Motorne testere

a vraga mu pa valjda svaki mač ima te rupice za ulaz ulja u vodilicu :sta:

ako ti ulje ''slini'' pored lanca niz mač onda ti je vjerovatno zaštopalo izmedju te rupice i kanala kroz koji ide lanac , znači na maču
mada može biti i drugi problem , recimo puklo (krivo) kućište ili možda mač nije originalni

a o kojoj je motorki riječ :sta: jel' njen mač ?
 
Da se proveri kako motorka maže najbolje a i najjednostavnije primaknite mač blizu drveta, na 1-2 cm i dodajte pun gas, ako vidite da ulje prska po drvetu, tj da je ostao trag od ulja onda je sve ok. :ppozdrav:
 
ma čuje se šuštanje i osjećaj ti kaže da nema ulja , a ako nemaš osjećaja odna posle pola rezervoara ti zakuje lanac :haha:


sjekao sam danas sa onom huskom 285 , stvarno je sila , svih 6,4 konja siječe
zaslužuje nov lanac i mač , samo neznam koliko bi stavio zuba :sta:
sad je na njoj 31 i malo je , ne bih pretjerivao ali mislim da 36 bi bilo maksimalno , možda čak i 34

nevalja ni previše zeznuto za rukovanje
 
Raduckao sam danas malo, kolko sam stigao, mislim da sam u stos usao, malo sam bojazljivo poceo, jer ste me poprilicno isprepadali oko sigurnosti ::namigivanje:: ali sam se posle oslobodio. Testera reze ko luda, kao kroz puter, rezao sam samo sprajceve koje sam prethodno ispregledao da nije preostao neki ekser,blato i sl.
Malo sam na pocetku imao problem da upalim, tj. mislio sam da u sauh poziciji treba da upali, medjutim ne, potrebno je samo povuci kanap prvo u sauh poziciji, a nakon toga zatvoriti sauh pa onda pokrenuti. To me je malo bunilo,i to sto kada npr, prebacim na sauh u toku rada, testera se momentalno ugasi.
Evo jos par slika testere, neko je trazio...
A nesto slika i podataka o istoj ima na:
http://www.dolmar.com/productcatalog/product/5410/index.html

2ylpi6h.jpg

2a4xwyr.jpg

i4lswi.jpg
 
pa pališ je sa saugom dok se ne ''javi'' prvi put , posle toga vratiš saug i pališ
sa saugom imaš oko 3 do 5 kurblanja , a posle toga kada se javi mora upaliti od 1 ili 2 potezanja
 
Svaki mac ima tu rupicu. Ali se ona nalazi samo sa jedne strane , pa zato podmazivanje zavisi od toga kako se okrece mac .

Mac je original , fabricki. Testera nije stara ni dva meseca.

Moracu da kupim nov mac sa kanalom 0.5 , ovaj koji je sad na njoj je 0.3 . Kad je siri kanal trebalo bi i ulje da lakse ulazi i da bude bolje podmazivanje.
 
Pa normalno, kad je šire lakše ulazi... :haha: :haha: :haha: :haha:

Savo, za tu tvoju grdosiju taman je lanac od 36 zuba, inače kod mene na 44ci je od 34 zuba, na EHU je od 32zuba...
 
Dule nemoj stavljati mač sa širim kanalom jer onda neće da ti pravo seče ima da ide ukoso i nijedan rez neće biti prav, a što se tiče podmazivanja vidi kako ti pumpa baca ulje, da li nije gusto ulje, naspi ređe za probu, da li nije zapušio odušak na rezervaru za ulje, da li nije zapušila cev za dovod ulja, to su razlozi što nebaca ulje, da li se ona rupa na maču poklapa sa onom šlicanom rupom na motorci, a mač mora imati dve rupe jedna nasuprot druge, kada se okrene mač da bi imalo podmazivanje, ako nema razmeri dobro i izbuši novu rupu.
Znači ova rupica na maču mora da se poklopi sa rupom na motorci (označeno strelicama) i kod mene mač ima dve rupe jedna nasuprot druge.
 
Konacno da me neko razume . Ja licno mislim da se te rupe na macu i motorci ne poklapaju , Ne mogu das dobro da vidim da li se poklapaju . Nisam se setio da izbusim jos jednu rupu koja ce se poklapati . Hvala na savetu.
 
Kosjerac slazem se sa konstatacijom s tim da je kodmene bio drugi slucaj istrosio se na macu onaj centralni prorez kuda idu sarafi i mac padne 2 mm dole ide dio ulja a ostatak se preljeva ispod nosili je i u servis i majstor nista ne napravi probisi vecu rupu na macu za dovod ulja ono jos gore i nakon proslozimskog proucavanja od jedno 10 dana dodjemo do zakljucka a zbog busenja rupe za ulje rjesenje 50 km novi mac i pjevaj.
 
Evo rupe na koju mislim ( ista koju je oznacio savoris):
k2cwau.jpg
103se1h.jpg
( na slikama nije taj mac , nego sa mog starog kineza)



Povecacu rupu i ako nista kupicu novi mac.
 
Dule koja je motorka u pitanju imaš li negde od nekog da pozajmiš orginal mač pa probaš onako kako je dukanac objasnio pa se uveri tačno šta je. (i prema njemu probuši novu rupu)
 
Dule@
To sa podmazivanjem zna da bude glavobolja , video sam slucajeva ( 2 ) kupljena nova testera a stavljen neodgovarajuci macc . Ta rupa koju si oznacio je ulaz ulja u macc i treba da se poklopi sa kanalom na testeri iz koga izlazi ulje. Pretpostavljam da si upalio testeru bez macca i video da lepo izbacuje ulje , tako da razlog nije do pumpe ili od pumpe do izlaznog kanala. Da proveris poklapanje rupe sa kanalom najlakse je da od kartona iseces sablon koji preslikas sa macca i vidis da li dobro poklapa u svim polozajima , od skroz pozadi do skroz napred zavisi koliko pomeras mac spanerom , tj koliki je lanac postavljen. Ako razbacuje ulje sa strane , mozda lim macca ne lezi dobro ( prljavstina ) ili je ostecen pa ulje curi sa strane .
 
BeB :


Hvala na savetu. Odlicno resenje da se proveri da li je mac odgovarajuci. Toga se nikad ne bi setio.



Testera inace kada se upali bez maca izbaca ulje sasvim dobro.

Ako se ispostavi da je problem u macu , pokusacu da izbusim rupu sa druge strane pa ako nista kupicu novi mac i kraj price :
2cnvblz.jpg
( pokusacu da izbusim na stubnoj busilici novu rupu ( gde je zeleno oznaceno) a potom cu ako nista kupiti nov mac. )
 
pa to je druga priča , karton-šablon i riješi se muke
ali ćeš imati drugi problem jer će ulje ići na drugu stranu , kroz staru rupu ::namigivanje::
potraži ti original mač
 
savoris je napisao(la):
pa to je druga priča , karton-šablon i riješi se muke
ali ćeš imati drugi problem jer će ulje ići na drugu stranu , kroz staru rupu ::namigivanje::
potraži ti original mač
Jeste , zaboravih to , ako ne lezi dobro i sa druge strane , na dekli , napravis od tvrdjeg kartona jos jedn sablon samo ne busis rupicu za ulje i to ti dodje dihtung , najbolje je svakako odgovarajuci mac.
 
Pre neki dan sam imao priliku da probam komšijin Villager 43, i čini mi se da uopšte nije loša mašina, mada sam je probao na drvetu koje je prečnika 20-30 cm, ali vidi se da ima snage (4 ks). On je tog Villager-a kupio pre dve godine za 27000 din i kaže da je zadovoljan, nije imao nijedan kvar, samo je nedavno kupio lanac (potrošni materijal), mada ga koristi samo za pripremu ogreva i čišćenje imanja. Primetio sam da je na ovom forumu već bilo reči o ovoj marki testera, ali nisam primetio da je neko komentarisao konkretno ovaj model, pa me interesujue ima li još neko iskustva sa Villager-om 43, i kakvi su vaši utisci.
 
Relja Krilati je napisao(la):
Pre neki dan sam imao priliku da probam komšijin Villager 43, i čini mi se da uopšte nije loša mašina, mada sam je probao na drvetu koje je prečnika 20-30 cm, ali vidi se da ima snage (4 ks). On je tog Villager-a kupio pre dve godine za 27000 din i kaže da je zadovoljan, nije imao nijedan kvar, samo je nedavno kupio lanac (potrošni materijal), mada ga koristi samo za pripremu ogreva i čišćenje imanja. Primetio sam da je na ovom forumu već bilo reči o ovoj marki testera, ali nisam primetio da je neko komentarisao konkretno ovaj model, pa me interesujue ima li još neko iskustva sa Villager-om 43, i kakvi su vaši utisci.
teško je uzeti u obzir kritiku o mašini koja je potrošila tek jedan lanac , neću reći da nevalja

ja sam tražio malo informacija o njemu i ovdje na forumu i malo sa strane
otprilike svi vlasnici ga hvale , dok je kod servisera već druga priča

bio sam ''napaljen'' da ga kupim ali sam odustao onoga momenta kada sam dobio njegovu cijenu , 310 jbenih evra ::lose::
za te pare mogu da kupim neku profesionalnu polovnu mašinu koja će sigurno da traje duže i služi bolje , stavljam naglasak na riječ PROFESIONALNU jer vilager nikako nemožem svrstati u tu kategoriju

e sad sve je pitanje tvoje potrebe , čemu bi ti ona služila pa ćeš tako i nabavljati motorku
 
Nazad
Vrh