Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

nema boljeg od toga
Post je spojen: [time]1266755979[/time]
_________________________________________________
:ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

alfa 9 je napisao(la):
nema boljeg od toga
Post je spojen: [time]1266727179[/time]
_________________________________________________
:ppozdrav:

Pa ako nema boljeg, daj neki recept. I ja sam cuo za magarece meso da je odlicno kao dodatak svinjskom u kobasici. Kaze prica ovako: jedno magare, jedno june i 2-3 svinje od preko 200kg i kobasica nikad lepsa.

:sjasi: :ideja: ::000:: :osmeh:
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

zdravo svima ,
posto sam se dooooobro sprzio po ruci imam malo vise vremena nego obicno pa da mali temu osvezim.
Hladna predjela
Ruska salata
Kokosku staviti da se kuva u lonac sa malo vise mesta jer kad je napola kuvana dodati 400 g mrkve, 200 g persuna i pola glavice karfiola sve to da bude kuvano ali da se neraspadne. Sve to izvaditi i dobro ocediti. uporedo skuvati 5 jaja par krompira i 250 g graska (moze i iz konzerve) . Kad se ohladi povrce i belo meso(prsa ) od kokosi iseci na kockice sve to po ukusu izmasati sa odgovarajucom kolicinom majoneze. Ukrasiti kod serviranja sa kolutovima kis.krastavaca i malo seckanog lista od persuna.Majonezu nisam pisao kako se pravi brze ide gotova, ako treba sledi recept. Prijatno
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

Ćufte u sosu od pečuraka

Potrebno je: 500 gr mlevenog mesa, 1 glavica crnog luka, 2 čena belog luka, 2 jaja, 1 zemička raskvašena u mleku, seckan peršun, so, biber, 250 gr šampinjona, ulje, malo vina, 1 šolja pavlake.


Priprema: Od mesa, seckanog crnog i belog luka, isceđene zemičke, peršuna, soli, bibera i jaja napraviti ujednačenu masu, praviti od nje ćufte i pržiti ih na ulju. Ispržene ćufte ostaviti na toplom mestu. Na istom ulju dinstati iseckane pečurke uz povremeno dolivanje po malo vina. Sos kuvati do željene gustine, a zatim dodati pavlaku i još malo ostaviti na vatri. Spustiti u to ćufte.

Prijatno!
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

DIJET GOVEDINA

govedje snicle debljine 2-3 cm baciti u prethodno zagrejan TEFLONSKI tiganj, BEZ MASTI ili ULjA!!!!!
prziti dok ne "izbije voda na gornju stranu snicle, cim se vidi soft na snicli odozgo, okrenuti i prziti jos 15 sekundi,
Skinuti iz tiganja u tanjir i posoliti i zabiberiti po ukusu....
Ugledacete, za ne pun minut kako snicla otpusta soft, malo je "al dente" sto bi rekli italijani.
Kao prilog moze ren ili senf....
PRIJATNO

Napominjem, bez masti, a govedina ne mnogo pecena se teze vari pa samim tim i zeludac vise radi i vise sagoreva masnoca posto ih nije dobio uz meso!!
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

Tako vas volim, dajte malo krenite sa uvek dobrim idejama, kada je "klopa" u pitanju!
A posle dobrog slanog, zna se, uvek mora dobro da se zasladi!



Prijatno! :ppozdrav:, ::vino::
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

Dobro vece ,
vidim krenulo je i po ovoj temi nabolje.
GOVEDI GULAS SA VINOM jedna od mnogih varijanti, pogodna za kotlic
za 4-5 osoba
1 kg juneceg mesa od buta
500-700 g crnog luka
25 g aleve paprike
150 g slanine
so po potrebi - ukusu
biber crni u zrnu
koja ljuta crvena papricica
i cno vino po potrebi najmanje 0,5 l
Meso iseci na komadice 2x2 cm. luk i slaninu na sto sitnije kockice
Sve to nastaviti za kuvanje u odgovarajucu posudu
poceti sa slaninom, pa malo mesa .malo luka, malo aleve paprike koje zrno bibera, zaliti vodom
ljute papricice i so dodati kad to sve pocne krckati zbog ukusa i ljutine. sve to krckati na laganoj vatri uz ne previse mesanja, oko 4 sata, vino sluzi za dolivanje tokom krckanja. Kao prilog moze kuvani krompir, razna testenina a i pirinac ko voli.
Prijatno.
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

TELECI JEZIK
Potrebno je > 1 kg teleceg jezika, 1 dl vinskog sirceta, sok od jednog limuna, 20gr secera, 2 lovorova lista glavica crnog luka, 2 cesnja belog luka veza persunovog lista, 2 kasike ulja, so biber , litra vode. Sirce so i vodu pomesati, dodati secer, preliti preko opranog jezika i pokriveno ostaviti preko noci. Sledeceg dana izvadite jezik, u marinadu dodati jos vode i prokuvati. Vratiti u marinadu jezik, lovorov list i oljuscen crni luk i kuvati na umerenoj vatridok jezik ne omeksa. Izvaditi ga oljustiti belu kozicu, iseci i poredzati na tanjir. Sitno iseckan beli luk i persun pomesati sa uljem i secerom dodati so i biber, izmesati i preliti jezik.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ma kakav Ginis, ako se potrudimo mozemo da rasteglimo tu kolicinu pa da je pojedemo za pola sata...

:haha:

:haha: :haha: :haha:
::svaka cast::
:veseljak:: ::prica:: :veseljak::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pa koliko nas ima na forumu, nebi svako ni stigao da proba!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pozdrav ljudi,nov sam na forumu,tako da polako prelistavam vase teme.Svidjaju mi se vasi recepti jer u sustini i ja radim tako,samo imam jedan problem.Zivim u gradu tako da klanje svinja vise dodje kao nocna mora nego kao zadovoljstvo.Pusnicu sam napravio pre 3 godine i tek ove sam susio svinche,prve dve godine isla je samo ovcetina i pravo da vam kazem odlicno je.pozzz.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Dragi prijatelju, ja sam nekih 70m od centra Mladenovca.

Nije bas veliki grad, ali ...

Sve se moze kad se hoce.

Pozdrav i dobrodosao!

:veseljak::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Dr.beric je napisao(la):
Pozdrav ljudi,nov sam na forumu,tako da polako prelistavam vase teme.Svidjaju mi se vasi recepti jer u sustini i ja radim tako,samo imam jedan problem.Zivim u gradu tako da klanje svinja vise dodje kao nocna mora nego kao zadovoljstvo.Pusnicu sam napravio pre 3 godine i tek ove sam susio svinche,prve dve godine isla je samo ovcetina i pravo da vam kazem odlicno je.pozzz.
iz ovoga pretpostavljam da si susio ovcetinu. moze li opis kako se to radi da li je isto kao i kod svinjetine?
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Zanimljivo sta sve ljudi pricaju ovde. Na primer da su kobasice svapski izum? A spominje ih jos Homer u vreme kada su svabe jos nisu ni vatru umeli da zapale :haha:.U rimskim analima takodje se spominu kobasice. Tako da su ih Rimljani rasirili po Evropi. Cinjenica da danas Nemci mozda imaju najveci broj vrsta kobasica i da ih pogrdno zovu "kobasicari" ali sudeci po tome da je sa podrucja Srbije najvise Rimskih careva, osim iz Italije, nije tesko zakljuciti da su se na ovom terenu sladili kobasicama mnogo pre no sto su Sloveni dosli.
Zabluda je i originalnost madjarske salame. Salama je italijanski izum i ima ih 100 vrsta. Recept za Gavrilovicevu salamu stigao je iz Italije. Kako je stigao do Madarske ne znam ali i Gavriloviceva i Madjarska su kopije Talijanskih. To ne znaci manje ukusne i naravno posle toliko godina i Petrinjci i Madjari imaju prava da to zovu svojim salamom.
Sto se Kulena tice on je slavonski i vojvodjanski specijalitet. Nigde drugde se ne pravi kulen pa prema tome ne moze biti slovacki. Jedino su Srbija i Hrvatska trazile da zastite taj proizvod i niko drugi.
Pre puno godina,sto ja pamtim, sremski kulen je bio zakon. Iskljucivo u slepom crenu kao na NA slici. Nikakva debela creva.....Za "cuveni" petrovacki nisam do skoro cuo.
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

Proleće je, stigla mlada jagnjetina, pa treba isprobati neke recepte!

Pečena jagnjetina sa povrćem

Potrebno:
- jagnjeći but - 2kg.
- 150 gr slanine
- 10-tak mladih krompirića
- 100 gr karfiola
- 3 manje šargarepe
- 1 paškanat
- 6-8 srednjih pečuraka
- nekoliko čenova belog luka
- 1 dcl soka od paradajza
- 200 gr kisele pavlake
- 1.5 dl ulja
- 25 gr soli
- 25 gr bibera
- 2 kašike začina od sušenog povrća
- 1 dl belog vina
- sok od pola limuna.

Jagnjeći but špikujte sa mesnatom slaninom, utrljajte začin od sušenog povrća i so, stavite u dublji pleh, premažite sa malo ulja, prelite sa belim vinom i sokom od linuma, prekrite i ostavite par sati u frižideru. Pre pečenja dobro zagrejte ostatak ulja i prelite meso vrelim uljem. Dodajte, sa strane, cele krompiriće, iseckanu zelen, karfiol, pečurke, sok od paradajza, decilitar vode, posolite, pobiberite, pokrite alu-folijom i pecite na 200 stepeni, dok ne omekša. Poslednjih 10 do 15 minuta skinite alu-foliju da meso dobije zlatno-žutu boju.


Izvadite pečeno meso, odvojte od kosti, isecite na tanke komade i poređajte u činiju. Zelen i povrće aranžirajte oko pečenja. Tečnost (moču), koja ostane u plehu, prespite u tiganj, dodajte kiselu pavlaku i prokuvajte nekoliko minuta. Dobijeni sos stavite u posebnu činiju kao preliv, po želji.
Poslužite pečenu jagnjetinu sa mladim lukom i proletnom salatom.

Prijatno, :ppozdrav:
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

da i ja dodam nešto za kotlića:za 4 osobe recimo:
Potrebno je 0,5 kg junećeg mesa
0,5 kg telećeg mesa
par svježih paprika(može i ljutih
par svježih paradajza ako nema paradajz pire ili sos
dosta crvenog luka oko pola kg ili više(po želji)

aleva paprika obavezno,biber,sol
propržiti luk paprike i paradajz,dodati meso sve zajedno propržiti i kada je već sve proprženo dodavati vode i kuvati par sati,dodavati vodu povremeno i isto miješati,na kraju ako ko voli može da doda male ljute papričice,dobro ide pivo uz to,isto tako može umjesto vode na kraju da se doda 2 dl crnog vina :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh