PDA

View Full Version : Šecerna repa 2014

Advertisement

Strane : [1] 2 3

nikola indjija
30-09-13, 20:03
Kod nas nije ni pocela da se vadi repa,a vec se najavljuje smanjenje cena repe 2014g,kako kazu neki repa se "sada seje"tj.sada se baca osnovno djubrivo za sledecu god.Sta raditi sejati je ili ne?

zcurcic
30-09-13, 20:31
Potez je očekivan. Ipak mislim da cena i nije toliki problem, koliki je nepoverenje u fabrike šećera, bar one u vlasništvu MKa. Sejem i dogodine. Odlučio sam da više ne eksperimentišem u plodoredu, već da se pridržavam plana. Organizovao sam tropolje pšenica-repa-soja, na naših 26kj. Plan mi je da u dogledno vreme uzmem u zakup još nekih 7-8 jutara i organizujem četvoropolje, sa kukuruzom.

mucobieno
30-09-13, 22:03
Zcurcic Kako mislis nepoverenje u Mk fabrike, nije mi to bas jasno.

Mi ostajemo takodje u repi do daljnjeg.

zcurcic
30-09-13, 22:15
Čini mi se da oni najviše uzimaju od proizvođača šećerne repe. Sa Žabljom radim već više godina i uvek su bili korektni. Ove godine je prosek bio 16,26%, što je bilo u saglasnosti sa rezultatima iz naše laboratorije u Institutu. Nečistoća jednocifrena. Kada MK mora da daje 100 evra vama u Sremu samo da posejete repu i to na ovako visoku cenu repe, onda to zaista ima neko značenje.

miroslav k
02-10-13, 18:42
Evo cenovnik veštaka za 2014 godinu

http://i42.tinypic.com/2i8jc4p.jpg

- - - - - - - - - -

Nevidi se baš najbolje slikano telefonom sa uključenim blicom

zcurcic
02-10-13, 19:41
Cena za iducu godinu 38eura/tona.

savato
02-10-13, 19:47
Cena za iducu godinu 38eura/tona. Sa pdv-om!

nikola indjija
02-10-13, 19:48
Cena za iducu godinu 38eura/tona.
Jel devizna klauzula ili kako sam ja cuo 43din i u dinarima klauzula

zcurcic
02-10-13, 22:17
Zavisi od šećerane, ali verujem da će to biti ta cena. Neki su krenuli sa 4,3dinara, bez klauzule.

Steco
18-10-13, 22:45
Cene su bez pdv za žabalj.Sada je to ispipavanje zainteresovanosti ,a mora se nešto potpisati da bi se uzeo veštak.Posle će doći aneksi i kod sih će biti ista cena ,ali ostaje pitanje poverenja i to odlučuje ski se radi.Nisam radio za MK,ali dok sam vozi kamion dešavalo se da sa iste gomile tovare kamioni za Vrbas i za Žabalj i iz razgovora sa vlasnikom saznajem da je u vrbasu 10%veća nečistoća i preko 20% naplaćuju prevoz!To je bilo pre 5-6 godina u Golubincima^-^

nikola indjija
19-10-13, 20:37
Ja neznam da je repa isla za Vrbas nekad kod nas

Zlatko Pap 76
20-10-13, 14:18
Ja ću sejati 8 k.j. pregovarao sam za đubrivo zaoravam 200 kg eurofeltil 37+po k.j., seme giraff obezbeđena hemija i an za prihranu pre špartanja 200 kg po k.j. vađenje Holmerom direktno u kamion pa pravac Žabalj cena 4.3 dinara za sada toliko.

slobapatrola
20-10-13, 15:18
Ljudi to dok se ne vidi na papiru ne znaci nista ,to su samo prazne price...Ja licno mislim da ce cena biti daleko niza za iducu godinu ,a pustice prvo ljude da nauzimaju vestak i zaoru a posle kad kazu cenu bice ajaooo....Daj boze da cena bude slicna ovogodisnjoj jer ozbiljno razmisljam da da iduce godine posejem

Zlatko Pap 76
20-10-13, 21:12
Ljudi to dok se ne vidi na papiru ne znaci nista ,to su samo prazne price...Ja licno mislim da ce cena biti daleko niza za iducu godinu ,a pustice prvo ljude da nauzimaju vestak i zaoru a posle kad kazu cenu bice ajaooo....Daj boze da cena bude slicna ovogodisnjoj jer ozbiljno razmisljam da da iduce godine posejem
cena je sigurno 4,3 dinara ugovarač je već preuzeo đubrivo i ugovorio cenu može biti samo veća.

nikola indjija
20-10-13, 22:20
cena je sigurno 4,3 dinara ugovarač je već preuzeo đubrivo i ugovorio cenu može biti samo veća.
Sa Fitosem radis?

Zlatko Pap 76
21-10-13, 20:17
Radim sa Miroslavom Jašom.

zlatko
23-10-13, 23:56
Samo nam jos ovo fali

http://www.youtube.com/watch?v=k1T466baCQg

mladen87
27-10-13, 20:02
sta vam se najbolje pokazalo kao predusev za repu?

bojcetic
27-10-13, 20:49
Psenica, potom kukuruz. Suncokret najlosiji predusev.

Steco
28-10-13, 21:34

Čista njiva prve klase na koju se u normalnim uslovima suncokret i ne seje.
Slobo kad ugovor nebi važio to bi bilo ove godine s obzirom na druge cene(2kg repe=1kg jabuke) a repa ima i ovakvihhttp://www.dodaj.rs/f/2S/Z0/3L3S6PXR/20131004183908.jpg Ova je teška 5,6kg

- - - - - - - - - -

Čista njiva prve klase na koju se u normalnim uslovima suncokret i ne seje.
Slobo kad ugovor nebi važio to bi bilo ove godine s obzirom na druge cene(2kg repe=1kg jabuke) a repa ima i ovakvihhttp://www.dodaj.rs/f/2S/Z0/3L3S6PXR/20131004183908.jpg Ova je teška 5,6kg

- - - - - - - - - -

Najbolja je čista njiva prve klase na koju se u normalnim uslovima i ne seje suncopkretLkl{{
Slobo ,potpisali smo ugovor na 4,3 i to nisu prazne priče,aneksima će se definisato promene ,to sigurno neće biti smanjenje cene,nego obrnuto.Ako su nekada imali opravdanje za nepoštovanje papira to je ova godina zbog katastrofalnih cena drugih polj proizvoda(2kg repe-1kg jabuke?)a repa ima i ovakvih:http://www.dodaj.rs/f/2S/Z0/3L3S6PXR/20131004183908.jpgova je teška 5,6kg::vadjenje_repe::

- - - - - - - - - -

Najbolja je čista njiva prve klase na koju se u normalnim uslovima i ne seje suncopkretLkl{{
Slobo ,potpisali smo ugovor na 4,3 i to nisu prazne priče,aneksima će se definisato promene ,to sigurno neće biti smanjenje cene,nego obrnuto.Ako su nekada imali opravdanje za nepoštovanje papira to je ova godina zbog katastrofalnih cena drugih polj proizvoda(2kg repe-1kg jabuke?)a repa ima i ovakvih:http://www.dodaj.rs/f/2S/Z0/3L3S6PXR/20131004183908.jpgova je teška 5,6kg::vadjenje_repe::

nikola indjija
29-10-13, 22:11
Bacio 350kg 5 16 24 po kj danas uzorao sutra setvospremac povrsina 9kj

Boris M
30-10-13, 18:24
Ja cu baciti sutra 300 kg 5 16 24 i uzorati povrsina 8kj. Sa sejalicom ce u redove ici jos 100kg 5 16 22 na prolece.

bojcetic
30-10-13, 22:52
Ja ne sejem repu sledece godine. Osecam da ce biti katastrofa. Kod nas onaj ko nikada nije sejao sada razmislja o setvi repe. Moj plan za slecdecu godinu je 80% kukuruz, 20% soja.

Inace to sto je cena od 4.3din+pdv zagarantovana, nista ne znaci. Bice repe masovno nasejano i ocekujem katastrofu od vadjenja do prijema u secerani. Kad repa stoji na prizmi 10 dana i kad ne dolazi ropa da tovari (ne moze da postigne, a i ne zuri istovremeno) gomila se stalno smanjuje. Ocigledno kaliranje. Necemo dobiti kako stoje stvari nikakve gratise, i jos nesto mi se ne svidja. Sva zaduzenja su u evrima, gde nigde nije naglaseno koji kurs se primenjuje (mozda negde jeste, ja nisam zapazio). Primera radi secerana Crvena je grcka i rade sa grckim bankama koje posluju kod nas. Tu su izuzetno nepovoljni kursevi gde je razlika prodajni-kupovni i po 5-6din itd itd. Sve u svemu, srecno vam bilo sa repom, ja prelazim u kukuruz kao MomoSaric >:({

KAMENI
30-10-13, 23:09
Bojčetiću, ti ko da ne znaš za onu staru izreku: ko ne reskira, taj ne profitira...^-^ Posej bar par jutara da ti nebude dosadno na leto 2014 godineLkl{{

slobapatrola
30-10-13, 23:14
nesto nece da valja iduce god ili mraz ili trulez ili neki kurac

bojcetic
30-10-13, 23:15
Sinisa, problem je sto svi riskiraju Lkl{{ Cuo sam podatak da je vec sada ima ugovoreno vise povrsine nego prosle godine, a 3-4 proizvodjaca (cca 50-60kj) koja ja znam jos nisu ugovore napravili, tako da povrsina repe u Staparu ce biti ohoho veca nego u sezoni 2013. Hvala lepo, ne trebam tu. >:({

p.s. Kako je sad dobro ispalo sto nisu imali vestak koji sam ja hteo. Da sam uzeo vestak nema nazad, ovako ::suncanje::

šandor
31-10-13, 05:47
Ove 2013 sam imao 70 kj. Za 2014 ne planiram da sejem. "Iscrpljeni" su mi njive ::)

slobapatrola
01-11-13, 23:40
Ove 2013 sam imao 70 kj. Za 2014 ne planiram da sejem. "Iscrpljeni" su mi njive ::)
uuu sandor pa ja od kad te sa foruma znam da svake godine neces da sejes a gle ove 70 lanaca

savato
05-11-13, 16:03
Planiram da ove godine posejem probno 3.25 k.j secerne repe...Zaoracu 140-150 kg Kcl-a i 120-130 kg MAP-a.Pred setvu cu baciti jos po 100 kg 3X15 i oko 150 kg Ureje!Kako vam se cini na prvi pogled...Jel nesto pogresno? Sejacu najverovatnije ili Sesvanderhave ili Strube sorte secerne repe!Koje su po vama medju boljima ali da bude srazmerno i secera i kolicina na vagi,posto sam citajuci uvideo a i iz price coveka koji je sejao sortu Tajfun koja daje dosta secera ali nije toliko prinosan sto se tice kilaze...Svi kazu Original sej i ne boj se,ali ako cemo svi Original sejati koliko semena treba fabrika da proizvede...

nikola indjija
05-11-13, 19:19
Netreba ti map

bojcetic
05-11-13, 20:14
Map samo ako ti je zemlja bas bas deficitarna sa fosforom. Ja nisam cuo da je neko kod nas radio repu samo sa Kcl aka Mop.

@nikola indjija
U nekom prethodnom postu si mi sugerisao za Kcl za repu. Da li si ove godine tako radio? tj. samo sa kalijumom bez fosfora? Necu sejati repu sledece sezone, ali me zanima.

savato
06-11-13, 08:54
Nece fosfor smetati sigurno,jeste da ga najmanje repa crpi ali i kad zaores 300-350 kg 8:16:24 ti si bacio preko 50 kg cistog P po jutru,sto mu dodje oko 100 kg MAP-a...Umesto ureje mozda cu ici San ili AN...

nikola indjija
06-11-13, 09:15
Map samo ako ti je zemlja bas bas deficitarna sa fosforom. Ja nisam cuo da je neko kod nas radio repu samo sa Kcl aka Mop.

@nikola indjija
U nekom prethodnom postu si mi sugerisao za Kcl za repu. Da li si ove godine tako radio? tj. samo sa kalijumom bez fosfora? Necu sejati repu sledece sezone, ali me zanima.
Ove godina na 3,5kj sam zaorao 5 16 24,a na 2,5 sam bacio u prolece eurofertilovu 37,a za sledecu god sam na svih 9kj zaorao 5 16 24

mica967
06-11-13, 09:23
I jasam zaorao isto đubrivo kao i Nikola oko 500 kg/ha.

savato
06-11-13, 19:32
Jel imao neko od vas iskusnih repara sortu Leopard Sesvanderhave? Ako jeste kako se pokazala ove godine...

bojcetic
06-11-13, 19:36
Imao je Kum. Yack, Leopard, Original i Giraf. Prinosi se razlikuju u 5%, i to najvise zbog padavina, a sama sorta mislim da najmanje utice. Vanderhave sta god da posejes bice dobro. Nemoj se toliko opterecivati time. Najvise se skoncentrisi na pipu i sirokolisne korove, ali to tek na prolece. Sad uzori i opusti se ::suncanje::

miroslav k
06-11-13, 22:27
Neće skoditi Map bar će ostati za sledeću godinu, a što se tiče KCL- treba đubriti i 2 godine pred setvu da se dobro razloži i ode u veću dubinu

slobapatrola
06-11-13, 22:33
pa koji je oblik kalijuma u nekom npr djubrivu 16x16x16?Ja sam ga veceras dobio i topi se lako ....i naravno zaoracemo ga na dubinuLkl{{

miroslav k
06-11-13, 22:40
Nebitno jer se brzo topi ili ne, nego kad je dostupan biljci, u ruskoj šesnestici ima po nekom našem standardu do 13% kalijuma

slobapatrola
06-11-13, 22:45
pa jel ti znas uopste koja je razlika izmedju kaljuma u 16 tici i ovoga u KCLu?

Steco
06-11-13, 23:34
Jel imao neko od vas iskusnih repara sortu Leopard Sesvanderhave? Ako jeste kako se pokazala ove godine...

Imao ja(samo ne spadam u iskusne) na nekoliko parcela ,na svima veći prinos (oko 50 t prljave)a dig.katastrofa ispod 16 tako da je jasmina sa 40 t i 18,11 dala više:-\

savato
07-11-13, 17:23
Razbacano danas djubrivo za repu,sutra oranje... 150 kg Kcl+120 kg Map-a po k.j Prolece 100 kg 3x16 i 150 kg AN-a...Mislim da je to sasvim dovoljno,njive su redovno djubrene,cak je pre 2 godine na jednom dobrom delu parcele razbacan i stajnjak! Kcl kupljen kod nas u Crepaji 47 din za kes!Map ce biti placen na prolece,ili od repe,videcemo sta bude povoljnije!? Kada je najbolje odraditi zatvaranje brazde posle oranja...Da li odmah ili sacekati malo da prosusi?!

slobapatrola
07-11-13, 19:11
da se prosusi malo

Safir 68
09-11-13, 07:54
Razbacano danas djubrivo za repu,sutra oranje... 150 kg Kcl+120 kg Map-a po k.j Prolece 100 kg 3x16 i 150 kg AN-a...Mislim da je to sasvim dovoljno,njive su redovno djubrene,cak je pre 2 godine na jednom dobrom delu parcele razbacan i stajnjak! Kcl kupljen kod nas u Crepaji 47 din za kes!Map ce biti placen na prolece,ili od repe,videcemo sta bude povoljnije!? Kada je najbolje odraditi zatvaranje brazde posle oranja...Da li odmah ili sacekati malo da prosusi?!
Gde si kupio djubrivo KCL u Crepaji?

savato
09-11-13, 09:21
Gde si kupio djubrivo KCL u Crepaji?Imas u Vitamix clas-u jos par tona...

Safir 68
09-11-13, 09:29
Imas u Vitamix clas-u jos par tona...

Hvala na odgovoru! 8)

savato
09-11-13, 11:56
Raspitao sam se malo kod strucnih ljudi,kazu mi sto se tice prskanja kukuruza Peak-om,ne smeju da daju preporuku ni za secernu repu ni za suncokret!OK,ja reko sejacu kukuruz i gotovo,djubrivo nece da mu skodi,a ipak nema rizika.I jos mi dodali i ovo,kaze da je prskano Callistom moglo bi,ovako postoji rizik.Sad gledam na njihovom sajtu preporuku za Callisto,Secerna repa se moze sejati posle 2 godine,a Peak posle 12 meseci!Peak 75 WG nije fitotoksičan ako se primeni u naznačeno vreme i u preporučenim dozama. Prilikom primene potrebno je sprečiti zanošenje preparata na okolne osetljive useve i zasade.
Posle žetve useva (pšenice ili kukuruza) preporučuje se duboko oranje da bi se poboljšala razgradnja herbicida. U slučaju prevremenog preoravanja, na tretiranoj parceli posle obaveznog oranja mogu sesejati kukuruz i pšenicu. Herbicid Peak 75 WG ne predstavlja rizik za naredne useve, osim šećerne repe, koja se može sejati 12 meseci od primene. Primena doze veće od preporučene ili preklapanje tretiranih površina može dovesti do oštećenja narednih useva suncokreta, soje i šećerne repe. A evo i Callisto

http://www.syngenta.com/country/rs/sr/cp/productlist/pages/callisto.aspx

kristal
09-11-13, 13:40
Sta mislite u vezi setve secerne repe, ako je predusev bila soja, koja je bila prskana sa 0,5L Pulsar.Znam da nepreporucuju setvu, ali mozda neko ima iskustvo u vezi toga, stim pre jer nije koriscena puna doza Pulsara. Hvala unapred .

savato
09-11-13, 14:38
Sta mislite u vezi setve secerne repe, ako je predusev bila soja, koja je bila prskana sa 0,5L Pulsar.Znam da nepreporucuju setvu, ali mozda neko ima iskustvo u vezi toga, stim pre jer nije koriscena puna doza Pulsara. Hvala unapred . Mnogo toga zavisi od padavina,tipa zemljista,ph vrednosti istog,koliko je herbicida isparilo pod dejstvom sunca,a koliko ostalo u zemljistu, koliko je sklon degradaciji,ispiranju u zemljistu.Cuo sam se sa jednim drugarom iz Instituta i on mi je temeljno objasnio neke stvari...Kaze mi da postoje herbicidi koji su tvrdji i teze se ispiraju,ali da ako su obilne padavine tokom godine nema bojazni da se na prolece seje secerna repa,suncokret,soja,govorim o mom slucaju,ali da niko nece da rizikuje i da kaze slobodno sej.Ja vec par godina koristim Peak u kukuruzu za sirokolisne i sejem suncokret iduce godine,jos nisam video nikakvu fitotoksicnost!Mislim da ako nije velika parcela vredi rizikovati,ja hocu,i sejacu secernu repu posle Peak-a,ako bude problema presejacu je kukuruzuom.I ovako za 2 k.j mala mi je 1 setvena jedinica repe,moram uzeti 2,a kad vec uzimam posejacu i ovih 1,2 k.j

bojcetic
09-11-13, 15:00
@kristal
Komsija je imao 2012 repu na zemlji gde je bila soja 2011 koja je prskana pulsarom. Elem nagrabusio je, mislim da je jedva imao da pokrije zaduzenje. Sreca sto je njegova zemlja, sto nije arenda. Peak, Nikosulfuron u punoj dozi, pulsar, nista od toga nije bezbedno za repu.

Zlatko Pap 76
09-11-13, 15:18
Danas bacio 250 kg po k.j. Eurofertil 37+ posle kiše oranje za repu , inače biće 8 k.j. repe u 2014-toj.

savato
09-11-13, 16:10
@kristal
Komsija je imao 2012 repu na zemlji gde je bila soja 2011 koja je prskana pulsarom. Elem nagrabusio je, mislim da je jedva imao da pokrije zaduzenje. Sreca sto je njegova zemlja, sto nije arenda. Peak, Nikosulfuron u punoj dozi, pulsar, nista od toga nije bezbedno za repu. 2011-ta godina izrazito malo padavina,cini mi se oko 400 litara za godinu dana ,a 2012-ta necu da je pominjem!Ove godine samo od maja meseca do sada je palo oko 500 litara a jos gde je zimska vlaga!Ja cu rizikovati,a svi ostali pratite me...Pametan se uci na tudjim,a budala na svojim greskama,pa sad...

kristal
09-11-13, 16:24
Problem je u tome sto je parcela od 20kj ,a komsija mi je vlasnik privatne zadruge i on seje repu na prolece i mene nagovara da posejem.Kaze da uzorem na dubinu od 35-38cm i nece biti problema.Meni se ne rizikuje zemlja je arenda i kakve sam srece znam ishod unapred...

sale ratar
09-11-13, 19:22
Kristal kod nas ovde seju na sojišta repu koja su prskana sa 0,7-0,8l po kj pulsarom i nevide se neke posledice, sad sam se čuo sa jednim paorom koji seje dosta i dugo godina a možda ga i znaš (nadimak mu je uja), e sad ove godine je na novoj arendi nadrljao pošto nije proverio sa čim su prskali soju (pivot) te je repa bila loša (sitna, nikakva), sad ti odluči.

miroslav k
09-11-13, 19:30
Evo da se i ja aktiviram u ovu temu, zaorano je đubrivo kao što sam i pisao u drugim temama, 100 kg Map 100 Kcl i 100 ureje sve po kj, predusev kukuruz (nepaljeno)
Može li neko da mi objasni zašto mora tako duboko da se ore pod repu? Ja nisam uspeo dublje od 27 cm, uzorao odprilike na 25,
Inače ovogodišnju repu još nismo počeli da vadimo, problem su kamioni, nezmam šta čekaju, izgleda da će biti problematično ako ne bude lepo vreme

KishRobert
09-11-13, 19:37
Dosta ste radili po suvom,sada malo po kisnom.

ddragan
10-11-13, 11:15
Posle 10-ak godina i ja ponovo krecem sa proizvodnjom repe.Predusev ce biti psenica.Povrsina 10 kj.

Stanislav
10-11-13, 14:38
Ja za dogodine imam tablu 27ha, predusev soja i kukuruz, od vestaka bice oko 200kg/kcl, 200kg/9-15-15 i u prolece 250-300kg/uree,to je po hektaru,a od semena ne verujem da cu sejati original,nisam nesto zadovoljan sa njim,bolji mi je bio giraf, a marianka sigurno ce biti posejana.

dragan.kovacev
10-11-13, 19:47
Uzorano 10kj. za repu bez djubriva, jel ce vredeti razbacati na oranje i zatvoriti spremacem?

North ARMY
10-11-13, 19:59
Neki dan sam bio u Agrouniji, kazu da gaje repu po Nemackom sistemu, dobro ajd rade analizu zemljista, ali sto se tice djubrenja azotom ne prelaze 70kg/ha cistog azota. Detalje oko tipa I marke djubriva nisu iznosili.

Sto se same o rade zemljista tice oni oru na nekih 22cm-25cm, sa plugom ide I paker valjak koji zatvara brazdu I onda odmah te njive...."podriju" ali nije to podrivanje sa klasicnim podrivacem (nece da kazu detalje) nego bih po recima glavnog agronoma zakljucio da "zakrkaju" gruber na 40-45cm, jer taj njihov "podrivac" ima I dleto I bocne radne organe kao I ona tzv.lastina krila gore koja mesaju Z.O. I iza ima valjak koji ostavlja jasne tragove po njivi.

- - - - - - - - - -

Ako se ne varam 7 radnih organa vuce JD ~300ks.

slobapatrola
10-11-13, 20:06
dragane to je sranje,bas kad joj bude trebalo ta hraniva ce biti u suvom delu zemlje....

- - - - - - - - - -

Neki dan sam bio u Agrouniji, kazu da gaje repu po Nemackom sistemu, dobro ajd rade analizu zemljista, ali sto se tice djubrenja azotom ne prelaze 70kg/ha cistog azota. Detalje oko tipa I marke djubriva nisu iznosili.

Sto se same o rade zemljista tice oni oru na nekih 22cm-25cm, sa plugom ide I paker valjak koji zatvara brazdu I onda odmah te njive...."podriju" ali nije to podrivanje sa klasicnim podrivacem (nece da kazu detalje) nego bih po recima glavnog agronoma zakljucio da "zakrkaju" gruber na 40-45cm, jer taj njihov "podrivac" ima I dleto I bocne radne organe kao I ona tzv.lastina krila gore koja mesaju Z.O. I iza ima valjak koji ostavlja jasne tragove po njivi.

- - - - - - - - - -

Ako se ne varam 7 radnih organa vuce JD ~300ks.
Kakva je to budalastina ,oranje pa podrivanje

- - - - - - - - - -

koliko ja vidim ja cu odustati od secerne repe

nikola ilic
10-11-13, 20:10
Bogami kod nas su orali na 35cm dubine,plugovi sa paker valjcima,razbacali Map i Kcl i naprolece jos Urea,sve u jako malim kolicinama i to je s...e,za repu treba vestaka dosta,a o obradi zemljista ma nema pojma,rade samo da urade,daleko je to od dobrog za repu...

Matic
10-11-13, 20:18
Postavljao sam slike repe koju je sejala Agrounija.Kako Nikola kaže rade da se zove da je urađeno.

dragan.kovacev
10-11-13, 20:24
Onda necu ni da ga razbacam, njive imaju stajnjaka a na prolece azot.

Steco
10-11-13, 20:30
Ako pitate "stručnjake"uvek će nešto biti rizično a sigurno je samo pšenica tri puta orana i tako to.Na soju i pulsar smo često sejali i nismo primetili nešto strašno.Prošle godine repi je smetao i betanal.Ove godine će sigurno bit iraznih"problema"sa repom jer će mnogi neplanirano sejati repu kao prošle godine suncokret.Ja većinom sejem na pšenicu tako da leti podrijemo što olakšava oranje i sigurno godi repi.Juče stigao eurofertil 37 po 300kg po kj +100kg an na proleće.

slobapatrola
10-11-13, 20:43
300kg tog preskupog djubriva ,za te pare si mogao da roknes 600 kg 16x16x16

nikola indjija
10-11-13, 21:26
Agrounija je radila oranja sa lemkenom meni se cini gruber neki veliki vucni

- - - - - - - - - -

Onda necu ni da ga razbacam, njive imaju stajnjaka a na prolece azot.
Moj savet ne sej repu bez osnovnog djubreta bez obzira na stajnjak.Baci makar 300kg eurofertilove 37 i uradi dubok spremac

- - - - - - - - - -

Za repu uopste nije presudna dubina oranja,kod nas u Golubincima ima jedan covek koji neverujem da ore za repu 20cm,a prinos mu je uvek preko 4vagona po kj u to sam se licno uverio dve tri godine za redom

bojcetic
10-11-13, 22:22
Probano u Staparu, oranje i podrivanje. Mislim da ima efekta. Prinos je bio preko 70t/ha ciste repe, iako je tu repu led tukao i mraz smlatio cetvrtinu njive, koja je presejana 20 dana kasnije. Pipa je grickala sa ovratina i do komsije jednog. To je bilo sezone 2011. 2012 nije uradjeno podrivanje jer nijedan podrivac nema u selu (taj sto je radio 2011 je vracen firmi od koje je trebao biti kupljen, jer nije ispunio kriterijume).

Dubina oranja za sve useve mislim da ne igra ni priblizno toliko bitnu ulogu koliko svi mislimo. Kukurze sam sejao i na 22 i na 28cm oranje, nisam primetio nista lose gde je bilo price poorano. Za repu jedne godine prijatelj nije mogao dublje uzorati od 20cm (560+757, raskisalo se). Potplicio plug poorao to, posejao repu i nije bilo razlike u toj parceli od druge koja je poorana pre kisa te godine.

Steco
10-11-13, 23:00
300kg tog preskupog djubriva ,za te pare si mogao da roknes 600 kg 16x16x16

Jel fetilove prašine ili žitomedija kamena ili ??Šta će repi azot.Naučno je dokazano da više od 50kg azota po h negativno utiče na digestiju što sam ove godine praktično video jer sam greškom(nisam dovoljno pritegao osigurač prilikom štelovanja amazonea,pa se otvorio nekonrtolisano)bacio umesto 100kgANa 250.Dgestija je na toj njivi bila od 14,6-15,3.Na ostalim njivama 17,3-18.4.Kod nas se još uvek priča tonama repe,ali cena je izražena u tonama šećera i to je jedino realno

bojcetic
11-11-13, 00:11
Ja sam bacao 150 San + 100 urea po kj i digestija je bila od 15.8-16.4 u zavisnosti od kamiona.

@steco
Da li si bacao i ureu ili samo An? I koliko po kj/ha?

North ARMY
11-11-13, 00:45
Bas tako oranje pa onda podrivanje. Sto rece Nikola sa Lemkenom.
Oni se hvale dobrim prinosima.
Steco bas to su nam pricali I u secerani, imam I nekih slika koje cu okaciti ovih dana.

Steco
13-11-13, 21:45
Ja sam bacao 150 San + 100 urea po kj i digestija je bila od 15.8-16.4 u zavisnosti od kamiona.

@steco
Da li si bacao i ureu ili samo An? I koliko po kj/ha?
Samo 100kg AN po kj .Ove godine prosečna digestija na 500t je 17,11,a na jednoj njivi,7kj sorta jasmina 18,158)

ddragan
13-11-13, 22:26
Da li je neko rasturao za repu Global 0-16-32 djubrivo.Planirao sam 300kg/kj tog djubriva ali se nikad do sad nisam susretao sa tim djubretom.

nikola indjija
14-11-13, 22:35
Da li je neko rasturao za repu Global 0-16-32 djubrivo.Planirao sam 300kg/kj tog djubriva ali se nikad do sad nisam susretao sa tim djubretom.
Nama je nudjeno ima i bora u sebi inace radi se u Sapcu

miroslav k
14-11-13, 22:39
Obratite pažnju koliko sejete repe, problem je sa kamjonima još uvek a nije bilo posejano puno repe, naredne godine se prognozira 50% više repe da će se sejati, šta će biti tek onda, mi još nismo počeli da vadimo, trebalo bi sutra, sreća sto su još uvek lepi dani inače kamioni ne bi mogli na njivu

ddragan
14-11-13, 22:40
Proizvodi se u Sapcu ili pakuje?
Narucio sam danas i sutra bi trebalo da stigne pa videcu kakvo je kad bude doslo.

nikola indjija
14-11-13, 22:46
Obratite pažnju koliko sejete repe, problem je sa kamjonima još uvek a nije bilo posejano puno repe, naredne godine se prognozira 50% više repe da će se sejati, šta će biti tek onda, mi još nismo počeli da vadimo, trebalo bi sutra, sreća sto su još uvek lepi dani inače kamioni ne bi mogli na njivu
Mi jos uvek preko vage u selu idemo za Sentu

- - - - - - - - - -

Proizvodi se u Sapcu ili pakuje?
Narucio sam danas i sutra bi trebalo da stigne pa videcu kakvo je kad bude doslo.
Sta god neverujem im

MARČELO
15-11-13, 07:20
Odlično đubrivo konačno nešto svetsko a naše ::svaka cast::::svaka cast::::svaka cast::

BOKIBOLE
15-11-13, 07:59
Koja je cena Globala 0-16-32?

AC MILAN VIKICA
15-11-13, 09:22
0-16-32 je 490 eura po toni ...:D

Steco
15-11-13, 22:06
[QUOTE=miroslav k;767626]Obratite pažnju koliko sejete repe, problem je sa kamjonima još uvek a nije bilo posejano puno repe, naredne godine se prognozira 50% više repe da će se sejati, šta će biti tek onda, mi još nismo počeli da vadimo, trebalo bi sutra, sreća sto su još uvek lepi dani inače kamioni ne bi mogli na njivu[/QUOTE
Ja učestvujem u prevozu repe,tako da znam kako to funkcioniše.Količina hektara ima veze sa dužinom kampanje a ne sa brojem kamiona koji voze.Kamoiona uvek ima više nego što fabrika može da reže tako da stalno puno čekamo na istovar ili kao sada preko vikenda uopšte nema isovara da bi se smanjila deponija .Naravno pošto nemogu svi vaditi u sep-oktob. ako ima puno vađenje ostaje za decembar i tu počinje sex,ali ne mora da znači.Mi smo se malo razmazili pa očekujemo kamione na njivi ,ali može kao kod Nikole na prizmu a na temp.ispod 15stepeni repa prilično može da čeka odvoz

DusanA
15-11-13, 22:21
U Crepaji uglavnom smatraju da repi ne treba dati previse azota u prolece, baca se pre setve 3x16 oko 150-200kg po kj I kasnije prihrana san ne vise od 100kg po kj. a sto se tice ugovaranja za sledecu godinu I ja mislim da ce je biti vise nego ove godine, ne znam koliko, ali barem 20 - 30% vise.

zcurcic
26-12-13, 16:09
Verujem da su pojedini proizvođači već poručili seme šećerne repe za sezonu 2014, ali ako ima onih koji nisu mogu da mi se jave preko privatne poruke ili na mail zivko.curcic@gmail.com, u vezi dobijanja semena za zasnivanje demo ogleda sa poslednje registrovanim sortama šećerne repe NOROM i VEROM. Demo ogled ne mora da bude na glavnom putu. Jedini uslov je da se popuni jedna mini anketa. Slobodno me kontaktirajte.
Što se tiče prodaje, ukoliko neko želi veće količine semena, mogu za sada da napišem da će cena semena biti povoljnija nego ranijih godina. Sve količine semena ispunjavaju zakonske norme klijavosti, ako se neko brine da seme nije odgovarajućeg kvaliteta. Okvirna cena je utvrđena, ali još nismo odlučili tačno kolike pogodnosti ćemo nuditi proizvođačima. Uglavnom će zavisiti od toga da li će kupovina ići preko fabrika ili direktno preko našeg distributivnog centra, s obzirom da je i to moguće.

savato
26-12-13, 16:53
U Crepaji uglavnom smatraju da repi ne treba dati previse azota u prolece, baca se pre setve 3x16 oko 150-200kg po kj I kasnije prihrana san ne vise od 100kg po kj. a sto se tice ugovaranja za sledecu godinu I ja mislim da ce je biti vise nego ove godine, ne znam koliko, ali barem 20 - 30% vise. Pitam ja Medenog zasto bacas 3x16 pred setvu kad repa nece moci da iskoristi to,kaze pa svi tako rade!A pitanje je pravo i na mestu po meni...Mislim da svu kolicinu Kalijuma i Fosfora,ovog drugog manje vise treba baciti u jesen...Ako bude izrazito kisna godina mozda i taj NPK sa proleca uspe da usvoji ali pitanje je...

bojcetic
26-12-13, 20:25
Usvojice se delom. Nekad vise nekad manje, a nekad nece ni biti razlike da li je baceno u jesen ili u prolece.

miroslav k
02-01-14, 10:55
Ko nije zaorao NPK najesen, još uvek mu nije kasno ako se odluči da seje repu na proleće

bojcetic
02-01-14, 11:11
Samo napred. Sto rek'o jedan moj prijatelj iz Stapara, mnogima ce 2014 biti prva i poslednja godina sa repom:lol:

ddragan
02-01-14, 12:56
Pregrizo jezik tvoj prijatelj.Lkl{{Nije mi prva godina ali posle duze pauze kao da jeste.

tamara1611
02-01-14, 13:46
Nesto ce da se desi sad videcemo sta!

kristal
02-01-14, 14:10
Posle pet godina pauze,cini mi se da nije vreme ove godine da pocnem :

šandor
02-01-14, 15:14
Posle 10 godina , 2014 neću da sejem repu.

ddragan
02-01-14, 15:38
Da li znate nesto sto mi ostali neznamo,ili onako po nekom sopstvenom misljenju?

zcurcic
02-01-14, 16:12
Sva predviđanja, kao i već ugovorene površine nagoveštavaju povećanje površina pod šećernom repom. Pretpostavljam da očekuju težu kampanju za vađenje, da ne kažem veća muljanja fabrika. Cena je takođe smanjena na 4,3 dinara, ali je po meni to i dalje dobra cena.
Ono što je najgore, po mom mišljenju za proizvodnju repe, jeste i to da će repu sejati neki po prvi put, kao i oni koji nisu adekvatno pripremili svoje parcele, vođeni profitom koji je ove godine zabeležen na repi. Sve to je ustvari rezultat odsustva planova, prvenstveno države, kao i lošeg organizovanja poljoprivrednika. U svakom slučaju očekuje nas vrlo zanimljiva 2014. Mada koja godina u Srbiji nije bila zanimljiva, bar za nas poljoprivrednike, ako mogu tu da se ubrojim.

bojcetic
02-01-14, 16:13
Zapitaj se malo koliko ljudi seje repu sledece godine? Ja znam njih nekoliko koji nikada nisu sejali i sad odmah idu na 10-20kj. Nema nikakvih gratisa, repromaterijal je vezan za euro, a cena repe za dinare (nigde nema euro klauzule). Cena nafte ide na gore zbog akciza stoga ce i vadjenje biti skuplje nego ove godine.Gratisi su izlazili oko 80-90e/kj ove godine - to se ukida za 2014. Vadjenje sigurno 10-20e/kj skuplje zbog nafte, dok je cena repe 10% niza. To sve nas dovodi u problem oko zarade. Sta je jos izvesno, da se nece ponoviti lepe godine za repu kao prethodne 3 kad je sve manje vise poradjeno po lepom vremenu. Ako bude kisovita jesen, digestije i necistoce ce biti izuzetno losi po proizvodjaca. Kamioni nece moci ici do parcele pa ce transport prikolicama i traktorima biti cisto mucenje. Usled povecanih povrsina kampanja ce se oduziti moguce i posle NG 2015. Nema tu srece sledece godine sa repom >:D

sencanin
02-01-14, 16:36
sencanska secerana popunila kvotu od 13000 hektara .Skoro svi proizvodjaci su vec sklopili ugovor.Ako gledamo, cena repe je ostala ista,samo sto se ne dobija subvencija na seme od 0,3 dinara po kilogramu i 0,3 dinara navodno za stalne proizvodjace.a kakva ce biti sledeca kampanja teska ili laka to necemo mi odluciti,niti mozemo prognozirati .

bojcetic
02-01-14, 16:40
Kako moze biti isto 4.8+pdv i 4.3+pdv, gde ovih 4.3+pdv ko zna koliko ce vredeti za godinu dana, jer NEMA euro klauzule. Nema gratisa za tretman od pipe, nema gratisa za cerkosporu, nema gratisa od 0.3 sj po hektaru semena i nema bonifikacije za necistocu ispod 10%. To nikako NIJE isto.

tamara1611
02-01-14, 17:00
Posle 10 godina , 2014 neću da sejem repu.
hahahaaaa,ovo kaze svake godine a poseje bar 20 kj

DusanA
02-01-14, 18:08
Posle 10 godina , 2014 neću da sejem repu. Zasto neces ?, Imao si dobre prinose ove godine, sve sto su obecali, platili su, zasto neces da sejes ? Ja znam samo one koji su sejali ranije, a sada nece zato sto vise nemaju parcela gde da je seju.

nikola indjija
02-01-14, 18:33
Nama nisu jos platili^-^

miroslav k
02-01-14, 18:37
Mislim da je Šandor već pisao da nema gde da seje da mu je zemlja iscrpljena, pa kad svi seju da on odmori 2014 godinu od muke

SteveO
03-01-14, 18:28
Kako moze biti isto 4.8+pdv i 4.3+pdv, gde ovih 4.3+pdv ko zna koliko ce vredeti za godinu dana, jer NEMA euro klauzule. Nema gratisa za tretman od pipe, nema gratisa za cerkosporu, nema gratisa od 0.3 sj po hektaru semena i nema bonifikacije za necistocu ispod 10%. To nikako NIJE isto.

Čuj gratis prskanje !? Pa mi nemamo nikakav gratis u Hr ! Kakva je ovo bonifikacija za necistocu ? Iako kod nas niko nema ispod 9-10%, barem ja nisam vidio. Kod nas je repa skinita spram prosle godine sa 3400 kn-450 Eura na 3000 kn-400 Eura i opet se sije kao luda, jos vise nego prosle godine. Glupi smo mi poljoprivrednici, a ovi sto nam placaju robu su jos gluplji jer nas ne gule jos vise kad mogu. Skinu cijenu 10% i ne mogu se nabranit od ugovaranja proizvodnje a prosle godine morali podic sa 400 na 450 Eura jer nisu imali do proljeca ugovoreno 9000 hektara koliko im treba.

Zlatko Pap 76
03-01-14, 19:04
Čuj gratis prskanje !? Pa mi nemamo nikakav gratis u Hr ! Kakva je ovo bonifikacija za necistocu ? Iako kod nas niko nema ispod 9-10%, barem ja nisam vidio. Kod nas je repa skinita spram prosle godine sa 3400 kn-450 Eura na 3000 kn-400 Eura i opet se sije kao luda, jos vise nego prosle godine. Glupi smo mi poljoprivrednici, a ovi sto nam placaju robu su jos gluplji jer nas ne gule jos vise kad mogu. Skinu cijenu 10% i ne mogu se nabranit od ugovaranja proizvodnje a prosle godine morali podic sa 400 na 450 Eura jer nisu imali do proljeca ugovoreno 9000 hektara koliko im treba.
Date pitam koliko imate subvenciju po ha repe?Kod nas bilo 6000 dinara + 6000 dinara ko je kupio dizel i predao račune za 120 ljtara po ha.

Steco
03-01-14, 19:34
Nama nisu jos platili^-^
Nama Žabalj uplatio sve 31,12 u 15h,Lkl{{:-\ mada su bili rekli da imaju problema sa kreditima dobo se pokazali.Nisu oni nešto zaslužili od nas žaljenje (2010 g. cena repe 2,7din-cena šećera u maloprodaji 115din.)ali trebamo biti realni ove godine cena šećera trnutno 78din a cena repe više od 5,5din.Bojim se da ne prođemo kao sa suncokretom kada smo smatrali da je cena od 58din normalna pa sledeće godine"vrati koko što si pozobala".Mada već imamo ugovor na 4,5+pdv za 2014,a nemamo deviznu klauzulu ni za repu ni za repromaterijal.

bojcetic
03-01-14, 20:04
@Steco
Ko je platio 5.5din repu? I ja se bojim. Secer u maloprodaji po megamarketima je 74-76din i tako je vec duze od mesec dana. Jako se tu tesko secerane uklapaju, zato sledece godine sledi izuvanje:lol:

Steco
03-01-14, 21:31
Evo naš obračun:vrednost-6.380.381,90+425.358,60 razlika 0,30+244.682,34 odobreni gratisi=7.50.367 + 564.029 8%pdv=7.614.396 :1.364.096kg= 5,582,Opet ponavljam to je dobra cena i da je kukuruz 28rsd.A za 2014.bi reko Del-Boj-ko reskira ,profitira>:({

bojcetic
03-01-14, 21:53
Ti si uracunao gratise u cenu. Kod nas je obracun gde su gratisi - gratisi, nigde se ne spominje njihova cena niti bilo sta. Zato i jesu gratisiLkl{{ I nas izadje isto, jer su gratisi bili jednaki kod svih secerana. Lebaycid 1.75l/ha, sfera 0.3l/ha i grcko seme 0.3sj/ha.

Steco
03-01-14, 22:05
Gde god da ga računaš to se dodaje na ukupan iznos za isplatu a pošto količina ostaje ista ispada veća prosečna cena,ali kako god da se zove bitno je da su:-\

zcurcic
04-01-14, 06:49
Ti si uracunao gratise u cenu. Kod nas je obracun gde su gratisi - gratisi, nigde se ne spominje njihova cena niti bilo sta. Zato i jesu gratisiLkl{{ I nas izadje isto, jer su gratisi bili jednaki kod svih secerana. Lebaycid 1.75l/ha, sfera 0.3l/ha i grcko seme 0.3sj/ha.
Jel iko sejao to grčko seme?

SteveO
04-01-14, 12:46
Date pitam koliko imate subvenciju po ha repe?Kod nas bilo 6000 dinara + 6000 dinara ko je kupio dizel i predao račune za 120 ljtara po ha.

Subvenicije su oko 350 eura po ha al to su srali nesta prosle godine i umanjivali ali mislim da je tako nesta bilo. Inace su poticaji po hektaru bili 270 Eura za sve dosad a prosle godine nas je ova divna nesposobna vlada ispratila sa 200 Eura po hektaru.

mica967
04-01-14, 17:23
Nama nisu jos platili^-^Biće do nove godine.

nikola indjija
04-01-14, 17:35
Biće do nove godine.
Do PravoslavneLkl{{

mica967
04-01-14, 19:04
Tako je rečeno.

SteveO
08-01-14, 11:53
Na koji razmak zrna sijete repu ? Kod nas svi idu na 16cm, švabe idu na 18-21cm. Kako je kod vas da imate tako bezobrazne prinose ?

nikola indjija
08-01-14, 12:20
Mislim kod mene da je bilo na 17cm.Pa vi ste u EU vi nesmete puno da proizvedete imate kvote>:({

mica967
08-01-14, 15:05
Na koji razmak zrna sijete repu ? Kod nas svi idu na 16cm, švabe idu na 18-21cm. Kako je kod vas da imate tako bezobrazne prinose ?
Kod nas je setva na 15,5 cm sorta je u 95% slučajeva Orginal, a zemlja je pogodna za šećernu repu.

savato
08-01-14, 16:59
Ja cu setvu najverovatnije na 18 cm razmak...

SteveO
10-01-14, 17:03
Pa i ja gledam da ju stavim na 18cm jer od onih mrkvi svakako nemam nista pa bolje da njenu hranu pojede normalna repa :D

tamara1611
10-01-14, 17:22
Moj drugar ima najbolji prinos repe u selu ,seje na 16 i ispod ali baca 1000 kg npk po ha.

kristal
10-01-14, 17:23
Pa i ja gledam da ju stavim na 18cm jer od onih mrkvi svakako nemam nista pa bolje da njenu hranu pojede normalna repa :D

Pa kad u secerani pocnu da seku te lepe velike suplje repe bez digestije, setices se onih"mrkvi"bar ovde kod nas je tako ,ali lopovi su lopovi gde god bili.Ja sam uvek bolje proso sa malo guscom repom, nego sa malo redjom, i sejem na 16cm

bartos
10-01-14, 17:56
mi smo prosle godine sejali na 13.9 i 14.8 prinos 40t kj ciste repe. sorte tibor(strube) i orginal(van der have)

bojcetic
11-01-14, 02:26
Sejete na dvostruki sklop? Bojite se pipe? Na 16-18cm i 50cm u redu je optimum.

SteveO
12-01-14, 20:03
Vani u De je nemoguce nac da itko sije ispod 18cm, na webu od secerane njihove pise 18-21cm. Sad jel zemlja drukcija ili podneblje, nemam pojma.

Goran IHC
12-01-14, 20:20
Vani u De je nemoguce nac da itko sije ispod 18cm, na webu od secerane njihove pise 18-21cm. Sad jel zemlja drukcija ili podneblje, nemam pojma.
120.000 na hektar ,evo slike
oko 90tona prljave preko 70 za naplatu
http://www.dodaj.rs/f/2Y/Qb/1Ga3ogNS/013.jpg

SteveO
12-01-14, 20:54
::svaka cast:: Koji je to razmak ? Stravično dobro izgleda ! Mozes malo opisati agrotehniku koju koristis ?

Steco
12-01-14, 21:07
Razmak 16,5 cm ,sorta Leopard start up ,sklop oko 85%,prinos 149t sa 3 kj prljavehttp://www.dodaj.rs/f/h/8B/14F01M2W/sdc12041.jpg

Goran IHC
12-01-14, 21:27
::svaka cast:: Koji je to razmak ? Stravično dobro izgleda ! Mozes malo opisati agrotehniku koju koristis ?
10.5 hektara povrsina a ovo sam se zaduzio u zadrugi
seme 13 kutija original
rias 7 lit
odeon 6
lebajcid 20
boss300 2
betanal am11 10 lit
goltix 31
apex 330
lepak 3
lontrel 13
betanal exp. 24
agil 22
foliarel 20
sphere 4
wuxal boron 20
eminent 8
u jesen 6 tona npk
pre spremanja 3,6 tona an
790 tona za naplatu
prepisao sam obračunsku listu >:({

abro
05-02-14, 20:49
Naš cenjeni član foruma na 48 savetovanju agronoma...
Sve pohvale na predavanju.

http://www.nsseme.com/blog/wp-content/uploads/2014/01/mr-Zivko-Curcic.jpg

Stanislav
07-02-14, 09:10
Juce sam bio na zimskom skupu u Kuli, pravila Secerana Vrbas, pa su malo pricali za ovu godinu, bile su tu i semenske kuce SES, KWS, Maribo, Sing, nije bilo lose,posle je bio zajednicki rucak, lepo organizovano...,jel bio jos neko sa foruma?

mucobieno
07-02-14, 19:33
Koji cete sortiment sejati ove godine? krajnje je vreme da pocnemo malo o tome.
Mi smo se opredelili ove godine za SES, Maribo i KWS.

mica967
08-02-14, 00:12
Šta sejete od KWS-a.

mucobieno
08-02-14, 00:13
Alfonsu i Serenadu.

mica967
08-02-14, 00:17
Probajte i Western kod nas se ove godine odlično pokazao, prinos oko 5 vagona jus repe po k.j. vađenje 20.11.

bojcetic
08-02-14, 00:17
Posle mozganja sta i kako. Porucio sam SES Original.

Prvo nisam hteo sejati repu, posle kad sam video da cena kukuruza je nikakva a da su semena skuplja morao sam smanjiti kukuruz. Kako nije moglo posejati zito u januaru birao sam izmedju suncokreta i repe (soju vec sam resio da cu sejati). E sad izmedju cunje i repe birao sam manje zlo.

mica967
08-02-14, 00:21
Bojčetiću nisi pogrešio sličan prinos je imao i Orginal.::super::

bojcetic
08-02-14, 00:24
Hvala Mico, nadam se da ce biti dobro. Kontaktirao sam te i bila je u igri i KWS Serenada, i jos nekoliko sorti (Tibor, Leopard, Jasmina), ali kako je Original nekako najmanje podlozan oscilacijama njega sam izabrao. Slicno kao kod kukuruza Pionir N01, nece biti najbolji ali u svakoj godini ce biti DOBAR.>:({

mucobieno
08-02-14, 00:34
Posto sam celu jesen proveo u kombajnu, i vadio svakakvu repu i svakave sorte odlucio sam se da ce SES biti 60% povrsina hteli smo i vise, ali ok je ovo.
Original od toga 40% a 20% giraf.
Maribo sa 20% Sorte su jos upitne, tj znam sta hocu, ali neznam hocu dobiti, jer jedna od njih je ove godine trebala biti registrovana, a druga je Melrose.
i KWS alfonsa je mislim njihova br1 sorta, koju smo imali 2012 ali vadilica nije mogla da se izbori s njom, bilo je dosta skupljanja. sad imamo s cim, pa je ubacena, da se dokaze opet. Serenadu hvale, ali isto ima sansu da se bori.

Moja zapazanja su da original je rasturio sve, ko je vise ulozio, i vise je dobio, bilo je njiva gde je dao preko 5 vagona Jusa po kj. Kombajn sam tero sa 2,5 km/h za nepoverovati. (usluzno radjeno, tako da nisam subjektivan)

mladen87
08-02-14, 00:40
ja sam uzeo giraf i yack...

Boris M
08-02-14, 11:31
Sta kazete za Asketu od Syngente?

DusanA
08-02-14, 12:08
Kod mene ce ici original na 60%, ziraf na 10% i leopard na 30%, dogovor je da svo seme bude start up.

SteveO
08-02-14, 13:35
Sta vam je to start up sjeme ?

savato
08-02-14, 13:39
Ima Ses ove sezone par novih sorti,imate na njihovom sajtu! http://www.sesvanderhave.com/CS/Pocetna p.s SteveO imas takodje na njihovom zvanicnom sajtu sta je Start up tehnologija!

mucobieno
09-02-14, 02:35
Kod mene ce ici original na 60%, ziraf na 10% i leopard na 30%, dogovor je da svo seme bude start up.

vrlo lep odabir. >:({

miroslav k
09-02-14, 18:56
Sta kazete za Asketu od Syngente?
Šećernata i za rani rok vađenja,prinosno nije baš nešto ali odprilike isto finansijski

savato
13-02-14, 09:27
Da li neko baca UREU predsetveno za repu?!Ja planiram da bacim 150 kg po k.j, posto sam jesenas samo uneo preko MAP-a,isao sam 120 kg MAP-a i 150 kg Kalijuma po k.j Koje je najbolje vreme za to,po vama?

saleso
13-02-14, 14:24
ja bacio tu ureu jos jesenas zajedno sa mezanim a ostalo ako treba polse analize

mica967
13-02-14, 16:34
Bacamo pred predsetvenu pripremu. Ja je bacim oko 100kg po kj a posle pred špartanje još 150 kg An-a ili San-a.

savato
13-02-14, 16:52
Bacamo pred predsetvenu pripremu. Ja je bacim oko 100kg po kj a posle pred špartanje još 150 kg An-a ili San-a. A sta kazes na ono da ne treba ici vise od 70-80 kg cistog Azota po hektaru u suprotnom manja digestija i sklonija bolestima?!Ne znam da li i ja da bacim 100 kg po k.j predsetveno i 100 kg San ili An ili samo 150 kg predsetveno Urea i kraj!

bojcetic
13-02-14, 17:35
Repa i azot je jako zanimljivo pitanje. Tacno je da digestija bude manja kada ima vise azota, ali bude i vise ploda. Secerane placaju nama secer a ne prinos. Za digestiju preko 16 ne treba ici sa vise od 100kg/kj uree i 120-150kg/kj San-An. Medjutim sve zavisi od godine i rasporeda padavina i suncanih dana. Treba naci balans izmedju digestije, prinosa i uloga u djubrivo. Pravu formulu i dalje trazim, ali neka orijentacija koja radi radnju su navadene kolicine djubriva. Naravno ovo su samo orijentacine kolicine i treba analizom sto boljeg uzetog uzorka raditi djubrenje.

Steco
13-02-14, 20:44
Bacamo pred predsetvenu pripremu. Ja je bacim oko 100kg po kj a posle pred špartanje još 150 kg An-a ili San-a.

pa šta si bacao jesenas kad ideš toliko azota?Mi prdsetveno 100kg i to mu je ,inače zaoran eurofertil.

zcurcic
13-02-14, 21:20
Sa 60 tona korena, repa iznese oko 300 kg azota. Najbolja je računica na osnovu N-min analize ko može to da odradi. Mi smo jesenas isli sa 500 kg 15:15:15, tako da je plan još nekih 880-100 kg azota po ha, predsetveno.

branislav022
13-02-14, 23:34
Imam mogucnost da sejem repu sa novom monosem sejalicom koja ima depozitore za djubrivo. Sada me interesuje sta je pametnije uraditi. Baciti yara djubrivo po celoj povrsini ili spustati djubrivo u trake. Neko kaze da nije preporucljivo spustati djubrivo u trake za repu vec je to dobro za druge sirokoredne kulture.

mica967
14-02-14, 07:41
pa šta si bacao jesenas kad ideš toliko azota?Mi prdsetveno 100kg i to mu je ,inače zaoran eurofertil.
Zaorano 500 kg/ha 8:16:24.

nikola indjija
16-02-14, 18:04
Ja sam prosle godine pred setvu bacio ureu 250kg po kj svi kazu previse,ali repa je bila odlicna.Ove godine bacam 200kg po kj

tamara1611
16-02-14, 18:21
Imam mogucnost da sejem repu sa novom monosem sejalicom koja ima depozitore za djubrivo. Sada me interesuje sta je pametnije uraditi. Baciti yara djubrivo po celoj povrsini ili spustati djubrivo u trake. Neko kaze da nije preporucljivo spustati djubrivo u trake za repu vec je to dobro za druge sirokoredne kulture.
to u trake stari strucnjaci su nazivali potkradanje zemlista,samo po celoj povrsini-

- - - - - - - - - -

Ja sam prosle godine pred setvu bacio ureu 250kg po kj svi kazu previse,ali repa je bila odlicna.Ove godine bacam 200kg po kj
Nikola mozda bolje an iz dva puta,prvi pit pred setvu i drugi predspartanje.?

DusanA
17-02-14, 10:45
Ja sam bacio po 250 kg npk 8 16 24 jesenas, pred setvu cu jos 150 kg 16 x 3 i onda kao prihranu san ili an 100 kg sve po kj, uglavnom, bice oko 500 kg sve zajedno po kj.

savato
17-02-14, 19:01
Planiram da bacim Ureu za repu 150 kg/k.j,najverovatnije u sredu...Da li je to po vama dobar potez i da li je neko slicno uradio ili planira?

nikola indjija
17-02-14, 19:03
Moj kolega danas bacao vestak

zcurcic
18-02-14, 06:42
Ja sam bacio po 250 kg npk 8 16 24 jesenas, pred setvu cu jos 150 kg 16 x 3 i onda kao prihranu san ili an 100 kg sve po kj, uglavnom, bice oko 500 kg sve zajedno po kj.
I mi planiramo da rasturimo ureu do kraja nedelje. Mislim da je to odličan potez. Na nekim njivama sam video i korov kako se zeleni.

mica967
18-02-14, 07:15
Ko ima ranije rokove vađenja da, a za nas koji ćemo repu vaditi i ove godine u Novembru i Decembru neznam koliko je to pametan potez.

nikola indjija
18-02-14, 07:42
Mico koliko ima padavina do sada mozda je vec kasno

mica967
18-02-14, 08:11
Zaorano je(8:16:24 500kg/ha)a azota za početni porast ima sasvim dovoljno i u zemljištu, ako padavina bude kao i dosad mišljenja sam da nam neće mnogo pomoći bacili sad ili pred setvu.Jednom sam već poravnao ako bih sada bacio URE-u morao bih preći po drugi put a pošto još ima dosta do setve pred setvu bi trebalo ići i treći put i u nedostatku padavina još višeće se isušiti setveni sloj.

sale ratar
18-02-14, 18:39
Jes da nesejem repu ali neće da škodi, ogled u PSS Vrbas.http://s8.tinypic.com/iee1yu_th.jpg (http://tinypic.com/view.php?pic=iee1yu&s=8)http://s8.tinypic.com/16c1cg8_th.jpg (http://tinypic.com/view.php?pic=16c1cg8&s=8)

Steco
18-02-14, 18:57
Kum danas bacio ureu sutra ravna ,i ja planiram sutra idemo po 100kg po kj urea,jesenas zaorano oko 300kg po kj eurofertil plus i to je to, još jednom ili dvaput folijarno::vadjenje_repe::

savato
18-02-14, 19:27
Kum danas bacio ureu sutra ravna ,i ja planiram sutra idemo po 100kg po kj urea,jesenas zaorano oko 300kg po kj eurofertil plus i to je to, još jednom ili dvaput folijarno::vadjenje_repe:: Ja sutra radim tu operaciju!

Zlatko Pap 76
18-02-14, 20:23
Nova informacija cena za 2014 4.5 dinara repa šećerana Žablj.

DusanA
18-02-14, 20:38
Nama je garantovana cena 0,38e+pdv=0,41e

- - - - - - - - - -

Ja sutra radim tu operaciju!
Savo, sto zuris?, Cekaj polovinu Marta.

bojcetic
18-02-14, 23:48
Za ovaj prinos NS sorti iz ogleda - sta reci, izgleda da sam u zabludi sto sejem SES. Zaista bih voleo da se uozbiljimo svi. Sa 77% sklopa imati 95t/ha i digestiju preko 16% (za digestiju u redu jos nekako) je ravno najfantasticnijem uspehu. Neka mi se neko javi sa foruma ko je imao vise od 1ha pod nekom NS i napise realan prinos. To je merodavno.

zcurcic
19-02-14, 00:03
Imao sam ja preko 7 vagona u 2009 godini. Mogu ti doneti par SJ da probaš ove godine, ako već nisi poručio seme. Inače nisi u zabludi što seješ SES, ali mislim da i NS ima neke prednosti. Na kraju svako treba da izvaga i odluči šta će da seje.

bojcetic
19-02-14, 00:14
Porucio sam seme za ovu godinu. Dogodine ako budem sejao, vrlo rado cu posejati pola pola na jednoj njivi NS i SES i naravno objaviti rezultat javno na forumu.

sale ratar
19-02-14, 08:08
Bojčetiću ja sam 2010g imao 10kj ns lara i vadio sam je 5 semptembra a prinos prljave repe 45,3 tone po kj stim da sam ujesen razbacio 300kg 8-16-24 po kj azohemovo đubrivo (bolje da nisam, znaš i sam, drugo nisu imali) i 150kg ana pred setvu.

savato
19-02-14, 16:07
Nama je garantovana cena 0,38e+pdv=0,41e

- - - - - - - - - -

Savo, sto zuris?, Cekaj polovinu Marta. Ureji duze treba da se razlozi,tj.da dodje do pristupacnog azota biljka,inace na jednoj njivi sam to uradio.Na drugoj cu baciti za jedno 10-15 dana,zavisno od vremenskih uslova...I jedna i druga su 2 k.j tako da cu videti razliku,mada ako ne bude bilo ozbiljnih padavina,mogli smo i jesenas zaorati sav Azot nista ne bi izgubili...

- - - - - - - - - -

Efikasnost jesenjeg unošenja azota u odnosu na prolećno mnogo zavisi od količine zimskih padavina.Što je više padavina u periodu oktobar-mart, utoliko je veća vrednost unošenja azota u proleće u odnosu na jesenje unošenje. Kako ne znamo unapred kakva će biti količina i raspored padavina tokom perioda oktobar-mart, a da bi se predupredile posledice eventualne suše u suvom ratarenju, potrebno je primeniti u osnovnom đubrenju u jesen 50%, od za određeni prinos potrebnih azotnih đubriva. Pogodniji oblik azotnih đubriva za jesenje primenu je urea. Drugu polovinu azotnih đubriva primeniti krajem zime, odnosno početkom proleća u obliku AN-a na zemljištima tipa černozem i njemu sličnim, neutralne do blago bazične reakcije, bogatih adsorpcijskim kompleksom i nepodložnih plavljenju! Ne treba generalizovati primenu azota, pa i njegovo "ispiranje", ne vodeći računa o obliku primenjenog azota!
Urea je pokretna u zemljištu vrlo kratko vreme jer se, u zemljištima kao što je černozem - bogatim adsorpcijskim kompleksom, amonijak kao prvi produkt razlaganja uree, veže u međulamelarne prostore sekundarnih minerala gline i tu se zadržava bez spuštanja u dublje slojeve zemljišta. Iz međulamelarnih prostora sekundarnih minerala gline ga u većoj meri istiskuju joni vodonika kada padne kiša i čestice gline nabubre. Bitna je činjenica da se urea ne ispire tako brzo van domašaja korenovog sistema i da nema bojazni od ispiranja azota primenom uree u jesen! Prolećna ili neposredno pred setvu primenjena upotreba uree nije povoljna, ako nije unesena u zemlju mehanički, padavinama ili navodnjavanjem. A da ne bi bilo štete od, u jednom momentu nakupljene velike količine amonijaka nastalog mikrobiološkim procesima amidnog oblika azota uree, preporučuje se primena uree barem mesec dana pre setve jarih useva.

bojcetic
19-02-14, 19:09
@sale ratar
Nemoj zameriti, ali prinos prljave nije onaj koji se placa, vec ciste... >:({

sale ratar
19-02-14, 20:45
Te godine su baš mlogo odbijali na nečistoći zato što je bilo mlogo nasejano pa su ljudi odustajali od setve naredne godine.

bojcetic
19-02-14, 21:10
To nas ceka i ove godine. Lkl{{ Bice nasejano jutara i jutara, a cena secera na trzistu je dosta niska spram cene repe koju su platili. Neko mora da nastrada (a to sigurno nece biti secerana) Lkl{{

Boris M
22-02-14, 12:22
Da li neko moze da mi kaze za koje rokove vadjenja je Sesvenderheve original sorta.

nikola indjija
22-02-14, 12:30
Kod nas se vadi od septembra do kraja decembra,pa kada ti odgovara

Stanislav
22-02-14, 14:04
Jel neko bacao rasturivacem San ili An kad repa nikne,otprilike pre spartanja?,meni predlazu iz secerane,oni tako rade godinama i najbolje im se pokazalo.

Slavko91
22-02-14, 14:45
ja sam isao sa SAN-om preprosle godine pre spartanja ... jos i kisica na sve to da padne Lkl{{
http://i59.tinypic.com/sc6vsl.jpg

savato
22-02-14, 14:56
Jel neko bacao rasturivacem San ili An kad repa nikne,otprilike pre spartanja?,meni predlazu iz secerane,oni tako rade godinama i najbolje im se pokazalo. Ja planiram obavezno 100 kg SAN ili AN,pred spartanje!

tamara1611
22-02-14, 14:56
Kako se vidi na slici da je bolje nikla repa na pocetku njive gde je bilo utabano..

Spajki
22-02-14, 16:18
Da li se videlo neko ostecenje ili reakcija biljaka repe kojima su granule djubriva upale u sredinu-srce-točir,kako ko kaže?

tamara1611
22-02-14, 16:29
ima malo ostecenja ali to nije nista

bojcetic
22-02-14, 16:46
To je trenutno ostecenje. Prodje posle par dana.

mica967
22-02-14, 17:41
Jel neko bacao rasturivacem San ili An kad repa nikne,otprilike pre spartanja?,meni predlazu iz secerane,oni tako rade godinama i najbolje im se pokazalo.I ja tako radim godinama.

Stanislav
22-02-14, 18:47
E hvala vam, ondak i ja tako radim, jesenas sam zaorao ureu,a sad mi je rano za san/an, pa reko da proverim sa vama.

DusanA
22-02-14, 19:46
Repe ima toliko mnogo ugovoreno, da to ne mogu da plate posteno I da hoce, cuo sam da je ugovarana I u nekim okolnim selima za koja se zna da im slabo uspeva repa.Ja cu jos da razmislim dok imam vremena, inace, ugovorio sam trecinu svojih povrsina.

bojcetic
22-02-14, 19:48
Seca Knezova sledi:lol:

Stanislav
22-02-14, 19:55
Ja radim sa Sentom, a oni ugovaraju samo do 100km razdaljine,ja sam na koji kilometar dalje,ali moraju zbog garanija koje su mi dali.

pocerina
22-02-14, 19:58
Kako do 100 km, ja koliko sam cuo prosle godine su ugovarali i u donjem Sremu ?

Stanislav
22-02-14, 20:01
Bilo lane,sad striktno se drze 100km,zbog velike kolicine secera na zalihama,kazu da su prodali u januaru samo 500kg,ja im bas ne verujem,ali to je njihova stvar.

savato
22-02-14, 20:02
Ja radim sa Sentom, a oni ugovaraju samo do 100km razdaljine,ja sam na koji kilometar dalje,ali moraju zbog garanija koje su mi dali.Nije tacno,drugar ugovara vec 2-3 godine sa njima i opet ce tako mi barem rekao!

Goran IHC
22-02-14, 20:02
Jel neko bacao rasturivacem San ili An kad repa nikne,otprilike pre spartanja?,meni predlazu iz secerane,oni tako rade godinama i najbolje im se pokazalo.
a zašto ne pre setve?

DusanA
22-02-14, 20:04
Nije tacno,drugar ugovara vec 2-3 godine sa njima i opet ce tako mi barem rekao! Da, da I ja to znam.

nikola indjija
22-02-14, 20:39
I ja sam nacuo da nece vise ugovarati sa nama,a radimo sa Sentom desetak godina

Steco
22-02-14, 22:28
Odavno se bavim prevozom i ne bi bilo nikakvo čudo da se šećerane po ovim uslovima na tržištu(cena repe-cena šećera)počnu ponašati racionalno.Kakva je logika da na istoj njivi(mislim da je člana Slavko 91) tovarimo za Žabalji za Sentu.Cena prevoza za žabalj je bila oko1din po kg,a od žablja do Sente je 100km koje trba platiti po ceni goriva od 150rsd.Pećinci su na pola puta do Žablja a cena šećera je svima ista.Kada sam vozio prvu kampanju u Žablju 1988 g najdalja relacija je bila Maglić-70km,prošla godine Gaj-180km^-^Kada je repa bila džabe šta ima veze odakle je,ali kad se daju:-\ za prevoz biće bitno.Lako je moguće da će razliku u kilometraži pokušati da svale na teret proizvođača kao Kole jedne godine što je naplaćivao prevoz za nečistoću preko nekog procenta.U svakom slučaju zbog loše cene šećera možemo očekivati svašta.

miroslav k
23-02-14, 02:26
@Steco
Samo da pitam kako si merio kilometražu za Maglić? Ako si mislio na Bački Maglić to je 4 km od mene a do NS imamo nešto preko 20 km, a preko Temerina do Žablja mislim da je još bliže

mica967
23-02-14, 08:12
I ja sam nacuo da nece vise ugovarati sa nama,a radimo sa Sentom desetak godinaIsta priča se ponavlja zadnjih par godina.

bojcetic
23-02-14, 12:27
Drugar resio (i dalje ga ubedjujem da ova godina nije momenat, ali ne vredi) da poseje 2 jutra repe. Nista nije zaorao jesenas. Ko je radio sa eurofertilom od ljudi sa foruma da moze iskazati neka svoja zapaznja u prolecnoj primeni?>:({

Dr.Gruja
23-02-14, 18:03
Odavno se bavim prevozom i ne bi bilo nikakvo čudo da se šećerane po ovim uslovima na tržištu(cena repe-cena šećera)počnu ponašati racionalno.Kakva je logika da na istoj njivi(mislim da je člana Slavko 91) tovarimo za Žabalji za Sentu.Cena prevoza za žabalj je bila oko1din po kg,a od žablja do Sente je 100km koje trba platiti po ceni goriva od 150rsd.Pećinci su na pola puta do Žablja a cena šećera je svima ista.Kada sam vozio prvu kampanju u Žablju 1988 g najdalja relacija je bila Maglić-70km,prošla godine Gaj-180km^-^Kada je repa bila džabe šta ima veze odakle je,ali kad se daju:-\ za prevoz biće bitno.Lako je moguće da će razliku u kilometraži pokušati da svale na teret proizvođača kao Kole jedne godine što je naplaćivao prevoz za nečistoću preko nekog procenta.U svakom slučaju zbog loše cene šećera možemo očekivati svašta.

Nista nije daleko ako nekome treba repa iz mog sela je isla repa za Sremsku Mitrovicu(dok je radila) Sentu,Zabalj, Osjek a Pecinci su nam na dva tri kilometra.
Naravoucenije ,,koga jednom zmija ujede taj se posle i gustera boji"

Stanislav
23-02-14, 18:54
a zašto ne pre setve?
Pa mislim da je rano sad, nestace u julu, pa jos ako zasusi,mislim da je bolje kraj aprila i pocetak maja.

mindjušar
23-02-14, 22:30
Drugar resio (i dalje ga ubedjujem da ova godina nije momenat, ali ne vredi) da poseje 2 jutra repe. Nista nije zaorao jesenas. Ko je radio sa eurofertilom od ljudi sa foruma da moze iskazati neka svoja zapaznja u prolecnoj primeni?>:({

Ja sam prošle godine radio sa eurofertilom u repi,bez "zaoranog" u jesen,sve bačeno u proleće

bojcetic
23-02-14, 22:53
Opa Mindjusar se vratio na forum! Lkl{{
Kako si prosao sa takvom repom? Koja kolicina djubriva? Koji predusev?

miroslav k
23-02-14, 22:58
Vrato se konačno, samo mu je lokacija baš nedefinisana

Jugos
23-02-14, 23:04
Ja vec nekoliko godina radim eurofertilom sve u prolece prinosi odlicni

mindjušar
23-02-14, 23:14
Predusev pšenica,osnovna obrada podrivač pa razrivač,đubriva EUROFERTIL PLUS 37 NPK 5/10/22 + 3 MgO + 16 SO3 + 0,2 Zn + 0,2 B 350kg/ha + SAN 250 kg/ha,stiglo je u avgustu sve i svašta,i suša,i nedostatak kalijuma,s proleća loše nicanje oko 40% niklo bez kiše,ostalo posle kiše-ostale šargarepeprinos 29t/kj plative repe

nikola indjija
24-02-14, 17:45
Ja sam vec pisao da mi je pola bilo zaorano 81624,a pola eurofertil 37 prolece imao sam 5,15 vagona jusa po kj stim da je zalivena tri puta

bojcetic
24-02-14, 19:33
Problem je sto na drugarovoj njivi je predusev cunja:lol: Po meni ima izuzetne sanse da mu ovo bude prva i poslednja godina sa secernom repomLkl{{

DusanA
24-02-14, 20:01
Sta mislite o fertilovom 9 15 15 po 150 kg/kj, pred setvu repe, a posle, pre spartanja jos 100kg sana ? Jesenas je zaorano oko 250 kg 8 16 24

nikola indjija
24-02-14, 20:09
Mislim da nema potrebe Dusane jer repa to djubre nece ni koristiti ove godine

DusanA
24-02-14, 20:12
Mislim da li znate nesto o tom djubrivu, posto prvi put cujem za njega, inace sam mislio da bacim ili to ili 16 16 16. Kako mislis Nikola da ne bacim uopste, bice malo repi samo oni sto sam bacio jesenas ? Kako si ti uradio ?

bojcetic
24-02-14, 20:17
9-15-15 sam bacao za kukuruze za zaoravanje na jesen. Nisam bas odusevljen pa sam jesenas se vration na ruski 3x16. U prolece mislim da u repi sa tim djubrivom imaces jako slabe rezultate. Od svih mogucih djubriva jedino za sta verujem da "radi" u prolece je eurofertil. Npr 37-ica je idealna za kalijumske kulture pa i za repu.

savato
24-02-14, 20:19
Mislim da li znate nesto o tom djubrivu, posto prvi put cujem za njega, inace sam mislio da bacim ili to ili 16 16 16. Kako mislis Nikola da ne bacim uopste, bice malo repi samo oni sto sam bacio jesenas ? Kako si ti uradio ? Bolje Kcl i MAP i to ove nedelje,da ima fore da se razlozi...I po meni je bacanje NPK u prolece malo diskutabilno ali necu da pricam nista i solim pamet,ljudi tako ovde rade masovno vec godinama i imaju extra prinose!

Goran IHC
24-02-14, 20:21
zar neopada digestija sa povecanom kolicinom azota?

bojcetic
24-02-14, 20:26
Opada, ali bude vise repe. Diskutabilnio je koliko azota baciti da SECERA bude najvise moguce.

savato
24-02-14, 21:02
Bolje da bude vise kg,digestiju i ovako oni odredjuju i steluju kako im se naredi!

nikola indjija
24-02-14, 21:17
Oce kcl i map da se razloze ali na dubinu na koju si ih zatrpao,a znamo da na toj dubini korenu repe neznace puno i nemogu da se pomere par cm za celu godinu bez obzira na padavine,zato se za repu i zaorava u jesen jer je djubre na dubini korena repe(zila sa kojima se hrani repa).Jedino se azot pomera-sapira u dubinu brzo sa padavinama.

- - - - - - - - - -

Dusane zaorao si u jesen 250kg po kj?

tamara1611
24-02-14, 21:27
Ja sam na nekim parcelama zaorao tog 9 15 15 oko 300 kg po kj i sada cu ici sa anom pre setve oko 120 kg i jos pred spartanje jos 120 kg sana ili ana po kj...pa valjda je dosta...

Goran IHC
24-02-14, 21:28
ono pred spartanje slobodno preskoci

mindjušar
24-02-14, 21:33
Zašto? Misliš da je bolje pred setvu? Ja mislio pred špartanje 200kg/kj amonijum sulfata

ddragan
24-02-14, 21:37
Ja sam na nekim parcelama zaorao tog 9 15 15 oko 300 kg po kj i sada cu ici sa anom pre setve oko 120 kg i jos pred spartanje jos 120 kg sana ili ana po kj...pa valjda je dosta...Tamara pitaj Slobu sa kim radi ugovaranje repe ?

tamara1611
24-02-14, 21:41
ono pred spartanje slobodno preskoci

Zasto Gorane?

nikola indjija
24-02-14, 21:42
Zašto? Misliš da je bolje pred setvu? Ja mislio pred špartanje 200kg/kj amonijum sulfata
Mozda zato sto nece biti kise8)

savato
24-02-14, 21:46
Ja sam zaoravao po 150 kg KCL-a i oko 120 kg MAP-a + 150 kg Ureje pre neki dan...E sad,posto sam prosle godine na jednoj njivi imao suncokret a nisam ga djubrio,tu sam pored onih zaoranih 150 kg KCL-a bacio pre 7-8 dana jos po 100 kg istog tog KCL-a po k.j,ujedno posle bacio i Ureu i ispremirao,tj.zatvorio oranje,posto tu je bio planiran kukuruz!Mislim da idem jos sa 100 kg AN-a ili SAN-a pred spartanje

Goran IHC
24-02-14, 21:46
mislim da je puno,ove godine sam i ja dosta bacio pa mi je opala digestijau odnosu na ranije godine
možda i grešim jer tek sam 5 puta radio repu

DusanA
25-02-14, 07:44
Oce kcl i map da se razloze ali na dubinu na koju si ih zatrpao,a znamo da na toj dubini korenu repe neznace puno i nemogu da se pomere par cm za celu godinu bez obzira na padavine,zato se za repu i zaorava u jesen jer je djubre na dubini korena repe(zila sa kojima se hrani repa).Jedino se azot pomera-sapira u dubinu brzo sa padavinama.

- - - - - - - - - -

Dusane zaorao si u jesen 250kg po kj?
Zaorao, 250 do 270kg po kj

nikola indjija
27-02-14, 07:56
Juce bacio 200kg ureje po kj,dans cu pokusati da spremim

SteveO
27-02-14, 10:32
Koje sorte bi preporucili da probam sijat ? Dosad sam sijao od KWSa i Syngente dosta sorti ali bi ove probao mozda nesto od SES Vanderhave. Kako mi se cini da Original nema konkurencije ? Koja jos njihova valja ?

bojcetic
27-02-14, 15:50
Yack, Giraf, Original, Leopard. Sve je dobro.

mica967
27-02-14, 22:12
Ali Orginal je bez premca, ja tu nebi ništa kombinovao.

mladen87
27-02-14, 22:18
Juce bacio 200kg ureje po kj,dans cu pokusati da spremim
Nidzo jesi uspeo spremiti?>:({

mica967
28-02-14, 07:49
Ima kod nas neki bacili ure-u pre desetak dana i još nisu uspeli da spreme.

SteveO
28-02-14, 10:50
Nadam se da ovi kod nas imaju te SES sorte, uzet cu Original ako imaju.

savato
28-02-14, 17:09
Danas bacena UREA 150 kg po k.j i spremljeno...Pred samu setvu jos 2x laka drljaca sa rotorima da nabije malo i to je to!

- - - - - - - - - -

Ima kod nas neki bacili ure-u pre desetak dana i još nisu uspeli da spreme.Zasto Mico nisu uspeli da spreme?!

Bavanistanac
28-02-14, 19:10
https://www.youtube.com/watch?v=TNcGMcZDHz0 posejana repa za probu pola lanca (https://www.youtube.com/watch?v=TNcGMcZDHz0).

nikola indjija
28-02-14, 19:21
Nidzo jesi uspeo spremiti?>:({
Danas popodne,ali to ce se verovatno jos jednom proci pred setvu germinatorom.Ugovarac tj.zadruga nam podje gratis germinatorom

- - - - - - - - - -

https://www.youtube.com/watch?v=TNcGMcZDHz0 posejana repa za probu pola lanca (https://www.youtube.com/watch?v=TNcGMcZDHz0).
Zasto nespustas markir?

kristi16980
28-02-14, 20:24

Kako si zadovoljan tom sejacicom?

Nikola12345
28-02-14, 20:31
[QUOTE=nikola indjija;822340]Danas popodne,ali to ce se verovatno jos jednom proci pred setvu germinatorom.Ugovarac tj.zadruga nam podje gratis germinatorom

nikola koja je zadruga u pitanju ako nije problem da nije iz stare pazuve zz agroprom.

ddragan
28-02-14, 21:10
posejana repa za probu pola lanca (https://www.youtube.com/watch?v=TNcGMcZDHz0).Probio si sve moguce i nemoguce rokove setve u selu.
Jel to na obilaznicu sejano?

nikola indjija
28-02-14, 21:42
Probio si sve moguce i nemoguce rokove setve u selu.
Jel to na obilaznicu sejano?
Mozda je sejana ali bez semena:lol:

- - - - - - - - - -

[QUOTE=nikola indjija;822340]Danas popodne,ali to ce se verovatno jos jednom proci pred setvu germinatorom.Ugovarac tj.zadruga nam podje gratis germinatorom

nikola koja je zadruga u pitanju ako nije problem da nije iz stare pazuve zz agroprom.
Poljokomerc Golubinci

bojcetic
28-02-14, 21:48
Ova repa ce nicati 20 dana. I potom postoji ogroman rizik da je mraz zakaci.

ddragan
28-02-14, 21:49
Sejao je sigurno sa semenom,zato je i izabrao malu parcelu jer experimentisu kako ce da prodje tako rana setva.

sale ratar
28-02-14, 21:55
Ako je mraz ne ošiša u martu biće najbolja repa.

Bavanistanac
28-02-14, 22:02
Ddragane jeste na obilaznici je sejano. Namerno sam probao tako rano zato sto prvi put radim sa ovom kombinaciom RT i sejalica pa da vidim kako ce nici pre nego sto krenemo u pravu setvu:-) ima fore da izadje 20-tak dana. A sto se tice sejalice jako sam zadovoljan. Obavestavacu vas kako ce napredovati posejana repa:-)

ddragan
28-02-14, 22:05
Da vidis kad se desi da ta bude najbolja.

Bavanistanac
28-02-14, 22:51
Može i to da se desi, kako je krenula godina nista nas ne može iznenediti. Sorta probne repe je proslogodišnji tajfun naravno to je bez star tapa i epd-a tako da ce jos sporije nicati.

DusanA
01-03-14, 20:36
U Kovaciskoj secerani ce tek sledece nedelje poceti da distribuiraju naruceno seme.

mucobieno
02-03-14, 10:04
Kod sunoka se nezna jos kad ce. Iskreno voleo bi da to bude sto pre. Jer bi krenuli sa setvom. Nema se sta cekati

nikola indjija
02-03-14, 10:45
Polako ne zuri sa setvom.Znamo svi kada je posejana repa prosle godine i kakvi su prinosi bili.Ja sam prosle god posejao 18.4

savato
02-03-14, 12:25
Ja necu zuriti,mozda posle 25-og marta...sve zavisi od vremenskih uslova u to doba,ranije necu sigurno!

mindjušar
02-03-14, 21:23
Ja sam bacio još malo veštaka na nekih 10kj,spremno je za setvu 22kj,a ostalo spremam neposredno pred setvu,planiram setvu posle 8.marta

http://i1123.photobucket.com/albums/l555/milinskipal/Picture006-12.jpg

grebuckano sa ovom kombinacijom,stim da na 6m ima 80 ravnih dugačkih S opruga

German hunting terrier | Jagdterrier