Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

pozz svima ako neko može da mi kaže kao se pravi mokri pajc/salamura.
unapred se zahvaljujem :cao:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

ajde sremci kazite mi kako se pravi sremska kobasica
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

lazarevics je napisao(la):
pozz svima ako neko može da mi kaže kao se pravi mokri pajc/salamura.
unapred se zahvaljujem :cao:
Kod nas usolis suvo meso ali ga bas dobro usolis i ne stedis na soli tako usoljeno meso stavis u bure i naspes vodu da "ogrezne" tj da sve bude potopljeno u vodi i tako stoji u zavisnosti za sta ti treba sunke ostaju najduze mislim 6 nedelja,slanina nesto krace a papci,rebra i ostalo sitno za pihtije se ranije vadi
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

kod nas se soli svakako i na suvo i u pacu ja solim na suvo pa okrecem svake nedelje i tako svaki put nesto vadim iz prisola
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

znam za suvi ali neznam kako koja količina vode i čega još ide u mokri :nono:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

ja sam sto kaze na,pre nego sto cu postaviti sunke u bure,sve dobro nasolio,3 dana okretao.
posle nekih nedelju dana(mozda cak i manje) sunka pusta sok od soli,kasnije sam sa tim sokom uz razmestanje po buretu,polivao meso i ispalo je super.
naravno uz 6 nedelja lezanja u kaci.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

moze i tako kako kiss radi da samo od sebe pusta sok.
Sad sam pricao sa dedom i kaze da nekada dok su bila drvena burad "luznice" koja imaju dole slavinu i kad meso popusti dosta soka oni na slavunu puste taj sok pa preliju to meso i tako u krug.
Sad rade kao sto vec rekoh danas usole i to dobro da se meso beli od soli,onda dan kasnije se prokuva voda i so 1. Kad se meso lepo poslaze onda se zalije da svo meso bude potopljeno u vodi i tako stoji u zavisnosti za koje ti messo treba.

1 voda i so... voda se stavi da se prokuva i so kada se prokuva i voda se prohladi onda se sipa u bure u kome je meso...
odnos vode i soli... hmm deda radi djuture i nije mi rekao koliko ali je stara prica da kad napravis smesu voda+so i stavis presno jaje ako je salinitet dobar jaje ce da pluta a ako je slab jaje tone :D
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ja posolim meso(butove i plećke) stavim ga u bure i prelijem vodom.I svaki 7 dana ga okrećem i tako 5-6 nedelja.I onda ga dižem na sušenje.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Prica sa jajetom koje pluta je tacna, ja tako radim godinama.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pravi sremski kulen 7komada
2ql4m0n.jpg

preko 45 kulenica
2aoj6x.jpg

i 2 korpe kobasica(inace to je mera kad se prica ko je imao koliko kobasica kazemo ko je koliko korpi napunio kobasicama :D )
25sanw2.jpg


U kobasicu idu ljuta paprika,so,topla voda i malo secera i naravno malo mlevenog belog luka.
U kulen samo cista krtina i so,paprika i isto malo vode i secera.
Za tecnu proporciju ne znam jer em sto su moji stariji i znaju vec napamet uvek bude i mesar koji ima 60-ak godina i covek isto zna znanje :cool:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ne može ništa na pamet,od oka sve se meri precizno i onda nema greške i svaki put su kobasice iste.
Post je spojen: [time]1260732812[/time]
_________________________________________________

jer vidite koliko precizno i normalno digitalna vaga mislim za začine

2gvr1mw.jpg


16gxs93.jpg


ovo je šunkarica
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pozdrav svima, pridruzujem se forumu, a temu nikako nisam mogao da promasim (pitam se zasto).

LM, ove godine sam zavrsio za pravljenjem pusnice. Ozidao sam u osnovi 2,2x1,8m starom ciglom (znaci zid 30cm debljine), do visine 2,0m. Tada sam stavio malo armature i ovencao betonom jos 20-ak cm. Na to je stavljena metalna konstrukcija od cevi 40x40 debljine 2mm, s tim sto je ostavljeno na 3m horizontale za kacenje u donjem nivou. Sve je opsiveno mrezicom (neka teflonska, ludilo) a preko toga stavljene drvene letve sirine 9cm, pa prored od 2,7cm, pa sledeca letva i tako dalje. Krovna konstrukcija je od L profila 30x30 stavljena na dve vode, preko toga postavljene OSB ploce od 9mm (treba deblje) a preko toga onduline (greska, crep preporuka, imao sam neki stari biber crep ali ne dovoljno, sada imam pa sa proleca ide prepokrivanje).

Ovo je prica, a ide i slika.

sxf1is.jpg


Zena je pozirala radi lakseg procenjivanja velicine objekta.

E, a svinjokolj je bio 13. Decembra. Evo i rezultata:

96yt6o.jpg


U prvom planu je donji nivo, gornji je takodje popunjen.


I da, veliki pozdrav za kolegu sa foruma iz Sida jer tamo imam prijatelje zahvaljujuci kojima je kulen kao njihov. Pozdrav za Vladu, Djoleta, Djurika i ekipu.

Recept za kulen: Najkvalitetnije meso!!! i samo meso!!!. Znaci, frikando, kapak, sol, ruza, vrat, plecka, samo meso bez trunke masti. Ide 2% soli, Tuzlanske obicne (NaCl), i aleve paprike ljute do 1,4%. Preporuka 1% ako je dobro ljuta. Ako nije dobro ljuta, kupite u Sidu od pravih ljudi pravu papriku.

Pozz.

PS Ne nekoj slici videh kulen sa greskom u susenju, taman prsten na periferiji. Klasicna greska susenja na visokoj temperaturi dima (koja inace ne sme da predje 20C).
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

@ljusha: Tako i treba da se radi, nisi dzabe iz Lacarka. ::svaka cast::

Inace, meni je deda poreklom iz Kuzmina tako da pozdravljam sve iz tog kraja posebno. ::000::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Za kad je zakazana degustacija, da ne okasnimo. Da ponesemo ljute paprike ili su zaljuceni. :bravo:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Degustacija cim prodje Bozicni post, znaci posle toga kad god hoces (a za post odimljeni saran, mmmmmm). :pecanje:
 
Nazad
Vrh