Recepti kulena, kobasice, švargle...

Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

neko je pominjao susenje ovcetine. znaci ako moze neko da napise ko to radi kako se radi koji komadi itd. voleo bih da probam. imam ovna od 3god i moram da ga menjam,a zao mi da ga poklonim nekom za sitne pare
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

zmajurina je napisao(la):
..... Nije najsjajnije vreme za dimljenje jer je mraz, ali Boze moj...

.....Svaka sugestija je dobrodosla.
:cao:

Nije mi jasno zašto čovek sa takvim "pedigreom" (mislim deda, otac, i ostali) što se tiče prerade mesa da napiše nešto ovako.
Bar koliko sam ja upućen, vetar i mraz su odvajkada bili najbolji saveznici za prirodno dimljenje mesnih preradjevina - dan hladnog dima, pa dan-dva pauze, kada "rade" vetar i mraz!?
Inače izvanredan recept za kobasice, meso od matore krmače obavezno - to je pravi kvalitet kobasice, drvo: bukva, šljiva, trešnja u svakom slučaju!

::svaka cast::, :ppozdrav:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Maestro je napisao(la):
Nije mi jasno zašto čovek sa takvim "pedigreom" (mislim deda, otac, i ostali) što se tiče prerade mesa da napiše nešto ovako.

Uh, uh, zasto? Pa ovako, za pocetak pedigre je u obradi mesa ali ne i u susenju. Drugo: ako je mraz, cini mi se da onda smrzne i ostatak vode u mesu, te nije moguce da dim prodre u dubinu mesa, osim u slucaju da je dim topliji pa odmrzne meso sto opet nije dobro, zar ne?

Ali ostavljam mogucnost da gresim, pa opet cini mi se da ipak jesam u pravu. Maestro?
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

maki_vs je napisao(la):
ako se susi sa sapurinom(mi kazemo tuluz)oce da bude ljut dim pa se to kod nas ne koristi.ja koristim sljivu,hras,trn uglavnom i to krupniji komadi i panjevi.
Veruj mi da nema ništa od ljutog dima možeš da dođeš da probaš nisi daleko.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

pa ovo je vreme idealno za susenje mesa.preko dana ga odmrznes u pusnici i nadimis,a preko noci se smrzne.na taj nacin se najbolje izvlaci voda iz mesa sto i jeste cilj valjda :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1264403423[/time]
_________________________________________________


Najskuplji pršut na svetu - 2.000 evra
Tanjug, 21.01.2010 12:44:29 Ocena: 4.39 (Glasova: 13) Komentara: 5
LONDON - Čuvena robna kuća "Selfridžiz" u Londonu stavila je na prodaju najskuplji pršut na svetu po ceni od 1.800 funti, odnosno nešto više od 2.000 evra.
Pršut španske marke "Albarahena de Belota" težak je sedam kilograma i prodaje se sa DNK portvrdom koja dokazuje njegovu autentičnost.
Ta vrsta pršuta važi za najbolju na tržištu zbog načina odgajanja svinje od čijeg se mesa on proizvodi.
Za proizvodnju cuvenog španskog brenda odabira se samo 50 svinja od kojih svaka na "raspolaganju" ima parcelu od deset hektara. Životinje su podvrgnute specijalnom načinu ishrane, nege i pažnje.
Poznavaoci umeju da cene ukus tog autentičnog i čudnovatog španskog pršuta koji se prosto topi u ustima, izjavio je predstavnik "Selfridžiza" dodajući da su pršut i napori uloženi u njegovu proizvodnju vredni cene od 1.800 funti, prenela je lokalna štampa.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Zar je moguće da nečemu što je brend mi tradicionalni proizvođači kulena nađemo grešku...
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

E moj Maticu.. Pa jedno je Sremski kulen , poznat sirom bivse Yugoslavije i Slovacki kulen, poznat samo kod njih u selu :haha: ::namigivanje:: :D
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Pa taj Slovacki nije samo kod njih u selu poznat, i ja ga pravim bez trunke masnoce...

::000::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Da ali Memedović je rekao da nema boljeg i onda šta da se više kaže.On je merodavan u ocenjivanju kvaliteta kao i ja što sam da letim u svemir :haha: :D
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ma Memedovic je jako interesantan u oblastima istarzivackog novinarstva... A sto se kulinarstva tice.. :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1265467815[/time]
_________________________________________________
Ja za moje godine, a imam ih.. Znam samo za ono sto je brend u ocenjivanju gastronomskih specijaliteta .. A to je Sremski kulen , Sremska kobasica.. Djakovacki kulen, Slavonski kulen.. naravno da ima tu jos specijaliteta , ali se ne spominje Slovacki kulen :nono:
Post je spojen: [time]1265496692[/time]
_________________________________________________
zmajurina je napisao(la):
Pa taj Slovacki nije samo kod njih u selu poznat, i ja ga pravim bez trunke masnoce...

::000::
I lepo kazes da ga pravis bez trunke masnoce. A oni? ::lose::
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Nisam strucnjak za nazive, ali moram da kazem ovo. Meni je receno da se pravi od najkvalitetnijeg mesa i da se stavlja so i ljuta paprika, nista vise od zacina, da se NE STAVLJA nikakva slanina, SAMO MESO, da se najbolje susi u "katama" ili "slepaćima" ili u prirodnom slepom crevu, a može i u veštačkom ali mora da ima određenu poroznost. i to je sve. Ja ga tako pravim, nema masnoće nimalo, a zovi ga kako hoćeš. Njammmmmm


Uostalom, tu je i April blizu (očekujem da "sazri" dovoljno do tada) pa ajde na probu...
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Ko će April da dočeka mi smo već zaklali nekoliko komada čisto za probu i može da se jede.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Matić je napisao(la):
Ko će April da dočeka mi smo već zaklali nekoliko komada čisto za probu i može da se jede.

Ama čoveče, čekamo kulen u Aprilu, a Bogu hvala kobasice su odaaaavnooo skinute, pečenice ovih dana idu i one, rebra skinuta, slanina još nije ali i ona obećava da će uskoro osvanuti na dasci za sečenje.... A samo je kulenje za April....

:bravo:
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Gde su ti Sremci da objasne sta je sta. :sta:

Prvo da kazem da ja nemam pojma i da kulen nikada nisam pravio.

Kulen bi trebao da bude najbolji pa valjda i najskuplji proizvod.
Zato sto se tradicionalno od jedne svinje mogao da dobije samo jedan pravi.
Ako se ne varam pravi tradicionalni kulen se punio iskljucivo u slepo crevo. Najbolje meso, nesto malo masnoce koliko imaju but i plecka, sve seckano a ne mleveno....paprika (biber)i so, slabo(tanko)dimljenje jedno 2 nedelje ,susenje a bogami i cuvanje u sanduku sa pepelom.

Sve drugo pa i ista masa punjena u debelo crevo nije to.

E sad, da cujemo sta kazu Sremci, to jest ko ima dedu da pita.
 
Odg: Recepti kulena,kobasice,čvargle.......

Tar vrati se u rikverc ima već objašnjeno da ne citiram. :cao:
 
Nazad
Vrh