Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

34or0on.jpg



Delikates iz kuhinje vojvođanskih Slovaka postao prvi srpski prehrambeni brend sa zaštićenim geografskim poreklom – Tražnja za ovim kulenom daleko veća od ponude


Mada očigledno drži do „linije“, predsednik Srbije Boris Tadić nije odoleo da tokom posete Slovačkim narodnim svečanostima proba i slovački kulen, delikates koji se po posebnoj recepturi, staroj 250 godina, priprema jedino u Bačkom Petrovcu, najuređenijoj panonskoj varoši i kulturnom sedištu vojvođanskih Slovaka. Nije pogrešio jer je nekoliko dana kasnije „Petrovska klobasa“ ocenjena kao prvi prehrambeni proizvod iz Srbije koji ima pravo da zaštiti svoje geografsko poreklo.


Od uva do uva
Jaroslav Popović, čelni među 24 člana zadruge „Kulen“, naglašava da se visoki kvalitet kobasica zasniva na specijalnom uzgoju svinja, osobenoj vrsti paprike i - pre svega - postupku sušenja i dimljenja. Podatak o obimu godišnje proizvodnje je poslovna tajna. Ovaj sagovornik Ekonomist magazina ipak kaže da je potražnja samo sa domaćeg tržišta trostruko veća od produkcije. A gde su još kupci iz Nemačke, Italije, Austrije, Slovenije, Mađarske, Slovačke... Za sada svaki proizvođač radi izdvojeno, poštujući precizno utvrđene standarde. Kako bi povećali ponudu, zadrugari su odlučili da pređu na organizovaniju proizvodnju: studija izvodljivost pokazuje da bi za ulaganje od oko 600.000 evra, rok za povraćaj novca bio četiri godine. U ovaj investicioni zahvat, uključena je kupovina dostavnog vozila. Opština bi pomogla tako što bi, u zanatskoj zoni, dodelila plac. Zainteresovanih investitora ima dovoljno...



Do sada, marketing „Petrovske klobase“ bio je prilično konzervativan, po oprobanoj formuli „od uveta do uveta“. Petrovčanima je jasno da za ozbiljniji tržišni nastup moraju osmisliti logo, ambalažu... Možda bi snažna likovna scena u vojvođanskih Slovaka, od naive do apstraktnih figuracija, plakata, performansa i digitalnih printova, mogla da sebe iskaže i u dizajnu... Iako zadovoljava sve kriterijume i najzahtevnijih tržišta, nije lako ući u sistem distribucije za evropsku elitu i za marketinški nastup bila bi potrebna državna potpora.



Ipak, osnovna ideja je da se kulen distribuira samo u ograničenom broju novosadskih, beogradskih ili kopaoničkih elitnih hotela i restorana, da bude nosilac gastronomske ponude. Mada u Petrovcu kulen ne prave za neku posebnu ciljnu grupu, Popović očekuje da će proces brendiranja preciznije definisati kupca. Ali, i dalje će to biti delikates za ekskluzivnu ponudu gosta, za cenjen poklon...



Kako se do sada kulen prodavao privatno, mimo prodavnica, teško je reći kolika mu je tržišna cena. Ovog leta, pakovanja od 900 grama (10 odsto od inicijalne težine se izgubi tokom sušenja i dimljenja) prodavala su se za 2.000 dinara. Kada uđe u redovnu prodaju biće skuplji, a brendiranje mu može čak i udvostručiti cenu.


Mesarski umetnici
Zgodna strana „Petrovačke klobase“ je okolnost da se uz nju može piti sve (i kvalitetna vina i bolja piva i žestoka pića), a nema neku posebnu ni zahtevnu formu posluživanja. Jednostavno, ovaj kulen je bio suviše retko na trpezi da bi se odomaćio do nivoa gastronomskog kulturnog običaja. U jeziku ovdašnjih Slovaka je u više poslovica, poskočica, fraza, „užljebljen“ kao sinonim za prefinjeno, suptilno, priželjkivano, gospodstveno...



Znati tajnu spravljanja i imati dovoljno veštine i umeća za pravljenje klobasa donosi ugled u lokalnoj zajednici a, bogme, i zagonetne devojačke poglede: 24 proizvođača se smatraju mesarima - umetnicima.




Teško je opisati ukus slovačkog kulena. Istovremeno imate utisak i da jeste i da nije ljut, a gotovo je nemoguće odrediti stepen osušenosti. Uklapa se u jaku kuhinju panonskih naroda ali i izdvaja sofisticiranošću i činjenicom da se može gotovo neograničeno konzumirati. Možda je upravo u neuhvatljivosti ukusa „Petrovačke klobase“ njena čar.


Citirano: www.ekapija.com/website/sr/page/67629
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

North ARMY je napisao(la):
zato slovacka kobasica vegetusa ne daj boze nikome,to ima sladak ukus ::lose:: ::lose::
Za to jos nisam cuo pa ni probao :sta: . Molim te pojasni sastojke. :cao:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

u firmi za koju ja radim jedan covek je slovak pa je doneo malo probe i doneo kobasicu a ona slatka od vegete...kaze da im je to specijalitet kobasica sa vegetom od prilike kao i obicna samo nabacaju vegete
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Izvini ali to ili nije ovdasnji slovak ili nezna sta je slovacki kulen ili kobasica. Ne pobijam niciji ukus ni kvalitet ali to nema veze sa slovackim kulenom tj specialitetom koji ja navodim. :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Znam Abro prijatelju, da Vam je dobar kulen, ali aman skrati malo ... ko sabrana dela Ruskih klasika. Mnogo Brate Ti to opsirno...
I pusti neke slikice (slika govori ko hiljadi reci) ako se ima... :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Sori ali lakse mi bilo citirati nego kucati a slikice mogu biti tek za mesec dana. :ppozdrav:
:haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Moj prijatelju, bez tradicije nema ni dobrog kulena (kojeg inace jako volim i pravim isti) a ni dobre prsute... Recepti se ne menjaju, menjaju se samo nazivi Drzava i Drzavnika.. A Mi ostajemo isti,obicni ljudi sa normalnim stremljenima i istim obicajnim pravima i ljudskim zeljama.U nadi da ces uzivati u Sremskoj kobasici, Uzickoj prsuti , kao Ja u Slavonskom kulenu , ostaj mi zivo i zdravo.P.S. Ako te put nanosi u Srbiju,BGD.. javi se. Uvek se nadje vramena za kafu :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
slavonac je napisao(la):
Karalic je napisao(la):
Slavonac,prijatelju!
Kako je Tvoje podneblje zaista poznato po proizvodnji kulena (MTS,Djakovacki..), mislim da bi trebao da pokupis recept i da batalite dosadasnju tradiciju u proizvodnji mesnih preradjevina, te da se preorjentisete na ZIVOTINJSKO-BILJNO-MLECNE preradjevine kulena :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:

moj prijatelju ja sam ti staromodan pa volim jako OBIČNI slavonski kulen a ove nove recepte -kulen bez mesa i s puno soje neće ni moji kerovi da jedu,

@ bubiše nemoj se ljutit nije ovo bilo za tvoj recept nego za ove industrijske gdje ima najmanje mesa :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1256475493[/time]
_________________________________________________
abro je napisao(la):
Sori ali lakse mi bilo citirati nego kucati a slikice mogu biti tek za mesec dana. :ppozdrav:
:haha: :haha: :haha: >:
abro je napisao(la):
Sori ali lakse mi bilo citirati nego kucati a slikice mogu biti tek za mesec dana. :ppozdrav:
:haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
Da , u pravu si .. i kod mene je tek za oko mesec dana, tad se krece, pa ce biti i neka slika.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

sremski kulen,svinjsko meso(samo od buta)iseći u froncle,ubaciti 2,5- 3% soli i ostaviti 3 dana da odstoji.zatim samleti na krupnu rešetku.samleti ljutu papriku sa venca (prithodno potopljenu u mlaku vodu) i nista vise.e to je pravi sremski kulen
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

ljusha je napisao(la):
sremski kulen,svinjsko meso(samo od buta)iseći u froncle,ubaciti 3% soli i ostaviti 3 dana da
:sta: :sta: :sta:
slično se pravi Lemeški gužnjak Meso se seče na kaise stavi na nakrivljenu ploču stola posoli i drži dok ne izkaplje ~1 dan.
ostalo kao ti
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

imam ja još dosta recepata razne kobasice,čajne,kranjske,đulai,salame tirolska i šunkarica itd,ali puno tih proizvoda se pravi nekim gotovim smesama koje se ja nabavljam iz Zrenjanina.Pa ne znam dal to nekog interesuje pošto su postupci pravljenja malo složeni.

Neki bi rekli kao i ja!!

Sve jedno ako vas interesuje tražite,da ne budem ovde previše naporan.
Danas mi je stigla napokon šunka,dao sam ga nekom Kninđi(čovek iz okoline Knina inače on svake godine radi uslužno negde oko 1000 šunki) da je suši ili več šta radi snjom odneo sam je prošle godine početkom decembra i dobio sam je nazad danas.


9tkbi0.jpg


Sad sledi ribanje pa da se proba.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

uuu dobre li teme tek sad video ... ovamo nije bas tradicionalno toliko ko kod vas ali moracemo da pocnemo
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Jel moze neko da iscrta ili objasni kako bi trebala susara da izgleda, tj. kako je postavljeno loziste u odnosu na meso sto se susi.

Koliko dugo se kulen susi u dimu (koliki broj dimova dnevno ili ukupno) a koliko dugo stoji na promaji? Jel stoji varijanta da kad kulen pusti kap masti dok stoji na promaji da je vreme da se stavlja u zamrzivac?
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Mali lalo, postavio si JAKO puno pitanja u dve recenice.
Svaka susara treba da ima osnovni zadatak , a to je da susi meso. Postoje razne susare , zavisnosti od podneblja i tradicije. A loziste treba da je ISPOD mesa :haha:
Ako budes procitao malo na netu, saznaceces i koliko , kako Ti kazes dimova treba za dobar kulen. Naprosto neznam koji ti je kalibar creva u koji stavljas kulen da bi Ti dao neki odgovor.Jer taj kalibar creva Ti i odredjuje duzinu dimljanja istog. I rec promaja, nebi se slozio sa tobom da je podesna za kulen. Elem , potrebno je STRUJANJE vazduha (1mS do 2mS). :D
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

ni ja nemam pusnicu a planirali smo sledece godine da napravimo pa bi imeni neka skica bila dobrodosla...
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pusticu ti par komada na P.P. Sve su sa tehnickim karakteristikama, kao i nacrtom izvedbi.Pozzz :D
Post je spojen: [time]1257342477[/time]
_________________________________________________
Do petka naj-kasnije.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

@Karalic
veliki pozdrav i molim ako i ja mogu da stanem u red, odnosno na listu, za poneku skicu pušnice!?
:D :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh