Motorne testere

He,he....Dukanac...paaaaa tako nesto.Ma salim se. Hteo sam da kazem da sam pomislio da je prerasla tema u hvalisanje tipa ja imam ovo ja imam ono.......iskreno mislim da mi taj deo komentara kada ga ponovo procitam i nije bas umesan. Ako sam ispao sarkastican ili nekoga uvredio izvinjavam se.
Dalje,u potpunosti se slazem sa Tvojim prethodnim postom, a i to potvrdjijem velikim delom svog prethodnog izlaganja.Dakle, testeru treba kupovati prema svojim potrebama jer kako jednom rekoh, sta ce mi bilo koja testera od 50-70.000,ako mi treba samo za 10-15m3 godisnje,osim ako sam blesav da bacam pare na uslovno receno bespotrebnu stvar.
 
Za kućne potrebe (10 m3 godišnje) može da posluži kakva jača amaterska pila ili polu profesionalna pila. Ja za svoje kuće imam polu profi pilu Hursqvana 340e, i u 90% slučajeva zadovalja sve moje potrebe isto tako mislim da bi i neka amaterska pila tipa Vilager ili Einhell mogla da odradi sve što mi radi i ova Hursqvana. Ponekad mi se desi da mi treba veća pila, kao ove godine kad sam imao dva trupca koja su imala od 80-90 cm u promjeru. A to sam riješio tako što sam posudio za kratko Hurqsvanu 372 XP, a i da je nisam mogo posuditi platio bi nekome da mi ispli ta dva trupca jer je to svakako jeftinije nego da uzmem kavu veću profi pilu za koju nemam potrebe.
 
'ajd malo da pomenemo i druge vrste motornih testera da nebude samo stil i husvarna, evo slike mog dolmara iz '65. velika, teška, nije za sitne poslove, dobra je za obaranje i presecanje većih stabala, nema amortizere pa kada radiš sa njom otpadnu ruke, ali jbg.
 
naravno, pre se verovatno radilo u malim serijama, pa se vise obracalo paznje na kvalitet...kad pogledam masinu koju ima stric neka Stilka contra 090 ili tako nesto...
ma pravi monstrum...pomeri ti dzigericu kad je dignes onako bez paljenja...a zamisli tek u radu....
 
Da li ste culi da od 30 juna prestaje proizvodnja supera ,a proizvodice se samo bezolovni! ! Kazu da kod starijih kola dolazi do ostecenja i pucanja ventila , ne znam sta ce biti tada sa starim motornim testerama koje trose mesavinu supera i dvotaktnog ulja ! Ako na kolima pucaju ventili na testerama ce se habati klip i cilindar po mom misljenju . Ne znam da li bi trebalo da se doda vise ulja kad se priprema mesavina ? Da li se sta tada postize ? U svakom slucaju starim testerama i automobilima lose se pise ! !
 
pa verovatno bi trebalo dodati vise ulja.... ma neznam sta da mislim.A to sto kazu da dolazi do ostecenja na starijim kolima, to definitivno nije tacno. Vozim " keca" 88, samo sto naftu nisam sipao u njega, u stvari jesam jednu noc pomesao kante u mraku, ali dok sam primetio otislo nekoliko litara.E, onda sam rodio mecku dok to misam izvadio, pa posle sam morao da bacim nesto benzina da sve to lepo isperem....a taj benzin mi je posle sluzio sa pranje alata.Sto se tice starijih testera, mislim da bi trebalo praviti u tom slucaju neznatno jacu mesavinu.
 
Kadas je pre nekoliko godina nestalo obicnog benzina imao sam problem sa samohodnom kosacicom koja je isla na isti. Tada mi majstor rekao da na 10l supera sipam 300g nafte, i eno jos radi... A sto se tice MB vs BMB mogu vam reci sledece: Vec odavno sam sve masine navadio na BMB, iz razloga da ne bih mesao 16 vrsta goriva. Npr trimer mi radi na BMB, stari stil 044 na MB, novi 660 na BMB, EHO na MB i u sve sipam bezolovni i radi bez problema. E sad ima i ono do kad ce raditi, to ne znam.... :ppozdrav:
 
Ma da Bog da i Tebi i ostalima i meni radilo 100 godina bez problema! Ma brate samo sipaj i voziiiiii msm, samo dobra mesavina i to je to.
 
@Dulemajstor,neće se dešavati ništa naročito,nestankom tog benzina.Naime ranije se koristio Premium od 86 do 88 oktana,tako da testerama neće faliti ništa,a kod automobilskih motora...Kod njh će da klikću ventili zbog nedostatka olova,koje je služilo kao antidetonator.Preživećemo i to,nek se nose proizvođači :zli: :zli:
 
Sadasnji super (MB) i bezolovni (BMB) su oba po 95 oktana. Jedina razlika izmedju ta dva benzina je u tome sto bezolovni u odnosu na super ne sadrzi olovo, sto znaci da ima smanjenu emisiju stetnih gasova, u sustini su isti, benzin je benzin..... :cao:
 
Ma kakvo grejanje... Motornjak 'ladim po 5 minuta na svaki potroseni rezervoar i radi ko singerica... ::namigivanje::
 
Dukanac je napisao(la):
Sadasnji super (MB) i bezolovni (BMB) su oba po 95 oktana. Jedina razlika izmedju ta dva benzina je u tome sto bezolovni u odnosu na super ne sadrzi olovo, sto znaci da ima smanjenu emisiju stetnih gasova, u sustini su isti, benzin je benzin..... :cao:
@Dukanac,za dvotaktne motore,tj,testere nema problema.Manje zagađuju sa bezolovnim,ali za starije automobile čiji motori nisu projektovani za bezolovni,nije baš svejedno.Zbog nedostatka olova kao antidetonatora,više će i da troše i da im se čuju ventili itd. ::namigivanje::
 
Cika Boro, u potpunosti se razumemo. U predhodnom postu sam mislio na rad motornih testera i trimera, takodje se slazem da ce biti problema sa starim automobilima, za njh je jedino resenje TNG i nece imati problema sa benzinom... :ppozdrav:
 
Kad ima čime da se ladi nije strašno, al kad nema pa se ugreje i mašina i šofer onda je opasno.
 
Nazad
Vrh