Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Bilo bi jednostavnije da postavis na ovu temu pa da vidi koga interesuje!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Mi u Krusevcu ne pravimo kulen, ali bi voleo da probam da napravim malo , ako neko od vas moze da mi posalje recept, sta i koliko ide i kako se pravi. Pozdrav i unapred hvala.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Karalic je napisao(la):
Ma pustam na listu , pa kome treba neka skida :ppozdrav:
odlicno to mi treba ...kad sam bio u glogonj sta imaju ljudi jao kulen pa bolji od kupovnog koji mi ovde kupujemo jer nije itpicno za nas ovde kulen itd samo sunka...
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

farmil je napisao(la):
Mi u Krusevcu ne pravimo kulen, ali bi voleo da probam da napravim malo , ako neko od vas moze da mi posalje recept, sta i koliko ide i kako se pravi. Pozdrav i unapred hvala.
Citaj malo!
ljusha je napisao(la):
sremski kulen,svinjsko meso(samo od buta)iseći u froncle,ubaciti 3% soli i ostaviti 3 dana da odstoji.zatim samleti na krupnu rešetku.samleti ljutu papriku sa venca (prithodno potopljenu u mlaku vodu) i nista vise.e to je pravi sremski kulen
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

možda je :off_topic:
ali ja nisam mogao odolit i pokazat kolegi karaliću šta je propustio 3. 11.

2j64cc6.jpg


:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Prijatelji moji dragi, sledeca je situacija: Postavio bi ja slike susara odavno, nisam zaboravio na Vas, nego naprosto mi neradi skener (nema mu popravke).Dok se nekupi novi skener, bicete uskraceni do daljnjeg za slike susara.Nadam se da cete mi oprostiti ovaj put. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Čajna kobasica od gotovih začina iz Zrenjanina
za 10kg mase potrebno je
6 kg svinjskog mesa but ili plečka iseči na što sitnije komade 1x1 cm
2 kg leđna tvrda slanina isto iseči na sitne komade
2 kg junetine dva puta samleti na sto sitnijoj resetci
Gotov začin se pomeša u malo mlake vode i doda ovoj smesi i ostavi se da odstoji 12-24 h (s vremena na vreme ponoviti mesanje i masu držati na hladnom da se ne kvari)zavisi od toga kad so preradi svo meso jer sto sitniji komadi to pre bude gotovo.Inače mislim da je so nitritna i videčete da je gotovo kad kockicu presečete i ona je iste boje i unutra i spolja,to je bitno iz razloga sto se masa ne meša više da se masnoča ne razbije i onda ništa od strukture.
Posle samleti masu na rešetci 5-6 mm i odma puniti nema više mešanja.Puniti u vestačka propusna creva debjine 35mm.Ja creva sećem na metar pa ih onda potapam u mlaku slanu vodu da odstoje 20min,kad punim na pola ih uvrnem i odma stavim na štap koji ide u pušnicu pa kad se isprave onda im vezujem krajeve lanenim koncem,puniti ih na tvrdo bez vode a onda
dimiti po želi bar 3-5 dana i čekati mraz ,držati na dobroj promaji za jelo su oko mesec i po dana posle dimjena.

Inače zacin je za 10 kg mase a creva se zovu Ko-Ko(co -co) i dostupna su u istoj prodavnici(tel. šaljem koga interesuje na PP).

Post je spojen: [time]1258416585[/time]
_________________________________________________
Šunkarica od gotovih začina za 10 kg mase potrebno je
9 kg svinjskog mesa but i plecka šnicle
1 kg slanine isečene na sto sitnije komade
Ovde se Masa ne melje nego kad se seku šnicle pa ti manji komadi i takvi razni delovi buta se iseku na šnicle malo se istucaju sa obe strane da ne bude žilavu ja moje krvnički istucam i iseku se na komade 2x2 cm može i veče , doda se začin i ostavi se da odstoji 6-12 h uz redovno mešanje.Neko ubacuje i mleveni led ja nisam nikad.
Masa se puni u veštačka creva 60mm koja mogu da se kuvaju izgledaju kao od kupovnih salama,pr punjenju voditi računa da nema vazduha u salamama ,krajevi se čvrsto vežu.Posle se kuvaju na temperaturi oko 70C nekih 2-3h.Kad se ohlade drže se u frižideru.
Začin kao i creva kupujem u Zr.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Bravo majstore. Dobar Ti je recept, mada mislim da sve Ti to mozez da odradis i bez gotovih zacina. Jako je bitno da zacini budu svezi. A vec se za mraz neslazem, nije bas pozeljno da ga oplete mraz. Idealno je u plusu od 6c do 8c. I promaja do 2ms.Ali, kome ja to pricam? Pa ocigledno je da su ovde na forumu sve sami majstori zanata (ukljucujuci i moju malenkost), koji odlicno znaju kako se spremaju raznorazne preradjevine od mesa. Ma ako treba, i sitne kolace ima da pravimo! ::namigivanje:: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Kranjska kobasica od gotovih zacina
6 kg meso sa glave grojnik srce i jezik
2 kg svinjski but mora but
0.5-1 kg sojine ljuspice ukus šunka
Soju preliti kipućom vodom i ohladiti dodati toliko soje da imate ukupno 10kg mase ili uopčte ne dodati zavisi ako masa nije previše masna (kog mene na grojniku ima slanine s prta oko 2cm) soja inace skuplja masnoču.Masu samleti na rešetci 4-6 mm pomešati začin u malo mlake vode pa sve zajedno sa masom ostaviti malo da odstoji i puniti u prirodna creva i parati na dužinu oko 8-10cm.Koriste se sveža ili ih staviti u zamrzivač, probao sam i da ih dimim dobra su i tako
međutim nisu trajne kobasice moraju na led.
Zacin opet iz Zr.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Gdje da pronadjem recepte za domace kobasice,kulen i proces susenja hvala ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

gledao sam imá samo za kobasice,interesuje me i kulen hvala

Post je spojen: [time]1258579978[/time]
_________________________________________________
a pocetnik sam u ovoj oblasti :sta: :sta:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Koliko moze ispasti kobasica od 100 kg zaklane svinje?
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Komsija,od svinje od 100kg sve kobasice mogu ispasti (ali na pod) :haha: :haha: :haha:
Salu na stranu, moze dosta kobasica da bude. Malte ne, samo otpada kostani deo! Meso u preradjevine, krv u krvavice, creva za omotace (punjenje), kozura za svarglu ( puni se burag) srce i jetra isto idu u preradjevine.Usi, nogice pa i repic, sve ide u preradjevine. :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh