Motorne testere

eeeeeeeeeeee sredio sam onu zvjerku od huskvarne :D
cijeli kvar je bio da se odlijepio jedan limić sa magneta i struja je ''brljala'' , i falile su oprigice na capama , špaga za paljenje i nekih par sitnica koje nisu ni vrijedne pomena

mašina je strašna , za amatere nije ni slučajno jer je jaka cijelih 6,4ks :D bože sačuvaj
na njoj mi je lanac nikakav pa sam prebacio i mač i lanac sa one moje 268 , 31zub je lanac i sa time se bukvalno igra , u drvo propada nevjerovatnom brzinom
ja jače motorke niti sam vidio a kamoli radio sa njom

mašina je u ekstra stanju , kompresija kao luda ,a problem paljenja se malo ublažio jer nije bilo dovoljne špage na kolutu za paljenje pa je bilo jako teško okrenuti radilicu na tako malom prečniku
sada je malo lakše paliti ali ipak nije za one sa malo kila ::namigivanje::

samo neznam koji bi joj mač stavio , do sada je na njoj bio 36 zuba 3/8 , ali ne svidja mi se taj mač jako je uzak kao da nije od nje , stavio bi nešto prifi jer ima čime tjerati pa rekoh da je iskoristim maksimalno
 
Kada se montira mac, na testeru , da li bolje podmazuje lanac kada se ona rupica kroz koju ulje ulazi u kanal okrene tako da se nalazi na mestu gde izlazi ulje na testeri , ili onaj donji deo gde je ostavljena rupica da se skuplja ulje ?

Ja sam ga sad poslednji put okrenuo tamo de uljne pumpa izbacuje ulje ali kao da mi losije podmazuje , ulje slizi na stranu.
 
Posle dugo mozganja sta da uzmem za vikendasku upotrebu, naleteh danas na snizenje dok traju zalihe Dolmar PS-45 motorne testere(2,3 KS, 4,75kg), i presekoh da nju uzmem.
Cena je bila 16 300, a navodno pre snizenja, 22 000. Uz njuj sam odmah kupio i dolmarovo ulje za podmazivanje lanca(270 din). Nisam stigao danas da je pokrenem, i isprobam, ostavljam to za sutra.
Moje potrebe se svode na nesto intezivniju upotrebu sad, rezanje ostataka od pravljenja vikendice(sprajcevi,okorci,letve,daske), i mislim vrlo retku upotrebu u nekom daljem periodu, jer u sumu sa njom nemam nameru da idem, niti da obaram drva.

E sad, posto sam totalno laik, i do sad nisam imao iskustva sa motornim testerama,sem nekih pola sata posla sa elektricnom, interesuje me ako bi neko mogao da me malo upozna sa radom, na sta bih treba da obratim paznju. Pre svega mislim na povrede u radu, u tom smislu kako da rukujem motorkom.
Zatim, sta smem a sta ne smem da rezem sa njom, to se odnosi na to sto imam brdo dasaka koje su ostale od salovanja, i jedan deo njih je i izmazan povrsinski betonom koji se zalepio prilikom salovanja. Da li je uopste smem da secem takve daske motorkom ? Da li treba u radu sprajceve i duze daske da stavljam na jarac, ili mogu da ih rezem naslagane na gomilu?

I sta oko odrzavanja motorke treba osnovno da znam?

Malo mnogo pitanja, ali sam pocetnik, pa bi mi vase iskustvo dosta znacilo pre nego sto se upustim u posao ;)

Hvala unapred ;)

mvk9wk.jpg

5nozua.jpg
 
Daj još neke karakteristike o mašini evo pokušaću ja sa par reči mada mislim da će se sigurno javiti mnogo stručniji ljudi kojima je motorka profi alat,
prvo bi trebao da detaljno pročitaš fabričko uputsvo pogotovo u vezi lične bezbednosti i održavanja mašine,
trebalo bi bar 2 rezevara da mašina odradi bez opterećenja sa kvalitetnim uljem za mešavinu i u razmeri koju je fabrika dala i zatim možeš da radiš sa njomvodeći računa da mač dobija ulje za podmazivanje a što se špraceva i dasaka od šalovanja tiče ja ih mojom motorkom ne bih sekao ni za kakve pare jer će šteta biti veća od koristi lanac će se vrlo brzo iztupiti a može doći i do povreda ako lanac uhvati beton sa dasaka nisam ti mnogo pomogao ali eto pokušao sam ako te još nešto interesuje pitaj sigurno ćeš ovde dobiti prave odgovore

ps sretno sa novom mašinom i čuvaj prvo sebe i ljude oko sebe pa zatim mašinu
 
Torrente ako hoces da unistis lanac struzi daske od salovanja na kojima ima betona.Meni tako majstor skoro unistio lanac, imas moje postove.Izbegavaj da struzes odozgo na gore ,to mozes jedino kad moras i veoma pazljivo, zbog povreda.Mogao bi ja jos da kucam ali ovde na forumu ima strucnjaka za testere a ja sam dileja sto se tice testera.
 
urban je napisao(la):
Daj još neke karakteristike o mašini evo pokušaću ja sa par reči mada mislim da će se sigurno javiti mnogo stručniji ljudi kojima je motorka profi alat,
prvo bi trebao da detaljno pročitaš fabričko uputsvo pogotovo u vezi lične bezbednosti i održavanja mašine,
trebalo bi bar 2 rezevara da mašina odradi bez opterećenja sa kvalitetnim uljem za mešavinu i u razmeri koju je fabrika dala i zatim možeš da radiš sa njomvodeći računa da mač dobija ulje za podmazivanje a što se špraceva i dasaka od šalovanja tiče ja ih mojom motorkom ne bih sekao ni za kakve pare jer će šteta biti veća od koristi lanac će se vrlo brzo iztupiti a može doći i do povreda ako lanac uhvati beton sa dasaka nisam ti mnogo pomogao ali eto pokušao sam ako te još nešto interesuje pitaj sigurno ćeš ovde dobiti prave odgovore

ps sretno sa novom mašinom i čuvaj prvo sebe i ljude oko sebe pa zatim mašinu

Evo jos par podataka iz knjizice:

zapremina cilindra: 45,1cm3
precnik cilindra: 43mm
max snaga pri broju obrtaja: 1,7/9000
max obrtni moment pri broju obrtaja: 2,4/6500
max broj obrtaja sa vodilicom i lancem: 12600
karburator tip: ZAMA
uredjaj za paljenje: PHELON
potrosnja goriva pri max ucinku: 0,94kg/h
sadrzina rezervoara za gorivo: 0,37
sadrzina rezervoara za ulje: 0,25
brzina lanca: 17,1m/s
korak lancanika: 3/8
broj zuba: 6
duzina vodilice: 35,40
odnos mesavine: 50:1 ako se koristi Dolmarovo ulje ili Aspen Alkylat, a ako se koriste druga ulja 40:1

Sutra pre rada cu prvo dobro da iscitam uputstvo, videh da onde traze i zastitnu opremu, rukavice, pantalone,jaknu,slusalice, vizir... cini mi se da to mahom ljudi ne koriste, pre svega slusalice i vizir :)
pa se pitam, da li je zaista stvarno neophodno?

Dva rezervoara bez opterecenja, sta to znaci ? Ono sprajceva sto ja imam za rezanje nije narocito velikog precnika, tako da u tom smislu nece trpiti opterecenje, ili to znaci da je ne koristim pod punim gasom?

Ok, daske koje uspem dobro da ocistim, bacicu pod testeru, ostatak ne.

Hvala na savetima, svaki je u mom slucaju dobrodosao :)
 
nema tu nekih striktnih pravila , čuvaj prvo sebe i ljudstvo oko sebe
pazi noge,ne sijeci blizu nogu jer obično (ja) nogom pridržavam drvo dok siječem
vrhom lanca izbjegavaj da siječeš , NE DODIRUJ NIŠTA VRHOM LANCA OD DOLE PREMA GORE

slaganje na kozu ja radim samo ako su drva sitna (ogranjci) pa onda ih siječem odjednom , kozica je modifikovana i jako je dobro pomagalo , stane dosta drva na nju odjednom

što se tiče dasaka od betona tu nijedan lanac nemože dugo izdržati (osim vatrogasnog vidijumskog)
za takve stvari koristi neke stare lance , te daske su obično od mekog drveta pa i stari lanac može da ''gusla'' jer se sa novim ne isplati to ni pipnuti

motorku ne pritišći previše u drvo , po osjećaju da joj nije preteško
znači nemoj mnogo da je gušiš jer onda nema niti hladjenje niti podmazivanje dovoljno , bolje malo više obrtaja i manje pritisni neko sa malim gasom da se pati i mekeće


svala čast na izboru za mene je dolmar No1 :D
 
Ok, kapiram najbitnije, znaci da gledam da ne rezem blizu nogu, ne rezem vrhom, da gledam da rezem cisto drvo. eksere sam povadio,nadam se da mi neki nije promakao, u tom slucaju kada bih zakacio isti, da li bi se testera odbila od njega, koliko je to opasno, ili bih samo istupio lanac ?
Dolmar je uleteo sasvim slucajno, prvi pikovi su bile najjeftinije stilovke ili huskvarne, ali eto ;)
Javljam ovih dana kako sam prosao kad obavim posao ;)
 
kada udariš u ekser nemaš brige , sigurno nećeš dalje rezati :haha: nije opasno samo nema dalje ::namigivanje::

a pošto si početnik i vjerovatno nisi vješt u oštrenju lanca najbolje ti je kupi odmah još jedan , i kada zezneš ovaj onda samo zamijeniš lanac i tjeraj dalje , posle nekoga uhvati da ti naoštri ova kako treba a možeš i u servis da ti mašinski naoštre , ovo je malo skuplja varijanta ali za početnika najlakša dok ne stekneš rutinu u oštrenju
ali moj savjet ti je da ti neko na tenane pojasni kako se oštri lanac jer nećeš cijelog života trčkarati da ti neko drugi oštri ::namigivanje::

kod mene i sada ima ljudi koji rade motorkom godinama a enmaju pojma naturpijati lanac nego nose po selu , ja takve samo odjebem izgovorom ''sjedi druže da ja tebi pokažem kako se to radi'' a odgovor je ''ma nemožem ja to naučiti'' i posle toga mi više ni ne dolaze
pa nemogu ja cijelom selu oštriti motorke :zli:
 
Da radi bez opterećenja se misli na ler gasu bez ikakvog rezanja potraži to stoji i u uputstvu ja sam moju razradjivao tako što sam je okačio o gredu u šupi na jako uže van dometa ljudi i tako dva rezervara ulje koristi orginal dolmarovo kupljeno u prodavnici ( nikako na pijaci) i drži se razmere ulje:gorivo strogo po prospektu ja moju motorku kad završim posao izduvam kompresorom obrišem skinem štitnik kod lanca i to dobro očistim-izduvam i mač tako da je uvek čista i spremna za rad e sad to je moj "fetiš" ima mnogo ljudi što to ne radi ali ja volim da je čista i obrisana naravno i ja sam hobista nisam profi a što se oštrenja tiče ipak ti savetujem da to poveriš servisu da to urade mašinski košta 150 din i uvek je lepo naoštrena po meni nikad ručno ne može tako da se naoštri bez namere da bilo koga uvredim jer stvarno postoje profi ljudi koji to odrade ekstra ali pošto ja ne spadam u te uvek preferiram servis i mašinsko oštrenje
 
Ja bih dodao , iz licnog iskustva , daske od salovanja nikko ne seci motorkom za to je cirkular , ne primetis da se beton uvukao u neku rupu i momentalno istupis lanac. Uzmi metar drva pa polako , i da razradis testeru , i da steknes iskustvo zboog licne bezbednosti , vodi racuno o podmazivanju lanca , zapusi se rupica na macu kroz koju dolazi ulje , primetis po zvuku lanca jer ide metal na metal bez ulja.
 
RAZRADJIVANJE:

Nikako da rad samo na ler gasu dva rezervoara. Moras da budes pored nje i uvek da turiras prvo laganiji gas pa onda sve jaci i jaci , pa onda turiras do kraja pustis na ler pa do kraja gas i tako. Ako ne turiras NAGUZVAVA , lose podmazuje klip i kod nove testere moze izazvati vece probleme nego cak i struganje dok je nova .

Jel moze jedna slika od napred iz pravca auspuha?



Srecno i dugovecno da te sluzi ! :ppozdrav:
 
nešto se ne gadja tu u vezi tog turiranja i razradjivanja jesi li mislio da se povremeno doda gas da bi se izbacilo suvišno nesagorelo ulje? ako je to onda ok
 
@Torrente
momak vodi racuna.. nije se zajebavati..bolje ti je da te tigar napadne nego motornjak da te zakaci .. napomena : pri ulasku u drvo kreni sa malo jacim gasom,nikada glava da ti bude kao ti nesto gledas kako mac ulazi u drvo ..glava u stranu..i nikada ne dozvoli da ti se odbije od drveta skoncentisi se sta radis inace ga najeba..vodi racuna kako i na koji nacin rezes da ti ne prikljesti mac ..to vec moras sam da osetis kako i kad i odakle da ga napadnes ..ima malih fazona ..nista problematicno ali ce ti trebati sve da znas u vezi motornjaka ...lancu ne smata samo beton i ekseri ..(vec receno) ..obavezno ocisti i od blata (zemlje)..kontrolisi ga sve vreme ne daj da ti se otme ili nesto slicno..ne dozvoli oni koji nesto gledaju da ti stoje u pravcu lanca ..(napred ili od pozadi )..opomeni ih OBAVEZNO jer moras da cuvas sebe a ne gledaoce u protivom sebe ces da povredis nedaj boze .. zelim ti srecan rad sa motornjakom :cao: :D
 
Znali neko kako podmazuj kada se okrene mac ( rupica ) na gore gde izlazi ulje ili na dole gde ima ono udubljenje gde se talozi ? Kada bolje podmazuje?
Post je spojen: [time]1288443383[/time]
_________________________________________________
Za razradjivanje je neophodno dodavanje gasa , a ne neke gluposti : vezanje za kanap u supi , ostavljati ga na travi da radi........ Mora da se bude pored testere i da se povremeno dodaje gas , a kod drugog rezervoara intezivno dodavanje gasa.

Tu imam velikog iskustva .


Za mac cu na kraju krajeva sam da ispitam kad bolje podmazuje pa cu da javim kakvi su rezultati.
 
za duleta
slažem se da prilikom razradjivanja treba povremeno dodavati gas da bi motor izbacio nesagorelo ulje ali ne gasirati, i ja ne pišem glupost,i ja tvoje postove ne nazivam glupostima i sl(mada bih mogao ali to nije moj stil) ako ti se moji postovi ne svidjaju ti preskoči a kakva si majstorčina sam si rekao, činjenicom da ne znaš kako se mač treba okrenuti
 
urban je napisao(la):
za duleta
slažem se da prilikom razradjivanja treba povremeno dodavati gas da bi motor izbacio nesagorelo ulje ali ne gasirati, i ja ne pišem glupost,i ja tvoje postove ne nazivam glupostima i sl(mada bih mogao ali to nije moj stil) ako ti se moji postovi ne svidjaju ti preskoči a kakva si majstorčina sam si rekao, činjenicom da ne znaš kako se mač treba okrenuti

Samo bez ljutnje . Ne smatram nicije postove glupostima, pa ni tvoje , svaki post je dobar i koristan na svoj nacin. Ovde smo samo da razmenjujemo misljenja i da izadjemo u susret jedni drugima , a ne da jedni druge vredjamo.

Ako mislis da sam te nekim svojim postom uvredio , izvinjavam se .







Savoris :


Neznam da li si primetio onu malo rupicu na macu kroz koju ulazi ulje u kanal maca . Ona me buni. Kad nju okrenem tako da se nalazi na mestu gde izlazi ulje ( gde izbaca pumpa ulje iz rezervoara) kao da mi se ulje negde sliva sa strane a da ne ulazi u kanal maca i podmazuje sam lanac i mac . Po meni je logicno da se ta rupica tako okrene ali ja sam licno na drugom testeretu preokretao mac radi ravnomernog trosenje , pa me samo interesuje kada se bolje podmazuje lanac . Kada se rupica nalazi na mestu gde se izbaca ulje ili na onoj pravougaonoj rupici sa donje strane testere koja verovatno sluzi za talozenje ulja.
 
Nazad
Vrh