Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Mi ne stavljamo kulen u salamuru sa šunkama,to prvi put čujem.Mi ga odmah dižemo u pušnicu a količinu soli stavljamo isključivo po meri od 2% jer onda ne bude ni preslano ni neslano a ljutu papriku po ukusu. :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

kao da je bitan kakav je,bitno da "jasle nisu prazne" :D
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ljudi,ovo je stvarno divan forum, sve se može čuti i naučiti, čak i ako je čovek u nekih poznijem, da kažem vremešnijem, periodu života.

Stvarno, prvi put čujem da se kuln stvlja u salamuru!? Razlozi? Da primi salanitet kroz crevo? Moguće!

@poelbuster
hajde prijatelju, prosvetli nas malo!? ::svaka cast::, :sta:

:ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Rade i ovde tako samo na malo drugačiji način.Plećku ili šunku drže u salamuri određen vremenski period i onda je vade,skidaju sa kostiju,menju i pune u veštačka creva.Neko dodaje ljutu papriku a neko ne i tako napunjene da kažem šunke u crevu vešaju u pušnice i suše.Probao sam nije loše ali mi se više sviđa klasični kulen. :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Matić je napisao(la):
Rade i ovde tako samo na malo drugačiji način.Plećku ili šunku drže u salamuri određen vremenski period i onda je vade,skidaju sa kostiju,menju i pune u veštačka creva.Neko dodaje ljutu papriku a neko ne i tako napunjene da kažem šunke u crevu vešaju u pušnice i suše.Probao sam nije loše ali mi se više sviđa klasični kulen. :ppozdrav:

Slicno sam ja cuo za vrat. Naime, vrat se ispandluje (odvoji od kostiju), usoli, ostavi se u salamuri i kada se zavrsi odsoljavanje onda se natrlja biberom i stavi u crevo, preporuka govedje. Tako se dimi i susi, i zove se budjola. Ako gresim - ispravite me, nisam pravio ali imam zelju. Tako da ako neko ima boju ideju - slobodno. :kisa:

I da samo podsetim, niko ne napisa nista za perad. Pilice dimim treci dan, mislim da ce to biti dovoljno na ovoj temperaturi, pa da spremamo dimljenu piletinu. Ima li neko iskustva sa pilicima? :sta:


PS Zamalo da zaboravim, upravo sam skinuo dimljeni sir domaci, cekam zenu da dodje sa posla pa da pristupimo konzumaciji...
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

zmajurina je napisao(la):
Evo i malo slikica Sremske kobasice:
3162lpx.jpg


Ismejali ste Slovacki kulen a ovo na slici ima puno vise masnoce nego Slovacki kulen koji verovatno niste ni probali.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Koliko ja znam kobasica i kulen se ne prave od istog mesa! :sta: Na slici je Sremska kobasica a ne kulen!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Kobasica, kobasica. Na slici.

Kulen jos nije gotov, slikacu i njega kad budemo sekli....

Sada sam primetio: tema se zove "recepti..." a ne "prepiranja..."

Lep je Sremski, lep je Slovački, ma lep je svaki domaći kulen, ko god i kako god da ga pravi.

I man'te se ljudi ćorava posla. :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

zmajurina je napisao(la):
Lep je Sremski, lep je Slovački, ma lep je svaki domaći kulen, ko god i kako god da ga pravi.

I man'te se ljudi ćorava posla. :ppozdrav:

Ma falicu ja svaki kulen smo me pozovite na degustaciju za dabaka i sirce slatko. :haha: :haha:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

da li je neko susio ovcetinu i kako se sa tim mesom postupa
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

zmajurina je napisao(la):
Kobasica, kobasica. Na slici.

Kulen jos nije gotov, slikacu i njega kad budemo sekli....

Sada sam primetio: tema se zove "recepti..." a ne "prepiranja..."

Lep je Sremski, lep je Slovački, ma lep je svaki domaći kulen, ko god i kako god da ga pravi.

I man'te se ljudi ćorava posla. :ppozdrav:


:ppozdrav:


Edited by mityoo: malo sam ti ispravio greške u citiranju!
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

@ ljusha: Nisu mi miševi problem, nego vrapci. Gadovi kljucaju od gore, a najviše vole slaninu (naglasio Bibliotekar).
@ Karalić: Moj komšija je bio pametan, pa okačio slaninu ispod terase u potkrovlju kuće... Pa to je strašno šta su uradili za jedan dan.

Mislim da nije :off_topic: ako napišem par reči o
1) zimskoj ishrani vrabaca/ptica i
2) našem, domaćinskom, mentalitetu (kada treba ili ne treba komšijama predstaviti šTa SmO oStAvIlI za suvomesnatu zimnicu).

* * *​

1) Verovatno svi uživamo kada iz tople sobe, u zimsko praskozorje, posmatramo vrapce, golubove, senice, čvorke i ine ptičice-stanarice koje kljucaju mrvice i komadiće hleba posute po prozorskoj polici (simsu).
Mislećem/emotivnom čoveku pravi je pakao kada ujutro dolete vrapci ili golubovi i kljunićima kucaju po prozorskom staklu ukoliko više nema krušnih mrvica.
(Srećom da u našem klimatu nema pingvina: oni bi, možda, kada je posebno hladno, poslali delegaciju da kuca na vrata domaćinske kuće.)

Recepti za čistu savest:
a) Napravite hranilicu za ptice i postavite je na pogodno mesto u dvorištu.
b) U širu, plitku, posudu ulijte otopljenu masnoću (najbolji je loj preživara) debljine 1 cm. Istopljeni loj pospite mešavinom zrna (proso, suncokret, pšenica, kukuruz, lan...). Potom na sloj mekanog loja postavite parče platna ili komad sintetičkog džakčeta (za pakovanje luka ili krompira), uz pažnju da deo tkanine viri bar 5 cm van sloja mešavine masnoće i zrna. Kada se mešavina malo ohladi, nalijte još jedan sloj mešavine loja i zrna. Posle par sati, kada se loj potpuno ohladi, izvadite hranljivu tablu iz posude i obesite je na granu drveta. Ptice će biti zahvalne, a slanina osigurana od kljucanja ptica.
(Obešenoj hranljivoj tabli možete dodati i nekoliko popreko provučenih grančica, da bi ptičice imale gde da stanu posle sletanja.)

* * *​

2) U Srbiji postoje dva unikatna tipa domaćina koji suše meso i proizvode od mesa:
- vojvođanski tip (oni dosušuju na promaji suvomesnate proizvode ispod nadstrešnica ili na tavanu) i
- srbijanski* tip (oni grade pušnice/sušnice u dvorištu i tu dime, suše i skladište proizvode).

* Veze nemam kakva je razlika između Srbina i Srbijanca !? :sta:

* * *​

Dobro jutro !!! :D

p.s.
Kratak dodatak esejčiću o zimskom hranjenju ptica-stanarica, ili: Kako se drug Mao zaj...o
... Klasno svesni drug Mao objavio je drugovima i drugaricama (takođe klasno svesnim) da su vrapci štetna bića i da ih treba loviti i konzumirati kao meze uz pivo.
Drug Mao je matematički, klasno-dosledno, obrazložio svoju tezu, npr.: 1 vrabac x 3 grama žita dnevno = 3 g žita x npr. 2 milijarde vrabaca = 6 milijardi grama žita dnevno x 365 dana = izračunajte sami kolika je tO količina žita (za proračun sam uzeo naš kalendar od 365 dana, a ne lunarni, čiji mesec ima 30 dana).
Klasno svesno pučanstvo nije-časilo-časa i prilježno se poduhvatilo partijski (komunistički svesno) hvale dostojnog sporta lova na vrapce (bez lovostaja): u slast su, klasno svesno, mezetili pečene vrapčiće i pripijali gutljaje pivuše (tj. piva).

Međutim, namnožilo se nametnika po žitnim poljima (koje, inače, u slast, tamane drugovi i drugarice vrapci). Opade prinos žitarica.
Ali, drug Mao (kadar stići i uteći i na strašnom mestu postojati) objavi sledeću Dnevnu zapovest:
VRAPCI SU NAŠI KLASNO SVESNI DRUGOVI KOJI IMAJU PERJE !!!

p.s.s.
OVO nije izmišljotina, no naša realnost od polovine dvadesetog stoleća.
::svaka cast::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Srbin je nacionalnost, a srbijanac je geografsko poreklo....
 
Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

Kolege forumaši,
vidim da na našem Forumu postoje, na nekoliko mesta, postovi sa recept tematikom (raznorazne "svinjarije", sirevi, jogurti, i tsl.).
Medjutim, nema ništa konkretno na temu gurmanskih recepata (raznorazni kotlići, paprikaši, gulaši, testa, poslastice itd.).
Siguran sam da medju ovolikim brojem nas prisutnih na Forumu ima impozantan broj poznatih, manje poznatih i, totalno nepoznatih majstora kuhinje, koji imaju svoje tajne recepte u pripremi hrane, i hteli bi iste podeliti sa nama!

Za početak otvaram temu sa prigodnim receptom za ove hladne dane:

Šumadijski čaj (kuvana rakija).

Litar šljivovica, najbolje jačine oko 30%, i još bolje da se jaka šljivovica razblaži na tu jačinu (razmera cca. 60% šljivovice 22 grada, 40% vode). U malo dublju šerpu stavite dve-tri kašike kristal šećera, rasporedite je po dnu, stavite na vatru i čekajte da počne da se karameliše. Nemojte dozvoliti da pregori, jer će kuvana biti gorka.
Kada karamel šećer dobije zlatno-žuto-braon boju, sipajte pripremljeni rastvor rakije i pustite da kuva. Šećer se dodaje odmah zatim od 250 do 300 grama po litri (parametra radi to je pet do šest izvišenih jelovnih kašika šećera).
Za prave sladokusce-šmekere (one koji piju sa stilom, a ne da bi se “oblokali”), sa izrazenim čulom ukusa, u smešu za kuvanje, treba dodati po jednu čašicu aromatičnih voćnih rakija (kruška, kajsija, dunja), tek toliko da da aromu!
Preporučljivo, takodje, da se na litar doda i kesica-dve vanilin šećera (bolje pola “šipke” prirodne vanile), a ko voli taj miris nastrugati malo i muškatnog oraha.



Rakiju kuvajte dok ne proključa, pa je maknite sa vatre da se ključ smiri. Opet vratite da ponovo lepo proključa i to ponoviti još jednom (znači tri ključa, ali dobra).



Posle trećeg ključa, obavezno flambirati (zapaliti šibicom, upaljačem, a najbolje drvcetom zapaljenim u ložištu) da bi se odstranili ostaci metil-alkohola i dobila specifična aroma.
Rakiju sipati u posudu za sipanje: čajnik, ibrik, bardak, ovlaš zatvoriti i staviti da bude stalno topla (podgrejana), ali da ne ključa više. Služiti iz čaša sa rukohvatom!



Vrlo bitno kako se pije! Obavezno sa da dobro prevrelim slanim starim sirom iz paprike, paprika iz turšije, kiseli kupus naseckan, pa “natrunjen” sa malo ulja i slatkom alevom paprikom, može i ljutom tucanom kovoli, pa da vas nebi "uvatilo" piće polako dozirajte sušeno meso sa salatom od domaće kobasice, a može i malo slaninice. Ako uz to se zadesi i jedna lepa rumena proja, koja je malo popravljena sa usitnjenim starim sirom i jednom kašikom masti, još bolje!
I vrlo važna preporuka! Molim vas nemojte, posle toga - ako ste već "razdužili litar kuvane", piti vino ili pivo, jer će vam se desiti da vas, “usred zime kad’ mu vreme nije”, pukne grom!

:ppozdrav: i prijatno!
 
Odg: Recepti za raznorazne specijalitete i gurmanluke!

Dakle neverovatno, pa ovi ljudi stvarno ne vole da jedu. Pa, zar je moguće da niko nije, bar u Sremu deb'o?! Jer ja sam znao samo jednog Sremca koji je bio mršav!

Evo da dam malo nešto dijetalno:



:ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Naravno da mogu da se koriste i vestacka, ja uzeo za kulen. Cak mislim da su ova sto sam ih kupio bas iz Nemacke.

:cool:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

@ bojan nimberg

Nas uvazeni clan Bibliotekar ima mozda vise znanja nego nekoliko nas na forumu zajedno.

Pregledaj malo http://www.stocarstvo.com/ pa ce ti mnoge svari biti jasnije.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Mi smo pravili kobasice od kozijeg i svinjskog mesa mešano i bile su :D Za recept neznam, jer mi to onako odoka radimo....
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Da li je nekada neko pravio kobasice od magareceg mesa. Cuo sam od nekih ljudi da su mnogo dobre.
Naime, zakolje se matora krmaca preko 200 kila, koja se prasila vise puta i mesa se sa magarecim mesom.
Ako ima neko recepturu, bio bih mu zahvalan!
 
Nazad
Vrh