novu.Naravno prodata masina je odrzavana i ovaj sto kupuje to i vidi i naravno tu je i neizbezno poverenje,koje nas valjda cini ljudima.

daxoni
29-12-10, 15:32
a jel moze neko da mi kaze nesto o husqwarni 40:lol::lol:

BeB
30-12-10, 21:16
Bas sam mislio da se ne ukljucim u ovu temu , ali ne ide. Moji razlozi sto postujem su cisto zadovoljstovo kad neki forumas kaze , da , to je bio problem , sad testera dobro radi , hvala. I nista vise. Ne prodajem remontovane testere , niti da zardim neku paru uz pomoc ovog foruma. Tema je ozbiljno siroka , treba usaglasiti gledista poznavaoca i samo korisnika , po sistemu sipam gorivo , ulje , palim, radim ugasim pa opet.. Nova testera pre 10 - 15 godina i ove danas nije isto , znaci ono ranije iskustvo danas malo vredi. Nas najveci problem je kombinacija jeftinih Kineskih testera sa neverovatnim bezobrazlukom nasih uvoznika/prodavaca/tzv.servisera , nabavim za 20 prodam za 80 evra , a kupac misli da je super pazario.
Konstruktor je rekao jednu dobru stvar na koiju nije obracena paznja , u malim mestima se svi znamo , glavno merilo pri klupovini treba da bude renome prodavca. Ako je zajebo Peru Lazu i Miku , ja sam budala ako sam pazario kod njhega a nisam se raspitao. A sto se tice remontovanih testera ,da li je majstor samo ocistio , podesio, a prodaje kao da je kompletno remontovana , hm , kako da obican korisnik to zna ako testera dobro radi , opet ponavljam , renome prodavca .... bas sam se raspricao , poverenje je po meni glavna stvar , dzabe garancija ako ne mozes da je ostvaris

crni gruja
31-12-10, 00:47
dzabe garancija ako ne mozes da je ostvaris
u pavu si ali djaba pricati ovom narodu ima garanciju a servis nije ni otvoren niti ce biti ha ha ha

DULEmajstor
31-12-10, 10:26
Pre dva dana sam zapoceo remont kinaske motorke , za pocetak od karburatora . Celog sam razvalio , ocistio , membrana nije bila u losem stanju (ispravna) , ali cu da kupim novu da je zamenim . Sredio sam ga i sad izgleda kao nov. Danas cu da nastavim malo oko elektronike da proverim nesto , pa u novoj godini cilindar , karike .... Ima da bude ko nova.

@Crni gruja :

U pravu si ! Gde ostvariti tu garanciju :lol: :lol: :lol: :lol: :D .

neledr
01-01-11, 07:55
Uskoro Vam saljem nove slike PS-45.....da vidite nesto.......
PS: Srecna Vam nova godina, sve najbolje i najlepse Vam svima zelim, i da vas alatke ":":{ sluze duuuugo i bez problema (servisa )! >:D

DULEmajstor
01-01-11, 16:39
Razvalio sam jednog kineza . Skinuo sam mu cilindar relativno lako , ali na drugom ne mogu nikako da ga odvojim od testere . Sve srafove sam odvio , sve skinuo kao i na prethodnom . Zapeko je sa onim zelenim kartonskim dihtungom i neznam kako da ga odvojim . Zalepila mu se donja karika i ima slabu kompresiju sad pa moram da ga otvorim. Ima li neko nekakvo resenje za ovaj problem? ^-^

@Neledr :

Pa nije valjda da imas opet neki problem sa motorkom !?

BeB
01-01-11, 18:44
Dule majstor@
ako si siguran da nije ostao neki sraf , neki stari noz ili ostro dleto izmedju bloka i ciclinddra , morao bi d popusti samo pazljivo jer su delovi vrlo lomljivi.

DULEmajstor
02-01-11, 12:39
Radio sam pre tako kod nekih drugih motorki ali ovdde je u pitanju nekakav zeleni kartonski dihtung . Ako bi tako postupio sigurno bi jako ostetio taj dihtung , a ne verujem da bi negde mogao da ga nabavim , jedino ako bi odgovarao sa villagera vgs 24 ili 20 . Od cega bi mogao da napravim taj dihtung , od kartonske fascikle neverujem da bi moglo zbog velike temperature cilindra.

urban
02-01-11, 15:05
od klingerita se može napraviti

DULEmajstor
02-01-11, 17:23
Sta je to ? Gde da ga nadjem?

urban
02-01-11, 18:51
jbg klingerit mu je ime ima ga u bolje snabdevenim prodavnicama delova prodaje se na metar, i po debljini i nije jeftin od njega se seče sve po potrebi za dihtunge otporan je na temperaturu i to bezasbestni oko 250 c asbestni 450 c debljine od 0.5 mm - 5 mm

ps ukucaj na google klingerit i dobiješ nekoliko firmi koje ga prodaju

kinez
02-01-11, 19:02
ako je dihtug ispod cilindra moze od bilo kog papira nece da izgori samo obrati paznju na debljinu >:D

urban
02-01-11, 19:14
kako neć da izgori od običnog papira

neledr
02-01-11, 19:17
Razvalio sam jednog kineza . Skinuo sam mu cilindar relativno lako , ali na drugom ne mogu nikako da ga odvojim od testere . Sve srafove sam odvio , sve skinuo kao i na prethodnom . Zapeko je sa onim zelenim kartonskim dihtungom i neznam kako da ga odvojim . Zalepila mu se donja karika i ima slabu kompresiju sad pa moram da ga otvorim. Ima li neko nekakvo resenje za ovaj problem? ^-^

@Neledr :

Pa nije valjda da imas opet neki problem sa motorkom !?

Imam.......pre par dana uzmem testeru da nesto presecem,jedan deo trupca koji mi je ostao od pre mesec -dva.Procedura po PS-u, cok,povlacenje, javi se ona, spustim cok i blokiram gas i ponovo povlacim starter...........i onda nastaje igranka! Puca deo plastike koji drzi spulnu gde se namotava kanap od startera! Znaci pri povlacenju uzeta, puca deo plastike kucista testere koji drzi spulnu na koju se namotava kanap, i spulna se ukosila,i sada nema ni povlacenja ni vracanja kanapa!!!!
Posto mi je pod garancijom, po praznicima su da je vratim u servis gde sam je i uzeo da je srede! Nadam se da ce mi priznati garanciju....sta Vi mislite!?

kinez
02-01-11, 19:35
nema velika temperatura ispod cilindra,papir i macne se malo farba i to je to

neledr
02-01-11, 19:38
Evo slikice ( ovo je snimak pre havarije)
http://i56.tinypic.com/dg1o4y.jpg

urban
02-01-11, 19:49
nema velika temperatura ispod cilindra,papir i macne se malo farba i to je to

ali ima kompresije a ima i temp probaj pa reci

kinez
02-01-11, 19:50
misli da ce ti priznati havariju >:D

Post je spojen: 1293994418________________________________________ _________
temperatura je mnogo manja ispod cilindra tako da moze papir provereno jos pre 20god a kompresija je u gornjem delu cilindra >:D

urban
02-01-11, 20:03
čekaj pričamo o dihtungu glave ?

kinez
02-01-11, 20:08
ja sam svatio da da je to dihtung ispod cilindra (izmedju bloka i cilindra)nisam jos video pilu sa glavom cilindra osim mozda neke stare ^-^

urban
02-01-11, 21:12
ok ok ja nisam dobro shvatio očigledno

German hunting terrier | Jagdterrier