Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

slican recep ja primenjujem kao whitekiler ali stavljam samo papriku,so i biber.susim 5-6 dana na hladnom dimu i posle toga jos mesec dana na promaji pa tek onda moze da se jede i tako mogu napolje da stoje do polovine aprila i nista im nece faliti.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

whitekiler je napisao(la):
O dimjenju bi trebalo otvoriti novu temu, pošto i tu postoje razna misljena postupci
Nema potrebe za novom temom posto je prirodni nastavak ovih proizvoda.
Razmisljam da temu prosirim sa sunkom i slaninicom jer je i to vid konzerviranja mesa i potrebno je znanje da se dobro uradi
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

kolega slobodno otvori jos te 2 teme salamura i dimljenje da imamo sve lepo uredno i da se laik na brzaka snadje :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Evo jednog recepta za koji će retko ko da veruje da je dobar ali probajte nećete se pokajati

Siromaški kulen

jedan kg. svinjskog mesa (but)
jedan kg. goveđeg mesa (but)
jedan kg. sveže slanine
jedan kg. barenog krompira (bez ljuske)
jedna litra mleka nevarenog

Meso,slaninu i krompir samleti na sitnu šajbnu(krompir da bude hladan) i dodati mleko.
Dobro izmešati i dodati začine: soli 100 gr. bibera 25 gr. paprike 70 gr. od toga 30 gr.ljute tucane,
30 gr.ljute mlevene 10 gr.slatke,belog luka 25 gr.(isključivo prirodnog ne u prahu) i 5 gr.mlevenog kima.Smesu izmešati i u naredna dva dana mešati 2-3 puta na dan.Trećeg dana puniti u creva (može i u prirodna i u veštačka).Dimiti 2-3 dana pa na promaju na sušenje.
Ovo je mera za po kilogram od svega a može se povećavati,kako se povećava smesa tako i začini.
Probajte nećete se pokajati :D :ppozdrav: ::namigivanje::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Jedno 5-6 godina pravim takav kulen i nikada ga nisam bacio.
Kada se osuši pre velikih vrućina stavim ga u zamrzivač tako da sam poslednji pojeo na moru u avgustu.
Pre sam mislio da će te se čuditi mleku nego krompiru ali......
Dok ne probate nećete se uveritiali stvarno je OK.Ja pravim sa merom od 5 kg. po sastojku.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

koja je uloga mlijeka-i kakav je ukus tog kulena.
to me podsjetilo na kombinaciju - bijeli luk i pekmez od šljiva :sta:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Slavonac,prijatelju!
Kako je Tvoje podneblje zaista poznato po proizvodnji kulena (MTS,Djakovacki..), mislim da bi trebao da pokupis recept i da batalite dosadasnju tradiciju u proizvodnji mesnih preradjevina, te da se preorjentisete na ZIVOTINJSKO-BILJNO-MLECNE preradjevine kulena :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
P.S.
Bubisa, jedno pitanje ,ali dobronamerno, nemoj slucajno da se ljutis...
Garantujem da si recept pokupio od Kineza u Pancevu :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ne ljutim se ja, nisam ni ja imao drugačiju reakciju kada sam čuo za recepturu.I meni su sastojci bili sumnjivi i dok nisam probao nisam verovao.
Inače nisam recept kupio od kineza.
Pravim ja i redovne kobaje i Slovački kulen,švarglu,hurke,paštete.To je malte ne sve obično kao i kod drugih pa sam zato napisao recepturu za siromaški kulen zbog njegove specifičnosti.
:D :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

bubiša je napisao(la):
Pravim ja i redovne kobaje i Slovački kulen,švarglu,hurke,paštete.To je malte ne sve obično kao i kod drugih pa sam zato napisao recepturu za siromaški kulen zbog njegove specifičnosti.
:D :ppozdrav:
a sta je to :sta:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Hurka je slična švargli samo se meso melje za razliku od švargle gde se seče na komade.
Hurka se puni u creva do se švargla puni u želudac,i ja u švarglu stavljam papriku a u hurku ne.
Pašteta mislim da znate šta je,pravi se od svinjske glave i džigerice,samo što za nju treba imati kuter za mlevenje jer mora da bude jako sitno da bi se dobro sjedinilo da može da se maže na hleb.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

kapiram za svarglu sve je to slicno,samo su malo nijanse u pitanju i mi stavljamo papriku i seckamo meso i zovemo svargla,a krvavica idu srcad,dzigerice,kozurice,jezici...sve se samelje i doda se beli luk,biber,so i ne ide paprika i puni se u prir.crevo ono debelo(ne zeludac) nekad dodamo malo skuvane krvi a u glavnom bez nje i to zovemo krvavice neki to zovu dzigernjaca...
znam sta je kupovna pasteta al nisam znao da je moguce i u kucnoj radinosti praviti :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Uglavnom je to slično,i kod nas prave džigernjaču samo ja nepravim.
Evo ti recept za paštetu u domaćoj radinosti:
30 % masnoće (gronik sa kožurom)
20 % džigerica (jetra)
20 % kožurice
15 % meso (glava, jezik bubrezi,sitno meso)
15 % tečnosti u kojoj se kuvala barotina
2 % dinstani crni luk
Za 10 kg. mase dodaje se :
2 supene kašike belog bibera
3 supene kašike soli
1 supenu kašiku šećera
150 rg.sojinog brašna
20 gr. kolijandera
4 gr. muskat oraha
Ovi začini se mogu kipiti i gotovi razmereni samo da se dodaju masi.
Masu je potrebno samleti na što sitniju šajbnu (rešetku).Ja imam od 2 mm.Kada se masa samelje dodaju se začini i tečnost iz kuvanja.Dobro se promeša i protera kroz kuter.Ako nemate kuter može i dva puta proterati masu kroz mašinu za mlevenje mesa.Posle se puni u creva za paštetu.
Evo i jedna anegdota kako je pašteta dobila ime.
Mesaru ispadalo meso sa stola kada je radio pa kad god se sagnuo da dohvati govoro je "pa šteta da se baci".
:D :ppozdrav: ::namigivanje::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

znam anegdotu kazu da je vezana za "Gavrilovica" iz hr :D
hvala ti za recept al ove godine nista od njega jer zadnje 2g imam zalihe nareska i pastete u konzetvama tako da mi se vec zgadilo,a ima jos :D :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

A kod nas se prave dve vrste hurke! Jedna je sto vi kazete dzigernjaca a druga je pirindzara koja se pece u lerni sa krompirom!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Karalic je napisao(la):
Slavonac,prijatelju!
Kako je Tvoje podneblje zaista poznato po proizvodnji kulena (MTS,Djakovacki..), mislim da bi trebao da pokupis recept i da batalite dosadasnju tradiciju u proizvodnji mesnih preradjevina, te da se preorjentisete na ZIVOTINJSKO-BILJNO-MLECNE preradjevine kulena :haha: :haha: :haha: :ppozdrav:

moj prijatelju ja sam ti staromodan pa volim jako OBIČNI slavonski kulen a ove nove recepte -kulen bez mesa i s puno soje neće ni moji kerovi da jedu,

@ bubiše nemoj se ljutit nije ovo bilo za tvoj recept nego za ove industrijske gdje ima najmanje mesa :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Evo jedne slike Vojvođanske idile:

2qb687l.jpg

Eksponati koji vise u sredini i desno je siromaški kulen.
@ slavonac :ppozdrav: :D :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh