PDA

View Full Version : Zimsko Prskanje

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3

krcinac
06-12-07, 04:11
U kojoj meri obavljate zimsko prskanje i kojim preparatima i sta mislite o sve ucestalijim zahtevima za vracanje kreozana

svetitrifun
02-02-10, 08:56
Једне године нисам могао из објективних разлога да урадим зимско прскање. Е брале ја сам се те године распао од прскања. То није било нормално, имао сам страшно јаке нападе лисних ваши, буба ових, оних, пламењаче, пепелнице и не сећам се чега све не...Мислим да сам до јуна, јула прскао као манијак. Једноставно нисам могао сустићи што сам пропустио и онда сам се уверио у исправност и оправданост зимског прскања.
А што се тиче креозана, ипак бих се ту сложио са стручнијим људима. Кажу да је у Европи забрањена употреба већ десетак година, да је отрован и за људе. Не знам да ли је истина да воћке не могу до августа да разраде и избаце те отровне материје из себе? Он ме подсећа на фурадан са којим се третира кукурузно семе код нас. Кад семе обложиш са фураданом до августа све живо заобилази кукуруз, ко зна колико дуго остаје у њему. Вероватно га ми поједемо кроз храну на крају. Тако и треба човеку, сами ћемо себи пресудити, не треба нам ":":{

Dragan1973
05-02-10, 23:07
pozdrav.na jesen sam posadio vocnjak pa trebam da izvrsim prskanje,a ublizini ima od komsije pceljnjak pa me interesuje da nebi skodilo za pcele.hvala unaprijed.

nebojsa
06-02-10, 01:24
Mislim da pčelama neće smetati obzirom da sada ne izlaze iz košnica. Međutim na proleće kada pčele budu aktivne moraš voditi računa kad primenjuješ insekticide. Ako hoćeš (a trebalo bi) da budeš dobar komšija najbolje da kad budeš prskao insekticidom obavestiš pčelara da čovek zna pa neka radi šta mu je volja. Naročito u vreme cvetanja. Ja sam prošle godine tako otišao kod jednog pčelara da mu kažem a on mi kaže prskaj neće im valjda ništa biti ^-^ :lol: Nisam ga posle pitao za rezultat. U principu tretiranje treba vršiti pred veče kada pčele prestaju da budu aktivne.

svetitrifun
06-02-10, 04:28
Исто сам и ја прошао са комшијом као и наш Небојша. Прскао сам један плац тоталом пре подне у лето. Комшију :<<> сам обавестио недељу дана унапред, јер сам знао да ћу прскати, и све је било у реду. У принципу мислим да смо у обавези да обавестимо комшије да ли ћемо тровати ":":{ поред њиховог имања, поготову ако имају пчела, стоке...Мислим ^-^ да у том смислу и има неко упозорење на препаратима.

Fodor
06-02-10, 08:38
Ja imam mali vocnjak u basti,cisto onako za porodicu.Kad treba odraditi zimsko prskanje i sa kojim preparatima?

svetitrifun
07-02-10, 01:15
Сачекај још мало да отопли па их онда окупај али добро, са неким уљним препаратом. Ја ћу у марту са црвеним уљем.

ilijat
07-02-10, 18:52
Posto je crveno ulje?

svetitrifun
07-02-10, 23:47
Прошле године сам га плаћао око 800 динара, неки произвођач из хрватске, ове још нисам ни погледао. Сад ћемо.

Fodor
08-02-10, 19:45
Hvala za informacije. >:({

harry
08-02-10, 20:59
Kod nas u Bosni 6,30 eura

wajbul
08-02-10, 22:19

koliko točno KM ?POšto sam blizu granice

harry
09-02-10, 00:08

koliko točno KM ?POšto sam blizu granice

12.30 KM

wajbul
09-02-10, 07:41
skuplje nego u HR,CRVENO ULJE inače proizvodi HERBOS Sisak

harry
09-02-10, 09:16
skuplje nego u HR,CRVENO ULJE inače proizvodi HERBOS Sisak

Koliko košta u HR,ni meni granica nije daleko.

wajbul
09-02-10, 19:12
ISPRAVKA, Crveno ulje u HR 80kn,premda ga je prooljetos bilo oko 40kn

harry
10-02-10, 09:35

Znaci idemo u Leskovac po CRVENO ULJE :D

wajbul
10-02-10, 14:33
a i 12km je jeftinije od 80 kn,

svetitrifun
10-02-10, 23:20
Ја сам мислио на оригинално паковање од једне литре, неразблажено... Баш бих волео да видим тог произвођача са свим потребним састојцима за 540 динара по литри, и да препарат одради све што треба. Хвала на Кинезима ( да се не би чешали целе године )...

neba933
17-02-10, 00:10
u vezi pcela!!!!!!!!!!!!!!!!
ako ko i od nas ima pcele, pa i komsija, najbolje bi bilo da ih tog jutra rano zatvori( kosnice), dok neprodje prskalica kroz vocnjak, cim prskalica izadje i pcelice mogu van. Ja sam kod mene napravio gresku i ne valja da jos koja pcelica strada, one su za nas zlato

Dragojlo
17-02-10, 03:44
Ne znam koliko je tacna informacija da se i crveno ulje povlaci iz upotrebe u evropi, to sam cuo od par agronoma koliko je tacno neznam, ali jos ga ima u apotekama... ja sam jednom prskao sa crvenim uljem i nije bilo lose, imam 250 stabala sljive cacanke rodne i stenleja, i jos oko 50 tak stabala raznog voca jabuka, krusaka, lesnika, tresanja,visanja, oraha, dunja....ali od pre dve godine prskam sa galenikinim preparatima i mogu svima da preporucim ovu kombinaciju bolje od crvenog ulja, Bakarni oksihlorid50 0.5%(ili Cuprozin 35WP 0.35%)+Galmin 1-5%+Cipkord 20EC 0.03%. Ovo kada se pomesa i oprskaju stabla, onda stabla postaju kao da su lakirana, 100 kisa ga nemoze isprati, ovo prskanje odradim krajem febrara do polovine marta, i posle voce ostaje cisto do maja u aprili samo odradim neko prskanje sa kracom karencom insekticid+ recimo ronilan ili Kidan protiv monilije kod kosticavih vocaka, a kod jabuke antrakol, mankogal 80 i sl. I kasnije do kraja vegetacije pratis stanje u svom vocnjaku, nisu sva podrucja ista po pitanju napada da li insekata ili biljnih bolesti, gdje su struje vazduha vece i nadmorska visina vece tu je i manje prskanja u celoj godini u odnosu na ravnicarske reone...

I da naglasim jos u jesen sam voce jos oprskao sa bakrom Cuprozin 35WP ostalo pa da se ne baci, a inace bolje bi bilo sa bordovskom corbom jer ona je vrh prskanja u jesen najmocniji fungicid, i to da sami sebi napravite plavi kamen+gaseni krec, i da vidis ako voce ima lisaja mahovine ma to sve sleti, kod mene nema mahovine i lisaja jos ali ove iduce jeseni idem sa bordovskom corbom obavezno.

Od preparata zadnjih godina najvise koristim preparata od: Bayer-a,Galenike, Basf-a,Sygenta to su provereni igraci na polju hemije u opste ne samo u vocarstvu, u ostalom kada kupujete neki preparat samo pogledajte cene, koliko para toliko muzike... Uzmite samo Syngentin fungicid Switch 62.5WG jedan od skupljih ako ne i najskupljih ove vrste protiv Trulezi plodova pogotovo sivog plijesnila na sljivi Stenly kojoj je ovo mana, prosle godine sam ih tretirao sa ovim fungicidom i u berbi su se bile ciste i zdrave gotovo da sma mogao pobrojati u celom vocnjaku koje su imale trulez na sebi....

oduzih ja, ajd sad neko drugi :D >:({

Ako koga jos sta zanim oko prskanja neka pita tu sam na raspolaganju

Dragojlo
09-03-10, 23:14
Dans sma kupio Galmin, Cuprozin 35WP i Cipkord 20EC, Galmin 1L 500 din,Cuprozin 35wp-790din. i Cipkord 20EC 50ml -250din. Pored Galmina bilo je i Slovenacko Pinus-ovo zuto ulje ista cena 500 dindzi, ja uzeo Galmin jer imam jedan litar od prosle godine ostao rok uredan pa da se ne baci...

Samo da ugreje malo i krajem marta u vocnjak da se raboti, ubih se u kuci od dosade, napolju sneg, da nije interneta udario bih na >:({

pinter
22-03-10, 19:56
dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?
Molio bi za savet hvala unapred

wajbul
22-03-10, 20:14
nisi zakasnio,može još ići sa smanjenom koncetracijom ,1%-1,5%

Dragojlo
23-03-10, 00:07
dali sam zakasnio sa zimskim prskanjem (crveno ulje) posto nisam sve mogao da zavrsim?
Kod nas u vojvodini poceo polako da pucaju pupojci,dalice da naskodi u pitanju su sljive?

Mozes slobodno ici prskaj sto pre to bolje zbog pravovremenog ciscenja stabala pre svega od bolesti plamenjace i rdje koje su najznacajnije u sljivi, i naravno protiv larvi insekata-jaja polozenih po kori stabla vocke.

Dozu nemoras nista da smanjujes ako se pupoljci bas nisu otvorili mnogo, tacnije sva zimska prskanja idite slobodno do faze kada pupoljak pukne i krene da raste-nesme preci 5mm *milimetara* iznad ljusture u kojoj je bio to je zadnja faza zimskog prskanja. Dok je stanje kod breskve pa i kajsije faza tz.zelene tacke kada se otvara pupoljak odozgo se pojavi zelena tacka tj.vrh mladog pipoljka onda se ide fungicidima protiv kovrdzavosti i sl....

Dakle samo prskaj nemas brige punom dozom do faze tz. misijih usiju 5mm iznad ljuspica.

Ja sutra prekosutra kako vreme dozvoli imam jos jabuke, kruske,tresnje i ostalo da okupam gore mojom kombinaciom od galenike,sljivar sam zavrsio pre par dana.
pozdrav

Conferans
23-03-10, 22:05

Mozes slobodno ici prskaj sto pre to bolje zbog pravovremenog ciscenja stabala pre svega od bolesti plamenjace i rdje koje su najznacajnije u sljivi, i naravno protiv larvi insekata-jaja polozenih po kori stabla vocke.

Dozu nemoras nista da smanjujes ako se pupoljci bas nisu otvorili mnogo, tacnije sva zimska prskanja idite slobodno do faze kada pupoljak pukne i krene da raste-nesme preci 5mm *milimetara* iznad ljusture u kojoj je bio to je zadnja faza zimskog prskanja. Dok je stanje kod breskve pa i kajsije faza tz.zelene tacke kada se otvara pupoljak odozgo se pojavi zelena tacka tj.vrh mladog pipoljka onda se ide fungicidima protiv kovrdzavosti i sl....

Dakle samo prskaj nemas brige punom dozom do faze tz. misijih usiju 5mm iznad ljuspica.

Ja sutra prekosutra kako vreme dozvoli imam jos jabuke, kruske,tresnje i ostalo da okupam gore mojom kombinaciom od galenike,sljivar sam zavrsio pre par dana.
pozdrav

Jesi li ti siguran da se koncentracija ne mora smanjivati do misijih usiju?

milanmozgovo
27-01-11, 10:54
vocari al nije kasno cim otopli da oprskam sljive sa zimsko prskanje

kicca
27-01-11, 21:24
Nije kasno to ce biti pravo vreme odnosno tamo kraj februara >:({

milanmozgovo
27-01-11, 22:13
ja cu gledam cim otopli

Dragojlo
28-01-11, 15:48
Prvo rezidba pa prskanje :D, ili rezidba, djubrenje, pa prskanje ako vreme dozvoli...

bosanac_iz_bosne
28-01-11, 16:51
Kolike su trenutne cijene "zimskih preparata"
Kod mene u apoteci cuprublau košta 15 maraka oko 7,5 Eura.
Drugih za sada nema.

prezalj
28-01-11, 17:01
Kod mene "Cuprozin" - 890 din/kg,"Cipkord" - 270 din/50ml,"Ogriol" - 350 din/litar, a danas stigao "Galmin" u jednu od apoteka 470 din/litar inace poskupeo strasno,jer cena prosle godine je bila 290 din/litar kako mi rekose u apoteci

Dragojlo
28-01-11, 18:40
Ja jos nisam isao da vidim da li je sta stizalo, ali video sam u jednoj apoteci da je bilo Cuprablau Z sa cenom 13km kilogram, i koliko se secam mislim da je bilo od pinus-a plavo ulje po ceni 15km litar...

Narednih dana cu se raspitati za cene i da li je u opste stiglo jos hemije po apotekama za ove namene

meeker
29-01-11, 12:46
Cene prava katastrofa ::jako_besan:: ::jako_besan:: ::jako_besan:: Prskati se mora maločas kupovao galmin 480din./l , cuprozin 980din./l ..... {"{": {"{":
>:({

vilamet
29-01-11, 16:23
Ja sam izgleda galmin kupio pre poskupljenja, u utorak sam ga placao po 300din./l, a cuprozin po 960din/kg.

Dragojlo
29-01-11, 19:56
Bogami poskupelo sve pomalo, malo ovde malo onde i to je mnogo... {"{":

novi voćar
29-01-11, 21:29
kolike su to cijene u KM

Dragojlo
29-01-11, 22:42
pa od cena kako meeker kaze znaci, galimin je oko 9km, a cuprozin 18km...

Gradacac
30-01-11, 18:05
Prije dvije sedmice gledo crveno ulje cijenA 13 KM litra (1 euro,1.95km).
u planu je prskanje al tek pocetkom marta.
pozdrav..

Dragojlo
30-01-11, 23:04
Mislio si na crveno ulje od herbosa? 13km

Sad bas nesto racunam ove cene sta je jeftinije crveno ulje ili galmin+cuprozin+cipkord... i evo racunice za 2.5% rastvor na 10 litara vode...

Galmina je po gore cenama 9km/l, cuprozin 18km/kg a cipkord sam racunao po staroj ceni 6km...

Na jedan litar galmina za 2.5% rastvor (4x250ml) ide 140g cuprozina (4x35g) i (4x3ml) ide 12ml cipkorda i iz toga dodje 40l hemije za zimsko tretiranje, i to dodje galmin 9km+ (cuprozina4x0.63km)+(4x0.36)=9+2.52+1.44=12.96KM ili oko 687din

A cena crvenog ulja Herbos je 13KM/litru ili oko 689din, za 2.5% rastvor od litra dobijemo 40l hemije...

Znaci cene su u gotovo identicne, pa gjde je tu onda racunica, postavlja s epitanje ova cetiri preparata imaju samo 3 ambalaze dok crveno ulje se nalazi u samo jednoj boci, pa sva tri preparata se zasebno proizvode u fabrici,a na kraju je ista cena:lol:? Znaci razlika samo moze biti u boci, tj. njenom sadrzaju...

Pa da i tu zavirimo malo...

Evo statistike herbos crvenog ulja:

Aktivna tvar: bakar (iz bakrenog oksida).......................100 g/l

rafinirano parafinsko mineralno ulje..........550 g/l

A sastav galenikine kombinacije je:

Cuprozina 35WP Aktivna materija: bakar u obliku bakar oksihlorida Sadržaj: 350 g/kg

Galmin Aktivna materija: mineralno ulje Sadržaj: 860- g/l

Cipkord Aktivna materija: CIPERMETRIN Sadržaj: 200g/l

I ova tri preparata od galenike, i ako vam ostanu mozete ih utrositi u toku cele vegetacije i u druge namene sem voca, dok crveno ulje ne mozete sem osnovne zimske namene i maksimalno do faze misijih usiju...
*Galmin galenika preporucuje za zastitu kruske od kurskine buve i do faze posle cvetanja sa dozom 0.3%.

I sami sada vidite sta vam je isplativije i koja je kombinacija jaca i bolja...

kicca
30-01-11, 23:36
E jesi ga izracunao svaka ti cas na tebe :lol: ::svaka cast::

Dragojlo
31-01-11, 00:04
Cist racun duga ljubav :D
Mnogo Vam thank you ;D}

sladjans
31-01-11, 12:29
Molim vas za savet,da li je dobra kombinacija preparata: Funguran OH+Galmin+Cipkord za zimsko prskanje?Te preparate trenutno imam,nadam se da nisam pogresio za ovu kombinaciju.

novi voćar
31-01-11, 19:09
svaka čast dragojlo vala daš uvijek iscrpne odgovore u detalje,tako da se najbolje isplati ova tvoja kombinacija

Dragojlo
31-01-11, 22:33
Molim vas za savet,da li je dobra kombinacija preparata: Funguran OH+Galmin+Cipkord za zimsko prskanje?Te preparate trenutno imam,nadam se da nisam pogresio za ovu kombinaciju.

Moze i funguran dobar je, bakrovi su manje vise odlicni, neki su slabiji neki jaci ilit i koncentrovaniji kao cuprozin 35wp, zato njega ide manje samo 35 grama, dok bakar oksihlorid 50 ili funguran njih ide 75g...

sladjans
01-02-11, 09:41
Negde sam procitao da je za zimsko prskanje potrebno stavljati tri puta jacu dozu preparata u odnosu na ono sto pise u uputstvu.Procitao sam to na nekoliko mesta sto u poljo casopisima sto na netu,a to se posebno odnosi na bakar.Da li je to potrebno,ili nema nikakvih smetnji po biljku?

kicca
01-02-11, 23:42
Nisam siguran ali sredstva koja se koriste za zimsko prskanje imaju oznacenu koncentraciju u fazi mirovanja i u vegetaciji mada posebno za bakarne preparate doza jeste 3*

FruitBoy
02-02-11, 20:46
Mislim da bi se trebalo pridržavati uputstva, jer nije to badava napisano. Svi ti preparati su morali da prođu odgovarajuće testove, tako da.....

meeker
02-02-11, 21:54
Nisam siguran ali sredstva koja se koriste za zimsko prskanje imaju oznacenu koncentraciju u fazi mirovanja i u vegetaciji mada posebno za bakarne preparate doza jeste 3*

Kicca
Jel ja ovo dobro razumem za bakarne preparate ^-^Preporučena količina X 3 = ::jako_besan::
Mnogo mi to ^-^ ::novac::

forvarder
02-02-11, 22:06
Вероватно 3%.

kicca
02-02-11, 22:54
Pa tako mi je nesto u glavi da je 3% u fazi mirovanja a 1% u fazi vegetacije mada bakar koristim samo za jesenje i zimsko prskanje i u vocnjacima i vinogradu >:D

meeker
02-02-11, 23:00
Plavo ulje 2-3%
Cuprozin 35wp 0.35%
Bakarni oksihlorid 50 0.5-0.75%

kicca
02-02-11, 23:20
To znas a neznas da se vocarskim makazama ne reze zica :lol: :lol: :lol:
posle sam se i ja sabrao da sam stavljao 3kg na atomizer ali nisam stigao da ispravim >:D

Dragojlo
03-02-11, 02:16
Plavo ulje 2-3%
Cuprozin 35wp 0.35%
Bakarni oksihlorid 50 0.5-0.75%

2 bambija za meekera

Post je spojen: 1296692324________________________________________ _________
Kad na dekleraciji-uputstvu bude pisalo: koncentracija-ofrlje *po zelji* onda rokajte x3, x4,x6,xxxx

A dotle strogo po uputama proizvodjaca...

FruitBoy
09-02-11, 21:19
Pa nisu ti uputi badava stavljeni tu! :lol: :lol:

bane30
11-02-11, 09:43
Prvi bi proizvodjaci napisali x1000 kad bi tako moglo, vise bi prodavali!

jelnik
12-02-11, 15:38
Galenika predlaze Plavo ulje jer je zamena za bakar + galmin tj moze da zameni ovo dvoje. 1L=600din za 50L vode pa vidite ja razmisljam to da probam .i da mora min. biti 7C temperatura i naravno suv dan 8) .nek javi jos neko kombinacije

prezalj
12-02-11, 16:40
Malo mi je to sumnjivo,jer samo Galmin kosta 450-500 din/litar,a u smesi ide na 50 litara vode 1-1,5 litara Galmina,tako da bi to znacilo da bakarni preparat poklanjaju.
A mozda i gresim,videcemo.

Dragojlo
13-02-11, 03:20
Ja kupovao pre neki dan Galmin 1l 500 din, Cuprozin 1kg 990din i cipkord 100ml 480din...znaci 1g bakra je gotovo 1 dinar, 1ml cipkorda je 4.8din...

Dakle galmin 1l obicno se prska od 2-3%, ako se ide 2% znaci od 1l galmina dobijamo 50l smese vode i ulja... ma 1l galmina ide 5 delova cuprozina po 35g i 5 delova cipkordad po 3ml, Sto dodje:
500din+ (5x35din)+(5x4.8din)=500+175+24=699dinara

Gore cena Plavog ulja je 600dinara, ovo se oduzme 699-600=99dinara razlika...

Jos samo da vidimo dekleraciju plavog ulja, ako ima ko da je slika i ovde okaci ili prepise sve bi se utanacilo...aktivne materije...jer na netu nisam nigjde jos nasao plavo ulje nemaju ni na sajtu galenike fitofarmacije sto je zanimljivo slabo azuriraju sajt....

dedavelja
13-02-11, 11:53
PLAVO ULJE aktivna materija:bakar oxihlorid 100gr/l +mineralno ulje 700gr/litar pozdrav

Dragojlo
13-02-11, 14:02
Mislio si na crveno ulje od herbosa? 13km

Sad bas nesto racunam ove cene sta je jeftinije crveno ulje ili galmin+cuprozin+cipkord... i evo racunice za 2.5% rastvor na 10 litara vode...

Galmina je po gore cenama 9km/l, cuprozin 18km/kg a cipkord sam racunao po staroj ceni 6km...

Na jedan litar galmina za 2.5% rastvor (4x250ml) ide 140g cuprozina (4x35g) i (4x3ml) ide 12ml cipkorda i iz toga dodje 40l hemije za zimsko tretiranje, i to dodje galmin 9km+ (cuprozina4x0.63km)+(4x0.36)=9+2.52+1.44=12.96KM ili oko 687din

A cena crvenog ulja Herbos je 13KM/litru ili oko 689din, za 2.5% rastvor od litra dobijemo 40l hemije...

Znaci cene su u gotovo identicne, pa gjde je tu onda racunica, postavlja s epitanje ova cetiri preparata imaju samo 3 ambalaze dok crveno ulje se nalazi u samo jednoj boci, pa sva tri preparata se zasebno proizvode u fabrici,a na kraju je ista cena:lol:? Znaci razlika samo moze biti u boci, tj. njenom sadrzaju...

Pa da i tu zavirimo malo...

Evo statistike herbos crvenog ulja:

Aktivna tvar: bakar (iz bakrenog oksida).......................100 g/l

rafinirano parafinsko mineralno ulje..........550 g/l

A sastav galenikine kombinacije je:

Cuprozina 35WP Aktivna materija: bakar u obliku bakar oksihlorida Sadržaj: 350 g/kg

Galmin Aktivna materija: mineralno ulje Sadržaj: 860- g/l

Cipkord Aktivna materija: CIPERMETRIN Sadržaj: 200g/l

I ova tri preparata od galenike, i ako vam ostanu mozete ih utrositi u toku cele vegetacije i u druge namene sem voca, dok crveno ulje ne mozete sem osnovne zimske namene i maksimalno do faze misijih usiju...
*Galmin galenika preporucuje za zastitu kruske od kurskine buve i do faze posle cvetanja sa dozom 0.3%.

I sami sada vidite sta vam je isplativije i koja je kombinacija jaca i bolja...

PLAVO ULJE aktivna materija:bakar oxihlorid 100gr/l +mineralno ulje 700gr/litar pozdrav

Ja kupovao pre neki dan Galmin 1l 500 din, Cuprozin 1kg 990din i cipkord 100ml 480din...znaci 1g bakra je gotovo 1 dinar, 1ml cipkorda je 4.8din...

Dakle galmin 1l obicno se prska od 2-3%, ako se ide 2% znaci od 1l galmina dobijamo 50l smese vode i ulja... ma 1l galmina ide 5 delova cuprozina po 35g i 5 delova cipkordad po 3ml, Sto dodje:

Gore cena Plavog ulja je 600dinara, ovo se oduzme 699-600=99dinara razlika...

Jos samo da vidimo dekleraciju plavog ulja, ako ima ko da je slika i ovde okaci ili prepise sve bi se utanacilo...aktivne materije...jer na netu nisam nigjde jos nasao plavo ulje nemaju ni na sajtu galenike fitofarmacije sto je zanimljivo slabo azuriraju sajt....

Dakle iz prilozenog se vidi, da je plavo ulje bolje od crvenog, veci procenat mineralnog ulja sadrzi a i cena je povoljnija plavog ulja...

Ali Galmin+Cuprozin+Cipkord za 50 litara gotove smese-hemije je 699din, ova kombinacija je skuplja za 99din od plavog ulja, ali zato vidite gore sadrzaj ulja po litru, bakra po kilogramu-litru, i oni nemaju jos cipermetrin 200g/l...

Ali ipak mislim da je trenutno plavo ulje od ovih gotovih proizvoda za zimsko prskanje najpovoljnije, kad bi ga jos spustili na 500 din ex to bi bilo to za te novce...ali u svakom slucaju povoljnije u odnosu na crveno ulje
Pa ko sta voli nek izvoli :D

prezalj
13-02-11, 14:49
Izgleda da svi cekaju da neko isproba ove godine Plavo ulje,pa da vide kako se pokazalo. >:D

Dragojlo
13-02-11, 22:56
Ja bih rado uzeo litar ali nema ga u mojoj okolini nisam jos naisao na njega, ako ga uspem gdje naci do pocetka marta kada cu najverovatnije da odradim zimsko prskanje, jedan litar cu probati i videti kako to radi...za sada Galmin,cuprozin i cipkord :D

markodim
14-02-11, 00:00
Ja sam Galmin nasao u Nisu po staroj ceni 325 din, Cuprozin 860, a cipkord po 276 din

Roxy
15-02-11, 11:30
Da li je neko cuo za plavo ulje za zimsko prskanje.
Molim misljenje o njemu.

prezalj
15-02-11, 13:34
@Roxy,
procitaj par postova unazad,o tome smo pricali

jelnik
15-02-11, 15:18
Danas sam se detaljno raspitao.Plavo ulje je isto sto i crveno fora je sto su ga nasi nazvali tako jer im Hrvati ne daju da upotrebljuju naziv crveno ulje, i nase je naravno poboljsano i bolje + funguran koji je neki vrh bakar koji moze da se mesa sa plavim uljem,dobijete ubitacnu kombinaciju.Ovaj funguran kosta oko 300din-250gr i to vam je za nekih 60L,mada ja planiram da ga stavim na 100L da ustedim malo ::namigivanje:: nek javi neko ako sazna nesto,ja cu da ga probam,da promenim malo sljivama a i ne valja uvek isto

Dragojlo
15-02-11, 15:23
Funguran OH ti isto sto i bakarni oksihlorid 50, ide ga 75g/10l vode...

Sto ces mesati plavo ulje i funguran... bolje ti je da onda uzmes Galmin+cuprozin+cipkord, umesto cuprozina moze i funguran, ali cuprozin je bolji...i za iste novce dobijas bolju zastitu, kvalitetnije...

ljusha
15-02-11, 15:53
Juče kupio plavo ulje,1l-610 din.
200-300ml-10l vode

sladjans
15-02-11, 22:08

Sto ces mesati plavo ulje i funguran... bolje ti je da onda uzmes Galmin+cuprozin+cipkord, umesto cuprozina moze i funguran, ali cuprozin je bolji...i za iste novce dobijas bolju zastitu, kvalitetnije...
Dragojlo,a s zasto je cuprozin bolji,jel ima drugaciju formulu ili sta vec ;D}?

Dragojlo
15-02-11, 22:19

Dragojlo,a s zasto je cuprozin bolji,jel ima drugaciju formulu ili sta vec ;D}?

Zato sto je to tehnicki najcistiji oblik bakaroksihlorida, znaci koncentrovaniji i jaci, pa ga zato ide 35g/10l vode, dok fungurana o ide 75g/10l vode...koristio sam i funguran i bakaroksihlorid 50, ali cuprozin u zadnje tri godine koristim i pokazao se najbolje...

Ti sa Galminom mozes mesati i Funguran ili bakarnioksihlorid 50 i jos cipkord...

sladjans
16-02-11, 08:44
Hvala druze na objasnjenju :D

Vocar
16-02-11, 11:37
Trebao bih okrečiti voće, pa da li je po vašem mišljenju bolje da sad okrečim pa vršim prvo prskanje, ili prvo da izvršim prskanje pa krečenje.

Hoće li se kreč saprati sa stabala? Krečim svake godine zagašenim krečom i ne dodajem sol i sumpor.

Srdjan Žorž
16-02-11, 12:21
A sto krecis.Ima neke koristi ili tbog estetike?Ozbiljno pitam jer kod nas samo ko ima malo kreci a ko ima vece povrsine ne kreci.

Dragojlo
16-02-11, 12:28
ne kreci se zbog estetike, krec odbija sunceve zrake i tako odlaze usporava kretanje sokova u kori, i tako voce malo kasnije cveta i manja je mogucnost od izmrzavanja svetova od poznih mrazeva...

Dalje krecenje u jesen isto tako preko zime stiti voce od pucanja kore...

Krec sa sumporom najbolje skida lisaje sa kore...

Mravi nisu ljubitelji kreca, pa se po okrecenim deblima redje i manje penju da voce, trazeci biljne vasi koje im prizvode na listovima mednu rosu...

Srdjan Žorž
16-02-11, 12:30
Hvala na iscrpnom odgovoru. >:({

Dragojlo
16-02-11, 12:31
Trebao bih okrečiti voće, pa da li je po vašem mišljenju bolje da sad okrečim pa vršim prvo prskanje, ili prvo da izvršim prskanje pa krečenje.

Hoće li se kreč saprati sa stabala? Krečim svake godine zagašenim krečom i ne dodajem sol i sumpor.

Pa trebao si vec okreciti do sada, moze jos nije kasno, ali okreci smao debla i deo ramenih grana, krosnju nemoj, jer ces raditi zimsko prskanje. Celo stablo je najbolje okreciti u jesen sa saumporom i krecom i soli...i opet po potrebi ako ima lisaja u krosnji, ako ne onda opet smao deblo i deo ramenih grana, pazuho ramenih grana.

Vocar
16-02-11, 12:40
Dragojlo, ako mi vrijeme dopusti ubrzo ću da okrečim. Inače, za prednosti jesenjeg krečenja sam čitao na ovom forumu i shvatio da jeste korisnije i bolje tada to raditi. Pa ubuduće u jesen četku u ruke. :)

Hvala! >:({

jelnik
16-02-11, 15:44
Dragojlo danas sam kupio galmin+cuprozin+cipkord.Galmin 320din,cuprozin 940din,cipkord 300din.e sad za 100L vode mi treba-galmin x2,cuprozin 350gr,cipkord 30ml, =640+350+100=1090din,a ako uzmem u obzir plavo ulje x2 za 100L=1200.U pravu si da uzmem ovu prvu kombinaciju jeftinija je,ispravi me ako sam pogresio u racunici >:({sta mislis da li bih mogao da upotrebim galmin i cuprozin,imam par boca al im rok istekao? ::lose::

Dragojlo
16-02-11, 17:53
2 galmina 320x2=640
350g cuprozina 0.94x350=329
30ml cipkorda 3x30=90

640+329+90=1059dinara za 100l vode.

Koji je tacno datum na boci galmina tih sto su ti ostale? ako nije previse star a dobro je bio skladisten, moze se ici i sa njim, malo jacom dozom 3%...steta da se baci...svi otrvoi imaju rok posle koga im se smanjuje dejstvo-jacina, da je preporucljivo koristiti posle isteka roka nije sigurno...

prezalj
16-02-11, 19:20
Kad si pomenuo rok trajanja pogledao sam Cuprozin i video da mu je istekao rok 1,5 god.
Koju dozu da stavim kada budem prskao?
Inace je kesa neotvorena

Dragojlo
16-02-11, 23:48
mamu im maminu...sta rade poljo apoteke {"{": svugdje je tako morate otvoriti osmore oci...

Imas li ti racun od toga, idi i omlati im kesu preko nosa djubrad, to su bre djubreta rodjo...ja bih to vratio i uzeo sveze, i nikada vise nebih navirio u tu apoteku ili gdje vec...

Ako si resio da prskas idi jedno 40g/10l

prezalj
17-02-11, 16:54
Ma racun nisam ni uzeo,danas sam bio kod njih i rekao im za rok,ali bez racuna nece ni da cuju.
Moja greska,kad ne gledam.

milanmozgovo
17-02-11, 19:31
ja sam prskao sa galmin i nordoh fungicid.ali vido sam dA nordoh isteko rok trajanje pre 2 godine.dali sam dzabe prskao??

bosanac_iz_bosne
17-02-11, 21:24
ja sam prskao sa galmin i nordoh fungicid.ali vido sam dA nordoh isteko rok trajanje pre 2 godine.dali sam dzabe prskao??

Naravno,dzabe

da nisu stavili rok valjanosti do ...?

ili bi bi rok neograničen.

Hemijski elementi su ishlapljivi.

Dragojlo
17-02-11, 23:05
Naravno rok je bitan, gledajte uvek na datum, znaju oni jos i da obrisu sa boce datum, jer je stampan na plastiku pa se lako brise i stave ga u policu sa ostalim svezim, pa tako proture staru robu...

Dobro gledajte, nije hemija za bagatela...za svoj novas treba da dobijete ispravnu robu

jelnik
18-02-11, 17:19
Dragojlo ovaj galmin sto imam isteko rok pre 1,5godinu a cuprozin sam otvaro i isteko mu rok prosle godine vidim da su mi ga uvalili pri kraju,sta mislis dal da koristim?U PRAVU SI DRAGOJLO,ZA SVOJE PARE ::novac:: SMO ROBOVI I TREBA DA SE CIMAMO DA NAS NE ZEZNU ITD A DO POSLEDNJEG DINARA TRAZE DA IM PLATIS,MA BRE SVE IDE NA KRAJU NA GRBACU SELJAKA ":":{

Dragojlo
18-02-11, 17:32
nemoj taj galmin koristiti previse je star slabo ce delovati, a i taj bakar... sve bi ja njima to u facu pobaco jer pacovi, glodari stakori drze poljo apoteke mamicu im........ jer banda nabalja robu pred istek roka po bizerno nisskim velepordajnim cenama, i onda seljacima uvaljuju {"{": ":":{

Post je spojen: 1298043450________________________________________ _________
Ja sma juce ovde kod mene kupio jedan litar Plavog ulja od galenike, da ga isprobam da vidm kako ce delovati i kako se nanaosi lepi za stablo...cena je bila 13.5km ili ti oko 700din {"{": ali ista je i cena i crvenog ulja od herbosa, i ako plavo ulje ima vecu dozu mineralnog ulja 700g/l crveno ulje 550g/l, bakra imaju isto po 100g/l...tako da je sada bolje uzeti plavo ulje u izboru ova dva gotova preparata...

Inace ja sam kupio galmin cuprozin i cipkord za zimsko :D, ovo plavo samo za probu-test.

FruitBoy
20-02-11, 19:57
Opreza nikad dosta, zato sve crno na belo mora da piše.....sunac im jebem, svi oće da zaebu! ::lose::

oktopod
20-02-11, 21:44
Narode, pročitao sam malo diskusiju, pa me zanima konkretno za kajsije i trešnje čime da ih prskam, znači isto galmin cuprozin cipkord ili to plavo ulje? Razlika u ceni 200 dinara na 1000 mi ne pretstavlja pitanje, već šta je bolje.

Rođak mi je prošle godine prskao traktorskom prskalicom, treba oko 300 litara kako on kaže (oko 70 kajsija i 20ak trešnji plus 30ak starih što kajsija, što jabuka šljiva...recimo 100 stabala), koliko mi po vama treba litara i koja količina ovih preparata za tu litražu, takođe me zanima koliko su otrovni i šta već ovi preparati tj da li smem sam da okupam drvo ručnom leđnom prskalicom bez zaštite lica i disajnih puteva? Voleo bih sam ručno to da odradim...

Da li da prskam i trešnje stare 3 godine, još su male ali cenim da treba? U svakom slučaju ne škodi? :)

Dragojlo
20-02-11, 23:33
Ako hoces da ides trojnom kombinacijom galmin 2.5%, cuprozin i cikord za 300l vode ti treba 7.5l galmina, 1050g cuprozina i 90ml cipkorda, to ti je tacna doza, a ako hoces da zaokruzis 7l galmina 1kg, cuprozina i 100ml cipkorda, po pakovanjima, galmin ima i od 300ml pakovanje-boca...ako ti nije puno mozes galmin zaokruziti na 8l ili malo manje na 7l...pa biraj jacu dozu ili slabiju....

A plavog ulja ide 3% za 300l treba ti znaci 9l plavog ulja.

Pa sad sam izracunaj sta je jeftinije...a moja preporuka ti je Galmin+cuprozin+cipkord proverena kombinacija ima vise i ulja i bakra i plus cipkord.

ne znam kolika su ti najveca ta stabla u visinu i u sirinu, da li mozes sa ledjnom pumpom da to sve oprskas-dohvatis, od zemlje do vrha stabala...sto se tice zastite na radu obavezno, maska za nos i usta, naocare, kapa, rukavice, i radno odelo...za vreme rada nemoj ni da pusis, ni da jedes ni da pijes, dok se kuci ne presvuces i okupas...zato pre rada se napucas i na posao...

Prskaj svo voce ovo je za svo voce, Sveto pismo u zastiti, bila od jednu godinu ili 10 vocka...

Da imas ledjni atomizer sa njim bi napravio posao, okupao bih detaljno voce i jos verovatno ustedeo preparata, ali i da ne ustedis sigurno ce se bolje da uradi sa atomizerom ledjnim nego sa ovim traktorskim, jeste da treba rada i vremena, pogotovo ako se radi o vecoj krosnji pa veliki atomizer ne moze naneti preparat u sve mrtve uglove krosnje, pazuha ramenih grana gdje najvise prezimljavaju jaja stetnika...

oktopod
20-02-11, 23:39
Hvala puno tako ću onda ::svaka cast::

Samo ne znam za to prskanje, pošto ja imam običnu leđnu plastičnu prskalicu u koju staje manje od 10 litara, drveće mi nije još toliko visoko, najvišlji vrh mi je na oko 2,50 metara, taman koliko dignem ruku. Kad sam prskao plavo prskanje, okupao sam ceo voćnjak sa 3-4 prskalice puta 10 litara, nije mi jasno zašto onda 300 litara za prskanje traktorom, da li mi se čini ili je traktorskom dosta i rasipanje, ili ja nisam uzeo nešto u obzir? Da li je 300 litara mnogo za 100 stabala?

Da je veći posao ručnom veoma je veći ali pedantniji, opet plaši me to sa zaštitom, ovako rođak protrči tamo amo traktorom i gotovo za 5 minuta..i bolje da platim novcem nego zdravljem >:D

Dragojlo
20-02-11, 23:57
Ma nije to tako opasno, samo se lepo zastitis, gledaj gdje duva vetar nemoj se poturati da vetar vraca na tebe preparat i sl... ledjni atomizer bi tu napravio posao kazem ti, ap i ledjna pumpa sa malo duzom cevi...

300l za 200 stabala 2.5m visine je mnogo verovatno dizne mnogo bacaju nemoze manje...

oktopod
21-02-11, 00:19
OK, ova plastična leđna može da dohvati, ima dugu ručku i podešavanje mlaza...

Nego reci mi, meni je 2,5 metara samo jedno drvo najvišlje, ostala su znatno manja, trešnje su tek krenule da budu ozbiljne, meni je to mnogo tih 300 litara, mislim baš što ti reče da je problem dizne jer on kad prska traktorskom to bude oblak znaš koliki, mislim da se tu dosta baca u vetar...

Mislim da 100 drveta mogu da završim sa 30 litara maximum ručnom prskalicom pošto mi je toliko trebalo za plavo prskanje, po čemu se ovo razlikuje u načinu prskanja i količini?

Evo slika da stekneš utisak...

Trešnje Burlat 4 godine, takvih imam 30ak:
http://s2.postimage.org/6eg0h8dg/SPM_A0213.jpg (http://postimage.org/image/6eg0h8dg/)

Kajsije 4-6 godina takvih imam 50ak:
http://s2.postimage.org/6f4tjfs4/SPM_A0212.jpg (http://postimage.org/image/6f4tjfs4/)

I još 30ak starih kajsija, jabuka, šljiva koje su baš baš pune grana i velike, ne znam šta ću s njima, nisu za ručno...baš tu treba taj oblak koji pravi traktorska čini mi se...

ironman
21-02-11, 01:21
Mislim da 100 drveta mogu da završim sa 30 litara maximum ručnom prskalicom pošto mi je toliko trebalo za plavo prskanje, po čemu se ovo razlikuje u načinu prskanja i količini?

Ajd da se malo umesam a Dragojlo nek ispravlja, pobija, da mu ne bude dosadno :)
zimsko prskanje uvek zahteva vecu kolicinu sredstva jer treba dobro okupati celu biljku inace se gubi smisao prskanja.
Zimskim prskanjem se gadjaju izazivaci bolestii stetocine u oblicima u kojim prezimljavaju a imaih svud na stablu pa tako ako neki deo stabla, grancica, racve, grana "sa druge strane" ostane neoprskana postoji mogucnost da ono sto gadjamo ostane nedirnuto.
Prska se dok ne proklaplje sa krosnje jer tek tad mozemo smatrati da smo dobro oprskali.
Bolji je atomizer jer njegova pumpa ostvaruje veci pritisam a dizne stvaraju manje cestice pa onda one mogu da dopru i do finijih, manjih,skrovitijih pora u kojima prezimljavaju stetocine. U pupoljcima npr a tu je tesko dopreti ako masina ne pravi sto sitnije cestice.

A oko zastite onog ko prska.
Recicu svoj primer kao primer kako (valjda) ne treba da se radi.
Ja prskam traktorskim atomizerom, traktor bez kabin, bez ikakve zastite. Posto atomizer pravi oblak koji se sporije spusta ako nema vetra, a to pokusavam da ubodem, pri svakom okretanju na kraju reda ulazim u taj oblak. Dok ja okrenem on se spustio taman da ja uletim u njega :)
Kad ima vetra,a nekad se i to mora, vetar naravno nanosi sredstvo na mene. U svakom slucaju kad zavrsim prskanje ja sam mokar.

Eto, tako ja radim ali to valjda nije dobro.
Jos sam ziv :)

oktopod
21-02-11, 01:57
Pa tako radi i moj rođak, samo ogrne nos i usta košuljom :<<>

Ja sam i za plavo prskanje okupao voćke da kaplje pa nisam potrošio 300 nego 30 litara, nije mi jasna tolika razlika...ova moja pumpa je plastična ona što kao na pumpi za biciklo napumpaš pritisak ali lep štrc ima na dizni...

ironman
21-02-11, 02:17
Pa tako radi i moj rođak, samo ogrne nos i usta košuljom :<<>

Da mi nismo rodjaci jbt? :)
I ja kad bas naleti navucem kraj kosulje ili jakne na nos i usta :)
Ma naravno da je to losa navika ali los je i preteran strah od tih sredstava.

Dragojlo
21-02-11, 04:02
za oktopod, e bre pa gdje on potrosi toliko vode, pa nisi ti trazio da ti radi sistem zalivanja orosavanjem :lol:...

Pa ove vocke su smesne za tu kolicinu hemije, uzmi lepo prijatelju tu ledjnu pumpu i ko gospodin lagano oprskaj vocke dobro do vrha do dna... i te vece 30-ak sto imas koliko su vece ne vise od 2.5-3m i to mozes sa ledjnom, mislim da ako ti tvoja pumpa moze da dohvati mlazom vrh krosnje nema potrebe za necim vecim...

Sto se tice plavog prskanja i ovog, pa mala je razlika u kolicini mlao vose ide u ovo zimsko prskanje, tj. ono najvise trosi hemije-vode, pa tako to pratis koliko si potrosio u prolece hemije, kasnije u vegetaciji je to obicno duplo manje za drugu zaastitu...

Za kolegu ironman, da se ne pobijamo i ne potucamo po tudjem vocnjaku ajmo u kafanu :lol:

Tacno je da se zimskim prskanjem treba da okupaju stabla, da kako kazes prokaplje, ali cemu sav onaj preparat koji kaplje i pada na zemlju, i onaj preparat koji omasi granu--drvo i ode u nepovrat, sve dzabe bacanje hemije i novca... nije bitno cime se prska bitno je imati rutinu i iskustvo sa alatom opremom s kojom radis nanosis preparat, cim grane postaju sjajne kao lakovane kada se pocnu slivati prvi tanki film po kori nema potrebe dalje nanositi po istom mestu da prokaplje da sad neznam pada kisa sa grana taman posla, jako je bitna doza hemije, i kada se sredstvo nanosi da se svo stablo prekrije i da ne ostaje ne oprskanog dela stabla-kore... njaosetljivija mesta koja treba dobro ravnomerno okupati su ramene grane, pazuha ramenih grana, i pupoljci rodni a i vegetativni...

Poenta zimskog prskanja je stvoriti fini film preko celog stabla i tako izlovati insekte tj. jaja te gamadi od kiseonika i oni potom crkaju, zato se i zove mineralno ulje, ono je kao smola lepi doboro, gusto je lepo se ravnomerno nanosi kao neka kvalitetna boja za bojenje...

Znaci kod prskanje ne preterujte sada da teku reke sa grana i debala, nego jednostavno kao da farbate stabla, ravnomerno i redom, nanosite deblji sloj, cim krenu da se slivaju muzge po granama pomeras dalje, i kadase ustelite to ide...gore dole, gore dole, pa pomeris pa opet goe dole....u kgur 360 stepeni i sledeci...gdje su krosnje siroke obavezno naneti i u unutrasnji deo krosnje ako to nije uspelo sa vana... i nemoj kad prskate da se izmaknete kilometar od vocke pa maglom mlatite, ko da kadite stablo, dzaba prosipate hemiju, nego pridjete nesto blize nego u zavisnosti opet od opreme - pumpe, atomizera ako je rucna obrada i gledate da sto ravnomernije nanosite i da uskladite vasu brzinu kretanja sa kojom mozete da postignete jednako nanosenje... jer kupanje bi trebalo po pravilu izvoditi sa malo krupnijim kapljicama magle jel, nemora biti ona najfinija, onda je to orosavanje a ne kupanje, psta je poenta, da se stvori film preko stabla, ne mora se stablo kao tursija da kiseli i natapa u mineralnom ulju, kada je dobar film preko kore i pupoljaka, ulje ce svu gamad da podavi, cipkord nece dati novoj da leze nova jaja, a bakar ko bakar puri sve redom gljivice i viruse....

Otiso sam malo hik u sirinu, a i redovi su dugi hik >:({ ::namigivanje::

oktopod
21-02-11, 08:29
Ako ako samo vi širinajte :D

Ne znam šta će mu 300 litara, na slici doduše ne vidite te stare kajsije i razno, koje su i visoke i upletene pa je teško ručno ih isprskati....koliko ja litara da muljam onda sad kad vidite slike, za 100 ovakvih stablića cenim 30 litara full ako ne i previše? :D
Za te stare ne znam samo kako ću...

Dragojlo
21-02-11, 13:39
Ma atomizer za traktor ide samo na vecim parcelama, za ovo manje ledjni je tata mata, ako ce zelis posvetiti vocu, nabavi motorni ledjni, Stihl ima novi model 2010 extra masine ili villager, vidi temu o atomizerima...

Pa za 100 ovakvih nece otici vise od 40l-50l, znaci 1l galmina, doza 2.5%, 250ml/10l, i od litra dobijas 40l hemije, kolike su te stare vocke sto kazes da su velike, visine i sirine?

Ima da se kupi ona duza cev nastavak za rucne pumpe pa mozes li sa njom da dohvatis, ja imam svicarsku brihmayer ledjnu sa teleskop cevi koja se izvlaci na oko 2m od aluminija, samo teleskop cev je kostala 50e...a pumpa je od inoxa, sa barometrom, 10l, napumpas na 5-6 bara i istera sve vise se ne dopumpava, koristim je gdje su mala stabla mlada, i u basti kad me mrzi da idem sa atomizerom na manje kolicine vode...

oktopod
21-02-11, 13:47
Planiram da se posvetim voću, ali ulaganje u mehanizaciju ove godine nije opcija na žalost, imam neke preče troškove, ali nikako neću preskočiti šta sve treba da se radi ;)

Te stare voćke što imam, to je 20ak kajsija stare preko 20, 30 godina stara ona sorta, nisu lepo orezivane ali ih malo popravismo, visina ide do 4 metra a obim krošnje isto toliko, nije baš zgodna za ručno a da se i sam ne okupaš...nešto da probam na merdevine pa polako?

Inače plac mi je 65 ari sa sve kućom, recimo da je oko 35 pod voćkama...

Dragojlo
21-02-11, 14:04
Samo neka duza cev za pumpu i to se moze odraditi sve nije to strasno 4m, i kao sto rece merevine A, i cepaj... naravno ovo voce za koju godinu kada poraste bice sve vece, i vise posla oko prskanja tako da ti kasnije atomizer ledjni ne gine... kad se sve planski radi sve se stigne i moze.

oktopod
21-02-11, 14:10
Slažem se a cilj mi je i da budem samostalan, a ne ovaj rođak mi prska onaj mi orezuje... ;)

Dragojlo
21-02-11, 14:21
i dje tu oktopod, nema ga nigde :lol: :D ::namigivanje::
Poso ko i svaki psoo, ako se u njega udje sa puno ljubavi i paznje nezna se ko vise napreduje da li voce ili gazda...

Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem :D

prezalj
21-02-11, 20:08
@Oktopod
Slazem se sa tobom da je najbolje sve raditi sam,jer ako pogresis,mozes da krivis sebe,a kad neko drugi radi onda onaj sto je rezao svaljuje krivicu na onog ko je prskao,a taj sto je prskao na onog sto je rezao a ti nemas nista,niti voce,niti novca.

Srdjan Žorž
21-02-11, 21:06
tako je prijatelju.Odgovaras sam za svoje postupke.Ali nije lose prikupiti vise iskustava pa primeniti ono sto mislis da je najbolje. >:({

oktopod
21-02-11, 21:18
Treba dosta novca, sreća ovu i sledeću godinu još mogu da se provučem a onda kreće ozbiljniji poso, taman opravih traktor sve, freza je sledeća da se opravi, kupio sam benzinsku kosilicu ko štap ona Švedska, ručnu leđnu pumpu, i najbitnije stan koji sad opremam, za ovu godinu dosta :)
Sledeće prskalica i ozbiljnija kosilica za travu, ako nađem polovnu što se montira na frezu MIO standard F400 ihaaaaj :D
A možda i kazan za rakiju na kredit neki...polako za sad >:D za sad da se održava kako treba u startu

milanmozgovo
21-02-11, 22:27
koji je lek za smolu na stablu kako se cisti?

Dragojlo
21-02-11, 22:40
Nije smola kriva, krivo je pucanje kore... moras reci sta od voca imas, koliko staro, da li se prska orezuje djubri itd.....

oktopod
21-02-11, 22:45
Tačno tako i ja kapiram, smola ti izađe jer je kora oštećena, možda pucanjem a možda ti je neko i sekao vodopije kad je potkresivao pa tu ostane mesto da iscuri smole...

ironman
22-02-11, 00:51
Za kolegu ironman, da se ne pobijamo i ne potucamo po tudjem vocnjaku ajmo u kafanu :lol:

Ajmo, ja castim :)

Tacno je da se zimskim prskanjem treba da okupaju stabla, da kako kazes prokaplje, ali cemu sav onaj preparat koji kaplje i pada na zemlju, i onaj preparat koji omasi granu--drvo i ode u nepovrat, sve dzabe bacanje hemije i novca.
... nije bitno cime se prska bitno je imati rutinu i iskustvo sa alatom opremom s kojom radis nanosis preparat, cim grane postaju sjajne kao lakovane kada se pocnu slivati prvi tanki film po kori nema potrebe dalje nanositi po istom mestu da prokaplje da sad neznam pada kisa sa grana taman posla, jako je bitna doza hemije, i kada se sredstvo nanosi da se svo stablo prekrije i da ne ostaje ne oprskanog dela stabla-kore... njaosetljivija mesta koja treba dobro ravnomerno okupati su ramene grane, pazuha ramenih grana, i pupoljci rodni a i vegetativni...

Poenta zimskog prskanja je stvoriti fini film preko celog stabla i tako izlovati insekte tj. jaja te gamadi od kiseonika i oni potom crkaju, zato se i zove mineralno ulje, ono je kao smola lepi doboro, gusto je lepo se ravnomerno nanosi kao neka kvalitetna boja za bojenje...

Znaci kod prskanje ne preterujte sada da teku reke sa grana i debala, nego jednostavno kao da farbate stabla, ravnomerno i redom, nanosite deblji sloj, cim krenu da se slivaju muzge po granama pomeras dalje, i kadase ustelite to ide...gore dole, gore dole, pa pomeris pa opet goe dole....u kgur 360 stepeni i sledeci...gdje su krosnje siroke obavezno naneti i u unutrasnji deo krosnje ako to nije uspelo sa vana... i nemoj kad prskate da se izmaknete kilometar od vocke pa maglom mlatite, ko da kadite stablo, dzaba prosipate hemiju, nego pridjete nesto blize nego u zavisnosti opet od opreme - pumpe, atomizera ako je rucna obrada i gledate da sto ravnomernije nanosite i da uskladite vasu brzinu kretanja sa kojom mozete da postignete jednako nanosenje... jer kupanje bi trebalo po pravilu izvoditi sa malo krupnijim kapljicama magle jel, nemora biti ona najfinija, onda je to orosavanje a ne kupanje, psta je poenta, da se stvori film preko stabla, ne mora se stablo kao tursija da kiseli i natapa u mineralnom ulju, kada je dobar film preko kore i pupoljaka, ulje ce svu gamad da podavi, cipkord nece dati novoj da leze nova jaja, a bakar ko bakar puri sve redom gljivice i viruse....

Otiso sam malo hik u sirinu, a i redovi su dugi hik >:({ ::namigivanje::

Od viska glava ne boli a i ne bi dosta dok ne osta :)
Ma naravno da to ne treba da lije sa grana vec da kapne po neka kap ali da se to desava sa svake ili bar sa vecine grana i to je samo znak da je vocka dobro oprskana a naravno da je ono sto kapne baceno.
Idealno bi bilo da nista ne kapne a da svaka tacka na krosnji bude oprskana, ali kako to postici i kako znati da se to postiglo jer se detaljno ne moze pregledati. Kako znati da je racva na visini od 3 metra poprskana sa gornjre strane kad se ne moze videti?
I zato neka se nesto i prospe, nije rakija pa da mi bude zao :)

milanmozgovo
22-02-11, 12:50
u pitanju je visnja imala je smolu ja sam okrecio sa krec i i sve se raspala.

oktopod
22-02-11, 13:24
Moje laičko mišljenje je da je to bio težak slučaj ispucale kore, samim time puno smole (nalik na krv kad se isečeš koja krene pa se zgruša), a samim time se i raspala jer je prilično ispucala...
Kako je izgledala, teško ispucala?

Sačekajmo iskusnije sa nekim savetom za oporavak ako je moguć >:D

sladjans
22-02-11, 13:33
Kod mene je u pitanju kajsija,stara desetak godina,redovno orezivana prskana i djubrena.Svake godine ocistim smolu spaklom ili nozem,pa onda zicanom cetkom pre samog zimskog prskanja,ali opet se smola pojavljuje.Uzgred,da ne zaboravim,na jednoj debljoj grani se pojavili nekakvi beli izrastaji,koji lice na male pecurke? ;D}Sta raditi,ocigledno da je vocka bolesna,da li je resenje izvaditi je i eleminisati je iz vocnjaka? ;D}

oktopod
22-02-11, 13:44
Pa smola se pojavljuje jer je pukla kora, kao kad bi ti skidao kraste dok ne zarastu, mora malo krvi pa nova krasta opet :)
Izrastaji koji liče na pečurke su upravo pečurke ili fungicidi, kako sam razumeo sumpor u kreču pomaže protiv njih pa kad krečiš obavezno dodaj sumpor, a u ovom prskanju protiv fungicida ti je cipkord ili cuprozin nisam siguran, ima u temi...
Nemoj još da je vadiš ako nije zapatila mnogo moniliju ili neku tako prenosnu bolest, moniliju možeš da prepoznaš tako što ti neka grana sve manje i manje pupoljaka i lista ima da bi na kraju ostala skroz gola, takve grane seci a ako je više od pola drveta možda je bolje izvaditi ga i sve to SPALITI ODMAH!!!

meeker
22-02-11, 13:50
Smolotočina
Na lovoj strani klik na pun tekst u PDF-u
http://scindeks.nb.rs/article.aspx?artid=0350-21550862061N

Vocar
22-02-11, 13:51
Oktopod, kakvo ti je to prskanje protiv fungicida?

Sladjans, pa zašto čistiš smolotočinu nožem pa žičanom četkom? Smolotočina i jeste vid zaštite i reakcije voćke od rane i sprječavanja ulaska bakterija u nju. Ti sa tom mjerom samo ponavljaš svake godine grešku i otvaraš pukotinu. Mislim da zimsko prskanje uopšte neće zaustaviti pucanje i smolotočinu.

Ako si već očistio, zamaži dobro pukotinu kalemarskim voskom koji će koliko toliko izolovati pukotinu i pomoći stablu da se bori sa zarastanjem pukotine.

oktopod
22-02-11, 13:55
Ma čini mi se da jedan sastojak (galmin cuprozin cipkord) u ovom prskanju služi protiv fungicida, čini mi se da sam pročitao u temi...

Možda sam istripovao, pominje se funguran umesto ciprozina, pa me možda FUNGU u imenu asociralo na gljive tj fungicide :)

Vocar
22-02-11, 14:08
@oktopod, fungicidi su sredstva hemijskog ili biološkog porekla namjenjena suzbijanju fitopatogenih gljiva, prouzrokovača bolesti biljaka. Dakle hemijsko sredstvo a ne gljiva ::namigivanje::

sladjans
22-02-11, 14:09
Hvala vam na savetima,necu je vaditi,ali me ovo veoma zabrinulo,steta lepo radja,mislim da je madjarska najbolja u pitanju.Pozdravljam vas! :D

Dragojlo
22-02-11, 14:44
Kod mene je u pitanju kajsija,stara desetak godina,redovno orezivana prskana i djubrena.Svake godine ocistim smolu spaklom ili nozem,pa onda zicanom cetkom pre samog zimskog prskanja,ali opet se smola pojavljuje.Uzgred,da ne zaboravim,na jednoj debljoj grani se pojavili nekakvi beli izrastaji,koji lice na male pecurke? ;D}Sta raditi,ocigledno da je vocka bolesna,da li je resenje izvaditi je i eleminisati je iz vocnjaka? ;D}

To mi sve lici na Apopleksiju kajsije, izumiranje... do danas nije utvrdjen uzrocnik ove bolesti, predpostavlja se da su u pitanju razni paraziti, virusi,mikroplazme ali od ovoga jos nista 100% niko nije utvrdio da je uzrocnik ovog obolenja....

Ta grana na kojoj imas te bele pecurke je znak da je grana napola osusena i slaba...nju trebas obavezno odseci do osnove i voskom zastiti rez....ako je celo stablo ovako zarazeno ono se cupa i spaljuje...

neznam u kakvoj je kondiciji ta kajsija u vegetaciji, kakav joj je list da nema uvelog lista, koje se susi i opada, da li neke grane ostaju bez lista:lol:

A ako si je do sada propisno stitio i prskao i djubrio, nema sta vise tu, najverovatnije je dosao kraj vocki 10 godina je dovoljno jer one znaju da se suse i u petoj godini...

Kod kajsije dve glavne bolesti su monilija i apopleksija...

oktopod
22-02-11, 18:52
@voćar
tako je pogrešno sam se odrazio :) a jel sam u pravu da u ovim hemikalijama za ovo sad prskanje ima fungicida?

FruitBoy
22-02-11, 19:03
Cuprozin je bakarni preparat i on ima odgovarajuće fungicidno dejstvo.
Cipkord je insekticid, aktivna materija deltametrin.
Galmin je insekticidno-akaricidni preparat.

oktopod
22-02-11, 19:06
Dobro je bio sam blizu :D

Ko ne zna kao ja što nisam pa iskopah na google, akaricidi služe protiv grinja i krpelja, ne znam dal Garetu malo da isprskam oko kuće :D

jevta
23-02-11, 19:27
Pozdrav svima,dali neko moze da mi kaze da li je dovoljno za zimsko prskanje 300l na 150 stabala sljive starih 20 godina

oktopod
23-02-11, 19:58
Mislim da ti je to taman, za prskanje traktorskom ko ova na mojoj slici i u uređenom voćnjaku.

jevta
23-02-11, 20:21
Pa da traktorskom i mislim da prscem,hvala ti na odgovoru,pozdrav

Nemanja87
23-02-11, 20:29
po nekom pravilu na 1ha 400 litara tecnosti za svaki metar visine

Kosmajac
28-02-11, 17:34
Cene u BGD

Cuprozin 35WP 100gr 330 din
Galmin 1lit 490 din
Cipkord 20 EC 50ml 275 din.

Povoljno, skupo?

Dragojlo
28-02-11, 19:12
Cene u BGD

Cuprozin 35WP 100gr 330 din
Galmin 1lit 490 din
Cipkord 20 EC 50ml 275 din.

Povoljno, skupo?

Kolega da nisi malo poglesio kod Cuprozina? 100g-330din :<<> znaci kilogram je 3300dinara ne da je skupo nego papreno...da to nije pakovanje od 250g?

Ja sam Cuprozin platio 1kg-990dinara
galim 1l- 500din i
cipkord 100ml-480dinara

Tako da su cene tu negjde, skupo je sigurno ove godine hemija je skuplja nego lane...samo vidi za ovaj Cuprozin sta si napisao ispravi to

Kosmajac
28-02-11, 19:29
Zeznuo sam se. Jeste 250g. Ta kesica je 330 din.

U apoteci su mi rekli da može sve da se sve može medjusobno mešati.
Jel mislite da je to OK?

FruitBoy
28-02-11, 22:42
Da, može se mešati!

Dragojlo
28-02-11, 22:46
Naravno malo procitaj temu iz pocetka, Galmin+cuprozin+cipkord :D

Redosled mesanja, prvo u rezervoar prskalice sipas vec razblazen vodom u nekoj manjoj posudi cuprozin, zatim sipati galmin i na kraju cipkord.

oktopod
28-02-11, 23:00

Na stranu cena, doza je znači:
za 100 litara treba 2l galmina, 350 gr cuprozina, 30 ml cipkorda
za 50 litara treba 1l galmina, 175gr cuprozina i 15ml cipkorda?

Dragojlo
28-02-11, 23:04
Ako ides sa 2% Galmina to je ta racunica :D

oktopod
28-02-11, 23:23
Pa taj se valjda prodaje u apotekama, moraću da obratim pažnju :)

Dragojlo
28-02-11, 23:59
na sta da obratis baznju ^-^ nisam razumeo

oktopod
01-03-11, 00:16
Ništa ništa istripovao sam, misliš da stavljam 2% galmina u smešu, ja sam mislio da se galmin u apotekama prodaje kao 2%, slično kao hidrogen, imaš jači i slabiji :D
Da opalim ja 3% galmin, kako proceniti dal treba jače i u kojim granicama se ide, od 2 do 3% jel?

Dragojlo
01-03-11, 00:23
Da tako od 2-3% za zimsko prskanje, ako je kruska u pitanju kod nje treba ici jacom dozom od 3% zbog kruskine buve...kod sljive ja idem 2.5%, jabuka i kuska 3% da se osiguram od bande stetocina

jelnik
05-03-11, 22:02
ljudi jel prsko ko ista? ja se nadam da ce biti lepse vreme,nznm kako je kod vas al kod mene max 4 stepena.nece biti kasno ako za 10 dana isprskam? ::spreman na sve:: ::vadjenje_repe::

Dragojlo
06-03-11, 00:53
Ma kakvi kasno, ja sam tek zagazio u rezidbu, pre dva dana, i imam jos 3-4 dana, a prskanje ima da ceka dok se sneg istopi malo zemlja ususi, ugreje i onda se ide sa zimskim, treba hvatati pravi momenat, ne treba poraniti, znaci to je vreme kada se vegetacija budi i vidno se vidi bubrenje pupoljaka, koji jos nisu otvoreni ali kernuli su, to su obicno dnevne temperature oko 15 stepeni, lepo vreme...

Post je spojen: Sat Mar 5 16:54:10 2011______________________________________________ ___
Vreme za prskanje ce biti od prilike tamo krajem marta posle 20-og, kako sada stoje stvari sa vremenskim prilikama, ako nas opet ne iznenadi zima i sneg...

jelnik
06-03-11, 14:04
Da krenuli su,pa nista sacekacu sa zimskim ko sto ti kazes tamo kad otopli,al bice zeznuto treba pogoditi u pravu si.Bravo uzecu da ih orezem taman :D

Dragojlo
06-03-11, 17:14
Prvo rezidba pa onda zimsko prskanje...evo konacno od nedelje +14, znaci od nedelje bi mozglo da se radi zimsko, sve preko +10 je dovoljno da se radi...zimsko se moze raditi sve do faze misijih usiju, tj. do pucanja pupoljaka...ne mora se cekati da to bude pred samo pucanje pupoljaka,vegetacija ce da krene lepo pogotovo na +15, a tada pocinju da se pile stetocine insekti, tako da kad zavrsis rezanje mozes da oprskas. >:({

jelnik
06-03-11, 19:56
8) nam treba krecemo ::traktor:: :veseljak::

ns10
06-03-11, 21:39
Zna li neko da li moze da se mesa plavo ulje sa cipkordom, i da li je i plavo ulje otrovno kao crveno,posto je bilo reci na pocetku teme da je veoma otrovno?

Dragojlo
06-03-11, 22:39
Zna li neko da li moze da se mesa plavo ulje sa cipkordom, i da li je i plavo ulje otrovno kao crveno,posto je bilo reci na pocetku teme da je veoma otrovno?

Otrvo je u svakom slucaju, mozda je bilo reci da je otrovan za oprasivace i korisne insekte isl...

Moze se mesati plavo ulje i cipkord. cipkorda ides 0.03%

radan
07-03-11, 14:42
Molim Vas za pomc.Imam vocnjak star 5 godina u kome ima C.rane. C.lepotice, Stenlejke, i Moravke koji je do sada slabo radjao, doduse nikad nije ni prskan, a prosle godine u maju mesecu list je bio pun gusenica, tada je bilo kasno za pravo prskanje, a u junu mesecu plodovi koji su opstali imali su na sebi crnu tacku, koji su do dozrevanja uglavnom opali, te je ostalo sljive samo za jelo. Zahvaljujuci Vama sa foruma, u novembru mesecu sam isprskao voce, i okrecio stabla, bacio malo stajnjaka, a sada cekam lepo vreme da odem i isiti orezem i obavim prskanjnje na nacin kako vi to navodite (da li da ponovo krecim, i da li pre ili posle prskanja). Recittemi sta da radim nakon toga, kada da ponovo prskam i sa cim( nemogu da prskam cesto jer sam udaljen od vocnjaka dosta), da li mi je potrebno neko dodatno djubrenje i kada. Napomena vocnajak se nalazi na 700 metra n/v a navedeni posao moram odraditi u roku od tri dan zbog posla. Hvala vam unapred.

FruitBoy
07-03-11, 18:16
Pa uzmi, oreži ga lepo, ljudski, isprskaj sa kombinacijom Cuprozin-Cipkord-Galmin i onda okreči. Orezane grane obavezno iznesi iz voćnjaka, jer su one potencijalni izvor zaraze. To ti je to, za sad! :D

radan
07-03-11, 20:19
Hvla FrutiBoy, vidis Oktopod mi savetuje da netreba da ponovo krecim, da li neko moze da iznese argumente u vezi navedenog, jer sam sada u nedoumici.

FruitBoy
07-03-11, 23:44
Ne vidim razlog zašto da se ne okreči.
To je bela boja, reflektuje svetlost. Je l ti dovoljan razlog da je mogućnost pojave ožegotina svedena na minimum??!

ironman
08-03-11, 00:33
Hvla FrutiBoy, vidis Oktopod mi savetuje da netreba da ponovo krecim, da li neko moze da iznese argumente u vezi navedenog, jer sam sada u nedoumici.

Krecenje jeste korisno ali ipak bi se pre moglo reci da ne steti nego koristi.
Ja nikada nisam krecio jer mislim da je to previse rada za malo efekta.

Te crne tackice su najverovatnije posledica napada sljivine ose. Od nje se stiti insekticidima u fazi precvetavanja sljive i obavezan je tretman.
Te gusenice na listu nisu od nje, ako nije gubar (on obrsti bas) onda bi trebao da opises kako izgleda gusenica, kako izgleda list pa da eventualno nesto nagadjamo.

Moj predlog:
Orezi, spali to sto orezes, poprskaj sad, prskaj protiv monilije u cvatu, protiv sljivine ose u precvetavanju (oko 1/3 krunicnih listica ostalo a 2/3 opalo) kasnije glvice(plamenjaca i rdja najcesce) ako hoces od smotavca (crvljivost) obradi povrsinu (makar okopaj oko stabala) i prihrani to sve malo.

racic
08-03-11, 10:21
О кречењу.
Ја кречим обавезно у јесен. Због лишаја углавном, али и због одгађања цвјетања кад је могуће да буде мраза.
Е, сад, кречио сам у јесен и још једном у прољеће, али прошле године ми је одгодило цвјетање барем 7 дана више него што је требало јер када је цвјетало и почело опрашивање ускоро су почеле и кише... ::lose::

Ове године ћу да видим добро шта ћу послије зимског прскања.

Шта мислите? Да прескочим кречење у прољеће?

поздрав

FruitBoy
08-03-11, 10:27
Od volje ti! :D

Dragojlo
08-03-11, 10:59
Molim Vas za pomc.Imam vocnjak star 5 godina u kome ima C.rane. C.lepotice, Stenlejke, i Moravke koji je do sada slabo radjao, doduse nikad nije ni prskan, a prosle godine u maju mesecu list je bio pun gusenica, tada je bilo kasno za pravo prskanje, a u junu mesecu plodovi koji su opstali imali su na sebi crnu tacku, koji su do dozrevanja uglavnom opali, te je ostalo sljive samo za jelo. Zahvaljujuci Vama sa foruma, u novembru mesecu sam isprskao voce, i okrecio stabla, bacio malo stajnjaka, a sada cekam lepo vreme da odem i isiti orezem i obavim prskanjnje na nacin kako vi to navodite (da li da ponovo krecim, i da li pre ili posle prskanja). Recittemi sta da radim nakon toga, kada da ponovo prskam i sa cim( nemogu da prskam cesto jer sam udaljen od vocnjaka dosta), da li mi je potrebno neko dodatno djubrenje i kada. Napomena vocnajak se nalazi na 700 metra n/v a navedeni posao moram odraditi u roku od tri dan zbog posla. Hvala vam unapred.

Posto si krecio sljive u jesen, nema potrebe da opet krecis, najveca opasnost od mrazopuca je prosla, ali jedini faktor koji ostaje da bi krecio je ako zelis da malo odlozis kretanje vegetacije, zbog izbegavanja poznih mrazeva...samo oprskaj zimsko prskanje sa Cuprozin+Galmin+cipkord ili sa Plavim uljem od glaenike, naravno prvo zavrsi sa rezidbom, od djubriva mozes sad rasturiti recimo NPK neko sa vise fosfora i kalijuma ili 3x15,3x16, kasnije tamo u aprilu azota, KAN najbolji ne zakiseljava zemlju jer je ph neutralan....od prskanja kasnije imas dva u cvetu, tacnije prvo u fazi belih balona-kokica, i drugo u punom cvetu....po opadanju krunicnih lisitica sa cveta ides zastitu od sljivine oste+ recimo fungicid Mankogal80 koji je odlicana zastita od plamenjace a i rdje, recimo kombinacija Talstar (Fobos) ili Dimetogal+Mankogal... talstar ce odlicno da suzbije sve gusenice koje pominjes, bitno je d ase one ne zarolaju u listove e onda jedino sa sistemicnim insekticidma da ih ocistis, Tonus,Dimetogal, Calypso SC480 i dr.

Post je spojen: понедељак, 07. март 2011. 20:00:50 CST_______________________________________________ __

О кречењу.
Ја кречим обавезно у јесен. Због лишаја углавном, али и због одгађања цвјетања кад је могуће да буде мраза.
Е, сад, кречио сам у јесен и још једном у прољеће, али прошле године ми је одгодило цвјетање барем 7 дана више него што је требало јер када је цвјетало и почело опрашивање ускоро су почеле и кише... ::lose::

Ове године ћу да видим добро шта ћу послије зимског прскања.

Шта мислите? Да прескочим кречење у прољеће?

поздрав

E zato sam ti i preporucio da ne krecis u prolece ne samo zato sto si u jesen nego zbog velike nadmorske visine 700m tu i bez kreca kasnije ide vegetacija i zato je manja mogucnost od izmrzavanja...u dolinama oko reka je opasno

Post je spojen: уторак, 08. март 2011. 03:03:07 CST_______________________________________________ __
Evo izasao je novi program zasitte od galenike voca i ostalog
http://www.fitofarmacija.rs/Portals/27/Publikacije/program%20zastite%202011.zip

Zastita kosticavog voca

http://www.fitofarmacija.rs/Portals/27/Publikacije/ZASTITA%20KOSTICAVIH%20VOCNIH%20VRSTA%202011..pdf

Ishrana biljaka
http://www.fitofarmacija.rs/Portals/27/Publikacije/Katalog%20ishrane%20biljaka%202011.zip

I konacno sve pohvale za novi Web dizajn stranice Galenike

http://www.fitofarmacija.rs

:D

racic
08-03-11, 15:39
Надморска висина мог воћњака је негдје око 220-230м.

Како год, ове године нећу кречити "прољећну кречидбу" :lol:

имам још да орежем неких 60 шљива већих мало. Остале су ошишане још прије нове године >:D

па идем на заштиту.

8) 8) 8) нам треба!

dfiskal
08-03-11, 15:50

Malo ja da kazem neku , mozda nekom znaci , ali ..... ^-^ ^-^

Ja "bacih" prvo cist "bakar",a to je glavno ,ulje k'o ulje, oko 25-30 .janura , a sada,idem sa "belim" uljem + bokar = "plavo ulje" , isti q..ac.. malo jeftinije , isti efekat...ako gresim molim objasnjenje...

I normalno.. krecenje..koliko ga "dohvatis rukuom" , ,specijalno na razvodnim granama....sa malo sumpora..jbg...ucio ja hemiju , Znaci 2Xbakar i jednom ulje pre aktivacije biljke...ma ne "mrda " ni jedan insekt,ni gljivica

S postovanjem Vas Misa

Post je spojen: уторак, 08. март 2011. 08:03:41 CST_______________________________________________ __

имам још да орежем неких 60 шљива већих мало. Остале су ошишане још прије нове године >:D

па идем на заштиту.

8) 8) 8) нам треба!

Cekaj, polako,neces valja da "podsisusej" 60 sljiva,daj,slobodno orezi, ne "strckaj"...radikalno rezi..prati uzgojni oblik.. i kreci..slobodno.. i "bakar" pre rezidbe,+belo ulje+bakar posle rezidbe... slobodno neces izgubiti...batali "meku" rezidbu...svi od nje beze...samo "ostro"+djubrenje...prehrana...timing oko prskanja... uspeh 100%

njoko
08-03-11, 16:26

:<<>Crveno ulje Prvča u HR dođe 44kn ili 5.9 eura,ja danas kupio

Dragojlo
08-03-11, 18:29

па идем на заштиту.

8) 8) 8) нам треба!

U moja greska u koracima, ja nisma ni gledao ko je postovao mislio sam da je caln radan

Post je spojen: уторак, 08. март 2011. 10:43:43 CST_______________________________________________ __

Cekaj, polako,neces valja da "podsisusej" 60 sljiva,daj,slobodno orezi, ne "strckaj"...radikalno rezi..prati uzgojni oblik.. i kreci..slobodno.. i "bakar" pre rezidbe,+belo ulje+bakar posle rezidbe... slobodno neces izgubiti...batali "meku" rezidbu...svi od nje beze...samo "ostro"+djubrenje...prehrana...timing oko prskanja... uspeh 100%

Izvini moram da kazem u vezi prskanja, zasto da ide bakrom, pre rezidbe pa kada oreze opet sa bakrom, ko to jos radi, znas koji je to posao, trositi preparat hemiju na grane koje ces sledeci dan da oseces, pa ponovo opet da radis istu stvar dupli tosak u tako kratokom periodu nema nikakakv efekat prskati bakar dva puta....

Bakar ide u jesen plavo prskanje posle opadanja lista, drugo sada u martu sa mineralnim uljima-galmin,ogriol,belol, belo ulje i dr....
Znaci u fazi mirovanja u vocu se koristi maksimalno 2 puta...

Sto se tice kreca+sumpor+so, najbolja kombinacija za jesen posle plavog prskanja...

Sto se tice rezidbe slazem se treba pratiti uzgojni oblik, ali i samu kondiciju vocke, i po tome odrediti jacinu rezidbe...

wajbul
08-03-11, 21:26

racic
08-03-11, 21:36
Citat: dfiskal danas u 14:50

Немам ја проблем око орезивања. Ми причамо о кречењу ваљда. Ја сам само испричао свој случаај онако чисто због људи који хоће да крече и у јесен и у прољеће. Иначе режем ја то добро и ђубрим, воћњак супер рађа. >:({ >:({

Post je spojen: 1299613111________________________________________ _________

>:({ за едит >:D

Dragojlo
09-03-11, 00:13
Tema je zimsko prskanje a krecana je u drugoja temi :lol: :lol: :lol:

Da ne idemo u off :D

racic
09-03-11, 09:14
:lol: ;D} ;D} ;D} :D :D

кречење :<<>

dfiskal
09-03-11, 10:34
Citat Dragojla
Izvini moram da kazem u vezi prskanja, zasto da ide bakrom, pre rezidbe pa kada oreze opet sa bakrom, ko to jos radi, znas koji je to posao, trositi preparat hemiju na grane koje ces sledeci dan da oseces, pa ponovo opet da radis istu stvar dupli tosak u tako kratokom periodu nema nikakakv efekat prskati bakar dva puta....

Bakar ide u jesen plavo prskanje posle opadanja lista, drugo sada u martu sa mineralnim uljima-galmin,ogriol,belol, belo ulje i dr....

Sto se tice kreca+sumpor+so, najbolja kombinacija za jesen posle plavog prskanja...

Sto se tice rezidbe slazem se treba pratiti uzgojni oblik, ali i samu kondiciju vocke, i po tome odrediti jacinu rezidbe...

Ma naravnol ,greska u koracima, covek rece da je "sisao" neke sadnice zimus..tako da ima smisla sto sam napisao... pa niko nije luda da prska pa reze pa opet prska.... tako da si ti to lepo primetio,ali nisi do kraja procita njegov predhodni post

S postovanjem

FruitBoy
09-03-11, 12:54
Pa bilo kako da rezes, moras to uraditi sa nekim smislom, gledati u kakvoj je kondiciji biljka i sl! To je prvi korak u tom ciklusu!

Dragojlo
09-03-11, 17:02
Citat Dragojla

Ma naravnol ,greska u koracima, covek rece da je "sisao" neke sadnice zimus..tako da ima smisla sto sam napisao... pa niko nije luda da prska pa reze pa opet prska.... tako da si ti to lepo primetio,ali nisi do kraja procita njegov predhodni post

S postovanjem

Ok nema veze kada ih je sisao zima je zima, prvo prskanje u godini posle rezidbe jeste zimsko ili ti rano prolecno prskanje, sa mineralnim uljem + bakar...tako da dva puta praska bakar nema smisla nikako...

Post je spojen: Wed Mar 9 09:02:53 2011______________________________________________ ___

FruitBoy
09-03-11, 21:54
@Dragojlo

da jednu te istu priču o zimskom prskanju počnemo minimalno da naplaćujemo, dosad bi Gruber bio smešan za nas, i njega bismo zajebali! :lol: :lol: :lol: >:({

pele
09-03-11, 22:09
Danas sam pitao ljude sa instituta i kazu da prskam slobodno za vikend.Da nije rano?Neznam ko od vas ima kajsije pa da mi odgovori da li zimsko prskasnje kajsija u drugo godini da obavim obicnom prskalicom ili ledjnim atomizerom.To mislim zbog potrosnje preparata jer se puno gubi atomizerom , nema lista a vocke nisu jos velike pa preparat pola ide u prazno.I jos,koliko je opasno prilaziti blizu atomizerom kajsijama u cvetu,t.j sa koje razdaljine prskati?Prosle godine sam primetio da atomizer neke cvetove oduva?!Imam ciffareli atomizer,jak i snazan,17 metara horizontalni domet a 12 vertikalni. ^-^

Dragojlo
09-03-11, 22:30
Danas sam pitao ljude sa instituta i kazu da prskam slobodno za vikend.Da nije rano?Neznam ko od vas ima kajsije pa da mi odgovori da li zimsko prskasnje kajsija u drugo godini da obavim obicnom prskalicom ili ledjnim atomizerom.To mislim zbog potrosnje preparata jer se puno gubi atomizerom , nema lista a vocke nisu jos velike pa preparat pola ide u prazno.I jos,koliko je opasno prilaziti blizu atomizerom kajsijama u cvetu,t.j sa koje razdaljine prskati?Prosle godine sam primetio da atomizer neke cvetove oduva?!Imam ciffareli atomizer,jak i snazan,17 metara horizontalni domet a 12 vertikalni. ^-^

Naravno ako i ako nema mnogo mozes sa ledjnom pumpom to da odradis, sto se tice atmizera cifareli, neznam koliki ti to gas cepas kada prskas, ako su manja stabla ne mora se uvek ici punim gasom ako nema potrebe, ako je fina magla zasto praviti veliki vetar, i naravno, kad atomizerom prskas moras naci optimalnu daljinu a prema jacini gasa, da onaj najsiri oblak magle pogadja pas stablo gdje treba ni daleko a ni preblizu, u svakom slucaju treba biti sto je dalje moguce zbog kontakta sa hemijom. Ako ti recimo magla iz atomizera prolazi kroz krosnju na drugu stranu znaci izmakni se ili smnaji gas.

Post je spojen: 1299702713________________________________________ _________

@Dragojlo

da jednu te istu priču o zimskom prskanju počnemo minimalno da naplaćujemo, dosad bi Gruber bio smešan za nas, i njega bismo zajebali! :lol: :lol: :lol: >:({

Nista otvoricemo devizni racun i polako >:({ :lol:

FruitBoy
09-03-11, 23:16
Moj čovek ;D} >:({

pele
09-03-11, 23:18
Onda cu uraditi sa obicnom ledjnom,mada ce duze trajati,500 komada...

sladjans
09-03-11, 23:36
Da li treba jos malo sacekati sa prskanjem,dok pupoljci ne pocnu da bubre.Vocnjak-maheri Fruitboy i Dragojlo,moze li vase misljenje?

Dragojlo
09-03-11, 23:47
Ja planiram posle 15-og marta, inace uvek tada i prskam , to je druga polovina marta...i nema greske :D

inace do nedelje najavljuju +15 i vise, u ponedeljak slaba kisa, tako da cu najverovatnije tamo 16,17,18... da zavrsim

sladjans
10-03-11, 09:51
Ok,samo da bude 8)

Dragojlo
10-03-11, 18:28
Bice bice hvala Bogu, evo iza nedelje najavljuju +18 8) 8) 8) ::svaka cast::

Hemija je spremna,atomizer...danas sam granje izvukao iz vocnjaka na gomilu da se spali...

Pa iza nedelje ce zimsko prskanje da se radi

talianu
10-03-11, 18:58
Ja bio danas na voćnjaku,blata do kolena još 7 dana ništa od prskanja.

Dragojlo
10-03-11, 19:11
Kod mene je samo blato na sirinu krosnje gdje je frezano, a medjuredno je trava...

Ali iza nedelje ce osusiti sigurno to je jos 4-5 dana i to je to :D

pele
10-03-11, 21:52
Ja cu u subotu prskati,mada jos gazim po snegu ali bolje i to nego po blatu.Neverovatno,juce sam prosao pored Sremske Mitrovice i njive suve,nigde snega,mogu vec da sredjuju vocnjake.Mislim da ipak treba iskoristiti ovaj lep vikend!

Dragojlo
10-03-11, 22:24
Sto mezes danas ne ostavljaj za sutra :D

pele
10-03-11, 23:57
Tacno! 8)

radan
11-03-11, 16:39
Danas sam kupio Palvo ulje i Cipkord, a u vise apoteka nisu imali Galmin uz obrazlozenje da ga Galenika ove godine nece isporucivati, dok sam isti pronasao u jednoj apoteci sa isteklim rokom trajannja, pa da Vas UPOZORIM da obratite paznju na rok trajanja

Post je spojen: 1299854815________________________________________ _________
P.S. U apoteci su mi rekli da cipkord mogu koristiti umesto Dimetogala u precvetavanju slive.Da li je neko vec to probao?

Dragojlo
11-03-11, 16:53
Ma prodavci uvek lazu, ako nemaju neki prozivod koji trazis, odamh se vade na foru, e to vise ne prozivode, e to je zabranjeno ovo ono... i naravno uvek gledaju da na pocetku sezone uvale artikle sto su ostali iz prosle godine koji su pred istek roka ili su vec istekli svi rokovi...pa onda i ide ova prica gore...dakako da treba otvoriti cetvere oci kod kupovine hemije pesticida bilo koje vrste...

Post je spojen: 1299855496________________________________________ _________
U nedelju je bio na b92 gost ovaj iz galneike zastitar, i pricao o zimskom prskanju, na stolu su bili plavo ulje i Galmin, Cuprozin 35wp, i cipkord, dakle samo je stvar izbora potrosaca...

evo ovde ima i novi programi zastite 2011 galenika fitofarmacija

http://www.fitofarmacija.rs/Portals/27/Publikacije/program%20zastite%202011.zip

http://www.fitofarmacija.rs/Portals/27/Publikacije/ZASTITA%20KOSTICAVIH%20VOCNIH%20VRSTA%202011..pdf

Srdjan Žorž
11-03-11, 17:29
Ja sam hobi vocar na 20 ari. Pitao bih vas da li crveno ulje ide samo ili sa necim da mesam.Imam 10 ari sljiva a na drugi deset kruske,jabuke,tresnje,maline,vinove loze,kajsije i visnje.Da li mogu sve da prskam sa crvenim uljem? >:({

radan
11-03-11, 17:52
Sta da se radi, imam dava Plava ulja i jedan od ranije Galmin kojima cu dodati Cipkord, pa cu sada tako isprskati samo da se vreme prolepsa i da nema blata, a dogodine na vreme cu kupiti hemiju

Dragojlo
11-03-11, 19:25
Ja sam hobi vocar na 20 ari. Pitao bih vas da li crveno ulje ide samo ili sa necim da mesam.Imam 10 ari sljiva a na drugi deset kruske,jabuke,tresnje,maline,vinove loze,kajsije i visnje.Da li mogu sve da prskam sa crvenim uljem? >:({

mozes dodati jos 3% cipkorda crvenom ulju, tj. na 10l vode 3ml cipkorda, i mozes sve prskati...

Post je spojen: 1299864445________________________________________ _________

Sta da se radi, imam dava Plava ulja i jedan od ranije Galmin kojima cu dodati Cipkord, pa cu sada tako isprskati samo da se vreme prolepsa i da nema blata, a dogodine na vreme cu kupiti hemiju

Tom galminu treba jos da dodaas bakar, bakar-oksihlorida 50 75g na 10l vode ili Cuprozina 35g ili funguran 75g ili bilo koji drugi...

srdjank
11-03-11, 23:35
Danas prskao plavim uljem. Neprijatna pojava je da se sretstvo u dodiru sa vodom zgrusava i potrebna je prava vecnost mesanja da bi se koliko-toliko rastvorilo. Da li je neko imao slicno iskustvo? U pitanju je pakovanje od 1 litar, proizvedeno u decembru 2010, danasnja temperatura u Somboru 8-10 stepeni.

Dragojlo
12-03-11, 00:26
Zanimljivo, i ja imam plavo ulje iz decembra 2010, pa iza nedelje cu da vidim kakao se rastvara u vodi i ovde cu da iznesem utiske...

kicca
12-03-11, 02:13

10l vode 3ml cipkorda, i mozes sve prskati...

Post je spojen: 1299814045________________________________________ _________

Tom galminu treba jos da dodaas bakar, bakar-oksihlorida 50 75g na 10l vode ili Cuprozina 35g ili funguran 75g ili bilo koji drugi...

@dragojlo
Manje vina,manje vina :lol: :lol: :lol:
Tebe brate kao da placaju ovi iz Galenike covek ti napisao sta ima od preparata na lageru a ti ga savetujes da kupuje jos treba da dodaje bakar plavom ulju koje sadrzi 100gr po litru bakra ^-^

@radan
plavo ulje je Insekto-fungicid i nema potrebe da mu dodajes bilo sta ako imas dva pakovanja po litar to ti je dovoljno za 60ak litara smese za prskanje
Mislim da je ova tema elaborirana da nema gde vise ,radi se o jednom od najjednostavnijih tretmana sta ce da bude kad na red dodju monilija,ospicavost,sljivina osa pojima nemam.

luka kv
12-03-11, 10:36
koliko cu imati efekta ako sutra prskam sljivu bakaroksihlorid,galmin posto u sredu najavljuju mestimicne pljuskove?to je znaci 3-4 dana od prskanja do kise

Dragojlo
12-03-11, 12:50

10l vode 3ml cipkorda, i mozes sve prskati...

Post je spojen: четвртак, 10. март 2011. 07:27:25 CST_______________________________________________ __

@dragojlo
Manje vina,manje vina :lol: :lol: :lol:
Tebe brate kao da placaju ovi iz Galenike covek ti napisao sta ima od preparata na lageru a ti ga savetujes da kupuje jos treba da dodaje bakar plavom ulju koje sadrzi 100gr po litru bakra ^-^

@radan
plavo ulje je Insekto-fungicid i nema potrebe da mu dodajes bilo sta ako imas dva pakovanja po litar to ti je dovoljno za 60ak litara smese za prskanje
Mislim da je ova tema elaborirana da nema gde vise ,radi se o jednom od najjednostavnijih tretmana sta ce da bude kad na red dodju monilija,ospicavost,sljivina osa pojima nemam.

Bolje citaj sta pise kolega, potpuno sam trezan :lol:, gdje ja napisah da u plavo ulje doda bakar...

Kad smo kod toga moze se u plavo ulje dodati jos bakra, sta je 100g/l naspram cuprozina 350g/kg koji se mesa sa galminom...i jos obavezno dodati cipkord u obe kombinace i plavom ulju i galminu.

A ako sada omanes bakrom eto i monilije i plamenjace i rdje....zato je ovo prskanje krucialno vazno za start sezone, posle samo pratis fenofaze razvoja i prska se pisacemo naravno...

Post je spojen: субота, 12. март 2011. 04:54:34 CST_______________________________________________ __

koliko cu imati efekta ako sutra prskam sljivu bakaroksihlorid,galmin posto u sredu najavljuju mestimicne pljuskove?to je znaci 3-4 dana od prskanja do kise

Bitno je da se on osusi dan dva i to je to, nevalja odmah pred kisu prskati, bolje posle kise, naravno da kisovito vreme automatski smanjuje ili ti skracuje delovanja nekog pesticida...

Sad sam gledao prognozu kad se ne slogira, od srede kisa i tamo za 18. mart najavljuju pad temperature do blizu nula...baba marta {"{": ":":{

http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=156&gid=3204186&la=23

Mislim ako je ovako da cu da odgodim prskanje iza kise, a planirano je bilo za utorak sada, praticu dalje situaciju...nadam se da ce da omase ovu prognozu

luka kv
12-03-11, 23:44
danas oprskane sljivice. zanimalo me je koliko treba da bi delovalo prskanje,posto kazes dva dana orijentaciono,ja sam onda na konjicu. ali me zanima duzina delovanja (bakaroksihlorid,galmin,cipkord 20 ec) posto planiram kad krenu listovi da prskam sa natural plant antifreeze,pobice mi bakterije -toga se plasim

Post je spojen: 1299966915________________________________________ _________
mada mislim da je natural plant antifreeze prevara,al ajde da probam,problem su mi mrazevi . videcemo sta ce na kraju biti

Dragojlo
13-03-11, 13:12
Nisam ih ni ja probao, u juznom Tirolu ne bi radili orosavanje nego prskali ovim prirodnim antifrizom...

ne moze on zastiti od jacih mrazeva, mozda stepen dva uvrh glave

Topas
13-03-11, 14:17
@dragojlo

sta si po struci, ako nije tajna?

FruitBoy
13-03-11, 17:20
Dragojlo je sve, lekar, pekar, apotekar! :lol: :lol: :lol: ;D}

Topas
13-03-11, 20:00
Vidim, ali me stvarno interesuje sta je covek po struci..........Da li zna neko?

luka kv
13-03-11, 22:06
ma pusti dragojla,los je to covek. svasta sam cuo za njega i on sam kaze da krese cacanke,a ozenjen je i mnogo voli da se proserava.-ja cacanku krenem odozgo pa na dole kad kresem!juce sam kresao-danas cu kresati-u petak planiram da kresem ! jos kad pocne ono njegovo - savetujem ti da prvo kreses pa da prskas-a moze li obrnuto pitam ja vas,ko je jos prvo prskao pa kresao?! koliko ih je samo razveo ni on ne zna .nije ti to neki covek za komsinicu-ako se zbog nje raspitujes :<<>

pele
13-03-11, 22:59
Juce sam poceo da prskam kajsik,blato,haos.Poprskao samo 150 komada,nemoze se hodati.Danas pauza pa sutra ponovo.Crvenim uljem 3%.Ono je odlicno i zbog toga sto ga kisa tesko spira sa drveta,bukvalno kao pravo ulje.Neznam koliko je dobro rastegnuti pskanje na nekoliko dana,pogotovo zbog insekata,taman jedno zavrsis i posle par dana sa onog sto nisi oprskao predje na oprskano.Najbolje sve u jednom danu,naravno ko ima atomizer i traktor.

Dragojlo
13-03-11, 23:41
Dragojlo je sve, lekar, pekar, apotekar! :lol: :lol: :lol: ;D}

ma pusti dragojla,los je to covek. svasta sam cuo za njega i on sam kaze da krese cacanke,a ozenjen je i mnogo voli da se proserava.-ja cacanku krenem odozgo pa na dole kad kresem!juce sam kresao-danas cu kresati-u petak planiram da kresem ! jos kad pocne ono njegovo - savetujem ti da prvo kreses pa da prskas-a moze li obrnuto pitam ja vas,ko je jos prvo prskao pa kresao?! koliko ih je samo razveo ni on ne zna .nije ti to neki covek za komsinicu-ako se zbog nje raspitujes :<<>

Sta reci dodjem Vam pivo >:({ >:({ >:({ >:({

Luka ako mi zena vidi ovo za cacanke ovde gotvo sam, zato nemoj da ih pominjes vise...

jest da sam danas ceo dan opet kresao cacanke, bilo i nesto krusaka i jabuka za promenu...

Sutra nastavljam...

A zimsko odgadjam za iza srede i kisa...sto je najgore pukao vetar tako da od prskanja nista...

Post je spojen: недеља, 13. март 2011. 16:43:42 CDT_______________________________________________ __

Juce sam poceo da prskam kajsik,blato,haos.Poprskao samo 150 komada,nemoze se hodati.Danas pauza pa sutra ponovo.Crvenim uljem 3%.Ono je odlicno i zbog toga sto ga kisa tesko spira sa drveta,bukvalno kao pravo ulje.Neznam koliko je dobro rastegnuti pskanje na nekoliko dana,pogotovo zbog insekata,taman jedno zavrsis i posle par dana sa onog sto nisi oprskao predje na oprskano.Najbolje sve u jednom danu,naravno ko ima atomizer i traktor.

Ma nema veze ako se koji dan razvuce prskanje nije problem, nece insekti preci nigdje pogotovo na ovo zimsko prskanje, kada ulje zalepi cipkord i bakar beze oni ko djavo od krsta od takve vocke...

luka kv
14-03-11, 01:01
ajd sto si pukao kod zene,nego kad cuju komsinice da kreses a ne prskas ::lose::

Srdjan Žorž
14-03-11, 08:10
Ma ljudi kresanje bez prskanja to ne biva :lol: :lol: zato malo >:({ pa opet kresanje i prskanje obavezno :lol: :D

Molim clanove da se vrate na temu. Hvala

zupa100
14-03-11, 10:43
Ama imenjače, šta ti
luka smeta, guraj ga, živi! što kaže Radoš!

Dragojlo
14-03-11, 11:59
Misim nemoj se ljutis al tako je, sve je tako. >:({

Post je spojen: понедељак, 14. март 2011. 05:01:37 CDT_______________________________________________ __
Ljudi pa nama ce trebati nojeva barka, od srede do petka potop {"{": {"{": {"{":
http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=156&gid=3204186&la=23

Odlazem zimsko posle potopa...a dotel opet kresem cacanke, i odoh odmah evo zovu me mobilan vec...

>:({ >:({ >:({

dfiskal
14-03-11, 13:36

Aloooo! "Hemicari",kako ide preventivna zastita..
Evo jedno ,jednostavno pitanja, za "pekara,lekara apotekatara " ,Dragojla...Sta se dobija kada se "belom" ulju doda bakar...kako se to zove ? ...Svi znamo cemu sluzi "ulje" pa makar ono bilo i "crveno 3% - od Pele-a ".Namerno ne pominjem nazive proizvoda i proizvodjace...Meni kao "laiku",slucajno se deselo,da sam pomesao "belo" ulje i bakar,(pade mi jedna vrecica od 250 gr.bakra-ne pominjem naziv i proizvodjaca), i jbg, ja dobih "plavo"...i normalno ja ga "bacih" na vocke...Ovo sve pisem,zbog gore,navedonog citata,mogao je covek da "pogresi" sa odredjenom kolicinom bakra u crvenom ulju , i da ustedi jedno priskanje...molim za vase misljenjje o ovom "slucaju" i o eventulnim ne zeljenim hemijskim reakcijam...o efeku na biljku,predpostavljam, znamo sta "radi" ulje , a sta bakar..

S pstovanjem Vas Misa

Dragojlo
14-03-11, 18:27
Kolega dfiskal, jel mislis na ovo belo ulje od herbosa
http://www.herbos.hr/fgs.axd?id=311
KONTAKTNI INSEKTICID I AKARICID
Aktivna tvar: rafinirano mineralno ulje ......................80 %

Ovako, Belo ulje, Galmin, Ogriol, Belol idr... sve su to rafinisana parafinska mineralna ulja tj. insekticidi i akaracidi i svima njima treba dodati fungicid na bazi bakra-bakar oksihlorid (Funguran,Cuprozin,Cuprablau,Bakarni oksihlorid...) i eto dobiete Insekticid-akaricid-fungicid koji tare sve sto se nadje na stablu od stetocina i gljivica...

belo ulje+bakar= plavo ulje za zimsko prskanje plavkaste boje (jer je belo ulje belo a bakar plav-golubije plavo) :D

Topas
14-03-11, 19:13
dfisikal

Ja kao inzenjer za zastitu bilja, savetujem ti da koristis Crveno ili Plavo ulje, da se ne zezas sa galminom, belim uljem ili bilo kojim drugim sto moras da mesas sa bakrom. I to iz prostog razloga, TI NIKAD NE MOZES DA NAPRAVIS ODGOVARAJUCI pH RASTVORA KAO STO SU ONI TO URADILI LABORATORIJSKI, NITI DA SJEDINIS TE DVE MATERIJE. I jos nesto veoma vazno sto se tice zimskog prskanja sa Crvenim ili Plavim uljem, NEMA POTREBE ZA DODAVANJEM NI CIPKORDA A JOS MANJE BAKRA U NJIH. Uz koncentraciju od 3 L Crvenog ili Plavog ulja na 100 litara vode resavas svaki problem stetocina bilo kojih vrsta kao i bakterioza, dok je za mikoze neka druga prica. Pozdrav svima >:D

ironman
14-03-11, 19:23
TI NIKAD NE MOZES DA NAPRAVIS ODGOVARAJUCI pH RASTVORA KAO STO SU ONI TO URADILI LABORATORIJSKI, NITI DA SJEDINIS TE DVE MATERIJE. I jos nesto veoma vazno sto se tice zimskog prskanja sa Crvenim ili Plavim uljem, NEMA POTREBE ZA DODAVANJEM NI CIPKORDA A JOS MANJE BAKRA U NJIH.

samo da podebljam.
vredi

dfiskal
14-03-11, 19:39
Hvala svima,na savetu i >:({
Mada, nije mi jasno do kraja sta sam "izgubio" sto sam "ulje" stavio po uputstvu,bakar po uputstvu i sve to pomose sa zajednickom kolicinom vode.Ajde ing.Topas objasni meni,tvom kolegi po zvanju,ali iz druge oblasti..Pa valjda nije kardinalno promasena Ph vrednost...ili porizvodjac Plavog ulja stavlja neki drugi odnos ili...ali opet to mora da pise na specifikaciji proizvoda u smislu "mineralnog ulja toliko % , bakra toliko % i ostalo % . tako da interesuje me ovaj slucaj cisto ustede radi... itd

Misa

Topas
14-03-11, 20:37
Ti nisi pogresio nista, ali ti je sigurnije da koristis vec gotova ulja koja su izmesana laboratorijski, oni ljudi znaju sta dobijaju i sta prvo dodaju u vodu i kako mesaju, da nije kako treba ne bi dobili dozvolu od ministarstva za promet preparata. A sto se uputstva od preparata tice, na njemu pise koliko ima bakra i mineralnog ulja i koja je tehnicka cistoca, i njihova pH je neutralna 7, to da se razumemo. A sto se cene tice evo i toga:
kombinacija Cuprozin (0,35%) + Galmin i to (2%) a ne 3 kao sto je u preporuci i + Cipkord (0,05%) kosta oko 1600 din.,dok Crveno ulje u konc. od 2% kosta oko 1200 din. , Plavo ulje takodje, a dok Vektafid R hemijske kuce Magan iz Izraela u konc. od 2% kosta oko 1000 din. Sve navedene konc. su na 100 litara vode. Cene zavise od polj. apoteka. Nadam se da sam ti pojasnio neke stvari sada. A sto se cene tice sam vidi sta ti se vise isplati. Pozdrav >:D

Srdjan Žorž
14-03-11, 21:46
Danas oprskao crvenim uljem Jabuke i kruske i tresnje.Za ovo zadnje prvi put radim. >:({

Topas
14-03-11, 22:26
Ja cu moje kruske i jabuke da oprskam sutra ako mi vreme dozvoli.....Sa Crvenim uljem naravno

meeker
14-03-11, 22:31
Ti nisi pogresio nista, ali ti je sigurnije da koristis vec gotova ulja koja su izmesana laboratorijski, oni ljudi znaju sta dobijaju i sta prvo dodaju u vodu i kako mesaju, da nije kako treba ne bi dobili dozvolu od ministarstva za promet preparata. A sto se uputstva od preparata tice, na njemu pise koliko ima bakra i mineralnog ulja i koja je tehnicka cistoca, i njihova pH je neutralna 7, to da se razumemo. A sto se cene tice evo i toga:
kombinacija Cuprozin (0,35%) + Galmin i to (2%) a ne 3 kao sto je u preporuci i + Cipkord (0,05%) kosta oko 1600 din.,dok Crveno ulje u konc. od 2% kosta oko 1200 din. , Plavo ulje takodje, a dok Vektafid R hemijske kuce Magan iz Izraela u konc. od 2% kosta oko 1000 din. Sve navedene konc. su na 100 litara vode. Cene zavise od polj. apoteka. Nadam se da sam ti pojasnio neke stvari sada. A sto se cene tice sam vidi sta ti se vise isplati. Pozdrav >:D

Izgleda da oni besplatno mešaju i usput nam poklanjaju ":":{. Ako računaš, računaj tačno. Matematika nije politika.

Plavo ulje Bakar-oksihlorid (100 g/l ) + mineralno ulje (700 g/l ) 2-3%

Galmin 860g/l mineralno ulje 3-4%
Cuprozin 35 WP Bakar iz bakar-oksihlorida (350 g/kg preparata) 0.35%
Bakarni oksihlorid-50 50% bakra iz bakar-oksihlorida 0.75%

Matkee
14-03-11, 22:34
Gledam sada vremensku prognozu ::lose::, lepo do srede pa onda kiša, koliko treba da prođe vremena od kada se poprska do prvih kapi kiše da bi prskanje uspelo, prskam sa kuprozinom i galminom, u pitanju je šljiva.... ::namigivanje::

Topas
14-03-11, 23:14
S obzirom da deluju kontaktno, nekih 4-5 sati, dok se smesa ne osusi i izvrsi dezinfekciju.

Matkee
14-03-11, 23:20
Hvala kolega @Topas ! :D

Topas
14-03-11, 23:29
Pa kad mesaju za nista ja ne znam zasto bi se ti mucio sa mesanjem raznih preparata i trosenjem vecih para bez potrebe. Ja cu i dalje nastaviti da koristim Crveno ulje i u narednim godinama ne nameravam da ga menjam. A kazi mi gde sam to ja pogresio u matematici? Uz dodatak Cipkorda, 2% Galmina zavrsava posao.

Post je spojen: 1300138275________________________________________ _________
@matke

nema na cemu, i drugi put

Dragojlo
14-03-11, 23:46

Prvo sadrzaj i ulja i bakra plavo ulje a i crveno nemaju ni blizu kao galmin+bakarni oksihlorid ili cuprozin...mislim da smo to u ovoj temi sto puta vec pisali....

Cipkord ne ide 0.05% nego 0.03%

Kad smo kod cena vec je sve izracunato, i cena dodje na isto, sto znaci ko je onda lud kao sto kolega rece onda oni nama za dz mesaju i daju isto sve u jednom jest ali malo morgen...manje koncentracije aktivnih materija...

A sto se tice ph vrednosti to manje vise bitno, nigdje na deklaraciji plavog ulja en pise ph vrednost...i da je ph neutralno, postavlja se pitanje kakav je ph vode za smesu u odnosu na pesticid...i onda se dodje na isto...

Za mene je proverena kombinacija Galmin+cuprozin+cipkord i dalje na snazi, crveno ulje sam davno koristio i vise ne, a plavo sam uzeo ove godine za probu pa cu da vidim rezultate kako ce da odradi...

Matkee
15-03-11, 00:19
@Dragojlo ::svaka cast:: tvoj sam istomišljenik, ali u šljivi izbacujem cipkord ::namigivanje::, inače evo današnjih cena Galmin 1 l pakovanje 399 RSD, Cuprozin 1 kg 811 RSD... :D

pele
15-03-11, 08:56
Dragojlo i ja bih cekao vikend za prskanje zbog ovih kisa.Sta mislis da nebude kasno?Trecinu sam poprskao pre neki dan,bilo blato pa prekinuo!

dfiskal
15-03-11, 09:49
Izgleda da oni besplatno mešaju i usput nam poklanjaju ":":{. Ako računaš, računaj tačno. Matematika nije politika.

Plavo ulje Bakar-oksihlorid (100 g/l ) + mineralno ulje (700 g/l ) 2-3%

Galmin 860g/l mineralno ulje 3-4%
Cuprozin 35 WP Bakar iz bakar-oksihlorida (350 g/kg preparata) 0.35%
Bakarni oksihlorid-50 50% bakra iz bakar-oksihlorida 0.75%

Zbog podsecnja, ljudi koji su se kasnije uljucili u razgovor o prici,koja se zove "belo ulje +bakar = plavo ulju ", Da ili Ne

Eee, tako se objasnjava ljudima koji nisu iz struke (hemicari),ali,naravno, samo mala zamerka,sto se tice ove tabele, je:po standardu o usavrsavanju i obuci,ne navodi se ime proozvodjaca,naziv proizvoda i naravno cena.. znaci prva kolona je suvisna...( u kojoj pise Plavao Ulje ,Galmin, itd....),ostalo je jasno...Znaci ja nisam pogresio kada sam "pogresio" mesanjem belog ulja i bakra...dobio sam isto, samo malo jeftinije...Sto se sigurnosti tice, PH vrednost itd. to je malo diskutabilno...nemam sertifikat za vodu koju pijem i njenu Ph vrednost...tako da i da imam originalni proizvod ne znam sta bih dobio sto se tice tacne PH vrednosti preparata za preventivnu sastitu i naravno >:({ >:({

Misa

radan
15-03-11, 10:50
]Da li neko zna koliko je danas potrebno vremena sljivama da dođu do faze misjih usiju, jer tek za deset dana mogu da idem da prskam iste. Kako vidim misljenja su podeljena da li prskati Plavim uljem ili kombinacijum Galmin+Prepart na bazi bakra, uz dodavanje u oba slucaja Cipkorda, a ja cu prskati i jednim i drugim jer imama obe kombinacije, pa cemo naknadno zajedno izneti iskustva da nebi dogodine raspravljali o istom. NAPOMENA bez obzira na sve kritike nekih forumasa, forum je vrlo poucan i podrska svim aktivnim clanovima.

Topas
15-03-11, 12:31
@Dragojlo

Glupo je uopste diskutovati da li ima aktivnih materije u onom sadrzaju u kojem su navedene na ambalazi i uputstvu, jer ako hoces tako onda ne znas ni da li ima mineralnog ulja u Galminu koliko su naveli kao i bakra u Cuprozinu i cipermetrina u Cipkordu,zato o tome necu ni da diskutujem uopste. Cinjenica je jedno, ovo prskanje je najvaznije prskanje,tako da prskati bilo kojom kombinacijom od navedenih u prethodnim postovima je dobro i nema greske.Samo da se gleda ekonomska racunica naravno.Pozdrav

srkitransporter
15-03-11, 13:26
i mene zanima isto pitanje sto je i radan postavio, kad ce otprilike sljive "uci" u fazu misjih usiju i kad nece moci vise da se prska?

Matkee
15-03-11, 13:29
Prskanje izvršeno do 12 h :D Galmin + Cuprozin + Cipkord, dvoumio sam se, ali sam ga ipak dodao ! sada čekamo sledeću fazu, pa opet :D

oktopod
15-03-11, 13:46
Matke da nisi poranio? Kod mene niko ne planira još bar nedelju dana...

Post je spojen: 1300194529________________________________________ _________
Šta mislite o Nordox fungicidu i BASF kumulusu? Kolega time tretira borovnice i čisto sve ko suza?

Ja po netu vidim da su to preparati za nisko bilje .. ili to nema veze?

milanmozgovo
15-03-11, 15:12
danas sam prskao sljive.
ali posle 10 min je pala kisa a stablo se bilo osusilo
.dali treba ponoviti zato sto je kisa pala??.

luka kv
15-03-11, 16:43
u upustvu koje sam dobio uz preparate na deset litara vode ide 75 g bakaroksihlorida, 3 mililitara cipkorda 20ec, galmina pola litra. ja sam tako prskao. da li je u redu tako ? tri dana je izdrzalo na sljivi,bilo je suvo vreme,danas kisa. jel odradilo posao ?

Dragojlo
15-03-11, 16:50
Dragojlo i ja bih cekao vikend za prskanje zbog ovih kisa.Sta mislis da nebude kasno?Trecinu sam poprskao pre neki dan,bilo blato pa prekinuo!

I ja sam bio danas rad da prskam, ali vetar ubija ne pada kisa, ali evo samo sto nije pocela...

Sada sam obisao sljivu, pupoljci su poceli da bubre ima jos vremena... samo da ova govna od vremena prodju pa da se radi...zbog pada temperature malo ce i da uspori vegetacija a time i pucanje pupoljaka...mislim da u narednih 10-15 dana treba odraditi zimsko samo vreme da nam dozvoli.

Post je spojen: 1300175475________________________________________ _________

danas sam prskao sljive.
ali posle 10 min je pala kisa a stablo se bilo osusilo
.dali treba ponoviti zato sto je kisa pala??.

ne moras ponavljati, ulje je dovoljno lepljivo i masno da se mnogo teze ispira od drugih preparata, a sa sobom je vezao i bakar :D

Post je spojen: 1300201236________________________________________ _________

@Dragojlo

Glupo je uopste diskutovati da li ima aktivnih materije u onom sadrzaju u kojem su navedene na ambalazi i uputstvu, jer ako hoces tako onda ne znas ni da li ima mineralnog ulja u Galminu koliko su naveli kao i bakra u Cuprozinu i cipermetrina u Cipkordu,zato o tome necu ni da diskutujem uopste. Cinjenica je jedno, ovo prskanje je najvaznije prskanje,tako da prskati bilo kojom kombinacijom od navedenih u prethodnim postovima je dobro i nema greske.Samo da se gleda ekonomska racunica naravno.Pozdrav

Tacno, dikutovati o stvarnom sadrzaju aktivnih materija nekog pesticida nema smisla bez labaratorijskih analiza...

Ja kada pricam i pisem o sadrzaju aktivnih materija mislim na one kolicine i koncentracije koje pisu na ambalazi i deklaraiji pesticida...tako da se treba vratiti par strana u nazad i vec je sve uporedjeno i izracunato, i plavo ulje i crveno ulje i glamin+cuprozin+cipkord....

Galmin+cuprozin+cipkord jaca koncentracija aktivnih materija *po dekleraciji* i od plavog i od crvenog ulja, zato plavog i crvenog ulja treba ici vise 3%, dok galmina ide 2% sem kruske gdje treba ici 3% zbog kruskine buve...plavog ulja recimo za jabuku ide 3%, sljivu 2-3%, breskvu 2-3%....

idklecin
15-03-11, 17:05
Dali ja mogu oprskati sa crvenim uljem i dodati Cipkord da li je to dovoljno za prskanje sljive ,i da li mogu preci sa tim io par stabala visnje i jabuke i kruske

luka kv
15-03-11, 17:07
kazes galmina 2 % a ja stavio 5% ":":{ hoce li naneti neku stetu ova moja koncentracija?

Dragojlo
15-03-11, 17:13
Dali ja mogu oprskati sa crvenim uljem i dodati Cipkord da li je to dovoljno za prskanje sljive ,i da li mogu preci sa tim io par stabala visnje i jabuke i kruske

Moze

Post je spojen: уторак, 15. март 2011. 10:16:47 CDT_______________________________________________ __

kazes galmina 2 % a ja stavio 5% ":":{ hoce li naneti neku stetu ova moja koncentracija?

Ma nece nebrini nista, inace su pre i preporucivali cini mi se do 4-5% galmina pre nekoliko godina ako se dobro secam...razblazice ga svakko kisa

Post je spojen: 1300202396________________________________________ _________
Ko zna mozda u njemu ima duplo manja koncentracija ulja, pa si ti onda i pogodio pravu dozu :D ::namigivanje::

luka kv
15-03-11, 17:33
sad mi pade na pamet kad vidoh dragojla i djodu kod tebe.djoda je mojoj supruzi predavao muzicko u podunavcima kod kraljeva

Dragojlo
15-03-11, 17:51
kako je mali svet >:({

Post je spojen: уторак, 15. март 2011. 10:53:58 CDT_______________________________________________ __
kakvo je ovo vreme, pad temperature {"{": i kisa,kisa,kisa nece da valja mart nikako

http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=156&la=23&gid=792680

http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteo/beograd_30.gif

FruitBoy
15-03-11, 18:03
Pa nece biti greda ovo toplo vreme, samo da ne bude mraza kasnije.

draganapetrovic
15-03-11, 18:38
sad mi pade na pamet kad vidoh dragojla i djodu kod tebe.djoda je mojoj supruzi predavao muzicko u podunavcima kod kraljeva
I MOM MUZU JE PREDAVAO MUZICKO U KONJUHU

Matkee
15-03-11, 19:29
Matke da nisi poranio? Kod mene niko ne planira još bar nedelju dana...

Druže ne mislim da je rano, vreme je taman pre kiše :D

Dragojlo
15-03-11, 21:13
Ja sam mogao danas ladno da nije bilo vetra{"{":

Do kraja nedelje moram zimsko prskanje obaviti...

markodim
15-03-11, 22:32
http://i54.tinypic.com/25ahm6s.jpg
Juce obavljeno zimsko tretiranje, Galmin + Cuprozin + Cipkord

ladomiroff
15-03-11, 22:54
Jedno pitanje za upucenije hemicare..
obilazeci ovih dana "vocarske diskoteke" sto ce reci poljo pateke u potrazi za nekim fugicidom, nailazim na razne proizvode gde se bakar pretstavlja u dve varijante
- bakar hidroksid
- bakar oksihlorid

moze li neko da ovo elaborise i sta je bolje traziti ili birati

provac
15-03-11, 23:10
dok ne krene vegetacija nema ni onoga zbog cega se prska,, tako da se plasim da posle 5dana kise ne budete morali da ponovite,,ja necu jos neki dan danas sam zavrsio sa rezidbom. odpadose i noge i ruke,,ova zima nas ulenjila.pozzzz

Matkee
16-03-11, 00:00
http://www.youtube.com/watch?v=_kh43uPIc_w&feature=related

Evo da malo pojasnimo !

Dragojlo
16-03-11, 00:10
bravo matke :D

Topas
16-03-11, 00:11
Jedno pitanje za upucenije hemicare..
obilazeci ovih dana "vocarske diskoteke" sto ce reci poljo pateke u potrazi za nekim fugicidom, nailazim na razne proizvode gde se bakar pretstavlja u dve varijante
- bakar hidroksid
- bakar oksihlorid

moze li neko da ovo elaborise i sta je bolje traziti ili birati

Bakar - hidroksid je najbolji oblik bakra za suzbijanje bakterioznih i virusnih oboljenja, a i generalno, najveci sadrzaj bakar - hidroksida ima Funguran - OH.Od svih preparata na bazi bakra, posle plavog kamena kisa najteze spira njega.

FUNGURAN OH

Nesistemični fungicid i baktericid sa protektivnim delovanjem.

AKTIVNA MATERIJA: bakar hidroksid 770 g/kg

DELOVANJE: Preventivni fungicid i baktericid. Sprečava klijanje spora. Inhibira SH enzime, odnosno disanje. Zbog kompleksnog načina delovanja na patogene ne razvijaju rezistentnost.

PRIMENA I SPEKTAR DELOVANJA:
Gajena biljka Prouzrokovač biljne bolesti koju suzbija Količina primene Vreme primene
Krompir Plamenjača (Phytophtora infestans) 1.5 - 1.75 kg/ha
Vinova loza Plamenjača (Plasmopara viticola) 0.1% - 0.4%
Jabuka Čađava pegavost lišća i krastavost plodova (Venturia inaequalis) 2 kg/ha
Bakteriozna plamenjača (Erwinia amylovora) 0.05 - 0.06%
Preventivno, tokom fenofaze intenzivnog rasta i cvetanja u zavisnosti od infekcionog potencijala i uslova za zaražavanja u intervalima od 7-10 dana

MEŠANJE SA DRUGIM PESTICIDIMA: Može se mešati sa preparatima na bazi sumpora u zasadu vinove loze uz uslov da pH mešavine ostane neutralan.(VEOMA BITNO)

Ne sme se mešati se insekticidima kisele reakcije (heptenofos, dihlorvos i dimetoat) i kalcijum polisulfidom.

NAPOMENE: Ima širok spektar delovanja na bakterije i gljive i odlikuje ga mala doza primene bakra po hektaru. Izuzetno je otporan na spiranje. Sadrži jon bakra koji kao neophodan mikroelement doprinosi boljem iskorišćavanju azota i fosfora i direktno utiče na povećanje prinosa. Može se bezbedno primeniti i u kulturama koje su osetljive na jone hlora (krompir). Utiče na racionalnu potrošnju vode u ćeliji i jačanje ćelijskog tkiva, što povećava otpornost biljke na pozne prolećne mrazeve i utiče na povećanje kvaliteta prinosa. Bakar hidroksid ne poseduje korozivno delovanje i nakon upotrebe uređaji za tretiranje neće biti podložni koroziji.

KARENCA: 7 dana za krompir i 21 dan za vinovu lozu.

GRUPA OTROVA: III

PAKOVANJE: 25g, 250g, 1kg i 10kg

BAKROCID S-50

GENERIČKI NAZIV Bakarni oksihlorid

SASTAV BAKAR iz bakaroksihlorida ……………. 500 g/kg

PRIMENA Preventivni fungicid za upotrebu u : zasadima voćaka , posle opadanja lišća u vreme mirovanja vegetacije, u cilju suzbijanja prouzrokovča šupljikavosti lišća na koštičavom voću , kovrdžavosti lišća breskve i čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke i kruške , tretiranjem pred pojavu roze pupoljka ( faze B-D ) u koncentraciji 0,5 -0,75 % ;

Zasadima vinove loze za suzbijanje plamenjače tretiranjem samo posle cvetanja u koncentraciji 0,5 – 0,75 %; zasadima hmelja za suzbijanje plamenjače u koncentraciji 0,5 - 0,75 % i ratarskim i povrtarskim usevima za suzbijanje plamenjače na krompiru i paradajzu u koncentraciji 0,5 - 0,75 %.

NAPOMENA Ne mešati ga sa insekticidima izrazito kisele reakcije ( sisteminom ) i uljanim formulacijama . (TAKODJE VEOMA VAZNO)

U toku godine na istoj površini može se primeniti najviše 2 puta .

PAKOVANJE 0,200 kg ; 1 kg

PREDNOST DAJEM PREPARATIMA NA BAZI BAKAR - HIDROKSIDA. Pozdrav

pele
16-03-11, 00:21
Ja samo znam da ove godine necu koristiti kubik ili kubik plus posle zimskog prskanja.Ja nisam bio zadovoljan a cuo sam i drugi!

Matkee
16-03-11, 00:22
Zašto nisi bio zadovoljan sa Kubikom i Kubikom plus ? ^-^

pele
16-03-11, 00:31
Nisam zadovoljan jer sam se pridrzavao svih prskanja,mlad vocnjak,prvo prskanje 20.03.2010 bakar -hloridom,pa 27.03.2010 kubikom zbog monilije pa 08.04.2010 tece prskanje kubik plusom i opet je bilo sumnjivih grana.To sam cuo i od drugih da nisu bas zadovoljni kubikom.

luka kv
16-03-11, 00:40
neka pisanje o kubiku i drugim preparatima bude u drugoj temi da bi bilo preglednije,ovde da pisemo o zimskom,da li se slazete ?mozda,prskanje sljive u cvetu,pa da nam strucniji pomognu oko te tematike,preparati u pojedinim fazama razvoja cveta,predlozi preparata( iz iskustva),bolesti sljive u fazi cvetanja itd itd..tako da svake sezone mozemo temu da vratimo i sabiramo iskustva i sagledamo greske. mozemo tako i da vidimo koji proizvodjac preparata postuje kupca a koji nije pouzdan u kvalitetu

Dragojlo
16-03-11, 00:47
Nisam zadovoljan jer sam se pridrzavao svih prskanja,mlad vocnjak,prvo prskanje 20.03.2010 bakar -hloridom,pa 27.03.2010 kubikom zbog monilije pa 08.04.2010 tece prskanje kubik plusom i opet je bilo sumnjivih grana.To sam cuo i od drugih da nisu bas zadovoljni kubikom.

Cekaj malo prskao si zimsko 20.3, pa za 7 dana kubik 27.3, kako moze sljiva da za sedam dana od faze zatvorenog puppoljka dodje u fazu belih balona:lol: Da ti nisi malo poranio, ili mozda u vegetaciji oprljio vocku sa bakrom:lol: Otvori drugu temu pa cemo diskutovati, ovde je samo zimsko prskanje.

luka kv
16-03-11, 00:50
otvori ti dragojlo,najbolje ces odrediti naziv jer znas sta bi tema trebalo da obuhvati . moj predlog imas malo iznad

Dragojlo
16-03-11, 00:52
Evo opet gledam prognoze i za 20 mart njavljuju manji minus i moguc sneg {"{": {"{":

Vreme narednih dana je idealno za zimsko prskanje ali vetar,kisa pa posle i pad temperature {"{":

pele
16-03-11, 11:45
Nemam ja Dragojlo sljive vec kajsije na 2 jutra

Post je spojen: 1300268976________________________________________ _________
A i malo sam kasnio sa zimskim prosle godine jer sam cekao da se oreze! ^-^

nadja
16-03-11, 19:52
danas sam oprskala vocnjak(kajsija) sa crvenim uljem. posle pola sata je pala jaka kisa. zanima me , moram li ponoviti tretiranje ili ne... hvala unapred. pretpostavljam da primecujete da sam u svemu ovom pocetnica... :'({

German hunting terrier | Jagdterrier